Please note that the original language version of this page English has been amended recently. The language version you are now viewing is currently being prepared by our translators.

1 - Mano teisės ikiteisminio nagrinėjimo metu

Kaip ir kur aš galiu pranešti apie nusikaltimą?

Kaip aš galiu stebėti, ką daro institucijos man pranešus apie nusikaltimą?

Kaip aš galiu būti įtrauktas (dalyvauti) į ikiteisminį tyrimą?

Kokios yra mano kaip liudytojo teisės?

Aš nepilnametis. Ar aš turiu papildomas teises?

Kokią informaciją aš galiu gauti iš policijos ar paramos aukoms organizacijų ikiteisminio tyrimo metu?

Ar aš galiu gauti teisinę pagalbą?

Kaip aš galiu gauti apsaugą, jeigu man kyla pavojus?

Kokias paslaugas ir paramą aš galiu gauti ikiteisminio tyrimo metu?

Ar yra galimybė pasiekti susitarimą/susitaikymą tarp kaltininko ir manęs?

Kokia bus mano bylos eiga pasibaigus ikiteisminiam tyrimui?

Ar aš galiu skųstis, jeigu mano byla baigiama nepasiekus teismo?

Aš esu užsienietis. Kaip yra ginamos mano teisės ir interesai?

Daugiau informacijos

Kaip ir kur aš galiu pranešti apie nusikaltimą?

Jei nukentėjote nuo nusikaltimo Anglijoje ir Velse, galite pranešti apie tai policijai.

Pranešti apie nusikaltimą galite telefonu arba atvykęs į artimiausią Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langaspolicijos nuovadą. Neskubiais atvejais galite skambinti neskubios pagalbos numeriu 101 ir jus sujungs su vietos policijos pareigūnais. Skubiais atvejais galite skambinti skubios pagalbos numeriu 999 arba 112.

Jei esate pabėgėlis arba prašote prieglobsčio, taip pat galite susisiekti su vienu iš Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langaspaslaugas vienoje vietoje teikiančių informacinių biurų, padėsiančiu jums rasti artimiausią policijos nuovadą ir, jei reikia, pasirūpinsiančiu, kad jums būtų suteiktos nemokamos vertėjo žodžiu paslaugos.

Jei nejaukiai jaučiatės pranešdamas apie nusikaltimą pats, galite paprašyti kito asmens pranešti vietoj jūsų arba pateikti anoniminį pareiškimą organizacijai Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Crimestoppers“ paskambinęs telefonu 0800 555 111 arba užpildęs jų pateiktą Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasformą internete. Vis dėlto prisiminkite, kad jei nukentėjote nuo nusikaltimo, policija tam tikru metu turės su jumis pasikalbėti, kad būtų galima veiksmingai atlikti tyrimą.

Jei nemokate anglų kalbos, apie nusikaltimą galite pranešti gimtąja kalba arba bet kuria kita kalba, kurią mokate. Jei būtina, bus suteiktos nemokamos vertimo žodžiu paslaugos.

Kai pranešite policijai apie nusikaltimą, jūsų bus paprašyta pateikti visus svarbius duomenis apie nusikaltimą ir asmenį, kuris, jūsų manymu, padarė nusikaltimą (jei žinoma), be to, turėsite pateikti tikslius savo asmens duomenis (pvz., vardą, pavardę, adresą ir kitus kontaktinius duomenis).

Pareigūnas, kuriam pranešite apie nusikaltimą, tai užfiksuos specialioje formoje. Daugumai nusikaltimų nėra nustatyto laikotarpio, per kurį būtina pranešti apie padarytą nusikaltimą, tačiau pageidautina, kad būtų pranešama kuo greičiau.

Išsamesnės informacijos, kaip pranešti apie nusikaltimą policijai, taip pat rasite Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasinternete.

Kaip aš galiu stebėti, ką daro institucijos man pranešus apie nusikaltimą?

Kai pranešite apie nusikaltimą, jums bus pateiktas jūsų pareiškimo registracijos numeris ir juo galėsite naudotis savo bylos tyrimo eigai stebėti. Su jumis reguliariai turėtų susisiekti už jūsų bylą atsakingas asmuo ir pateikti jums naujausią informaciją apie tyrimą. Jei jums reikia daugiau informacijos, galite skambinti neskubios pagalbos numeriu 101. Taip pat galite nuvykti į policijos nuovadą. Tačiau jei nuvyksite nesusitaręs dėl susitikimo, už jūsų bylą atsakingas asmuo gali neturėti galimybės jus priimti.

Kaip aš galiu būti įtrauktas (dalyvauti) į ikiteisminį tyrimą?

Jei policija tirs nusikaltimą, galėsite pateikti nukentėjusiojo asmeninį pareiškimą, kuriame galite išsamiai apibūdinti finansinį, emocinį, fizinį ir psichologinį nusikaltimo poveikį jums (ir, jei taikoma, jūsų šeimai). Tai galite padaryti pranešdamas apie nusikaltimą arba kuriuo nors metu vėliau. Atsižvelgiant į jūsų poreikius, jums bus suteiktos nemokamos vertėjo paslaugos, medicinos apžiūra ir kitos paslaugos, tačiau negalėsite gauti teisinės pagalbos ir (arba) jums nebus atstovaujama, nes Jungtinėje Karalystėje nukentėjusysis nėra bylos šalis. Procesas vyksta tarp valstybės ir kaltinamojo. Jei dalyvausite procese kaip nukentėjusysis, būsite liudytojas.

Ikiteisminio tyrimo laikotarpiu turite teisę reguliariai gauti informaciją apie bylos tyrimo eigą ir būti informuotas apie suėmimus. Jums nebus leidžiama susipažinti su jokiais su byla susijusiais dokumentais ar duomenimis. Toliau tyrime dalyvausite policijos reikalavimu (pvz., atsakysite į papildomus klausimus arba dalyvausite asmens atpažinimo parodant procedūroje). Toliau kituose veiksmuose dalyvauti neprivalote, jei to nenorite (tačiau jums gali būti privaloma dalyvauti teismo procese, kuris gali vykti).

Neturite konkrečios teisės į atstovavimą, nes Jungtinėje Karalystėje nukentėjusysis nėra bylos šalis. Tačiau, jei nurodysite advokatui (kurio paslaugas pats apmokėsite) pateikti informaciją arba argumentus institucijoms, į tokius pareiškimus dažniausiai bus atsižvelgta.

Būsite informuotas, kai įtariamajam bus pateikti oficialūs kaltinimai, ir prokuratūra atsižvelgs į jūsų išsakytą nuomonę. Prokuratūra neprivalo atsižvelgti į tai, ką teigiate, tačiau savo nuomonę jai galite pareikšti pateikdamas nukentėjusiojo asmeninį pareiškimą, ir labai tikėtina, kad į jį bus atsižvelgta.

Šiuo etapu patirtos išlaidos paprastai nėra atlyginamos.

Kokios yra mano kaip liudytojo teisės?

Vykstant ikiteisminiam tyrimui, policija gali jūsų paprašyti duoti liudytojo parodymus. Dažniausiai jūsų bus paprašyta papasakoti, kas įvyko, ir policijos pareigūnas parengs jūsų parodymų protokolą. Paskui jūsų bus paprašyta patvirtinti, kad jūsų pareiškimas užprotokoluotas teisingai, ir jį pasirašyti. Jei jums atrodys būtina, policijos pareigūnas galės atlikti pakeitimus ir paprašys jūsų juos patvirtinti.

Jei duosite parodymus, policija įvertins jūsų, kaip liudytojo, poreikius. Tai bus susiję su tuo, kada ir kaip su jumis galima susisiekti, ir su tuo, kokių su kalba ir bendravimo būdu susijusių poreikių galite turėti. Policija taip pat įvertins, ar duoti parodymus jums gali padėti komunikacijos specialistas (vadinamas registruotuoju tarpininku), ar bus daromas jūsų, kaip liudytojo, parodymų vaizdo įrašas.

Tam tikromis aplinkybėmis jūsų, kaip liudytojo, parodymai teisme gali būti nenaudojami kaip įrodymai, pavyzdžiui, jei gynyba jų neginčys, tačiau tikėtina, kad jie bus naudojami, be to, jūsų gali būti paprašyta duoti parodymus teisiamajame posėdyje.

Daugiau informacijos apie savo, kaip liudytojo, teises galite rasti Liudytojų chartijoje (dar rengiama).

Aš nepilnametis. Ar aš turiu papildomas teises?

Jei esate jaunesnis nei 18 metų, turite teisę gauti daugiau pagalbos duodamas parodymus teisme, jei privalote juos duoti.

Jūsų liudytojo parodymai bus įrašyti vaizdo laikmenoje, nebent pageidautumėte duoti parodymus raštu. Tačiau vis tiek gali būti reikalaujama, kad atvyktumėte į teismą, kur būsite apklaustas dėl jūsų pateiktų parodymų.

Kokią informaciją aš galiu gauti iš policijos ar paramos aukoms organizacijų ikiteisminio tyrimo metu?

Kai pranešite apie nusikaltimą policijai, jums bus pasakyta, ar policija tirs bylą, ar ne, ir bus paklausta jūsų nuomonės dėl baudžiamojo persekiojimo.

Jūsų paklaus, ar pageidaujate toliau gauti informaciją (pvz., apie prokurorų sprendimus ir teismo procesą). Vykstant sunkaus baudžiamojo nusikaltimo tyrimui policija nuolat teiks jums naujausią informaciją apie tyrimo eigą. Jei nusikaltimas ne toks sunkus, policija pateiks jums kontaktinius duomenis, kad galėtumėte sužinoti, koks yra tyrimo etapas. Būsite informuotas apie tyrimo išvadas (pvz., ar kaltinamasis buvo patrauktas atsakomybėn, ar įspėtas).

Daugiau informacijos apie tai, kaip pareikalauti kompensacijos, bus nurodyta kreiptis į Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasParamos ir pagalbos nukentėjusiesiems tarnybą.

Tam tikrais atvejais jums taip pat bus nurodyta kreiptis į kitus galinčius padėti specialistus (pvz., šeiminio smurto ar lytinio prievartavimo atveju).

Ar aš galiu gauti teisinę pagalbą?

Neturite teisės gauti teisinės pagalbos, nebent siekiate palaikyti kaltinimą privačia tvarka; tada kai kuriais atvejais galima pasinaudoti teisine pagalba. Taip yra dėl tos priežasties, kad nukentėjusieji Jungtinėje Karalystėje nėra bylos šalis ir todėl jiems paprastai nėra būtinas atstovavimas. Vienintelė išimtis taikoma tais atvejais, kai dėl nusikaltimo pobūdžio yra būtina specialisto pagalba arba vertinimas (pvz., medicinos), kurie suteikiami nemokamai.

Kaip aš galiu gauti apsaugą, jeigu man kyla pavojus?

Jei jums atrodo, kad jums arba jūsų šeimai gali kilti pavojus dėl nusikalstamos veikos, turėtumėte nedelsiant pranešti apie tai policijai, kad būtų galima imtis atitinkamų veiksmų. Policija suteiks tokią apsaugą, kokia, jos vertinimu, yra būtina ir pagrįsta atsižvelgiant į pavojaus lygį, tikimybę ir būtinybę skubiai į jį reaguoti.

Apsauga gali būti suteikta įvairiais būdais, pvz., gali būti reguliariai patruliuojama šalia nukentėjusiojo namų arba įrengiama apsaugos signalizacija, suskambanti vietos policijos nuovadoje, ir kt. Tik pačiais sunkiausiais atvejais imamasi taikyti drastiškesnes apsaugos priemones, kaip antai tapatybės įslaptinimą nagrinėjant bylą teisme arba liudytojų apsaugos programą.

Kokias paslaugas ir paramą aš galiu gauti ikiteisminio tyrimo metu?

Jei kaltinimus pareiškia policija, jums bus nurodyta kreiptis į Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasParamos ir pagalbos nukentėjusiesiems tarnybą, kuri suteiks tolesnę pagalbą ir patarimus.

Tam tikrais atvejais, jei norėsite, taip pat jums bus nurodyta kreiptis į kitus galinčius padėti specialistus (pvz., šeiminio smurto ar lytinio prievartavimo atveju).

Šios paslaugos dažniausiai yra nemokamos.

Ar yra galimybė pasiekti susitarimą/susitaikymą tarp kaltininko ir manęs?

Policija ir prokuratūra išnagrinės, ar vietoj baudžiamojo proceso galima taikyti kokį nors kitą būdą, iš kurių vienas galėtų būti tarpininkavimas. Policijos oficialiame įspėjime arba prokuratūros sąlyginiame įspėjime (vadinamajame perspėjime) dažnai reikalaujama, kad nusikaltimą padarę asmenys kaip nors bandytų susitaikyti su nukentėjusiaisiais; tai galėtų būti ir tarpininkavimo procedūra.

Paprastai būtumėte pakviestas dalyvauti šioje procedūroje. Tarpininkavimas įmanomas tik tuo atveju, jei jūs sutinkate.

Kokia bus mano bylos eiga pasibaigus ikiteisminiam tyrimui?

Policijai pabaigus tyrimą, bus sprendžiama, ar reikėtų perduoti jūsų bylą prokuratūrai, kad ji nuspręstų, ar byla toliau turėtų būti nagrinėjama teisme. Prokuratūra įvertins, ar surinkta pakankamai įrodymų, kad kaltinamasis būtų pripažintas kaltu, ir ar jo patraukimas baudžiamojon atsakomybėn tarnauja visuomenės interesams. Prokuratūrai nusprendus, kad baudžiamasis persekiojimas turi būti tęsiamas, kaltinamajam bus pareikšti kaltinimai ir byla bus atiduota teismui. Mažiau svarbių bylų atveju policija gali pati priimti tokį sprendimą nesikreipdama dėl jo į prokuratūrą. Policija visuomet jus informuos, ar jūsų byla bus atiduota teismui, nepaisant to, ar sprendimą priima policija, ar prokuratūra.

Ar aš galiu skųstis, jeigu mano byla baigiama nepasiekus teismo?

Sprendimo nutraukti bylą negalite apskųsti policijai arba prokuratūrai, tačiau galite reikalauti, kad prokuratūra peržiūrėtų savo sprendimą.

Be to, galite prašyti, kad sprendimą peržiūrėtų Aukštasis teismas. Laimėti šiame procese (kuris vadinamas teismine peržiūra) labai sunku, nes Aukštasis teismas skundą prieš sprendimą priėmusią instituciją patenkina tik tuo atveju, jei patvirtinama, kad sprendimas buvo visiškai nepagrįstas (skirtingai nuo nepageidautino). Net jei jūsų skundas bus patenkintas, teismas neįsakys tęsti bylos. Sprendimą priėmusiai institucijai bus pavesta peržiūrėti savo sprendimą atsižvelgiant į teismo išvadas. Jei numatote rinktis šį būdą, jums bus būtinas teisinis atstovavimas. Kai kuriomis aplinkybėmis galima pasinaudoti teisine pagalba, tačiau tik tuo atveju, jei tenkinami griežti kriterijai (ypač dėl finansinių aplinkybių).

Turite galimybę prašyti palaikyti kaltinimą privačia tvarka, nors Jungtinėje Karalystėje tai nėra įprasta. Tai daroma kreipiantis į vietos magistratų teismą su prašymu išduoti orderį suimti nusikaltimą padariusį asmenį arba įteikti jam šaukimą tam tikrą dieną atvykti į teismą. Tokiais atvejais mažai tikėtina, kad gausite teisinę pagalbą. Be to, jau pradėjus baudžiamąjį procesą ir jį nutraukus, paprastai neįmanoma vėl jo pradėti. Magistratų teismai reikalaus surinkti pakankamai įtariamojo kaltės įrodymų, kad būtų galima jį nuteisti be galimybės paneigti kaltę.

Aš esu užsienietis. Kaip yra ginamos mano teisės ir interesai?

Jei esate užsienietis, turite visas pirmiau nurodytas teises.

Be to, jei nemokate anglų kalbos, institucijos stengsis užtikrinti, kad jums būtų suteiktos vertimo raštu arba žodžiu paslaugos, jei jos bus būtinos teikiant jums informaciją.

Daugiau informacijos:

  • Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų praktikos kodeksas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Liudytojų chartija Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • 2004 m. Šeiminio smurto, nusikalstamumo ir nukentėjusiųjų įstatymas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Nukentėjusiojo asmeninis pareiškimas. Policijos pareigūnų, tyrėjų ir baudžiamosios justicijos praktikų vadovas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Galutinio įspėjimo programa Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Sąlyginių įspėjimų taikymo kodeksas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • 2008 m. Įrodymų baudžiamosiose bylose (liudytojų anonimiškumo) įstatymasNuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

Please note that the original language version of this page English has been amended recently. The language version you are now viewing is currently being prepared by our translators.

2 - Mano teisės tyrimo metu

Kaip aš galiu būti įtrauktas į tyrimą?

Kokios mano kaip liudytojo teisės?

Aš nepilnametis. Ar aš turiu papildomų teisių?

Ar aš galiu gauti teisinę pagalbą?

Kaip aš galiu gauti apsaugą, jeigu man kyla pavojus?

Kaip aš galiu išsiieškoti žalą iš kaltininko ar gauti kompensaciją iš valstybės?

Ar yra galimybė pasiekti susitarimą/susitaikymą tarp kaltininko ir manęs?

Aš esu užsienietis. Kaip yra ginamos mano teisės ir interesai?

Daugiau informacijos

Kaip aš galiu būti įtrauktas į tyrimą?

Jums bus pranešta apie teismo posėdžio datą ir pobūdį. Tai gali būti:

  • parengiamasis posėdis, pavyzdžiui, sprendžiant dėl užstato arba dėl to, ar byla bus nagrinėjama aukštesnės, ar žemesnės instancijos teisme;
  • teisiamasis posėdis, kuriame kaltinamasis ginčija kaltę ir nagrinėjami parodymai;
  • posėdis kaltei pripažinti, kuriame kaltinamasis neginčija kaltės ir tikrai bus nuteistas;
  • posėdis bausmei skirti (daugeliu atvejų sprendimas dėl bausmės priimamas specialiame teismo posėdyje praėjus savaitei arba net mėnesiui nuo kaltės klausimo išsprendimo).

Teisiamuosiuose posėdžiuose galite dalyvauti:

Turite teisę dalyvauti per visą teismo posėdį, išskyrus tuos atvejus:

  • kai jis uždaras (paprastai tik nepilnamečių bylų teismo posėdis); arba
  • kai duosite parodymus (tokiu atveju teismo posėdyje galite būti tik kai jau būsite davęs parodymus).

Teisiamuosiuose posėdžiuose neprivalote dalyvauti, išskyrus tuos atvejus, kai reikalaujama, kad būtumėte liudytojas ir duotumėte parodymus.

Kokios mano kaip liudytojo teisės?

Jums taip pat bus pranešta, ar turėsite duoti parodymus kaip liudytojas; paprastai tai būtina tik tuo atveju, jei kaltinamasis ginčija savo kaltę. Kaip liudytojas turite dalyvauti teismo posėdyje ir atsakyti į užduotus klausimus.

Jei parodymus davėte ikiteisminio tyrimo laikotarpiu ir jūsų prašoma duoti parodymus žodžiu teisme, prieš duodamas parodymus galėsite vėl peržiūrėti savo rašytinį pareiškimą.

Pradedant apklausą, jūsų bus paprašyta prisiekti arba duoti patvirtinimą, kad sakysite tik tiesą. Per apklausą klausimus jums užduos prokuroras ir kaltinamojo advokatas. Apklausėjas gali teigti tam tikrus dalykus, kurie, jūsų manymu, yra neteisingi. Tokiu atveju turėtumėte aiškiai pasakyti, kad nesutinkate. Jūsų, kaip liudytojo, užduotis – sakyti tiesą. Kai klausimų nebebus, teisėjas leis jums eiti. Tuomet galite išeiti arba, jei pageidaujate ir jei jums yra 14 ar daugiau metų, galite likti teismo salėje ir klausytis bylos nagrinėjimo per likusią teismo posėdžio dalį.

Jei jaučiatės pažeidžiamas arba įbaugintas ir atitinkate tam tikrus kriterijus, prokuroras prieš teismo posėdį gali kreiptis į teismą, kad duodant parodymus jums būtų taikomos specialiosios priemonės. Tai gali būti speciali pertvara, atitverianti jus nuo kaltinamojo teismo salėje, ir parodymų davimas ne teismo salėje naudojantis tiesioginiu vaizdo ryšiu. Kokias priemones galite naudoti, spręs teismas, tačiau priimant sprendimą būtinai bus atsižvelgta į jūsų nuomonę.

Paprastai būsite apklaustas kaip liudytojas tik vieną kartą, tačiau jei būtina, jūsų gali būti paprašyta vėl atvykti į teismą ir atsakyti į papildomus klausimus.

Galite pareikalauti atlyginti tam tikras kelionės į teismą išlaidas, prašyti išmokos už maitinimąsi ir atlyginti negautą darbo užmokestį arba kitus finansinius nuostolius, pavyzdžiui, užmokestį už vaiko priežiūrą. Suma, kurios galite reikalauti, priklausys nuo to, kiek laiko negalėjote būti namuose arba dirbti dėl dalyvavimo teisme.

Anglijoje ir Velse galima pasinaudoti vietos liudytojų priežiūros skyriaus teikiama pagalba. Liudytojų priežiūros pareigūnas su jumis susisieks po to, kai kaltinamajam bus pateikti kaltinimai. Tai bus jūsų informacinis centras iki teismo proceso pabaigos. Jums skirtas liudytojų priežiūros pareigūnas gali suorganizuoti jums apsilankymą teisme prieš duodant parodymus, kad tai jums neatrodytų nesuprantama. Jis pasirūpins visa kita pagalba, kurios jums gali prireikti, pavyzdžiui: transportu, medicinos pagalba, vertimo žodžiu paslaugomis ir t. t.

Atsižvelgiant į tai, kur buvo padarytas nusikaltimas, galite gauti pagalbą ir iš Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasLiudytojų tarnybos, kuri yra savanoriška organizacija, padedanti liudytojams dalyvauti teisme ir dėl to teikianti informaciją bei paramą.

Daugiau informacijos rasite lankstinuke Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasLiudytojas teisme. Daugiau informacijos apie savo, kaip liudytojo, teises galite rasti Liudytojų chartijoje.

Aš nepilnametis. Ar aš turiu papildomų teisių?

Jei esate jaunesnis nei 17 metų, galite prašyti prokuroro prieš teismo posėdį kreiptis į teismą dėl specialiųjų priemonių, kurios padėtų jums duoti parodymus teisme, taikymo.

Gali būti taikomos šios specialiosios priemonės:

  • parodymų davimas televizijos ryšiu nebūnant teismo salėje (galėsite matyti teismo salėje esančius asmenis, o jie galės matyti jus televizijos ekrane);
  • vaizdo įrašymo priemonėmis įrašytų parodymų pateikimas (jei jūsų parodymai policijai buvo įrašyti vaizdo įrašymo priemonėmis, jie bus peržiūrėti teisme);
  • parodymų davimas už pertvaros (liudytojo parodymų davimo vieta bus atskirta pertvara, kad liudytojas nematytų kaltinamojo);
  • perukų ir mantijų nenaudojimas (teisėjas ir advokatai bus be mantijų ir perukų, kad teismas neatrodytų toks oficialus);
  • tiriant lytinius ir su bauginimu susijusius nusikaltimus, parodymų davimas konfidencialiai (visuomenės nariams nebus leidžiama būti teismo salėje);
  • pagalbinių bendravimo priemonių, kaip antai abėcėlės lentos, naudojimas;
  • jei turite bendravimo sunkumų, apklausa bus vykdoma per padedantį asmenį, kuris, pvz., galės padėti suprasti užduodamus klausimus.

Ar aš galiu gauti teisinę pagalbą?

Neturite teisės gauti teisinės pagalbos, nebent siekiate palaikyti kaltinimą privačia tvarka; tada kai kuriais atvejais galėsite pasinaudoti teisine pagalba. Taip yra todėl, kad nukentėjusieji Jungtinėje Karalystėje nėra bylos šalis.

Kaip aš galiu gauti apsaugą, jeigu man kyla pavojus?

Nagrinėjant bylą teisme galite gauti tokią pačią apsaugą kaip ir ikiteisminio tyrimo laikotarpiu. Policija suteiks tokią apsaugą, kokia, jos vertinimu, yra būtina ir pagrįsta atsižvelgiant į pavojaus lygį, tikimybę ir būtinybę skubiai į jį reaguoti. Apsauga gali būti suteikta įvairiais būdais, pvz., gali būti reguliariai patruliuojama šalia jūsų namų arba įrengiama apsaugos signalizacija, suskambanti vietos policijos nuovadoje, ir kt. Tik pačiais sunkiausiais atvejais imamasi taikyti drastiškesnes apsaugos priemones, kaip antai tapatybės įslaptinimą nagrinėjant bylą teisme arba liudytojų apsaugos programą.

Kaip aš galiu išsiieškoti žalą iš kaltininko ar gauti kompensaciją iš valstybės?

Kai kuriais atvejais galite pareikalauti iš nusikaltimą padariusio asmens atlyginti žalą. Tokiu atveju duomenis apie nuostolius turite pateikti policijai pranešdamas apie nusikaltimą arba netrukus po to. Policija šiuos duomenis perduos prokuratūrai, o prokuratūra jūsų vardu pareikalaus kompensacijos. Jei asmuo bus nuteistas dėl nusikaltimo padarymo, tikėtina, kad bausmę skiriantis teismas priteis nusikaltimą padariusiam asmeniui atlyginti (jei tai įmanoma) visus jūsų patirtus nuostolius arba jų dalį. Mokėti kompensaciją už šiuos nuostolius gali būti nurodyta kas savaitę arba kas mėnesį. Šiai nutarčiai dėl kompensacijos teikiama pirmenybė prieš bet kokias kitas baudas, kurias gali tekti sumokėti nusikaltimą padariusiam asmeniui.

Jei nukentėjote nuo smurtinio nusikaltimo, gali būti, kad galėsite kreiptis dėl finansinės kompensacijos iš valstybės. Prašymą turite pateikti Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasKompensacijų už nusikaltimais padarytus sužalojimus tarnybai. Apie kompensacijas nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims Anglijoje ir Velse skaitykite Europos teisminio tinklo interneto svetainėje (Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų ir kitomis kalbomis).

Ar yra galimybė pasiekti susitarimą/susitaikymą tarp kaltininko ir manęs?

Nagrinėjant bylą teisme sutaikinimas ir (arba) tarpininkavimas yra įmanomas, atsižvelgiant į nusikaltimo pobūdį.

Paprastai būtumėte pakviestas dalyvauti šioje procedūroje. Tarpininkavimas įmanomas tik tuo atveju, jei jūs sutinkate.

Aš esu užsienietis. Kaip yra ginamos mano teisės ir interesai?

Jei esate užsienietis, turite visas pirmiau nurodytas teises.

Be to, jei nemokate anglų kalbos, institucijos stengsis užtikrinti, kad jums būtų suteiktos vertimo raštu arba žodžiu paslaugos, jei jos bus būtinos, kai jums bus pateikiama informacija arba kai duosite parodymus teisme kaip liudytojas.

Daugiau informacijos:

  • Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų praktikos kodeksas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Liudytojų chartija Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • 2004 m. Šeiminio smurto, nusikalstamumo ir nukentėjusiųjų įstatymas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Nukentėjusiojo asmeninis pareiškimas. Policijos pareigūnų, tyrėjų ir baudžiamosios justicijos praktikų vadovas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Nukentėjusiojo ar liudytojo lankymasis teisme Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
Pastabos:
1. Nukentėjusiojo asmeninis pareiškimas
Nukentėjusiojo asmeninis pareiškimas – tai rašytinis pareiškimas, kuriame galite paaiškinti, kokį poveikį jums padarė nusikaltimas. Tai yra oficialus dokumentas, kuris bus įtrauktas į nusikaltimo bylą ir su kuriuo galės susipažinti visi byloje dalyvaujantys asmenys. Nukentėjusiojo asmeniniame pareiškime galite paaiškinti, kaip nusikaltimas jus paveikė fiziškai, emociškai, finansiškai arba kitu požiūriu. Nukentėjusiojo asmeninis pareiškimas nenaudojamas sprendžiant kaltės arba nekaltumo klausimą; juo teismas informuojamas apie nukentėjusiajam padarytą žalą. Taip pat galite pasakyti, ar norėtumėte garsiai perskaityti savo nukentėjusiojo asmeninį pareiškimą, ar pageidautumėte, kad jis būtų garsiai perskaitytas jūsų vardu (dažniausiai tai daro Karališkosios prokuratūros prokuroras) tuo atveju, jei kaltinamasis būtų pripažintas kaltu. Galutinį sprendimą dėl to, ar galite perskaityti visą savo nukentėjusiojo asmeninį pareiškimą, ar jo dalį, priims teismas. Nukentėjusiojo asmeninį pareiškimą galite pateikti bet kuriuo metu iki teismo posėdžio.
Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

Please note that the original language version of this page English has been amended recently. The language version you are now viewing is currently being prepared by our translators.

3 - Mano teisės po teisminio nagrinėjimo

Ar aš galiu apskųsti teismo nuosprendį ar sprendimą pripažinti nusikaltėlį nekaltu?

Kokias teises aš turiu po to, kai įsigalioja teismo sprendimas?

Daugiau informacijos

Ar aš galiu apskųsti teismo nuosprendį ar sprendimą pripažinti nusikaltėlį nekaltu?

Jei pageidaujate, pasibaigus teisiamajam posėdžiui būsite informuotas apie rezultatus ir teismo paskirtą bausmę.

Neturite galimybės apskųsti jokio teismo sprendimo, tačiau jei tam tikrų sunkių nusikaltimų atveju teismui priėmus apkaltinamąjį nuosprendį jūsų netenkina teismo paskirta bausmė, galite kreiptis į generalinį prokurorą, kuris turi teisę pateikti apeliacinį skundą Apeliaciniam teismui, jei, jo nuomone, skirta nepagrįstai švelni bausmė.

Kokias teises aš turiu po to, kai įsigalioja teismo sprendimas?

Jei nukentėjote nuo lytinio ar smurtinio nusikaltimo, už kurį nusikaltimą padariusiam asmeniui buvo skirta 12 mėnesių ar ilgesnė bausmė, turėsite teisę dalyvauti bandomojoje Ryšių su nukentėjusiaisiais palaikymo programoje. Šios programos tikslas – teisę dalyvauti programoje turintiems nukentėjusiesiems teikti paskirto ryšių su nukentėjusiaisiais palaikymo pareigūno parengtą informaciją ir konsultacijas apie baudžiamosios teisenos procesą. Turėsite teisę teikti pastabas dėl lygtinio paleidimo sąlygų, kurios gali būti įtrauktos į nusikaltimą padariusio asmens lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės dokumentą. Be to, lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės įpareigojimų įvykdymo užtikrinimo įstaigų nuožiūra būsite nuolat informuojamas apie pagrindinius nusikaltimą padariusio asmens bausmės etapus.

Jūsų dalyvavimas programoje yra savanoriškas ir, jei pakeisite nuomonę, galite bet kuriuo metu iš jos pasitraukti.

Daugiau informacijos:

  • 2004 m. Šeiminio smurto, nusikalstamumo ir nukentėjusiųjų įstatymo 35 skirsnis Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
  • Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų praktikos kodeksas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasanglų kalba
Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

Please note that the original language version of this page English has been amended recently. The language version you are now viewing is currently being prepared by our translators.

4 - Pagalba ir parama asmenims, nukentėjusiems nuo nusikalstamų veikų

Ministry of Justice

Victim Support

Rape Support Centres

Refuge for Women and Children against Domestic Violence

Women’s Aid Federation of England

Support after murder and manslaughter

Ministry of Justice

Teisingumo ministerija formuoja bendrą baudžiamosios teisenos politiką ir atsako už pagalbos ir paramos nukentėjusiesiems ir liudytojams teikimą.

Komisaras nukentėjusiųjų reikalams:

  • remia nukentėjusiųjų ir liudytojų interesus, skatina laikytis gero elgesio su jais praktikos ir atlieka Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų praktikos kodekso peržiūrą;
  • negali įsikišti konkrečiais atvejais, tačiau gali patarti, kur galima gauti geriausias konsultacijas ir paramą.

KONTAKTINIAI DUOMENYS:

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasKomisaras nukentėjusiųjų reikalams

Victim Support

Paramos ir pagalbos nukentėjusiesiems organizacija – tai nacionalinė labdaros ir paramos organizacija, teikianti nemokamą konfidencialią pagalbą nukentėjusiems nuo nusikaltimų asmenims, liudytojams, jų šeimos nariams, draugams ir kitiems neigiamą poveikį patyrusiems asmenims Anglijoje ir Velse.

Paramos ir pagalbos nukentėjusiesiems organizacija:

  • tai Londone esančio nacionalinio centro visoje Anglijoje ir Velse administruojami biurai; kiekviename teisme yra įsteigta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasLiudytojų tarnyba;
  • teikia emocinę ir praktinę pagalbą nukentėjusiems nuo nusikaltimų asmenims;
  • visuose Anglijos ir Velso baudžiamųjų bylų teismuose teikia pagalbą kaltinimo ir gynybos liudytojams;
  • nacionaliniu mastu atstovauja nukentėjusiesiems ir liudytojams ir vykdo kampanijas, kuriomis siekiama įgyvendinti reikiamus pokyčius;
  • užtikrina nacionalinės pagalbos nukentėjusiesiems telefonu linijos veiklą.

KONTAKTINIAI DUOMENYS:

Organizacija Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Victimsupport

Paramos ir pagalbos nukentėjusiesiems organizacijos vietos biurų kontaktinius duomenis rasite Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Rape Support Centres

Paramos ir pagalbos išžaginimo aukoms centrai visoje Anglijoje ir Velse teikia įvairias specialistų paslaugas moterims ir vyresnėms nei 13 metų merginoms, kurios buvo išžagintos arba nukentėjo nuo kitokio pobūdžio lytinės prievartos, nesvarbu, ar būdamos pilnametės, ar nepilnametės.

Paramos ir pagalbos išžaginimo aukoms centrai

  • teikia nemokamą ir konfidencialią specialistų pagalbą, teisinės gynybos paslaugas, konsultacijas ir informaciją moterims ir merginoms saugioje ir jaukioje aplinkoje;
  • nusikaltimais laiko visų formų lytinę prievartą, įskaitant išžaginimą, lytinį prievartavimą, vaikų lytinį išnaudojimą, lytinį priekabiavimą, žaginimą santuokoje, prievartines vedybas, vadinamąjį smurtą dėl garbės, moterų lytinių organų žalojimą, prekybą žmonėmis, lytinį išnaudojimą ir ritualinį netinkamą elgesį, neatsižvelgiant į tai, ar smurtautojai yra žinomi, ar nežinomi asmenys;
  • siekia, kad moterys ir merginos nepatirtų baimės ir lytinės prievartos;
  • vykdo kampanijas ir lobistinę veiklą didindami plačiosios visuomenės ir vietos, regioninės ir nacionalinės valdžios informuotumą lytinės prievartos klausimais.

KONTAKTINIAI DUOMENYS:

Įvairius paramos ir pagalbos išžaginimo aukoms centrus galima rasti šiose interneto svetainėse:

Organizacija „Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasRapecrisis

Organizacija „Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasThe Survivor Trust

Refuge for Women and Children against Domestic Violence

Nukentėjusių nuo šeiminio smurto moterų ir vaikų prieglauda – tai nacionalinė labdaros ir paramos organizacija (bendrovė, kurios atsakomybė ribota garantija), užtikrinanti nacionalinės pagalbos telefono linijos veiklą, prižiūrinti prieglaudas, teikianti psichologinę pagalbą, vykdanti nepriklausomą teisinę gynybą ir teikianti teisines paslaugas etninių mažumų moterims ir vaikams.

Nukentėjusių nuo šeiminio smurto moterų ir vaikų prieglauda:

  • teikia įvairias paslaugas, kuriomis moterims ir vaikams suteikiama galimybė gauti profesionalią pagalbą bet kurioje situacijoje;
  • prižiūri nemokamą visą parą veikiančią nacionalinę pagalbos telefono liniją, kuria moterys gali gauti emocinę pagalbą ir praktinę informaciją, išsiaiškinti savo galimybes ir išvengti išnaudojimo;
  • suteikia laikiną būstą nukentėjusioms nuo išnaudojimo ar norinčioms jo išvengti moterims;
  • joje dirba nepriklausomi šalies advokatai, besispecializuojantys prievartos klausimų nagrinėjimo srityje ir teikiantys ekspertų konsultacijas moterims civilinėse ir baudžiamosiose bylose;
  • bendradarbiauja su psichologais, padedančiais moterims ir vaikams įveikti išnaudojimo sukeltų traumų padarinius ir užbėgti jiems už akių.

KONTAKTINIAI DUOMENYS:

Prieglauda Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Refuge“

Women’s Aid Federation of England

Anglijos pagalbos moterims federacija – tai pagrindinė nacionalinė labdaros ir paramos organizacija, kovojanti su šeiminiu smurtu prieš moteris ir vaikus. Ji remia ir palaiko tinklo, kurį sudaro daugiau nei 500 kovos su šeiminiu smurtu ir lytine prievarta tarnybų visoje Jungtinėje Karalystėje, veiklą.

Anglijos pagalbos moterims federacija:

  • pabrėžia, kad moterys ir vaikai turi teisę gyventi be smurto, prievartos ir išnaudojimo ir kad visuomenė privalo šią teisę pripažinti ir ginti;
  • siekia sudaryti sąlygas nukentėjusioms nuo šeiminio smurto moterims atsitiesti ir sustiprėti;
  • paslaugas teikia moterys; remiamasi išgyvenusiųjų panašius nusikaltimus patirtimi;
  • remia ir pabrėžia žmonių įvairovę, siekia, kad būtų užtikrintos lygios visų galimybės;
  • siekia patenkinti šeiminį smurtą patyrusių vaikų poreikius;
  • skatina darnų įvairių įstaigų atsaką į šeiminį smurtą ir plėtoja partnerystės ryšius.

KONTAKTINIAI DUOMENYS:

FederacijaNuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Womensaid“

Support after murder and manslaughter

Pagalbos ir paramos tyčinio ir netyčinio nužudymo atvejais organizacija – tai įregistruota nepriklausoma labdaros ir paramos organizacija, teikianti emocinę pagalbą asmenims, netekusiems artimųjų dėl tyčinio arba netyčinio nužudymo.

Pagalbos ir paramos tyčinio ir netyčinio nužudymo atvejais organizacija:

  • dirba visuomenės labui ir siekia labdaros tikslų, padėdama asmenims, praradusiems giminaičius ar draugus dėl tyčinio, netyčinio ar kitokio neteisėto nužudymo;
  • siekia saugoti ir stiprinti psichikos ir fizinę asmenų sveikatą, mažinti skurdą ir ligas, taip pat gerinti supratimą apie sielvartą ir netektį;
  • per savigalbos grupes ir narių ryšius padeda tiems, kurių šeimos narys arba artimas draugas buvo nužudytas;
  • siekia stiprinti ir gerinti netektį dėl nužudymo patyrusių asmenų psichikos ir fizinę sveikatą, kad jie sustiprėtų ir ateityje galėtų sėkmingai gyventi ir dirbti.

KONTAKTINIAI DUOMENYS:

Organizacija Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas„Samm“

Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

1 - Mano, kaip nusikaltimo aukos, teisės

Kokią informaciją, įvykus nusikaltimui, man suteiks valdžios institucija (pvz., policija, prokuroras), man dar nė nepranešus apie nusikaltimą?

Turite teisę gauti rašytinę informaciją apie tai, ko tikėtis iš baudžiamosios teisenos sistemos, pvz., informacinį lankstinuką nusikaltimų aukoms, arba interneto svetainės, kurioje yra ta informacija, duomenis.

Priklausomai nuo nusikaltimo, jūsų asmeninių aplinkybių arba informacijos aktualumo tam tikru nusikalstamos veikos tyrimo arba baudžiamojo proceso etapu, nuo pat pirmojo jūsų kontakto su policija jums turi būti suteikta ši informacija:

  • kur ir kaip gauti konsultaciją arba paramą, įskaitant galimybes gauti medicinos pagalbą, specialistų pagalbą (pvz., psichologinę paramą) ir alternatyvų būstą;
  • kaip pranešti apie nusikalstamą veiką ir į ką kreiptis, jeigu turite klausimų dėl bylos;
  • kokiomis apsaugos priemonėmis, jeigu reikia, galite pasinaudoti;
  • kaip siekti žalos atlyginimo;
  • kokia tvarka galima pasinaudoti, jeigu nukentėjusysis yra ne Anglijoje ir Velse;
  • kokia yra galimybė pasinaudoti vertimo žodžiu ir raštu paslaugomis;
  • kaip pateikti skundą dėl paslaugos teikėjo;
  • kokia yra galimybė pasinaudoti atkuriamojo teisingumo paslaugomis;
  • kaip gauti išlaidų, kurias patyrėte būdamas liudytojas baudžiamajame procese, atlyginimą.

Paramos aukoms paslaugomis turite teisę naudotis bet kuriuo metu, neatsižvelgiant į tai, ar pranešėte apie nusikaltimą, taip pat pasibaigus nusikalstamos veikos tyrimui ir baudžiamajam persekiojimui.

Negyvenu ES šalyje, kurioje įvykdytas nusikaltimas (ES ir ne ES piliečiai). Kaip saugomos mano teisės?

Turite teisę gauti šiame kodekse išdėstytas paslaugas, jeigu nusikaltimas buvo įvykdytas Anglijoje arba Velse arba jeigu paslaugos yra susijusios su baudžiamuoju procesu, kuris vyksta Anglijoje arba Velse. [1]

[1] Teisė gauti Kompensavimo už nusikalstamu būdu padarytus sužalojimus institucijos kompensaciją gali priklausyti nuo jūsų gyvenamosios vietos arba pilietybės, nebent aiškiai nustatoma, kad jūs nukentėjote nuo prekybos žmonėmis arba jums buvo suteiktas prieglobstis, humanitarinė apsauga arba leidimas laikinai gyventi šalyje.

Kokią informaciją gausiu, jei pranešiu apie nusikaltimą?

Iš policijos turite teisę gauti šią informaciją:

  • rašytinį patvirtinimą, kad pranešėte apie nusikaltimą, įskaitant pagrindinę informaciją apie nusikaltimą. Rašytinis patvirtinimas galėtų būti laiško, elektroninio pranešimo, pvz., e. pašto žinutės ar tekstinio pranešimo, formos arba jis galėtų būti parašytas ranka. Galite prašyti tokio patvirtinimo nesiųsti. Jeigu policija mano, kad siunčiant rašytinį patvirtinimą jums gali būti pakenkta (pavyzdžiui, smurto namuose atvejais), ji gali sutikti jo nesiųsti;
  • aiškų paaiškinimą, ko tikėtis iš baudžiamosios teisenos sistemos, kai pranešate apie nusikaltimą arba kai su jumis, kaip nukentėjusiuoju, susisiekiama atliekant nusikalstamų veikų tyrimus;
  • įvertinimą, ar jūs pageidaujate paramos, ir jeigu taip, tai kokios pagalbos ar paramos jums gali prireikti. Tai padės nustatyti, ar priklausote vienai iš trijų kategorijų nukentėjusiųjų, kuriems gali prireikti papildomos paramos, ir nustatyti, ar jums gali būti skirtos specialiosios priemonės, o jei taip, tai kokios. Policijos pavedimu paramos aukoms tarnybos gali atlikti išsamesnį įvertinimą;
  • rašytinę informaciją, ko tikėtis iš baudžiamosios teisenos sistemos, pvz., informacinį lankstinuką nukentėjusiesiems, arba interneto svetainės, kurioje yra ta pati informacija, duomenis - kuo greičiau, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pranešimo apie nusikaltimą arba nuo to momento, kai vykstant tyrimui su jumis buvo susisiekta kaip su nukentėjusiuoju;
  • informaciją, kaip dažnai būsite informuojamas apie bylos eigą po pokalbio su policija;
  • per 5 darbo dienas nuo sprendimo nevykdyti nusikalstamos veikos tyrimo - paaiškinimą;
  • konsultaciją, kai bylos tyrimas baigiamas nepateikus kaltinimų nė vienam asmeniui, ir motyvų paaiškinimą.

Turite teisę iš policijos gauti informaciją apie paramos aukoms tarnybas, įskaitant jų kontaktinius duomenis, kad bet kuriuo metu galėtumėte į jas kreiptis paramos.

Jūs turite teisę, kad policija jums pateiktų toliau nurodytą informaciją ir paaiškintų motyvus per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai įtariamasis:

  • suimamas;
  • apklausiamas jį informavus apie jo teises;
  • paleidžiamas nepateikus kaltinimų;
  • paleidžiamas policijai gavus užstatą arba jeigu pakeičiamos arba panaikinamos policijos užstato sąlygos.

Ar turiu teisę gauti nemokamas vertimo žodžiu ar raštu paslaugas (kai kreipiuosi į policiją ar kitas institucijas, arba tyrimo ar teisminio nagrinėjimo metu)?

Jeigu nesuprantate anglų kalbos ir ja nekalbate, turite teisę prašyti vertimo žodžiu į kalbą, kurią suprantate:

  • kai pranešate apie nusikalstamą veiką [1];
  • kai jus apklausia policija ir
  • kai duodate liudytojo parodymus.

Jeigu nesuprantate anglų kalbos ir ja nekalbate, turite teisę prašyti raštu išversti toliau nurodytą informaciją:

  • rašytinį patvirtinimą, kad buvo pranešta apie nusikaltimą;
  • jeigu apklausos tikslais arba teismo posėdyje būtina susipažinti su konkrečiu jums atskleistu dokumentu - atitinkamų dokumentų dalių kopiją;
  • dokumentą, kuriuo jūs informuojamas apie teisminio bylos nagrinėjimo datą, laiką ir vietą, ir
  • baudžiamojo proceso rezultatus, kai pagal šį kodeksą turite tam teisę, ir, kai įmanoma, bent jau sprendimo motyvų santrauką.

[1] Jeigu angliškai nekalbate, turite teisę pranešti apie nusikaltimą jums suprantama kalba arba naudodamiesi reikiama lingvistine pagalba.

Kaip valdžios institucija užtikrina, kad suprasčiau ir būčiau suprastas (jei esu vaikas; jei turiu negalią)?

Pagal Nukentėjusiųjų teisių kodeksą paslaugų teikėjai privalo su jumis bendrauti paprasta ir suprantama kalba, imdamiesi reikiamų priemonių (pvz., naudodamiesi sistema EasyRead, Brailio raštu arba registruoto tarpininko paslauga), kad padėtų jums suprasti ir būti suprastam. Svarstydami tinkamas priemones, paslaugų teikėjai turi atsižvelgti į visas aktualias asmenines savybes, galinčias turėti poveikio jūsų gebėjimui suprasti ir būti suprastam.

Galima gauti įvairių informacinių lankstinukų įvairiais formatais, kuriuose vartojama paprasta kalba.

Paramos aukoms tarnybos

Kas teikia paramą aukoms?

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas2004 m. Smurto namuose ir nusikalstamumo prevencijos bei nukentėjusiųjų teisių įstatymo 56 straipsnyje numatyta Teisingumo ministerijos galimybė teikiant dotacijas užsakyti nacionalinių paramos aukoms tarnybų paslaugas. Ji taip pat teikia dotacijas policijos ir nusikalstamumo komisarams, kad jie pagal Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas2014 m. Asocialaus elgesio ir nusikalstamumo prevencijos bei viešosios tvarkos palaikymo įstatymo 143 straipsnį vietos mastu užsakytų arba suteiktų emocinės ir praktinės paramos paslaugas nusikaltimų aukoms.

Ar policija mane automatiškai nukreips į paramos aukoms tarnybą?

Policija jums paaiškins, kad jie per 2 darbo dienas nuo pranešimo apie nusikaltimą automatiškai perduos jūsų duomenis paramos aukoms tarnyboms. Turite teisę prašyti policijos neperduoti jūsų duomenų paramos aukoms tarnyboms.

Jeigu esate seksualinio nusikaltimo arba smurto namuose auka arba jeigu esate gedintis artimas giminaitis, policija, prieš siųsdama jūsų duomenis paramos aukoms tarnyboms, paprašys jūsų tiesioginio sutikimo.

Kaip saugomas mano privatumas?

Kai pagal Nukentėjusiųjų teisių kodeksą paslaugų teikėjai privalo bendrai naudotis informacija, jie privalo tai daryti veiksmingai, vykdydami savo prievoles, numatytas 1998 m. Duomenų apsaugos įstatyme ir kituose susijusiuose teisės aktuose.

Ar tam, kad man būtų suteikta aukoms skiriama parama, prieš tai turiu pranešti apie nusikaltimą?

Ne, paramos aukoms paslaugomis turite teisę naudotis bet kuriuo metu, neatsižvelgiant į tai, ar pranešėte apie nusikaltimą, taip pat pasibaigus nusikalstamos veikos tyrimui ir baudžiamajam persekiojimui

Asmens apsauga, jei man kyla pavojus

Kokio pobūdžio apsaugos esama?

Jeigu nukentėjusysis praneša apie nusikaltimą paslaugų teikėjui, atsakingam už nusikalstamų veikų tyrimą, paslaugų teikėjas turi užtikrinti, kad nukentėjusysis būtų individualiai įvertintas siekiant nustatyti konkrečius apsaugos poreikius ir tai, ar nukentėjusiajam būtų naudingos konkrečios apsaugos priemonės arba specialiosios priemonės per apklausą ar specialiosios priemonės duodant parodymus, ir kiek tos priemonės būtų naudingos.

Įvertinimo pobūdis priklausys nuo visų aplinkybių, įskaitant nusikaltimo sunkumą ir nukentėjusiojo patirtos akivaizdžios žalos laipsnį. Atliekant įvertinimą turi būti atsižvelgiama į nukentėjusiojo asmenines savybes, jo požiūrį ir nusikaltimo pobūdį bei aplinkybes.

Jeigu, atlikęs individualų įvertinimą, paslaugų teikėjas nustato, kad nukentėjusysis turi specialių apsaugos poreikių ir jam būtų naudingos konkrečios apsaugos priemonės per apklausą, už nusikalstamos veikos tyrimą atsakingas paslaugų teikėjas, atsižvelgdamas į operatyvines ir praktines kliūtis, taip pat turi užtikrinti šiuos dalykus:

  • jeigu įmanoma, užtikrinti, kad visas nukentėjusiojo apklausas atliktų tas pats asmuo, nebent taip būtų pakenkta tinkamam nusikalstamos veikos tyrimo atlikimui;
  • užtikrinti, kad apklausa prireikus vyktų šiam tikslui skirtose arba pritaikytose patalpose;
  • užtikrinti, kad apklausas atliktų kvalifikuoti šiuo tikslu apmokyti specialistai arba kad apklausos būtų atliekamos per juos, ir
  • užtikrinti, kad seksualinio smurto, smurto dėl lyties ar smurto namuose atvejais nukentėjusiesiems būtų suteikta galimybė būti apklausiamiems tos pačios lyties asmens. Jeigu įmanoma, bet kurį tokį prašymą reikėtų patenkinti, nebent tikėtina, kad jį patenkinus bus pakenkta tinkamam nusikalstamos veikos tyrimo atlikimui.

Mažai tikėtinu įtariamojo pabėgimo iš kardomojo kalinimo vietos atveju policija, sužinojusi apie pabėgimą arba gavusi apie jį pranešimą iš įkalinimo įstaigos, organizacijos Youth Offending Team, ligoninės arba imigrantų sulaikymo centro, jei tik įmanoma, jums praneš apie pabėgimą ir apie visas priemones, kurių buvo imtasi jums apsaugoti, jeigu vertinama, kad įtariamasis jums kelia didelę žalos padarymo riziką.

Kas gali man suteikti apsaugą?

Jeigu nukentėjusysis praneša apie nusikaltimą paslaugų teikėjui, atsakingam už nusikalstamų veikų tyrimą, šis turi užtikrinti, kad nukentėjusysis būtų individualiai įvertintas siekiant nustatyti konkrečius apsaugos poreikius. Dažniausiai tai bus policija.

Ar kas nors įvertins mano bylą, kad nustatytų galimą tolesnę nusikaltimo vykdytojo žalos grėsmę?

Visi nuo nusikalstamų veikų nukentėję asmenys turi teisę, kad policija įvertintų jų galimus poreikius ar reikalingą paramą, įskaitant tai, ar jiems būtų naudinga taikyti specialiąsias priemones, ir kiek tai būtų naudinga. Šio įvertinimo trukmė ir turinys priklauso nuo nusikaltimo sunkumo ir jūsų individualių poreikių. Atliekant įvertinimą bus atsižvelgta į jūsų asmenines savybes, nusikaltimo pobūdį bei aplinkybes ir į jūsų požiūrį. Kuo daugiau informacijos galėsite suteikti įvertinimo metu, tuo labiau paramos lygis bus pritaikytas prie jūsų individualių poreikių.

Ar kas nors įvertins mano bylą, kad nustatytų galimą tolesnę baudžiamosios teisenos sistemos (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu) žalos grėsmę?

Visi nuo nusikalstamų veikų nukentėję asmenys turi teisę, kad policija įvertintų jų galimus poreikius ar reikalingą paramą, įskaitant tai, ar jiems būtų naudinga taikyti specialiąsias priemones, ir kiek tai būtų naudinga. Šio įvertinimo trukmė ir turinys priklauso nuo nusikaltimo sunkumo ir jūsų individualių poreikių. Atliekant įvertinimą bus atsižvelgta į jūsų asmenines savybes, nusikaltimo pobūdį bei aplinkybes ir į jūsų požiūrį. Kuo daugiau informacijos galėsite suteikti įvertinimo metu, tuo labiau paramos lygis bus pritaikytas prie jūsų individualių poreikių.

Kokia apsauga numatyta ypač pažeidžiamoms aukoms?

Pagal Nukentėjusiųjų teisių kodeksą jūs turite teisę gauti didesnę paramą kaip pažeidžiamas nukentėjusysis [1], jeigu tikėtina, kad jūsų įrodymų kokybė pablogės, nes:

  1. sergate psichikos liga, kaip apibrėžta 1983 m. Psichikos sveikatos įstatyme;
  2. turite kitų didelių protinių sutrikimų arba jums būdingas sutrikęs socialinis elgesys, arba
  3. turite fizinę negalią arba fizinį sutrikimą.

[1] Tai grindžiama 1999 m. Jaunimo teisingumo ir įrodymų baudžiamosiose bylose įstatymo 16 straipsnyje išdėstytais kriterijais, pagal kuriuos teismas nustato tinkamumą taikyti specialiąsias priemones (žr. 1 skyriaus 1.13-1.15 dalis).

Esu nepilnametis. Ar turiu specialių teisių?

Pagal Nukentėjusiųjų teisių kodeksą turite teisę gauti didesnę paramą kaip pažeidžiamas nukentėjusysis [1], jeigu nusikalstamos veikos padarymo metu jums nėra suėję 18 metų. Tai apima tinkamumą taikyti specialiąsias priemones, jeigu duodate parodymus teisme.

[1] Tai grindžiama 1999 m. Jaunimo teisingumo ir įrodymų baudžiamosiose bylose įstatymo 16 straipsnyje išdėstytais kriterijais, pagal kuriuos teismas nustato tinkamumą taikyti specialiąsias priemones (žr. 1 skyriaus 1.13-1.15 dalis).

Mano šeimos narys mirė įvykdžius nusikaltimą. Kokios mano teisės?

Mirusiųjų artimieji giminaičiai pagal kodeksą turi teisę gauti paslaugas kaip nukentėjusieji nuo sunkiausio nusikaltimo.

Mano šeimos narys buvo nusikaltimo auka. Kokios mano teisės?

Neįgalioms nusikaltimų aukoms arba nukentėjusiesiems, kurie dėl nusikalstamos veikos buvo taip sunkiai sužaloti, kad negali bendrauti, skiriamas atstovas šeimai

Jeigu turite negalią arba dėl nusikalstamos veikos buvote taip sunkiai sužalotas, kad negalite bendrauti, jūs arba jūsų artimieji giminaičiai turi teisę paskirti atstovą šeimai, kuris, kaip bendras kontaktinis asmuo, gautų šiame kodekse numatytas paslaugas.

Nukentėjusiojo, kuriam nėra suėję 18 metų, vienas iš tėvų arba globėjas

Jeigu esate nukentėjusysis, kuriam nėra suėję 18 metų, paprastai paslaugas pagal šį kodeksą turi teisę gauti vienas iš jūsų tėvų arba globėjas.[1]

[1] Nebent vieno iš jūsų tėvų ar globėjo atžvilgiu vykdomas nusikalstamos veikos tyrimas arba policija jam yra pateikusi kaltinimą nusikaltimu, arba jeigu, remiantis pagrįsta susijusio paslaugų teikėjo nuomone, vieno iš jūsų tėvų arba globėjo teisė gauti tokias paslaugas neatitinka jūsų interesų.

Ar galiu pasinaudoti tarpininkavimo paslaugomis? Kokios taikomos sąlygos? Ar būsiu saugus vykstant tarpininkavimo procesui?

Atkuriamasis teisingumas yra nukentėjusiųjų suvedimas su asmenimis, atsakingais už padarytą žalą, kad jie rastų konstruktyvų būdą susitarti.

Atkuriamasis teisingumas yra savanoriškas - jūs neprivalote jame dalyvauti, o kad jis įvyktų, tam turite pritarti tiek jūs, tiek nusikaltimo vykdytojas. Galite paprašyti leisti dalyvauti atkuriamojo teisingumo procese jums patogiu metu arba jūsų gali būti paprašyta dalyvauti dėl to, kad atkuriamojo teisingumo paprašė nusikaltimo vykdytojas. Net jeigu dalyvauti nori abi šalys, tai gali būti laikoma netinkama priemone ir tarpininkas tai įvertins.

Bus imamasi tinkamų priemonių siekiant užtikrinti, kad procesas, kuriame sutinkate dalyvauti, būtų saugus; bet kuriame jūsų ir nusikaltimo vykdytojo susitikime visada dalyvaus kvalifikuotas tarpininkas. Jeigu nusikaltimo vykdytojas pripažino kaltę ir nori dalyvauti susitikime arba su jumis bendrauti, jums gali atsirasti galimybė nusikaltimo vykdytojui paaiškinti, kokį poveikį jums turėjo incidentas. Tada jūs galite siekti atsiprašymo arba susitarti dėl veiksmų, kuriuos nusikaltimo vykdytojas turi atlikti siekdamas atitaisyti padarytą žalą.

Atkuriamasis teisingumas nėra tas pats kas bendruomeninis konfliktų sprendimas (angl. Community Resolution). Bendruomeninis konfliktų sprendimas yra neoficiali policijos priemonė, kuria policijai sudaromos sąlygos proporcingiau reaguoti į smulkius nusikaltimus ir asocialų elgesį, nesinaudojant oficialios baudžiamosios teisenos sistemos priemonėmis. Bendruomeniniai konfliktų sprendimai visų pirma yra skirti nusikalstamą veiką pirmą kartą padariusiems asmenims, kurie išreiškė nuoširdų gailestį, o nukentėjusysis sutiko, jog nepageidauja, kad policija imtųsi oficialių veiksmų.

Kur galiu rasti teisės aktą, kuriame būtų išdėstytos mano teisės?

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasNukentėjusiųjų teisių praktikos kodeksas („Nukentėjusiųjų teisių kodeksas“) yra sudarytas pagal Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas2004 m. Smurto namuose ir nusikalstamumo prevencijos bei nukentėjusiųjų teisių įstatymo (DVCVA 2004) 32 straipsnį ir pradėtas taikyti pagal įsakymą, priimtą remiantis Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasDVCVA 2004 33 straipsniu; Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas2004 m. Smurto namuose ir nusikalstamumo prevencijos bei nukentėjusiųjų teisių įstatymo (Nukentėjusiųjų teisių praktikos kodekso) 2015 m. įsakymas (2015 m. įstatymo lydimasis teisės aktas Nr. 1817) 2015 m. spalio 23 d. buvo pateiktas Parlamentui, ir juo nustatoma, kad peržiūrėta Nukentėjusiųjų teisių kodekso redakcija įsigalioja 2015 m. lapkričio 16 d.

Nukentėjusiųjų teisių kodekse išdėstytos paslaugos, kurias Anglijoje ir Velse nukentėjusiesiems teikia pagrindinės baudžiamosios teisenos organizacijos (Įvadas, 1-4 skyriai) ir kitos atitinkamas funkcijas atliekančios organizacijos (5 skyrius). Šios organizacijos paminėtos kaip „paslaugų teikėjai“. Nukentėjusiųjų teisių kodekse nurodytos teisės, kurias turi nuo nusikalstamų veikų nukentėję asmenys, ir atitinkamos susijusių paslaugų teikėjų pareigos.

Nukentėjusiųjų teisių kodekso 3 skyriuje vaikams suprantama kalba išdėstytos paslaugos, teikiamos nuo nusikaltimų nukentėjusiems vaikams. Šis skyrius turi būti aiškinamas kartu su Nukentėjusiųjų teisių kodekso įvadu ir 1-2 skyriais.

Nukentėjusiųjų teisių kodekso įvado 1 dalyje ir 5 skyriaus 1 dalyje užtikrinama, kad kompetentingos institucijos, vykdydamos savo funkcijas pagal Nukentėjusiųjų teisių kodeksą, atsižvelgtų į bendruosius direktyvos tikslus.

Nukentėjusiųjų teisių kodekse numatytos teisės taikomos visiems nukentėjusiesiems, neatsižvelgiant į jų gyvenamąją vietą.

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas2004 m. Smurto namuose ir nusikalstamumo prevencijos bei nukentėjusiųjų teisių įstatymo 56 straipsnis: Teisingumo ministerija nacionaliniu mastu teikdama dotaciją užsako nukentėjusiesiems teikiamas paslaugas. Ji taip pat teikia dotacijas policijos ir nusikalstamumo komisarams, kad jie pagal Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas2014 m. Asocialaus elgesio ir nusikalstamumo prevencijos bei viešosios tvarkos palaikymo įstatymo 143 straipsnį vietos mastu užsakytų arba suteiktų emocinės ir praktinės paramos paslaugas nusikaltimų aukoms.

Teisingumo ministerijos susitarimo su policijos ir nusikalstamumo komisarais dėl dotacijų 3 nuostatoje reikalaujama, kad policijos ir nusikalstamumo komisarų užsakytos paslaugos atitiktų Nusikaltimų aukų direktyvą, ypač jos 8 ir 9 straipsnius. 4 nuostatoje numatyta, kad užsakytos arba teikiamos paslaugos turi atitikti 8 straipsnio 1 dalyje išvardytas sąlygas.

Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

2 - Pranešimas apie nusikaltimą ir mano teisės tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu.

Kaip galiu pranešti apie nusikaltimą?

Pirmiausia turėtumėte apie nusikaltimą pranešti policijai. Informacija, kaip tai padaryti, pateikta čia: Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langaspranešimas apie nusikaltimą

Kaip galiu sužinoti, kas vyksta šioje byloje?

Jeigu esate nukentėjusysis, turite teisę, kad policija jums pateiktų toliau nurodytą informaciją ir paaiškintų motyvus per 5 darbo dienas nuo tos dienos, kai įtariamasis:

  • suimamas;
  • apklausiamas jį informavus apie jo teises;
  • paleidžiamas nepateikus kaltinimų;
  • paleidžiamas policijai gavus užstatą arba jeigu pakeičiamos arba panaikinamos policijos užstato sąlygos.

Turite teisę, kad policija jums pateiktų toliau nurodytą informaciją per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo:

  • pirmojo teismo posėdžio datą, laiką ir vietą;
  • jeigu įtariamasis paleidžiamas už policijos gautą užstatą, kad atvyktų į teismą - informaciją apie užstato sąlygas ir šių užstato sąlygų pakeitimus.

Ar turiu teisę gauti teisinę pagalbą (tyrimo arba teisminio nagrinėjimo metu)? Kokiomis sąlygomis?

Nukentėjusieji ir liudytojai nėra baudžiamojo proceso šalys, todėl jiems Anglijoje ir Velse teisinė pagalba neteikiama.

Ar galiu prašyti kompensuoti išlaidas (patirtas dėl dalyvavimo tyrime ir (arba) teisminio nagrinėjimo procese)? Kokiomis sąlygomis?

Paslaugų teikėjai, atsakingi už baudžiamąjį persekiojimą nusikalstamos veikos atveju, turi turėti taisykles, pagal kurias nukentėjusieji turėtų galimybę gauti išlaidų, patirtų siekiant dalyvauti teismo posėdyje ir duoti parodymus, atlyginimą.

Daugiau informacijos, kaip prašyti, kad būtų atlygintos liudytojų išlaidos, pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia

ir Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Ar galiu pateikti skundą, jei mano byla bus nutraukta jos neperdavus teismui?

Jeigu esate nepatenkintas policijos arba Karališkosios prokuratūros (angl. Crown Prosecution Service, CPS) sprendimu nevykdyti baudžiamojo persekiojimo, turite teisę siekti, kad tas sprendimas būtų peržiūrėtas pagal Nacionalinės policijos vadų tarybos (angl. National Police Chiefs Council, NPCC) ir Karališkosios prokuratūros Nukentėjusiųjų teisės į peržiūrą sistemas.

Karališkoji prokuratūra savo Nukentėjusiųjų teisės į peržiūrą sistemą pradėjo taikyti 2013 m. birželio 5 d. Anglijos ir Velso policijos pajėgos Nukentėjusiųjų teisės į peržiūrą sistemą patvirtino 2015 m. balandžio 1 d. Pagal šias sistemas nukentėjusiesiems suteikiama teisė prašyti, kad būtų peržiūrėtas policijos arba Karališkosios prokuratūros sprendimas nevykdyti baudžiamojo persekiojimo arba kitokiu būdu nutraukti baudžiamąjį procesą.

Jeigu jums pranešama apie sprendimą, kuris atitinka peržiūros pagal Nacionalinės policijos vadų tarybos arba Karališkosios prokuratūros sistemas kriterijus, turite teisę pranešime gauti pakankamai informacijos, kad galėtumėte nuspręsti, ar pageidaujate, kad ši peržiūra būtų atlikta.

Ar galiu dalyvauti teisminio nagrinėjimo procese?

Jeigu ką nors žinote apie incidentą, jūsų gali būti paprašyta duoti parodymus teisme prokuratūros arba gynybos advokatų pusėje.

Koks yra mano oficialus statusas teisingumo sistemoje? Pavyzdžiui, ar aš esu ar galiu pasirinkti aukos, liudytojo, civilinės šalies arba privataus kaltintojo statusą?

Pagal Nukentėjusiųjų teisių praktikos kodeksą (Nukentėjusiųjų teisių kodeksas) nukentėjusysis - tai:

  • fizinis asmuo, kuris tiesiogiai dėl nusikalstamos veikos patyrė žalą, įskaitant fizinę, psichinę ar emocinę žalą arba ekonominius nuostolius;
  • asmens, kuris mirė tiesiogiai dėl nusikalstamos veikos, artimasis giminaitis (žr. glosarijų).

Jeigu ką nors žinote apie incidentą, jūsų gali būti paprašyta duoti parodymus teisme prokuratūros arba gynybos advokatų pusėje. Jeigu pažįstate vieną iš byloje dalyvaujančių asmenų, jūsų gali paprašyti (paprastai gynybos advokatas) duoti parodymus minėto asmens charakteristikai pateikti. Bet kuriuo atveju jūsų parodymai gali būti itin svarbūs siekiant užtikrinti, kad kaltinamasis būtų nuteistas arba išteisintas.

Teisė teikti privačius kaltinimus yra užtikrinta 1985 m. Baudžiamojo persekiojimo už nusikalstamas veikas įstatymo (angl. Prosecution of Offences Act, POA) 6 straipsnio 1 dalyje. Tačiau esama apribojimų:

  • viešojo baudžiamojo persekiojimo direktorius (angl. Director of Public Prosecutions, DPP) pagal 1985 m. Baudžiamojo persekiojimo už nusikalstamas veikas įstatymo 6 straipsnio 2 dalį turi teisę perimti privataus kaltinimo tvarka pradėtą baudžiamąjį persekiojimą;
  • kai kuriais atvejais privatus prokuroras, prieš pradėdamas procesą, turi prašyti generalinio prokuroro arba viešojo baudžiamojo persekiojimo direktoriaus sutikimo.
Daugiau informacijos pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Kokios yra mano su šiuo statusu susijusios teisės ir pareigos?

Nukentėjusiųjų teisės išdėstytos Nukentėjusiųjų teisių praktikos kodekse. Jis pateiktas Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Jeigu jūs tapote nusikalstamos veikos liudytoju, tačiau nesate nukentėjusysis, galite naudotis ne šiame kodekse, o Liudytojų chartijoje numatytomis teisėmis. Ji pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia

Ar teisminio nagrinėjimo metu galiu padaryti pareiškimą ar duoti parodymus? Kokiomis sąlygomis?

Jeigu ką nors žinote apie incidentą, jūsų gali būti paprašyta duoti parodymus teisme prokuratūros arba gynybos advokatų pusėje. Jeigu pažįstate vieną iš byloje dalyvaujančių asmenų, jūsų gali paprašyti (paprastai gynybos advokatas) duoti parodymus minėto asmens charakteristikai pateikti.

Jeigu esate nukentėjusysis, asmeninis nukentėjusiojo pareiškimas suteikia jums galimybę savo žodžiais paaiškinti, kokį poveikį jums turėjo nusikaltimas - fizinį, emocinį, finansinį ar kitokį. Šis pareiškimas yra kitoks negu liudytojo parodymai apie tai, kas įvyko tuo metu, pvz., apie tai, ką matėte ar girdėjote.

Asmeninis nukentėjusiojo pareiškimas suteikia jums galimybę būti išgirstam baudžiamosios teisenos procese. Tačiau jūs negalite išreikšti savo nuomonės apie nuosprendį ar bausmę, kuri turėtų būti skirta įtariamajam, nes tai sprendžia teismas.

Turite teisę, kad jums pasiūlytų pateikti asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą tuo pačiu metu kai duodate liudytojo parodymus policijai apie nusikaltimą.

Jeigu nustatoma kaltinamojo kaltė, turite teisę nurodyti, ar norėtumėte, kad jūsų asmeninis nukentėjusiojo pareiškimas teisme būtų perskaitytas balsu, ar kad būtų išklausomas jo įrašas (jeigu jis yra įrašytas). Taip pat turite teisę nurodyti, ar norėtumėte savo asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą balsu perskaityti pats, ar norėtumėte, kad jį perskaitytų kas nors kitas (pavyzdžiui, šeimos narys arba Karališkosios prokuratūros advokatas). Prieš jums nusprendžiant, ar pageidaujate savo asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą teisme perskaityti pats, ar pageidaujate, kad būtų išklausomas jo įrašas, jus informuos apie galimus padarinius, įskaitant tai, kad apie jūsų asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą gali būti pranešta žiniasklaidoje. Klausimus apie jūsų asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą teisme taip pat gali pateikti gynybos advokatai.

Jeigu jūs prašote, kad jūsų asmeninis nukentėjusiojo pareiškimas teisme būtų perskaitomas balsu arba būtų išklausomas jo įrašas, teismas, atsižvelgdamas į jūsų interesus, sprendžia, ar tai bus apskritai daroma ir kokios asmeninio nukentėjusiojo pareiškimo dalys bus skaitomos balsu arba išklausomas jų įrašas, taip pat teismas sprendžia, kas tą pareiškimą perskaitys. Dažniausiai bus perskaitomos kai kurios arba visos jūsų asmeninio nukentėjusiojo pareiškimo dalys arba bus išklausomas jų įrašas, nebent teismas nuspręstų, kad esama pagrįstų priežasčių to nedaryti. Apie teismo nurodymą jūs busite informuotas.

Kokią informaciją gausiu teisminio nagrinėjimo metu?

Turite teisę:

  • kad jus per 5 darbo dienas informuotų apie bet kurio posėdžio, kuriame svarstomos užstato sąlygos (bet kurios aktualios užstato sąlygos ir aktualūs šių užstato sąlygų pakeitimai), rezultatą ir jo motyvus. Jeigu nukentėjote nuo sunkiausio nusikaltimo, į jus nuolat kėsinamasi arba esate pažeidžiamas arba bauginamas, turite teisę šią informaciją gauti per 1 darbo dieną;
  • kad jūsų Liudytojų priežiūros skyrius jus informuotų apie bet kurio baudžiamųjų bylų teismo posėdžio datą, vietą ir rezultatą. Gavęs šią informaciją iš teismo, Liudytojų priežiūros skyrius turi ją pateikti per 1 darbo dieną;
  • kad jus informuotų, jeigu įtariamojo atžvilgiu yra išduotas arešto orderis, ir informuotų apie posėdžio rezultatą, jeigu įtariamasis pakartotinai suimamas. Jeigu įtariamasis pakartotinai suimamas po to, kai buvo išduotas orderis, jis paprastai netrukus dalyvauja teismo posėdyje. Gavęs šią informaciją iš teismo, Liudytojų priežiūros skyrius turi ją pateikti per 5 darbo dienas;
  • tais atvejais, kai įtariamasis nepripažįsta kaltės, aptarti su Liudytojų priežiūros skyriumi galimus poreikius ir, prireikus, gauti nukreipimą į atitinkamą paramos grupę arba agentūrą.

Jeigu teisminio bylos nagrinėjimo metu esate liudytojas, turite teisę:

  • prašyti teismo darbuotojų leidimo įeiti į teismo pastatą per kitą įėjimą negu įtariamasis ir jo šeima bei draugai;
  • jeigu pagal aplinkybes įmanoma - susitikti su Karališkosios prokuratūros advokatu arba atstovu ir pateikti jam klausimų apie teismo procesą. Jeigu įmanoma, jie nurodys, kiek laiko jums gali tekti laukti iki parodymų davimo;
  • kai tik įmanoma - gauti Karališkosios prokuratūros advokato arba atstovo paaiškinimą, ar procesą tą dieną bus vėluojama pradėti ir kiek laiko, tikėtina, teks laukti;
  • laukti ir sėdėti patalpoje, atskirtoje nuo įtariamojo ir jo šeimos bei draugų, - kai tik įmanoma, tai užtikrins teismas;
  • reikalauti, kad jums būtų taikomos specialiosios priemonės, kai teismas yra davęs nurodymą jas skirti;
  • reikalauti, kad jums teisme būtų paskirtas kontaktinis asmuo, - kad galėtumėte sužinoti, kas vyksta byloje teismo posėdžio metu.

Ar turėsiu galimybę susipažinti su bylos medžiaga?

Galimybė susipažinti su teismo dokumentais reglamentuojama Civilinio proceso taisyklių 5 dalyje. Labiausiai tikėtina, kad aktualiausios taisyklės bus 5.4C ir 5.4D. Jos pateiktos Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia

Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

3 - Mano teisės pasibaigus teisminiam nagrinėjimui

Ar galiu apskųsti sprendimą?

Nukentėjusieji neturi teisės apskųsti nusikaltimo vykdytojo atžvilgiu priimto apkaltinamojo nuosprendžio ar bausmės.

Kokios yra mano teisės paskelbus nuosprendį?

Po teisminio bylos nagrinėjimo turite teisę:

  • kad ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo to laiko, kai Karališkoji prokuratūra gavo tinkamai užpildytą reikalavimo formą, jums sumokėtų išlaidas, kurios, Karališkosios prokuratūros sprendimu, yra jums sumokėtinos, jeigu dalyvavote teismo posėdyje ir davėte parodymus;
  • kad Liudytojų priežiūros skyrius jus informuotų apie teisminio bylos nagrinėjimo rezultatą, o jeigu įmanoma - kad pateiktų ir trumpą sprendimo motyvų santrauką. Gavęs šią informaciją iš teismo, Liudytojų priežiūros skyrius ją pateikia per 1 darbo dieną;
  • kad Liudytojų priežiūros skyrius jus nukreiptų į paramos aukoms tarnybas, jeigu tai yra aktualu ir jeigu tokios tarnybos veikia.

i) Jeigu pateikiamas pareiškimas, kuriuo Karūnos teismui (angl. Crown Court) apskundžiamas magistratų teismo (angl. Magistrates’ Court) nuosprendis arba bausmė.

Turite teisę, kad jūsų Liudytojų priežiūros skyrius per 1 darbo dieną nuo informacijos gavimo iš teismo jums pateiktų toliau nurodytą informaciją:

  • pranešimą apie pateiktą apeliacinį skundą;
  • bet kurio teismo posėdžio datą, laiką ir vietą;
  • to apeliacinio skundo rezultatą, įskaitant pradinio nuosprendžio pakeitimus.

Taip pat turite teisę:

  • laukti ir sėdėti teismo patalpoje, atskirtoje nuo apeliacinio skundo teikėjo ir jo šeimos bei draugų. Kai tik įmanoma, tai užtikrina teismas;
  • gauti kontaktinio asmens Karūnos teisme duomenis;
  • gauti informaciją apie paramos aukoms tarnybas, kai tai yra aktualu ir kai tokios tarnybos veikia.

ii) Jeigu pateikiamas pareiškimas, kuriuo Apeliaciniam teismui apskundžiamas nuosprendis arba bausmė, arba Jungtinės Karalystės Aukščiausiajam Teismui pateikiamas pareiškimas arba apeliacinis skundas baudžiamojoje byloje teisės aspektu.

Turite teisę:

  • kad Liudytojų priežiūros skyrius per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo iš teismo jums praneštų, jog apeliacinio skundo teikėjui leista pateikti apeliacinį skundą. Jeigu nukentėjote nuo sunkiausio nusikaltimo, į jus nuolat kėsinamasi arba esate pažeidžiamas arba bauginamas, turite teisę šią informaciją gauti per 1 darbo dieną;
  • kad Liudytojų priežiūros skyrius per 1 darbo dieną nuo informacijos gavimo iš teismo jums pateiktų informaciją apie bet kurio teismo posėdžio datą, laiką ir vietą;
  • kad Liudytojų priežiūros skyrius per 1 darbo dieną nuo informacijos gavimo iš teismo jums praneštų, ar iki apeliacinio skundo pateikimo apeliacinio skundo teikėjas paleidžiamas už užstatą arba ar buvo pakeistos užstato sąlygos;
  • kad Liudytojų priežiūros skyrius per 1 darbo dieną nuo informacijos gavimo iš teismo jums pateiktų naujausią informaciją apie teismo posėdžių datų pakeitimus;
  • kad jūsų Liudytojų priežiūros skyrius jums pateiktų Baudžiamųjų bylų apeliacinio skyriaus arba Jungtinės Karalystės Aukščiausiojo Teismo kontaktinio asmens duomenis;
  • kad per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo iš teismo Liudytojų priežiūros skyrius jus informuotų apie apeliacinio skundo rezultatą. Tai gali būti ir bet kokie pradinio nuosprendžio pakeitimai. Jeigu nukentėjote nuo sunkiausio nusikaltimo, į jus nuolat kėsinamasi arba esate pažeidžiamas arba bauginamas, turite teisę šią informaciją gauti per 1 darbo dieną;
  • laukti ir sėdėti teismo patalpoje, atskirtoje nuo apeliacinio skundo teikėjo ir jo šeimos bei draugų. Kai tik įmanoma, tai užtikrina teismo darbuotojai. Apeliacinio skundo teikėjas Aukščiausiojo Teismo posėdžiuose dalyvauja tik retais atvejais. Jumis bus specialiai pasirūpinta, jeigu dalyvauja apeliacinio skundo teikėjas ir jūs nepageidaujate sėdėti teismo salėje;
  • prašyti Baudžiamųjų bylų apeliacinio skyriaus ar Jungtinės Karalystės Aukščiausiojo Teismo darbuotojų pateikti jums teismo sprendimo byloje, kai jis paskelbiamas, kopiją.

Kai duodamas leidimas pateikti apeliacinį skundą, jeigu esate gedintis artimasis giminaitis, kriterijus atitinkančioje byloje turite teisę, kad jums pasiūlytų susitikimą su Karališkosios prokuratūros atstovais, kurie jums paaiškintų apeliacinio skundo teikimo ir teismo procesų pobūdį.

Baudžiamųjų bylų peržiūros komisija

Gavusi nusikaltimo vykdytojo prašymą, Baudžiamųjų bylų peržiūros komisija peržiūri apkaltinamuosius nuosprendžius ir bausmes, skiriamas asmeniui už padarytą nusikalstamą veiką. Komisija gali iš naujo apskųsti apkaltinamąjį nuosprendį ar bausmę, jeigu yra naujos informacijos arba naujas argumentas, kuris gali reikšti, kad apkaltinamasis nuosprendis yra nepatikimas arba numatyta bausmė yra per ilga. Komisija iš nuteistųjų kasmet gauna apie 1 000 prašymų ir apie 30-40 bylų iš naujo apskundžia. Peržiūrėdama bylą, Komisija įvertina galimą poveikį jums ir sprendžia, ar turėtumėte būti informuojamas. Komisija nurodo savo sprendimų motyvus dėl ryšio su jumis palaikymo formos ir atitinkamais atvejais apie tuos sprendimus praneša policijai.

  • Turite teisę, kad Komisija jus informuotų, jeigu ji mano, jog esama pagrįstos galimybės, kad būsima peržiūra bus jums aktuali.
  • Jeigu Komisija nusprendžia, kad tikslinga su jumis susisiekti peržiūros metu, Komisija jums praneša, kad prašymas buvo gautas ir kad byla peržiūrima. Po peržiūros Komisija sprendžia, ar apkaltinamasis nuosprendis arba bausmė turėtų būti perduoti svarstyti teismams, ir jums praneša apie savo sprendimą, nebent jūs konkrečiai paprašėte jūsų neinformuoti.
  • Jeigu Komisija nusprendžia, kad peržiūros metu su jumis susisiekti netikslinga, tačiau vėliau nusprendžia perduoti apkaltinamąjį nuosprendį ar bausmę svarstyti teismams, preziumuojama, kad Komisija jus informuos apie perdavimą.

Ar turiu teisę į paramą ar apsaugą, pasibaigus teisminiam nagrinėjimui? Kiek laiko?

  • Paramos aukoms paslaugomis turite teisę naudotis bet kuriuo metu, neatsižvelgiant į tai, ar pranešėte apie nusikaltimą, taip pat pasibaigus nusikalstamos veikos tyrimui ir baudžiamajam persekiojimui.

Kokia informacija man bus suteikta, jei nusikaltimo vykdytojui bus paskelbtas nuosprendis?

  • Turite teisę, kad per 1 darbo dieną nuo informacijos gavimo iš teismo Liudytojų priežiūros skyrius jus informuotų apie įtariamajam paskirtą bausmę (jeigu jis nuteisiamas). Tai apima trumpą paaiškinimą apie bausmės reikšmę ir poveikį.
  • Turite teisę būti nukreiptas į Karališkąją prokuratūrą, kuri atsakys į jūsų galimus klausimus apie bausmę, į kuriuos negali atsakyti Liudytojų priežiūros skyrius.
  • Be minėtųjų teisių, jeigu esate gedintis artimasis giminaitis, kriterijus atitinkančioje byloje taip pat turite teisę, kad jums pasiūlytų susitikimą su Karališkosios prokuratūros atstovu, kuris jums paaiškintų skirtą bausmę. Šis susitikimas paprastai vyksta teisme.

Ar man bus pranešta, jei nusikaltimo vykdytojas bus paleistas (įskaitant paleidimo nesuėjus terminui arba lygtinio paleidimo atvejus) arba pabėgs iš kalėjimo?

Nukentėjusiesiems nuo smurtinių ir seksualinių nusikaltimų, kuriuos įvykdžiusiam asmeniui skiriama 12 mėnesių arba ilgesnė bausmė, siūloma galimybė naudotis įstatymu numatyta Probacijos tarnybos ryšių su nukentėjusiaisiais sistema (angl. Victim Contact Scheme, VCS). Ryšių su nukentėjusiaisiais sistema siekiama kriterijus atitinkantiems nukentėjusiesiems suteikti informaciją ir patarimų apie baudžiamosios teisenos procesą - tai atlieka specialiai paskirtas ryšių su nukentėjusiaisiais palaikymo pareigūnas. Be kita ko, Nacionalinės probacijos tarnybos (angl. National Probation Service) nuožiūra nukentėjusieji nuolat informuojami apie pagrindinius nusikaltimo vykdytojo bausmės etapus, pvz., perkėlimą į atvirą įkalinimo įstaigą arba paleidimą, ir teikiama informacija apie su nukentėjusiaisiais susijusias sąlygas, kurios gali būti nusikaltimo vykdytojo paleidimo sąlygų dalis.

Jeigu nukentėjote nuo asmens, kuris padarė smurtinį arba seksualinį nusikaltimą [1] ir gavo 12 mėnesių arba ilgesnę laisvės atėmimo bausmę arba buvo priverstinai gydomas ligoninėje pagal 1983 m. Psichikos sveikatos įstatymą (angl. Mental Health Act 1983), turite teisę, kad jūsų Liudytojų priežiūros skyrius jums praneštų apie Ryšių su nukentėjusiaisiais sistemą ir jus informuotų, kad jūsų duomenys per 20 darbo dienų bus automatiškai perduodami Nacionalinei probacijos tarnybai, nebent jūs nurodėte, jog nenorite, kad tie duomenys būtų perduoti.

Jeigu nusprendžiate dalyvauti Ryšių su nukentėjusiaisiais sistemoje, turite teisę:

  • nuspręsti, ar pageidaujate gauti informaciją apie pagrindinius nusikaltimo vykdytojo bausmės etapus;
  • reikalauti, kad jums būtų priskirtas Ryšių su nukentėjusiaisiais palaikymo pareigūnas, kuris bus jūsų kontaktinis asmuo Nacionalinėje probacijos tarnyboje, nebent esate nukentėjęs nuo paciento, kuriam nenustatyta speciali Teisingumo ministerijos kontrolė (žr. toliau);
  • gauti informaciją ir teikti pareiškimus Nacionalinei probacijos tarnybai dėl su nukentėjusiuoju susijusių sąlygų, kad jos būtų įtrauktos į nusikaltimo vykdytojo paleidimo sąlygas arba atleidimo nuo bausmės sąlygas paleidimo atveju. Pavyzdžiui, tai galėtų būti sąlyga, kuria nusikaltimo vykdytojui būtų draudžiama susisiekti su jumis arba jūsų šeima;
  • reikalauti, kad Nacionalinė probacijos tarnyba jus informuotų apie su jumis ar jūsų šeima susijusias sąlygas, kurios taikomos nusikaltimo vykdytojui, kai jis paleidžiamas arba atleidžiamas nuo bausmės;
  • būti informuojamas apie datą, kurią šios sąlygos nustos galioti;
  • gauti visą kitą informaciją, kurią Nacionalinė probacijos tarnyba laiko tikslinga atsižvelgiant į bylos aplinkybes, įskaitant informaciją apie pagrindinius nusikaltimo vykdytojo bausmės etapus arba psichikos sveikatos įstaigos paciento, kuriam nustatyta arba nenustatyta speciali Teisingumo ministerijos kontrolė, gydymą.

Jeigu esate nukentėjusiojo gedintis artimasis giminaitis, o nusikaltimo vykdytojas yra nuteistas

12 mėnesių arba ilgesne laisvės atėmimo bausme už smurtinį arba seksualinį nusikaltimą arba priverstinai gydomas ligoninėje, jums taip pat bus pasiūlyta galimybė dalyvauti Ryšių su nukentėjusiaisiais sistemoje. Tačiau jeigu nesate nukentėjusiojo artimiausias giminaitis, dėl šio dalyvavimo savo nuožiūra spręs Nacionalinė probacijos tarnyba.

Jeigu esate nukentėjusiojo, kuriam nėra suėję 18 metų, pažeidžiamo suaugusiojo arba nukentėjusiojo, kuris dėl kitų priežasčių negali visapusiškai dalyvauti Ryšių su nukentėjusiaisiais sistemoje, vienas iš tėvų, globėjas arba neformalusis slaugytojas, tada jums dažniausiai bus siūloma dalyvauti nukentėjusiojo interesais. Tačiau šis dalyvavimas gali būti nesiūlomas vienam iš tėvų, globėjui arba neformaliajam slaugytojui, jeigu laikoma, kad tai neatitinka nukentėjusiojo interesų.

Nukentėjusiojo apsaugos priemonės nusikaltimo vykdytojo pabėgimo atveju

Mažai tikėtinu nusikaltimo vykdytojo pabėgimo iš kardomojo kalinimo vietos atveju policija, gavusi iš įkalinimo įstaigos, organizacijos Youth Offending Team, ligoninės arba imigrantų sulaikymo centro pranešimą apie pabėgimą, jei tik įmanoma, jums praneš apie pabėgimą ir apie visas priemones, kurių buvo imtasi jums apsaugoti, jeigu manoma, jog kyla didelė rizika, kad nusikaltimo vykdytojas gali jums padaryti žalą.

[1] Kaip apibrėžta 2004 m. Smurto namuose ir nusikalstamumo prevencijos bei nukentėjusiųjų teisių įstatymo (angl. Domestic Violence, Crime and Victims Act) 45 straipsnio 2 dalyje.

Ar būsiu įtrauktas priimant sprendimus dėl paleidimo arba lygtinio paleidimo? Pavyzdžiui, ar galiu padaryti pareiškimą arba paduoti skundą?

Jeigu nusprendėte dalyvauti Ryšių su nukentėjusiaisiais sistemoje ir Lygtinio paleidimo valdyba (angl. Parole Board) rengiasi svarstyti nusikaltimo vykdytojo paleidimą arba jo perkėlimą į atvirą įkalinimo įstaigą, turite teisę:

  • reikalauti, kad Nacionalinė probacijos tarnyba jus informuotų, jeigu numatomas Lygtinio paleidimo valdybos posėdis;
  • pateikti Lygtinio paleidimo valdybai pareiškimus dėl lygtinio paleidimo sąlygų (žr. glosarijų);
  • gauti paaiškinimą, jeigu jūsų prašyta lygtinio paleidimo sąlyga nėra įtraukta į nusikaltimo vykdytojo lygtinio paleidimo sąlygas;
  • reikalauti, kad jums priskirtas ryšių su nukentėjusiaisiais pareigūnas jums paaiškintų asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą, įskaitant tai, kaip juo pasinaudos Lygtinio paleidimo valdyba;
  • pateikti asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą, kuris bus siunčiamas Lygtinio paleidimo valdybai;
  • prašyti leisti dalyvauti žodiniame bylos nagrinėjime Lygtinio paleidimo valdyboje ir ten pristatyti savo asmeninį nukentėjusiojo pareiškimą tais atvejais, kai Lygtinio paleidimo valdyba nusprendžia, kad tikslinga surengti žodinį bylos nagrinėjimą.
Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

4. Kompensacija

Kokia procedūra taikoma reikalavimui, kad nusikaltimo vykdytojas atlygintų žalą (pvz., teismo byla, civilinis ieškinys, civilinis ieškinys baudžiamojoje byloje)?

2012 m. Kompensavimo už nusikaltimo metu patirtus sužalojimus sistema

Kompensavimo už nusikaltimo metu patirtus sužalojimus sistema (angl. Criminal Injuries Compensation Scheme) yra vyriausybės finansuojama sistema, kuria siekiama atlyginti žalą nukentėjusiesiems nuo smurtinių nusikaltimų Didžiojoje Britanijoje, kai nėra nukentėjusiojo kaltės. Sistemą administruoja ir dėl visų reikalavimų sprendžia Kompensavimo už nusikaltimo metu patirtus sužalojimus institucija (angl. Criminal Injuries Compensation Authority, CICA). Ne visi reikalavimai išmokėti kompensacijas patenkinami; turite atitikti sistemos taisykles.

Rekomendacijos dėl sistemos pateiktos Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Prašymą galite pradėti pildyti Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Teismo priteistas žalos atlyginimas

Magistratų teismas (angl. Magistrates’ Court) gali priteisti žalos atlyginimą iki didžiausios 5 000 GBP ribos už kiekvieną kaltinimą. Karūnos teismas (angl. Crown Court) turi neribotus įgaliojimus, tačiau turėtų atsižvelgti į nusikaltimo vykdytojo turtinę padėtį.

Priteisiama tokia žalos atlyginimo suma, kurią teismas laiko tinkama, atsižvelgdamas į visus įrodymus ir prokuratūros bei gynybos advokatų pareiškimus.

Teismai nurodymams atlyginti žalą skiria didelį dėmesį ir turi pateikti motyvus tais atvejais, kai tokių nurodymų nepriima.

Daugiau informacijos apie Karūnos teismo nurodymus atlyginti žalą pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Civilinis ieškinys

Ar pateikti civilinį ieškinį, yra jūsų, nukentėjusiojo, reikalas. Tačiau jis gali turėti poveikį kitiems reikalavimams atlyginti žalą. Patartina pasikonsultuoti su teisininku.

Informacija, kaip pateikti ieškinį, išdėstyta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Teismas nusikaltimo vykdytojui nurodė man atlyginti žalą ir (arba) sumokėti kompensaciją. Kaip užtikrinti, kad nusikaltimo vykdytojas sumokėtų?

Nurodymų atlyginti žalą vykdymas yra teismo prerogatyva.

Jei nusikaltimo vykdytojas nemoka, ar gali valstybė man atlikti išankstinį mokėjimą? Kokiomis sąlygomis?

Ne, teismo priteistas žalos atlyginimas Anglijoje ir Velse iš anksto nemokamas.

Ar turiu teisę į kompensaciją iš valstybės?

Galite turėti tokią teisę pagal Kompensavimo už nusikaltimo metu patirtus sužalojimus sistemą (angl. Criminal Injuries Compensation Scheme), daugiau informacijos pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Ar turiu teisę į kompensaciją, jei nusikaltimo vykdytojas nenuteisiamas?

Pagal Kompensavimo už nusikaltimo metu patirtus sužalojimus sistemą vis tiek galite turėti teisę gauti išmoką, net jeigu į jus pasikėsinęs asmuo nėra žinomas arba nėra nuteistas. Daugiau informacijos pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Ar turiu teisę į specialią išmoką, kol laukiu sprendimo dėl mano pateikto ieškinio dėl kompensavimo?

Jeigu CICA nusprendė, kad turite teisę gauti mokėjimą, tačiau ji negali priimti galutinio sprendimo, ji gali apsvarstyti galimybę skirti laikiną išmoką. Jeigu ji negali priimti galutinio sprendimo, tikėtina, kad ji laukia, kol paaiškės ilgalaikiai jūsų sužalojimo padariniai.

Daugiau informacijos pateikta Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.
Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

5 - Mano teisės į paramą ir pagalbą

Esu nusikaltimo auka. Į ką turiu kreiptis dėl paramos ir pagalbos?

Nukentėjusiųjų informavimo tarnyba (angl. Victims’ Information Service) teikia informaciją apie jūsų vietovėje teikiamas paramos paslaugas, atkuriamąjį teisingumą, baudžiamosios teisenos sistemą, Nukentėjusiųjų teisių kodeksą ir Liudytojų chartiją. Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasNukentėjusiųjų informavimo tarnyba

Teisingumo ministerija nacionaliniu mastu užsako nukentėjusiesiems teikiamas paslaugas. Ji taip pat teikia dotacijas policijos ir nusikalstamumo komisarams (angl. Police and Crime Commissioners, PCC), kad jie pagal 2014 m. Asocialaus elgesio ir nusikalstamumo prevencijos bei viešosios tvarkos palaikymo įstatymo (angl. Anti-social Behaviour, Crime and Policing Act 2014)143 straipsnį vietos mastu užsakytų arba suteiktų emocinės ir praktinės paramos paslaugas nusikaltimų aukoms.

Vietos mastu finansuojamomis paslaugomis galima pasinaudoti per atitinkamų policijos ir nusikalstamumo komisarų interneto svetaines. Atitinkamus policijos ir nusikalstamumo komisarus galite rasti Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasčia.

Su artimiausiu Nukentėjusiųjų nuo seksualinių išpuolių nukreipimo centru (angl. Sexual Assault Referral Centre) galite susisiekti paskambinę Nacionalinės sveikatos tarnybos (angl. National Health Service, NHS) Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas111 neskubios pagalbos tarnybai, kreipdamasis į savo bendrosios praktikos gydytoją arba į savo vietos ligoninės Nelaimingų atsitikimų ir skubiosios pagalbos skyrių arba apsilankęs interneto svetainėje Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langasNHS ChoicesNuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langashttp://www.nhs.uk/Service-Search/Rape-and-sexual-assault-referral-centres/LocationSearch/364.

Paramos aukoms karštoji linija

Nukentėjusiųjų informavimo tarnyba turi nukentėjusiųjų informavimo telefono liniją: +44 808 168 9293.

Ar parama aukoms teikiama nemokamai?

Taip.

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš valstybinių tarnybų ar institucijų?

Policija jums turi suteikti informaciją, kur ir kaip gauti konsultaciją arba paramą, įskaitant galimybes gauti medicinos pagalbą, specialistų pagalbą (pvz., psichologinę paramą) ir alternatyvų būstą.

Nuspaudus nuorodą bus atidarytas naujas langas1996 m. Būsto įstatymo (angl. Housing Act 1996) 7 dalyje reikalaujama, kad už būsto klausimus atsakingos vietos valdžios institucijos padėtų asmenims ir šeimoms, kurie yra benamiai ir kreipiasi pagalbos.

Nacionalinė sveikatos tarnyba teikia paramą:

Kokio pobūdžio paramą galiu gauti iš nevyriausybinių organizacijų?

Daugelis nevyriausybinių ir labdaros organizacijų nacionaliniu, regioniniu ir vietos mastu gali nusikaltimų aukoms suteikti pagalbą, paramos konsultacijas, teisines konsultacijas ir kitas bendrąsias ir specializuotas paslaugas.

Paskutinis naujinimas: 19/10/2015

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.