Pokud se nějakým způsobem účastníte trestního řízení, je velmi důležité, abyste si zajistili nezávislou právní pomoc. Z přehledů zjistíte, kdy a za jakých okolností máte nárok být zastoupen advokátem. Dozvíte se tam také, co pro vás advokát může učinit. V tomto všeobecném přehledu zjistíte, jak advokáta vyhledat a jak bude hrazena jeho odměna, pokud si jeho služby nemůžete dovolit platit sami.
Jste-li podezřelý z účasti na trestném činu, máte právo poradit se s advokátem. Jste-li obžalován ze spáchání trestného činu, máte právo být zastupován v rámci soudního řízení obhájcem. V každém případě máte právo využít služeb advokáta, kterého si sám zvolíte.
Komunikace mezi obhájcem a klientem je právně chráněna. Je tajná a nesmí být vyzrazena, pokud k tomu nedáte souhlas.
V případě, že za spáchání trestného činu, z kterého jste obžalován, může být uložen trest odnětí svobody ve výši přesahující jeden rok, máte právo na bezplatnou právní pomoc, která je vám k dispozici ve všech fázích trestního řízení.
V případě, že požádáte o bezplatnou právní pomoc, soud rozhodne, zda máte na poskytnutí právní pomoci nárok, přičemž se bude řídit sociálně-ekonomickou zprávou vypracovanou na základě soudní žádosti úřadem správy sociálního zabezpečení.
V případě, že máte nárok na bezplatnou právní pomoc, máte právo si zvolit advokáta ze seznamu, který najdete na Kyperské advokátní komory (Cyprus Bar Association). Příslušné informace týkající se seznamu advokátů najdete v rejstříku soudu, u kterého proti vám bylo zahájeno řízení. V případě, že si nezvolíte advokáta ze seznamu, soud vám může advokáta přidělit.
Uvedení nepravdivých informací o vašich finančních poměrech za účelem získání bezplatné právní pomoci je trestným činem. Dopustíte-li se takového trestného činu, bude vám uloženo nahradit státu obdrženou právní pomoc a soud může k tomu vydat příslušný příkaz.
V případě, že chcete na advokáta podat stížnost pro porušení pravidel chování, lze ji podat disciplinární komisi Kyperské advokátní komory (Cyprus Bar Association).
Informace o právní pomoci ministerstva spravedlnosti a veřejného pořádku
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.
Účelem vyšetřování trestného činu je zjistit skutečnosti a okolnosti související s trestným činem.
Vyšetřování zpravidla vede policie. Ve výjimečných případech může Rada ministrů nebo Nejvyšší státní zástupce (Attorney–General) pověřit šetřením znalce. Rozhodnutí zahájit trestní stíhání obvykle přijímá policie na základě obecných pokynů od Nejvyššího státního zástupce. V případě závažných trestních věcí toto rozhodnutí přijímá sám od Nejvyšší státní zástupce.
Vyšetřování je zahájeno v okamžiku, kdy policie získá informaci, že byl spáchán trestný čin (trestné činy).
Policie prohlédne místo spáchání trestného činu a shromáždí příslušné informace a materiály. Provede také výslechy veškerých osob, které mají informace o trestném činu, a shromáždí jejich výpovědi.
Pokud z důkazů vyplývá, že jste se účastnil(a) páchání trestného činu, policie vás může podrobit výslechu před zadržením nebo po zadržení.
Pokud je policie přesvědčena, že máte užitečné informace týkající se určitého trestného činu, je oprávněna požadovat, abyste se dostavil(a) na policejní stanici a poskytl(a) výpověď nebo předložil(a) jakýkoli doklad, který má význam pro vyšetřování. Odmítnete-li se dostavit, může vás policie obeslat písemnou výzvou. V případě, že na tuto výzvu nebudete reagovat, aniž byste měl(a) přiměřenou omluvu, je vaše jednání kvalifikováno jako trestný čin.
Jste-li podezřelý(á) ze spáchání trestného činu, musíte být před výslechem poučeni v tomto smyslu: „nejste povinen (povinna) vypovídat, pokud nechcete, ale cokoli řeknete, bude písemně zaprotokolováno a může být použito jako důkaz proti vám“. Jste-li osoba nezletilá, musíte být poučeni také o tom, že máte právo být v kontaktu se svým rodičem nebo poručníkem.
Můžete být zadrženi z titulu soudního příkazu k zatčení a za určitých okolností i bez příkazu k zatčení. Viz zde.
Musíte být informován(a) o důvodech vašeho zatčení, pokud tomu nebrání vaše násilná reakce.
Musíte být do 24 hodin předveden(a) před soudce, pokud nebudete do té doby propuštěn(a).
Evropský zatýkací rozkaz se řídí procesními předpisy a obsahuje informace zákonem stanovené informace. Musí jej vystavit justiční orgán dožadujícího státu. Podrobnější informace viz zde.
Pokud se policie domnívá, že by na vás měla být uvalena vazba, musí požádat soudce okresního soudu, aby vás vzal do vyšetřovací vazby na dobu maximálně osm dní. Tu lze prodloužit, za předpokladu, že celková doba vazby nepřesáhne tři měsíce.
Soud na vás může uvalit vyšetřovací vazbu, pokud existují důkazy, ze kterých vyplývá, že jste účastnil páchání příslušného trestného činu případně činů. Soud také posoudí, zda je vazba z hlediska vyšetřování nutná a bude se snažit najít rovnováhu mezi potřebami vyšetřování a vaším právem na svobodu.
Proti tomuto rozhodnutí se můžete odvolat. Odvolání musí být podáno do deseti dnů.
Pokud uplatníte své právo nevypovídat, nelze z toho pro vás vyvozovat žádné negativní důsledky.
Policejní výslech nesmí mít formu nátlaku, ani opakovaného dotazování.
Nejste oprávněn (a) vyžadovat přítomnost vašeho obhájce v průběhu policejního výslechu. Jakmile jste zatčen případně zadržen, máte právo se okamžitě telefonicky v soukromí spojit s obhájcem, kterého si vyberete.
Zákon stanoví, že vám musí být k dispozici tlumočník v jazyce, kterému plně rozumíte a kterým plynně hovoříte.
Máte právo kontaktovat příbuzné nebo osobu podle vaší volby. V případě, že jste nezletilý (á), máte rovněž právo být v kontaktu s vaším rodičem nebo opatrovníkem/poručníkem v přítomnosti policie. Policie o vašem zadržení nebo zatčení informuje vaše rodiče nebo vašeho opatrovníka/poručníka.
Možnost spojit se s přáteli a příbuznými vám může být dána až po dvanácti hodinách, pokud existuje důvodné podezření, že uplatnění tohoto práva bezprostředně po zatčení či zadržení:
V případě, že jste občanem jiného státu, máte právo se spojit s vaším velvyslanectvím nebo konzulárním oddělením. Pokud není k dispozici žádný zástupce, máte právo obrátit se na Kancelář ochránce lidských práv nebo na
Národní organizaci pro ochranu lidských práv.
Pokud v době zadržení, zatčení nebo vazby potřebujete lékařskou péči, policie musí zajistit, aby vás vyšetřil lékař a v případě potřeby vás dopravit do nemocnice. Máte právo si vybrat lékaře podle vlastní volby.
Pokud máte trvalý pobyt v zahraničí, nejste z právního hlediska povinen být přítomen průběhu policejního vyšetřování. Zákon doposud nestanoví povinnost, která by vám umožňovala účastnit se vyšetřování prostřednictvím videopřenosu.
Jste oprávněn(a) opustit stát, ve kterém probíhá vyšetřování, pokud na vás nebyl vydán zatýkací rozkaz.
Domovní pohlídka nebo prohlídka vaší kanceláře může být provedena pouze v případě vystavení příkazu k domovní prohlídce, pokud nedáte k prohlídce písemně souhlas.
Můžete být rovněž podroben(a) osobní prohlídce osobou téhož pohlaví. Viz zde.
Jste-li zadržen, policie má v rámci vyšetřování zákonné právo vzít si vaše míry, pořizovat vaše fotografie, sejmout otisky vašich prstů, otisky vaší dlaně, vzít si vzorky vašeho rukopisu, nehtů, vlasů a slin.
Odmítnutí součinnosti je v tomto případě trestným činem, který se trestá odnětím svobody nebo peněžitým trestem. Policie si může také vzít vzorky vaší krve nebo moči, pokud s tím souhlasíte. V případě, že odmítnete, policie má možnost získat soudní příkaz, který ji oprávní k tomu, aby si tyto vzorky vzala pod lékařským dohledem.
Je-li na vás v souladu se zákonem uvalena vazba, policie je oprávněna požadovat, abyste se zúčastnil(a) policejní konfrontace.
Stížnost na postup policie lze podat Nezávislému úřadu pro vyšetřování obvinění a stížností vůči policii
Policie vás může obvinit z trestného činu, pokud na konci vyšetřování existuje dostatek důkazů pro zahájení trestního řízení proti vám. Před tím, než je proti vám vzneseno obvinění, musíte být opět poučeni. Můžete přiznat vinu nebo trvat na své nevině či si vyhradit právo odpovídat až u soudu. Formální obvinění ve formě obžaloby pak bude vzneseno u soudu.
Konkrétní formulace obžaloby se může lišit od původní formulace obvinění.
Pokud jste byl zproštěn(a) viny nebo odsouzen(a) v souvislosti s určitým trestným činem, nemůžete být za něj znovu souzen(a). Nemůžete být shledán vinným (vinnou) ze spáchání určitého činu nebo zanedbání, jež nebyly v době spáchání kvalifikovány jako trestný čin.
Neexistuje žádný předpis, který by bránil vznesení trestního obvinění proti vám u soudů ve dvou různých státech. Je to ale nanejvýš neobvyklé a můžete podat námitku proti řízení u kteréhokoli ze soudů.
Jakmile jste předvoláni k soudu, máte právo, aby vám byly poskytnuty výpovědi svědků a také dokumenty shromážděné v průběhu policejního vyšetřování, včetně těch, které představují argumentaci obžaloby.
Obžaloba si může k líčení předvolat další svědky, pokud o tom dostatečným způsobem vyrozumí obhajobu.
Důkazy týkající se vašich předchozích odsouzení obvykle nebývají při líčení předkládány.
V případě, že jste odsouzeni za určitý trestný čin, budou při rozhodování o trestu brána v úvahu veškerá obdobná odsouzení (viz Přehled č. 5).
Policejní pravomoc k zatčení
Kyperská ústava stanoví, že osoba nemůže být ze zákona zatčena, pokud za tímto účelem nebyl vystaven náležitě odůvodněný zatýkací rozkaz. Veškerá ustanovení trestního práva procesního povolující zadržení bez soudního zatýkacího rozkazu je třeba posuzovat z hlediska této ústavní normy.
Policie může požádat soudce okresního soudu o vystavení zatýkacího rozkazu. Policie je povinna předložit čestné prohlášení prokazující, že existují důkazy, ze kterých vyplývá, že jste podezřelý(á) ze spáchání trestného činu a že vaše zadržení je nezbytné pro vyšetřování trestného činu.
Vystavení zatýkacího rozkazu není automatické. Soudce se rozhoduje podle vlastního uvážení a musí najít rovnováhu mezi právem osoby na svobodu na jedné straně a veřejnou bezpečností na straně druhé.
Zatýkací rozkaz zůstává v platnosti, dokud není vykonán nebo zrušen soudcem.
Chce-li policie u vás nebo ve vaší kanceláři provést domovní prohlídku, musí získat příkaz k domovní prohlídce, pokud jí k tomu výslovně neudělíte písemný souhlas. V příkazu k domovní prohlídce musí být uvedeny důvody. Vystavuje jej soudce okresního soudu na základě informací, jež poskytne policie pod přísahou. Soudce musí být přesvědčen, že k vystavení příkazu k domovní prohlídce existují dostatečné důvody. Policista má právo zastavit a prohledat vaše vozidlo:
Vaši osobní prohlídku musí provádět člen policejního sboru téhož pohlaví. Policista, který má důvodné podezření, že máte v držení omamné látky, má právo vás zastavit a prohledat a v případě, že tyto omamné látky najde, vás zadržet. Proti vydání zatýkacího rozkazu nebo příkazu k domovní prohlídce nemáte právo se odvolat.
Úřad státního zastupitelství Kyperské republiky (Law Office)
Kyperský nejvyšší soud (Supreme Court)
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.
Případ bude projednáván u soudu v okrese, kde byl trestný čin spáchán.
Soudní jednání bude veřejné, pokud soud nenařídí neveřejné jednání. Důvody pro nařízení neveřejného jednání jsou uvedeny v Ústavě.
Na Kypru neexistuje soudní řízení před porotou. Soud složený z profesionálních soudců posuzuje právní stránku a skutkovou podstatu.
Obžaloba se může v průběhu řízení změnit, pokud s tím soud vysloví souhlas. Může k tomu dojít, když jsou fakta v obžalobě nedostatečná nebo když je třeba obžalobu přizpůsobit důkazům.
V průběhu řízení lze obžalobu rozšířit, pokud to vyplyne z důkazů a pokud s tím soud vysloví souhlas. Jestliže k tomu dojde, může být řízení odročeno, abyste si mohli připravit obhajobu.
Jestliže je na konci soudního jednání prokázána pouze část obžaloby a jde o samostatný trestný čin, můžete být odsouzeni za tento trestný čin bez změny obžaloby. Podobně můžete být odsouzeni za pokus o spáchání trestného činu, z nějž jste byli obviněni, aniž by byla obžaloba změněna. Na konci řízení může soud nařídit, že doplňuje další obvinění, jak to vyplynulo z důkazů, a může vás odsoudit, aniž by změnil obžalobu. To nesmí vést k omylům při výkonu spravedlnosti.
V průběhu soudního řízení můžete změnit svou obhajobu (přiznání) v souvislosti s obviněním z jednoho trestného činu či všech trestných činů, pokud vám to soud povolí. Jestliže jste přiznali vinu u některých trestných činů, z nichž jste byli obviněni, bude soud případ projednávat v souvislosti se zbývajícími obviněními. Jestliže jste přiznali vinu u všech trestných činů, z nichž jste byli obviněni, přistoupí soud přímo k vynesení rozsudku.
Máte právo na spravedlivé a veřejné projednání v přiměřené lhůtě před nezávislým, nestranným a příslušným soudem ustaveným ze zákona.
Rozsudek soudu musí být odůvodněn a v zásadě se vynáší veřejně, pokud zveřejnění není v rozporu se zájmem spravedlnosti.
Jestliže jste obžalováni z trestného činu, máte minimálně následující ústavní práva:
Jakmile vám bylo doručeno předvolání, abyste se dostavili k soudu, musíte se dostavit. Jestliže se nedostavíte, bude na vás vydán příkaz k zatčení.
S výjimkou závažných případů budete zpravidla v průběhu soudního řízení propuštěni na kauci. Jestliže hrozí vážné riziko, že se nedostavíte k soudu, pokud byste byli propuštěni, může být uvalena vazba. Kauce může být zamítnuta také případě, že existuje riziko, že budete v případě propuštění páchat další trestnou činnost.
Jestliže je kauce odmítnuta a případ je projednáván před okresním soudem, nemůžete být drženi ve vazbě déle než osm dnů do dalšího jednání u soudu. Jestliže je případ projednáván před senátním soudem, není stanovena žádná časová hranice vazby.
Máte právo se odvolat proti rozhodnutí o zamítnutí kauce. Odvolání musí být podáno do 10 dnů od rozhodnutí.
Není stanoven žádný pevný časový limit pro vaši vazbu do soudního řízení. Váš případ však musí soud projednat v přiměřené lhůtě.
Neexistuje žádné ustanovení pro účast v trestním řízení formou video spojení.
V soudním řízení nemusíte být zastupováni obhájcem. Máte právo se hájit sami osobně. Jestliže se necháte zastupovat právním zástupcem, máte právo kdykoli v průběhu řízení svého právního zástupce změnit.
Jestliže si nemůžete dovolit právního zástupce, můžete mít nárok na bezplatnou právní pomoc, pokud je to v zájmu spravedlnosti.
Jestliže vás při soudním řízení zastupuje právní zástupce, přednese vaši obhajobu. Jestliže vedete svou obhajobu sami, máte stejná práva včetně práva nevypovídat a práva odmítnout výpověď, abyste si nezpůsobili trestní stíhání.
Jakmile státní zástupce přednese obžalobu, máte právo navrhnout soudu, aby obžalobu zamítl z některého z následujících důvodů:
Jestliže soud souhlasí s vašimi argumenty, budete zproštěni obžaloby, aniž byste byli vyzváni k přednesení obhajoby.
Jestliže soud rozhodne, že případ je třeba projednat, musí vás poučit o následujících právech:
Ať již se rozhodnete vypovídat, nebo nevypovídat, máte právo povolat svědky na svou obhajobu.
Jestliže se rozhodnete vypovídat pod přísahou a je vám položena usvědčující otázka, musíte být soudem upozorněni na vaše právo neodpovídat.
Jestliže při soudním jednání podáte falešnou výpověď, dopustíte se trestného činu křivé výpovědi, za který vám může být uložen trest odnětí svobody.
Máte právo zpochybnit důkazy státního zástupce křížovým výslechem svědků obžaloby. Můžete také podat námitku proti důkazu.
Na svou obhajobu můžete předkládat jakékoli důkazy, které se týkají projednávaných otázek a které jsou podle zákona přípustné. Jestliže budete prokazovat svou bezúhonnost, můžete si na svou obhajobu přizvat svědka vaší bezúhonnosti.
Ano, můžete. Shromážděné důkazy můžete předložit před soudem podle stejných pravidel jako jakékoli jiné důkazy.
Váš záznam v trestním rejstříku nesmí být v průběhu soudního řízení uveden, pokud se nerozhodnete vypovídat a prokázat svou bezúhonnost zpochybněním věrohodnosti svědka obžaloby při křížovém výslechu.
Záznamy o trestných činech, které jste spáchali v minulosti, mohou být předloženy před soudem, pokud je trestný čin, za nějž jste souzeni, podobný jiným trestným činům, které jste spáchali.
Vaše předchozí odsouzení v jiném členském státě může být vzato v úvahu, pokud nebyl záznam z trestního rejstříku vymazán.
Na závěr jednání přednesou strany své závěrečné řeči a soud vynese rozsudek.
Soud vás může odsoudit nebo zprostit obžaloby.
Jestliže jste odsouzeni, máte právo promluvit k soudu, než vynese rozsudek, a požádat o zmírnění trestu.
Informace o možných trestech najdete zde.
Oběť nemá při soudním řízení žádnou konkrétní úlohu, ale může být předvolána, aby podala výpověď o událostech týkajících se trestného činu a o zranění, škodách a ztrátách, které v důsledku toho utrpěla.
Při navrhování trestu může státní zástupce oběť požádat, aby popsala důsledky trestného činu. Jestliže budete souhlasit s odškodněním oběti nebo jestliže bude oběť ochotna vám trestný čin prominout, může být váš trest snížen.
V následujícím seznamu jsou uvedeny jednotlivé tresty, k nimž vás může soud na Kypru odsoudit.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.
Máte neomezené právo se odvolat k Nejvyššímu soudu (Supreme Court) proti výroku o vině a o výroku o výši trestu. Proti výroku o vině vynesenému na základě vašeho přiznání viny se nelze odvolat vyjma případů, kdy skutečnosti uvedené v obžalobě nejsou trestným činem.
Vaše odvolání proti výroku o vině a/nebo proti výroku o výši trestu musí být podáno do deseti dnů od data vynesení rozsudku. Odvolání se podává v podatelně okresního soudu, u kterého byl případ souzen, a v podatelně Nejvyššího soudu, jestliže byl případ souzen soudem se senátem (Assize Court).
Důvody odvolání proti výroku o vině jsou tyto:
Důvody odvolání proti výroku o výši trestu jsou tyto:
Důvody odvolání proti výroku o vině a proti výroku o výši trestu musí být v odvolání podrobně vysvětleny a zdůvodněny.
Využijete-li svého práva na odvolání, výroky o vaší vině a o výši trestu zůstanou v platnosti, dokud nebude rozhodnuto o vašem odvolání.
Odvolání bývá zpravidla vyřízeno do šesti až dvanácti měsíců.
Při odvolacím řízení se zpravidla neprovádějí důkazy. Nové důkazy lze předložit jen tehdy, jestliže nikoli vaší vinou po soudu v první instanci vyšly na světlo nové skutečnosti. Musí být podstatné z hlediska soudního řízení a důležité pro zjištění vaší neviny.
Strany odvolacího řízení mají právo vystoupit před soudem ve prospěch a proti odvolání. Přehled argumentů se předkládá písemně před jednáním. Odvolací řízení není opětovným projednáním původního případu. Jeho cílem je přezkoumat opodstatněnost rozhodnutí soudu první instance.
Nejvyšší soud může:
Je-li úspěšné vaše odvolání proti výroku o vině, verdikt a trest jsou zrušeny. Je-li neúspěšné, je odvolání proti výroku o vině zamítnuto. Při odvolání proti výroku o výši trestu je v pravomoci Nejvyššího soudu výši trestu snížit, změnit, upravit nebo pozměnit. Je-li neúspěšné vaše odvolání proti výroku o vině a/nebo výroku o výši trestu, má Nejvyšší soud pravomoc rozhodnout, aby se doba výkonu trestu počítala od dne zamítnutí odvolání.
Třetí instance soudů neexistuje. Jakmile je rozhodnuto o odvolání, jsou všechny opravné prostředky vyčerpány.
Jestliže jsou porušena vaše práva zaručená v Evropskě úmluvě o lidských právech a jsou vyčerpány všechny místní opravné prostředky, můžete se obrátit na Evropský soud pro lidská práva.
Je-li vaše odvolání proti výroku o vině úspěšné a strávil jste již nějakou dobu ve vězení, ze zákona máme právo požadovat náhradu za ztrátu utrpěnou v důsledku toho, že jste nemohl pracovat.
Je-li váš rozsudek v důsledku odvolání zrušen, nebudete mít o tomto rozsudku žádný záznam v trestním rejstříku.
Jestliže jste byl odsouzen k trestu odnětí svobody na Kypru, můžete být poslán k výkonu trestu do vaší země pod podmínkou, že trest odnětí svobody je delší šesti měsíců; ve výjimečných případech může být od tohoto omezení upuštěno. O tomto právu budete informován při svém nástupu k výkonu trestu.
Předání do vašeho členského státu není automatické. Musíte vyjádřit přání vykonat trest ve své zemi a podal příslušnou žádost buď ve státě, kde byl vynesen rozsudek (na Kypru), nebo ve svém členském státě.
Ve výjimečných případech, pokud to jeden ze států považuje za nutné vzhledem k vašemu věku nebo fyzickému či psychickému stavu, může dojít k předání bez vašeho souhlasu.
Podmínky předání stanoví Úmluva o předávání odsouzených osob. Jednou z podmínek je, že jednání nebo opomenutí, za které jste byl odsouzen, musí být trestným činem podle práva vykonávajícího státu.
Po předání do vašeho členského státu se veškeré záležitosti související s podmínkami výkonu trestu řídí právními předpisy tohoto státu, a nikoli právními předpisy státu, který vynesl rozsudek. Musíte s takovým předáním souhlasit, nepostupuje-li se podle výjimky uvedené výše.
Právo na odvolání proti rozhodnutí o vašem předání do vaší domovské země k výkonu trestu neexistuje.
Nemůžete být souzen dvakrát za stejný trestný čin, ať byl spáchán na Kypru, nebo v jiném státě. Zásada nepřípustnosti dvojího trestního stíhání nebo trestání za stejný čin je jedním ze základních práv zaručených kyperskou ústavou.
Rejstřík trestů je veden policií. Každý nový trest je připsán do vašeho trestního rejstříku. Rejstřík trestů je veden a využíván především pro účely souzení. Nezaznamenávají se žádná obvinění z trestných činů, která nevedla k odsuzujícímu rozsudku.
Doba, po kterou trestní záznam o vašem odsouzení bude v rejstříku trestů uchováván, závisí na povaze trestu a činí pět až nanejvýše 12 let.
Váš trestní záznam může být veden policií bez vašeho souhlasu a proti zanesení nového záznamu o vašem odsouzení nebo odsouzeních za trestnou činnost do rejstříku nemůžete vznášet námitky.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.
K méně závažným i závažným dopravním přestupkům se přistupuje stejně jako k jiným deliktům. Běžným postihem jsou pokuty. Osobám, které se přestupků dopouštějí opakovaně, může být uložen zákaz řízení motorových vozidel. Většina méně závažných dopravních přestupků se řeší ve správním řízení.
Některé méně závažné přestupky při řízení motorových vozidel a s nimi související přestupky lze řešit ve správním řízení uložením zákonem stanovené pokuty.
V případě překročení povolené rychlosti nebo použití mobilního telefonu při řízení a některých dalších méně závažných přestupků jsou ve vašem řidičském průkazu zaznamenány také trestné body. Při překročení dvanácti trestných bodů se váš případ předává soudu. Pokud s uložením pokuty a přidělením trestných bodů nesouhlasíte, bude proti vám zahájeno trestní řízení.
Ukládat pokuty může policie nebo dopravní hlídka městského nebo místního správního orgánu. V případě dopravního přestupku při parkování musí být v oznámení o uložení pokuty uvedena povaha přestupku a poučení, že v případě nezaplacení do 15 dní se pokuta o polovinu zvyšuje.
Není-li pokuta uhrazena do 30 dní, může být zahájeno trestní stíhání. Pokuty mohou být uloženy za dopravní přestupky spáchané chodci a cyklisty, a také motoristy. Výši pokuty stanoví právní předpisy.
Proti správní pokutě se nelze odvolat, pokud jste s ní vyjádřily souhlas. Pokud naopak spáchání přestupku popíráte, orgány mohou předat věc soudu, aby se prokázalo, zda byl přestupek spáchán, či nikoli. Proti soudnímu rozhodnutí je možné se odvolat, stejně jako proti jakémukoliv jinému rozhodnutí o spáchání trestného činu.
Pokutu, která byla uložena ve správním řízení, lze vybírat stejně jako pokutu uloženou soudem. Nezaznamenává se do trestního rejstříku.
K projednání věci je příslušný okresní soud, ve kterém došlo ke spáchání přestupku.
Soudní postup při projednávání méně závažného dopravního přestupku je stejný jako u každého jiného deliktu.
Soud může uložit tyto tresty:
Občané jiných členských států mají stejnou trestní odpovědnost jako státní příslušníci Kypru, kteří mají být stíháni za dopravní přestupek.
Proti vině i proti trestu uloženému za méně závažný dopravní přestupek je možné se odvolat stejným způsobem a ze stejných důvodů jako v každém jiném případě.
Řízení motorových vozidel na Kypru – Kyperské dopravní předpisy – Přestupky, pokuty a trestné body
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.