1 - Manas tiesības izmeklēšanas laikā

A. Vai izmeklēšanu ietekmē tas, ka esmu ārvalstnieks?

Nē, principā tas neietekmē izmeklēšanu.

Ja jūs nevarat pienācīgi sazināties vācu valodā, jums ir tiesības pieprasīt tulku, kas jums tiks iecelts bez maksas nopratināšanas laikā. Jums nav jāatbild uz jautājumiem, ja nav klāt tulka. Tulks iztulkos jums uzdotos jautājumus jums saprotamā valodā. Tulks iztulkos jūsu uzdotos jautājumus vācu valodā.

Tulkam katrā ziņā ir jāiztulko informācija un norādījumi par tiesību jautājumiem, kas jums ir jāsniedz saskaņā ar likumu. Ja vēlaties, tulks jums palīdzēs arī saziņā ar iecelto aizstāvības advokātu (bet ne ar jūsu izraudzīto advokātu).

Ja jums ir iesniegts kriminālvajāšanas iestāžu izdots orderis vai tiesas nolēmums, jūs varat lūgt palīdzību, lai jums šie dokumenti tiek iztulkoti. Ja vēlaties iepazīties ar lietas materiāliem, tulks jums palīdzēs tikai tad, ja jums nav aizstāvības advokāta un ja nav pamatojuma gaidīt, ka jūs pats varēsiet nokārtot attiecīgo lietas materiālu daļu iztulkošanu.

B. Kādi ir izmeklēšanas posmi?

  • Kriminālizmeklēšanas mērķis ir noskaidrot, vai ir izdarīts noziedzīgs nodarījums un kas to ir izdarījis.
  • Tiklīdz tiek veikta izmeklēšana pret personu, kas tiek turēta aizdomās par konkrēto nodarījumu, šī persona tiek uzskatīta par apsūdzēto.
  • Tiesai ir jāveic noteikti pasākumi izmeklēšanas posmā. Tai ir jārekonstruē nodarījums un jāveic tā saucamā sacīkstes tiesvedība. Šādā tiesvedībā piedalās prokurors un apsūdzētais kopā ar savu aizstāvības advokātu, un ir tiesības uzdot jautājumus iztaujājamajai personai. Kriminālvajāšanas iestādes var lūgt tiesai pieņemt turpmākos pierādījumus, ja uzskata, ka tas ir sabiedrības interesēs.
  • Kriminālvajāšanas iestādes un/vai kriminālizmeklēšanas departaments var pēc savas ierosmes veikt padziļinātas izmeklēšanas pasākumus bez tiesas piekrišanas. Šie pasākumi ir tostarp pieprasījumi un nopratināšanas, kā arī personu identitātes noskaidrošana, īpašuma konfiskācija, personas apģērba un tās valdījumā esošu priekšmetu pārmeklēšana, utt.
  • Lai noteiktu un pagarinātu pirmstiesas apcietinājumu, ir nepieciešams tiesas rīkojums. Tas pats attiecas uz piespiedu līdzekļu piemērošanu, kas attiecas uz pamattiesībām (piemēram, kratīšana vietās, ko aizsargā mājsaimnieka tiesības, piekļuve bankas kontiem, telefonsarunu noklausīšanās vai telefona datu analizēšana).
  • Kriminālvajāšanas iestādēm ir jāpārtrauc izmeklēšana, ja nav izdarīts noziedzīgs nodarījums vai ja konstatētie fakti nav pietiekami, lai apsūdzēto sauktu pie atbildības. Visos citos gadījumos, ja ir pietiekami noskaidroti fakti, kriminālvajāšanas iestādēm ir jāiesniedz prasība kompetentajā tiesā.
  • Kriminālvajāšanas iestādes var izstāties no turpmākās kriminālvajāšanas (novirzīt kriminālvajāšanu) lietās, kuras nevar pārtraukt, bet kurās nav nepieciešams piemērot notiesāšanu, jo apsūdzētais (vairumā gadījumu) samaksā sodu. Novirzīšana nav iespējama, ja nodarījuma rezultātā ir iestājusies personas nāve vai ja nodarījums ir tiesas piesēdētāju tiesas vai piesēdētāju tiesas kompetencē, citiem vārdiem, lietās, kurās (parasti) piemēro cietumsodu vismaz uz pieciem gadiem.

i) Pierādījumu vākšanas posms/izmeklētāju pilnvaras

Tiesai ir jāveic noteikti pasākumi izmeklēšanas posmā. Tai ir jārekonstruē nodarījums un jāveic tā saucamā sacīkstes tiesvedība. Šādā tiesvedībā piedalās prokurors un apsūdzētais kopā ar savu aizstāvības advokātu, un ir tiesības uzdot jautājumus iztaujājamajai personai. Kriminālvajāšanas iestādes var lūgt tiesai pieņemt turpmākos pierādījumus, ja uzskata, ka tas ir sabiedrības interesēs.

Kriminālvajāšanas iestādes, kas vada kriminālizmeklēšanas departamentu, ir atbildīgas par izmeklēšanas veikšanu. Kriminālizmeklēšanas departaments sāk izmeklēšanu pēc savas ierosmes, ja trešā persona iesniedz policijā ziņojumu, vai pēc prokurora rīkojuma.

Kriminālvajāšanas iestādēm vai kriminālizmeklēšanas departamentam katrā ziņā ir jāinformē jūs, ka pret jums ir uzsākta izmeklēšana un kāpēc tā ir uzsākta. Turklāt jums kā apsūdzētai personai ir jābūt informētai, ka jums nav pienākuma sniegt liecību un ka gadījumā, ja jūs sniedzat liecību, to var izmantot kā pierādījumu pret jums.

Ja jūs esat izdarījis nodarījumu, kurā tiekat apsūdzēts, un ja jūs atzīstaties (atzīstat vainu), tas būs nozīmīgs vainu mīkstinošs faktors, kad tiesa lems par jūsu notiesāšanu. Tomēr vainas atzīšana neietekmēs tiesas procesa gaitu.

ii) Aizturēšana policijā

Kriminālvajāšanas iestādes un/vai kriminālizmeklēšanas departaments var pēc savas ierosmes veikt padziļinātas izmeklēšanas pasākumus bez tiesas piekrišanas. Šie pasākumi ir tostarp pieprasījumi un nopratināšanas, kā arī personu identitātes noskaidrošana, īpašuma konfiskācija, personas apģērba un tās valdījumā esošu priekšmetu pārmeklēšana, utt.

iii) Nopratināšana

iv) Pirmstiesas apcietinājums

Lai pagarinātu pirmstiesas apcietinājumu, ir nepieciešams tiesas rīkojums. Tas pats attiecas uz piespiedu līdzekļu piemērošanu, kas attiecas uz pamattiesībām (piemēram, kratīšana vietās, ko aizsargā mājsaimnieka tiesības, piekļuve bankas kontiem, telefonsarunu noklausīšanās vai telefona datu analizēšana).

Jums var piemērot pirmstiesas apcietinājumu tikai tad, ja ir stingras aizdomas, ka jūs esat izdarījis noziedzīgu nodarījumu, un ja ir arī iemesls apcietināšanai (bēgšanas risks, pierādījumu iznīcināšanas risks vai noziedzīga nodarījuma izdarīšanas risks). Lai (kriminālizmeklēšanas departamenta darbinieki) veiktu jūsu aizturēšanu, ir nepieciešama tiesas piekrišana (izņemot, ja tiekat pieķerts nodarījuma izdarīšanas brīdī vai ja ir neizbēgams apdraudējums).

Pirmstiesas apcietinājumu piemēro tiesa, un to izpilda cietumā. Kriminālizmeklēšanas departaments var jūs apcietināt ilgākais uz 48 stundām, lai pēc tam jūs bez nepamatotas kavēšanās nodotu tiesai.

Likumā nav norādīts, vai un kā jūs varat informēt savu ģimeni vai draugus par apcietināšanu. Katrā cietumā ir pieejami sociālie dienesti, kas palīdzēs jums šajos jautājumos.

Jums nolasa lēmumu par jūsu pirmstiesas apcietinājumu, vajadzības gadījumā to dara ar tulka palīdzību. Jums iesniedz šāda lēmuma rakstisku kopiju. Lēmumā ir jānorāda, kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanā jūs tiekat stingri turēts aizdomās. Tajā ir jāmin arī visi fakti, kas, tiesas ieskatā, pamato jūsu apcietināšanu.

Visu pirmstiesas apcietinājuma periodu jūs pārstāv aizstāvības advokāts. Ja jūs neizraugāties to pats, jums tas tiks iecelts.

Tiesas lēmumu piemērot pirmstiesas apcietinājumu pieņem, izskatot lietu mutvārdu procesā.

Triju dienu laikā lēmumu piemērot pirmstiesas apcietinājumu vai vēlākā posmā pieņemtu lēmumu pagarināt pirmstiesas apcietinājumu jūs varat pārsūdzēt apelācijas tiesā.

Lēmumu par pirmstiesas apcietinājumu pieņem uz noteiktu laiku. Lēmums piemērot pirmstiesas apcietinājumu ir spēkā četrpadsmit dienas. Lēmums pagarināt jūsu pirmstiesas apcietinājumu pirmo reizi ir spēkā vienu mēnesi. Visi turpmākie lēmumi par apcietinājuma pagarināšanu ir spēkā divus mēnešus.

Pirmstiesas apcietinājums nedrīkst būt ilgāks par kopumā sešiem mēnešiem, bet to var pagarināt, ņemot vērā noziedzīgā nodarījuma smagumu.

C. Kādas ir manas tiesības izmeklēšanas laikā?

Jūsu tiesības atšķiras atkarībā no izmeklēšanas pasākumiem un posmiem:

  • izmeklēšana un pierādījumu iegūšana;
  • aizturēšana un pirmstiesas apcietinājums;
  • kriminālapsūdzība;
  • sagatavošanās tiesas procesam no aizstāvības puses.

Katrā ziņā jums ir šādas tiesības, neatkarīgi no konkrētā tiesvedības posma:

  • jūs ir iespējami drīz jāinformē par to, ka pret jums tiek veikta izmeklēšana, par noziedzīgu nodarījumu, kura izdarīšanā jūs tiekat turēts aizdomās, un par jūsu galvenajām procesuālajām tiesībām;
  • katrā tiesvedības posmā jums ir tiesības uz paša izraudzītu aizstāvības advokātu vai pieteikties uz juridiskās palīdzības advokātu. Ja ir sarežģīti fakti vai juridiskie jautājumu, jūs varat lūgt jums piešķirt juridiskās palīdzības advokātu uz visu tiesvedības laiku. Visticamāk, šādi gadījumi būs kriminālprocesos pret ārvalstniekiem, kas nepārzina Austrijas tiesību sistēmu. Visās lietās, kurās ir prasīta tā saucamā obligātā aizstāvība, jums katrā ziņā tiks iecelts aizstāvības advokāts, ja jūs to neizraudzīsieties pats. Ja jūs nepārstāv juridiskās palīdzības advokāts, jums pašam ir jāsedz ieceltā aizstāvības advokāta izmaksas.

Svarīgākie posmi, kuros jums ir jābūt aizstāvības advokātam, ir šādi: viss pirmstiesas apcietinājuma periods, visa tiesvedība saistībā ar likumpārkāpēju ar garīgās veselības problēmām institucionalizāciju, tiesvedība, ko skata tiesas piesēdētāju tiesa vai piesēdētāju tiesa, vai tiesas process, ko skata viens tiesnesis, ja par nodarījumu var piemērot sodu – brīvības atņemšanu uz vairāk par trim gadiem.

  • iepazīties ar lietas materiāliem;
  • sniegt piezīmes par pret jums celtiem apgalvojumiem vai klusēt;
  • pieprasīt iegūt pierādījumus;
  • pārsūdzēt kriminālvajāšanas iestāžu vai kriminālizmeklēšanas departamenta pieņemtos pasākumus, kā arī tiesas nolēmumus;
  • lūgt iecelt tulku/tulkotāju.

i) Kādas ir manas tiesības uz tulku un tulkojumiem?

Ja jūs nevarat pienācīgi sazināties vācu valodā, jums ir tiesības pieprasīt tulku, kas jums tiks iecelts bez maksas nopratināšanas laikā. Jums nav jāatbild uz jautājumiem, ja nav klāt tulka. Tulks iztulkos jums uzdotos jautājumus jums saprotamā valodā. Tulks iztulkos jūsu uzdotos jautājumus vācu valodā.

Tulkam katrā ziņā ir jāiztulko informācija un norādījumi par tiesību jautājumiem, kas jums ir jāsniedz saskaņā ar likumu. Ja vēlaties, tulks jums palīdzēs arī saziņā ar iecelto aizstāvības advokātu (bet ne ar jūsu izraudzīto advokātu).

Ja jums ir izsniegts kriminālvajāšanas iestāžu izdots orderis vai tiesas nolēmums, jūs varat lūgt palīdzību, lai jums šie dokumenti tiek iztulkoti. Ja vēlaties iepazīties ar lietas materiāliem, tulks jums palīdzēs tikai tad, ja jums nav aizstāvības advokāta un ja nav pamatojuma gaidīt, ka jūs pats varēsiet nokārtot attiecīgo lietas materiālu daļu iztulkošanu.

ii) Kādas ir manas tiesības uz informāciju un piekļuvi lietas materiāliem?

Kā apsūdzētai personai jums ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem. Tādējādi jūs vairāk uzzināsiet par pierādījumiem pret sevi. Izņēmuma gadījumos var nebūt piekļuves atsevišķām lietas materiālu daļām, lai ar tām iepazītos. Jums ir tiesības jebkurā laikā sniegt savus pierādījumus.

iii) Kādas ir manas tiesības uz advokāta palīdzību un tiesības uz to, lai trešā persona tiktu informēta par manu situāciju?

Jums nav obligāti nepieciešams advokāts, izņemot gadījumos, kad tiek prasīta aizstāvības advokāta pārstāvība. Tomēr, neatkarīgi no tā, vai jūs esat vai neesat apcietināts, jums ir tiesības jebkurā laikā vērsties pie advokāta, ja vēlaties. Ja jūs sadarbojaties ar iecelto aizstāvības advokātu, jums ir jābūt pieejamam arī tulkam.

Ja esat aizturēts un zināt advokātu, kuru vēlaties piesaistīt savai aizstāvībai, jūs varat ar viņu sazināties tieši vai ar policijas starpniecību. Ja jūs nepazīstat nevienu aizstāvības advokātu, jūs varat izmantot advokātu kolēģijas sniegtos pakalpojumus.

iv) Kādas ir manas tiesības uz juridisko palīdzību?

Katrā tiesvedības posmā jums ir tiesības uz paša izraudzītu aizstāvības advokātu vai pieteikties uz juridiskās palīdzības advokātu. Ja ir sarežģīti fakti vai juridiskie jautājumu, jūs varat lūgt jums piešķirt juridiskās palīdzības advokātu uz visu tiesvedības laiku. Visticamāk, šādi gadījumi būs kriminālprocesos pret ārvalstniekiem, kas nepārzina Austrijas tiesību sistēmu. Visās lietās, kurās tas ir prasīts, jums katrā ziņā tiks iecelts aizstāvības advokāts, ja jūs to neizraudzīsieties pats. Ja jūs nepārstāv juridiskās palīdzības advokāts, jums pašam ir jāsedz ieceltā aizstāvības advokāta izmaksas.

v) Kas ir jāzina par šādiem jautājumiem

a) Nevainīguma prezumpcija

Kriminālvajāšanas iestādēm ir jāpārtrauc izmeklēšana, ja nav izdarīts noziedzīgs nodarījums vai ja konstatētie fakti nav pietiekami, lai apsūdzēto notiesātu. Visos citos gadījumos, ja ir pietiekami noskaidroti fakti, kriminālvajāšanas iestādēm ir jāiesniedz prasība kompetentajā tiesā.

b) Tiesības klusēt un neliecināt pret sevi

Personām ir tiesības klusēt, ja tās varētu, piemēram, sevi vai tuvinieku pakļaut (Kriminālprocesa kodeksa (Strafprozeßordnung) 156. panta 1. punkta 1) apakšpunkts) kriminālvajāšanas riskam, vai saistībā pret sevi veiktā kriminālprocesa ietvaros pakļaut sevi lielākam inkriminēšanas riskam, nekā tas izriet no iepriekšējas liecības.

vi) Kādi ir īpašie aizsardzības pasākumi attiecībā uz bērniem?

Ja bērni vai nepilngadīgie ir kļuvuši par vardarbības upuriem vai ir vardarbības liecinieki, viņiem ir tiesības uz psiholoģisko un tiesisko palīdzību.

D. Kādi ir juridiskie termiņi izmeklēšanas laikā?

Kriminālvajāšanas iestādēm ir jāpārtrauc izmeklēšana, ja nav izdarīts noziedzīgs nodarījums vai ja konstatētie fakti nav pietiekami, lai apsūdzēto notiesātu. Visos citos gadījumos, ja ir pietiekami noskaidroti fakti, kriminālvajāšanas iestādēm ir jāiesniedz prasība kompetentajā tiesā.

Lapa atjaunināta: 22/06/2018

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

2 - Manas tiesības tiesas procesa laikā

A. Kur notiks tiesas process?

Lietas izskatīšana notiek tiesā, kurā prokuratūra ir izvirzījusi galīgo apsūdzību. Parasti tā ir tiesa, kuras jurisdikcijā ir izdarīts noziedzīgais nodarījums. Ar dažiem izņēmumiem tiesas sēdes parasti ir atklātas.

Atkarībā no soda veida lēmumu pieņem tiesnesis vienpersoniski, tiesa vairāku tiesnešu sastāvā (tiesnesis un tiesas piesēdētāji) vai zvērināto tiesa. Tiesas piesēdētāji piedalās arī tiesu vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesu darbā.

B. Vai apsūdzību var grozīt? Ja jā, kādas ir manas tiesības uz informāciju šajā sakarā?

Pēc tam, kad jums ir izvirzīta apsūdzība, vairs nav iespējams ierobežot jūsu piekļuvi lietas materiāliem. Vēlākais minētajā brīdī jums būs piekļuve visiem lietas dokumentiem, kādi tie ir pieejami arī tiesai. Tiesa sagatavojas tiesas procesa norisei.

Ja jūs vēlaties, varat pieprasīt pierādījumus, kas palīdzētu jums sagatavoties procesam. Jo īpaši jūs varat pieprasīt liecinieku nopratināšanu. Pieteikumā par pierādījumu iegūšanu jums jānorāda fakti, kurus jūs vēlaties pierādīt ar attiecīgajiem pierādījumiem. Jums var arī lūgt pamatot, kāpēc jūs uzskatāt, ka jūsu pieprasītie pierādījumi ir atbilstoši.

Ja tiesas procesa laikā jūs tiekat apsūdzēts vēl par citu noziedzīgu nodarījumu, kriminālvajāšanas iestādes var paplašināt jums izvirzīto apsūdzību, un tiesas procesu var attiecināt arī uz jaunajām apsūdzībām, izņemot gadījumu, kad par tām paredzēts bargāks sods nekā par sākotnējo apsūdzību.

Taisot tās nolēmumu, tiesai ir saistoši tikai apsūdzības rakstā norādītie fakti, nevis to prokuratūras veiktais juridiskais vērtējums. Nodarījumu, par kuru esat apsūdzēts, tiesa var klasificēt atšķirīgi, nevis tā, kā apsūdzības rakstā to ir formulējusi prokuratūra.

C. Kādas ir manas tiesības, piedaloties tiesas procesā?

Tāpat kā visa kriminālprocesa laikā jums ir tiesības klusēt arī tiesas procesa laikā. Jums nav jāsniedz komentāri par apgalvojumiem, kas vērsti pret jums.

Ja tiesas procesa laikā jūs atzīstat apsūdzību, tas būs arī atbildību mīkstinošs apstāklis, ko ņems vērā, nosakot soda apmēru. Tomēr vainas atzīšana nemaina procesa gaitu. Jūs nesodīs par to, ka neesat teicis patiesību.

Tiesas vairāku tiesnešu sastāvā un miertiesas nedrīkst virzīt tiesas procesu bez jūsu klātbūtnes. Turklāt šādā procesā jūs vienmēr pārstāvēs aizstāvis. Nav noteikumu par procesa norisi, izmantojot videokonferences.

Ja jūs pietiekami labi nesaprotat vācu valodu, procesā ir jāiesaista tulks. Procesa laikā tulks galvenos notikumus tulkos valodā, kuru jūs saprotat.

Tiesas procesa laikā jums ir arī tiesības iesniegt pieteikumus, jo īpaši pieteikumus par pierādījumu iegūšanu.

Procesā, ko skata tiesa vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesa, jūs vienmēr pārstāvēs aizstāvis, savukārt citos tiesvedības veidos aizstāvja iecelšana nav obligāta.

Jūs jebkurā laikā varat nomainīt izvēlēto aizstāvi. Tomēr tam nevajadzētu nepamatoti paildzināt procesu.

i. Vai man ir jābūt klāt tiesā? Ar kādiem nosacījumiem varu nebūt klāt tiesas procesā?

Jums nav pienākums visas pirmstiesas izmeklēšanas laikā uzturēties Austrijā. To, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā tiek ievērotas jūsu tiesības, var nodrošināt arī jūsu advokāts (ja vēlaties).

Lai piedalītos nopratināšanā, jums obligāti jāierodas Austrijā. Videopārraide pirmstiesas izmeklēšanas posmā ir iespējama tikai tad, ja Austrijas tiesībaizsardzības iestāde iesniedz atbilstošu pieprasījumu, jūs piekrītat šādai pieejai un jūsu valstī ir paredzēta šāda apsūdzētas personas videonopratināšana. Tomēr apsūdzētas personas nopratināšana pa telefonu nav paredzēta.

ii. Kādas ir manas tiesības saņemt tulka pakalpojumu un dokumentu tulkojumus?

Ja jūs pietiekami labi nesaprotat vācu valodu, procesā ir jāiesaista tulks. Procesa laikā tulks galvenos notikumus tulkos valodā, kuru jūs saprotat.

iii. Vai man ir tiesības uz advokātu?

Procesā, ko skata tiesa vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesa, jūs vienmēr pārstāvēs aizstāvis, savukārt citos tiesvedības veidos aizstāvja iecelšana nav obligāta.

Jūs jebkurā laikā varat nomainīt izvēlēto aizstāvi. Tomēr tam nevajadzētu nepamatoti paildzināt procesu.

Lapa atjaunināta: 22/06/2018

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.

3 - Manas tiesības pēc tiesas procesa

A. Vai man ir tiesības pārsūdzēt tiesas lēmumu?

Apsūdzētais var jebkuru tiesas lēmumu par notiesājošu spriedumu pārsūdzēt augstākas instances tiesā. Spriedumus, ko pasludinājušas rajona tiesas un vienpersoniski tiesneši apgabaltiesās, var pilnībā pārsūdzēt. Pārsūdzības mērķis ir apstrīdēt gan notiesājošo spriedumu, gan lēmumu. Šajā procedūrā varat arī pieprasīt jaunu pierādījumu iegūšanu vai iesniegt jaunus pierādījumus.

Ja spriedumu ir pasludinājusi tiesa vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesa, jūs varat pārsūdzēt tikai nolēmumu, nevis notiesājošo spriedumu. Šos spriedumus var apstrīdēt tikai, iesniedzot pieteikumu par spēkā neesamības atzīšanu, kurā jūs varat atsaukties uz procesuālām kļūdām lēmuma pamatojumā un tiesību normu piemērošanā.

Tiesneša veikto pierādījumu novērtējumu nevar apstrīdēt. Nedrīkst iesniegt jaunus pierādījumus.

Jums jāpaziņo par nodomu pārsūdzēt spriedumu vai nu nekavējoties pēc sprieduma pasludināšanas, vai ne vēlāk kā trīs dienu laikā. Pēc tam tiesa izdod spriedumu rakstiski un nosūta to jums vai jūsu aizstāvim. Pēc tam jūsu aizstāvim četru nedēļu laikā ir jāiesniedz rakstiska sūdzība.

Prokuratūrai ir tādas pašas pārsūdzības tiesības.

B. Kādi citi tiesiskās aizsardzības līdzekļi ir pieejami?

Apsūdzētais var jebkuru tiesas lēmumu par notiesājošu spriedumu pārsūdzēt augstākas instances tiesā. Spriedumus, ko pasludinājušas rajona tiesas un vienpersoniski tiesneši apgabaltiesās, var pilnībā pārsūdzēt. Pārsūdzības mērķis ir apstrīdēt gan notiesājošo spriedumu, gan nolēmumu. Šajā procedūrā varat arī pieprasīt jaunu pierādījumu iegūšanu vai iesniegt jaunus pierādījumus.

Ja spriedumu ir pasludinājusi tiesa vairāku tiesnešu sastāvā vai zvērināto tiesa, jūs varat pārsūdzēt tikai nolēmumu, nevis notiesājošo spriedumu. Šos spriedumus var apstrīdēt tikai, iesniedzot pieteikumu par spēkā neesamības atzīšanu, kurā Jūs varat atsaukties uz procesuālām kļūdām lēmuma pamatojumā un tiesību normu piemērošanā.

C. Kādas ir notiesāšanas sekas?

i. Sodāmības reģistrs

Vīnes Federālā policijas pārvalde uztur Sodāmības reģistru, kas aptver visu Austriju. Tajā iekļauta jo īpaši šāda informācija:

  • visi Austrijas krimināltiesu pasludinātie galīgie spriedumi;
  • visi galīgie spriedumi, ko ārvalstu tiesas pasludinājušas attiecībā uz ārvalstniekiem un personām, kuras pastāvīgi dzīvo vai uzturas Austrijā, kā arī
  • visi lēmumi, ko saistībā ar šiem notiesājošiem spriedumiem pieņēmušas valsts un ārvalstu krimināltiesas.

Ierakstus Sodāmības reģistrā nevar pārsūdzēt. Atkarībā no nodarījuma smaguma ierakstus Sodāmības reģistrā pēc noteikta laikposma dzēš.

v. Soda izciešana, ieslodzīto nodošana

Pastāv iespēja brīvības atņemšanas sodu izciest izcelsmes valstī, ja jūs to vēlaties vai ja jūs tam piekrītat. Piemērojamie noteikumi ir atrodami Konvencijā par notiesāto personu nodošanu soda izciešanai (jo īpaši tās 3. pantā).

Lapa atjaunināta: 22/06/2018

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.