1. Mano teisės nusikaltimo tyrimo metu

A. Ar tyrimui turi įtakos tai, kad aš esu užsienio pilietis?

Teisėsaugos institucijų jurisdikcija netaikoma tik asmenims, turintiems privilegijų ir imunitetų pagal įstatymą arba tarptautinę teisę. Taigi, faktas, kad esate užsienio pilietis, pats savaime įtakos tyrimui neturi.

Jeigu teisėsaugos institucija nereikalauja atlikti konkretaus uždavinio, kuriam reikalingas jūsų dalyvavimas (visų pirma duoti liudytojo parodymus), jums dalyvauti tyrime paprastai nebūtina, nebent jūs pats to pageidaujate. Tačiau jūs turite palaikyti ryšį su teisėsaugos institucijomis ir nurodyti adresą, kuriuo priimsite dokumentus.

Tačiau, jeigu pradedamas baudžiamasis persekiojimas už tyčinį nusikaltimą, už kurį skiriama didžiausia laisvės atėmimo bausmė gali būti ilgesnė nei dveji metai, arba jeigu už neatsargų nusikaltimą skiriama didžiausia laisvės atėmimo bausmė gali būti ilgesnė nei treji metai, teismas arba, parengiamajame procese prokuroro prašymu, teisėjas gali nustatyti apribojimą, kurį sudaro draudimas išvykti į užsienį, jeigu to reikia baudžiamojo proceso tikslui pasiekti. Jeigu apribojimo taikymo pagrindai išnyksta, kolegijos pirmininkas, o parengiamajame procese – prokuroras savo iniciatyva jį panaikina. Jeigu toks apribojimas buvo skirtas, jūs bet kuriuo metu turite teisę prašyti jį panaikinti. Toks apribojimas jums taip pat gali būti skirtas kaip kardomojo kalinimo alternatyva iki bylos nagrinėjimo teisme.

Jeigu jūs nepakankamai mokate čekų kalbą, turite teisę, kad tam tikri svarbūs dokumentai (pavyzdžiui, nutarimas pradėti baudžiamąjį persekiojimą, kaltinamasis aktas, teismo sprendimas) būtų išversti raštu, o procesas teisėsaugos institucijose būtų verčiamas žodžiu į jūsų pilietybės šalies kalbą arba į kitą kalbą, kurią mokate. Jūsų prašymu, bet kokios per baudžiamąjį procesą vykdomos arba tiesiogiai su juo susijusios konsultacijos su jūsų advokatu taip pat bus verčiamos žodžiu.

B. Kokios yra ikiteisminio tyrimo stadijos?

Turėtume kalbėti ne apie tyrimų stadijas, o apie tyrimų tipus, nes Baudžiamojo proceso kodekse tyrimai skirstomi į sutrumpintą parengiamąjį procesą, standartinį tyrimą ir išplėstinį tyrimą.

Tačiau prieš tyrimo stadiją eina apklausos stadija, kuria siekiama patikrinti ir nustatyti, ar buvo padarytas nusikaltimas, taip pat nustatyti nusikalstamos veikos vykdytoją. Toje stadijoje asmuo, kurio atžvilgiu vykdomas baudžiamasis procesas, dar neturi formalaus statuso, tačiau apklausiami asmenys turi teisę į advokato teikiamą teisinę pagalbą. Jeigu toje stadijoje jūs apklausiamas kaip įtariamasis (t. y. dėl įtarimo, kad jūs padarėte nusikaltimą), jūs turite teisę tylėti – teisę, apie kurią jūs turite būti informuojamas iš anksto.

Tyrimo laikotarpiu asmuo, kurio atžvilgiu vykdomas baudžiamasis procesas, jau turi oficialų statusą ir turi teisę, kad jam padėtų advokatas. Šios stadijos paskirtis – gauti ir įforminti įrodymus, kad būtų galima pateikti kaltinimus ir išnagrinėti bylą teisme. Tai apima, pavyzdžiui, liudytojų parodymų paėmimą, daikto apžiūrą, eksperto išvadų teikimą ir kitus veiksmus.

Juos atlikdama, policija ieško tiek apkaltinamųjų, tiek išteisinamųjų įrodymų.

Sutrumpintas parengiamasis procesas

Sutrumpintas parengiamasis procesas vykdomas, kai padaromi apysunkiai nusikaltimai (nusikaltimai, kurių bylas pirmąja instancija nagrinėja apylinkės teismas ir už kuriuos skiriama didžiausia bausmė neviršija penkerių metų laisvės atėmimo); jis yra greitas ir ne toks oficialus. Toks procesas gali vykti, jeigu jam nėra kokių nors kitų kliūčių (pvz., pagrindų taikyti kardomąjį kalinimą) ir jeigu:

  • jūs buvote užkluptas darantis nusikalstamą veiką arba iš karto po to, arba
  • nagrinėjant pranešimą apie nusikaltimą arba kitą prašymą pradėti baudžiamąjį persekiojimą, buvo nustatyti faktai, kurie kitais atvejais būtų pakankamas pagrindas pradėti baudžiamąjį persekiojimą, ir galima tikėtis, kad jūs būsite patrauktas baudžiamojon atsakomybėn per dvi savaites nuo tos dienos, kurią policija informavo jus apie veiksmą, kuriuo esate įtariamas, ir apie tai, kokiu konkrečiu nusikaltimu tas veiksmas laikomas.

Sutrumpintas parengiamasis procesas pradedamas, kai per pirmą apklausą pranešama apie įtarimą.
Per sutrumpintą parengiamąjį procesą jūs turite tas pačias teises kaip ir kaltinamasis, įskaitant teisę turėti advokatą. Pagrindinis su jūsų teisėmis susijęs skirtumas nuo standartinio tyrimo yra tai, kad sutrumpintas parengiamasis procesas nepradedamas oficialiu nutarimu pradėti baudžiamąjį persekiojimą (kurį galėtumėte apskųsti pateikdamas skundą) ir jūs neturite teisės susipažinti su baudžiamąja byla ir siūlyti papildomų įrodymų sutrumpinto parengiamojo proceso pabaigoje; tai neturi poveikio jūsų teisei susipažinti su baudžiamąja byla (nebent policija dėl rimtų priežasčių uždraudžia jums naudotis šia teise) ir jūsų teisei siūlyti papildomus įrodymus, kai byla nagrinėjama teisme.

Jeigu sutrumpintas parengiamasis procesas nebaigiamas kitais būdais, jis baigiamas prašymu priimti apkaltinamąjį nuosprendį (iš esmės tai yra supaprastintas kaltinamasis aktas be motyvų). Prašymą teismui pateikia prokuroras.

Standartinis tyrimas

Šio tipo tyrimas pradedamas įteikiant nutarimą pradėti jūsų atžvilgiu baudžiamąjį persekiojimą; jūs turite teisę apskųsti šį nutarimą pateikdamas skundą. Vykstant tyrimui, jūs turite teisę turėti advokatą. Kitaip nei per sutrumpintą parengiamąjį procesą, tyrimas atliekamas, kai padaromi sunkesni nusikaltimai (tačiau, jeigu yra kliūtis atlikti sutrumpintą parengiamąjį procesą arba jeigu procesas per nurodytą terminą nebaigiamas, taip pat atliekamas standartinis tyrimas), be to, šis tyrimas yra ilgesnis ir oficialesnis negu sutrumpintas parengiamasis procesas. Kaip jau minėta, tyrimo pabaigoje jūs ir jūsų advokatas turite teisę susipažinti su baudžiamąja byla ir pateikti papildomų įrodymų. Jeigu tyrimas nebaigiamas kitais būdais, jis baigiamas pateikiant kaltinimus; prokuroras kaltinamąjį aktą perduoda teismui. Kitaip nei prašyme priimti apkaltinamąjį nuosprendį, kaltinamajame akte pateikiami motyvai.

Išplėstinis tyrimas

Išplėstinis tyrimas atliekamas, kai padaromi sunkiausi nusikaltimai, kuriuos pirmąja instancija nagrinėja kompetentingas apygardos teismas (tai yra nusikaltimai, už kuriuos pagal Baudžiamąjį kodeksą baudžiama ne trumpesne kaip penkerių metų laisvės atėmimo bausme, taip pat nusikaltimai, už kuriuos baudžiama išimtine bausme, arba tam tikri išvardyti nusikaltimai). Šio tipo tyrimas paprastai trunka ilgiausiai, todėl įrodymai renkami ir parodymai imami platesniu mastu negu per standartinį tyrimą. Tai vienintelis aspektas, kuris išplėstinį tyrimą skiria nuo standartinio tyrimo. Išplėstinis tyrimas pradedamas nutarimu pradėti baudžiamąjį persekiojimą ir, jeigu išplėstinis tyrimas nebaigiamas kitais būdais, jis baigiamas pateikiant kaltinimus.

i. Įrodymų rinkimo stadija ir tyrėjų įgaliojimai

Šią baudžiamojo proceso stadiją atlieka policija, prižiūrima prokuroro, – pastarasis gali duoti policijai privalomus nurodymus, dalyvauti atliekamuose veiksmuose, grąžinti bylą policijai su nurodymais ją papildyti, atšaukti neteisėtų ar nepagrįstų policijos sprendimų, priemonių ir kt. galiojimą. Jūs turite teisę prašyti prokuroro peržiūrėti policijos atliktus veiksmus (nebent tai yra sprendimas, kurį jūs turite teisę apskųsti pateikdamas skundą).

Kai kuriuos veiksmus parengiamajame procese gali atlikti tik prokuroras (pvz., nutraukti parengiamąjį procesą) arba jiems reikalingas išankstinis prokuroro sutikimas (pvz., turto konfiskavimui, nebent kyla poreikis imtis skubių veiksmų). Tada dėl šiurkščiausių kišimosi į pagrindines teises ir laisves atvejų (pvz., suėmimo, arešto orderio, kratos orderio ir ryšių perėmimo orderio išdavimo) sprendžia teisėjas.

ii. Laikinas sulaikymas

Jeigu jums jau yra pateikti kaltinimai ir yra pagrindų iki bylos nagrinėjimo teisme jus suimti kardomajam kalinimui, policija gali jus sulaikyti. Tačiau policija apie sulaikymą turi nedelsdama pranešti prokurorui ir pateikti prokurorui rašytinius dokumentus, kurie jam reikalingi, kad jis vėliau prireikus galėtų pateikti prašymą skirti kardomąjį kalinimą. Prašymas turi būti teikiamas siekiant užtikrinti, kad jus būtų galima perduoti teismui per 48 valandas nuo laikino sulaikymo; priešingu atveju jus privalo paleisti.

Jeigu jums dar nepateikti kaltinimai, bet jau pareikšti įtarimai padarius nusikaltimą, ir yra pagrindų jus suimti kardomajam kalinimui, policija skubiais atvejais gali jus sulaikyti, net jeigu jūsų atžvilgiu baudžiamasis persekiojimas dar nepradėtas (pvz., jeigu neįmanoma jums įteikti nutarimo, kuriuo pradedamas baudžiamasis persekiojimas). Šiais atvejais sulaikymui reikalingas išankstinis prokuroro sutikimas. Nesant tokio sutikimo, sulaikyti asmenį galima tik tuo atveju, jeigu reikalas skubus ir nėra galimybės iš anksto gauti sutikimo. Jus apklaus jus sulaikęs policijos skyrius. Jūs turite teisę prašyti, kad jūsų apklausoje dalyvautų jūsų pasirinktas advokatas (jeigu jis neužimtas), ir turite teisę su advokatu konsultuotis nedalyvaujant trečiajai šaliai. Jūs turite teisę, kad apie jūsų sulaikymą būtų informuota šalies, kurios pilietis esate, konsulinė įstaiga.

Policija jus nedelsdama paleis, jeigu įtarimas, kad jūs galite būti padaręs nusikaltimą, bus išsklaidytas. Jeigu jūs nebūsite paleistas, policija jūsų apklausos protokolą perduos prokurorui (kartu su nutarimu pradėti baudžiamąjį persekiojimą ir papildomais įrodymais), kad prokuroras prireikus galėtų pateikti prašymą leisti jus suimti kardomajam kalinimui. Policija turi pateikti prašymą, kad jus būtų galima perduoti teismui ne vėliau kaip per 48 valandas nuo jūsų sulaikymo; priešingu atveju jus privalo paleisti.

Jeigu esama pagrindų jus suimti kardomajam kalinimui ir jūs vengiate baudžiamojo proceso, teisėjas gali išduoti arešto orderį. Jeigu jus suima policija, jūs turite panašias į sulaikytų asmenų teises. Policija per 24 valandas nuo suėmimo turi jus pristatyti į teismą. Teisėjas jus išklausys ir priims nutartį dėl kardomojo kalinimo; apie tą nutartį jums turi būti pranešama per 24 valandas nuo to laiko, kai jūs pristatomas teismui. Jūs turite teisę, kad teismo posėdyje dalyvautų jūsų advokatas, jeigu advokatas gali atvykti iki nustatyto termino, per kurį teismas privalo priimti nutartį.

iii. Apklausa

Prieš pirmą kartą apklausdamos jus kaip kaltinamąjį, teisėsaugos institucijos turi nustatyti jūsų tapatybę, paaiškinti kaltinimo esmę ir įspėti jus apie jūsų teises bei baudžiamuosius klaidingo kaltinimo ir šmeižto padarinius. Jeigu planuojama pradėti procesą dėl nusikaltimo, kurio atžvilgiu dėl kaltės ir bausmės galima susitarti, jus taip turi įspėti apie tai, kad per parengiamąjį procesą galite su prokuroru sudaryti susitarimą dėl kaltės ir bausmės (susitarimą turi patvirtinti teismas), ir apie tokio susitarimo sudarymo padarinius.

Per apklausą jūs niekaip neturite būti verčiamas duoti parodymus ar prisipažinti. Apklausos metu jums turi būti suteikta galimybė pateiktų išsamių pastabų dėl kaltinimo, visų pirma pateikti rišlius parodymus dėl faktų, kurie yra kaltinimo dalykas, nurodyti bet kokias aplinkybes, kurios švelnina arba paneigia kaltinimą, ir pateikti tokių aplinkybių įrodymų. Gali būti užduodami klausimai parodymams papildyti arba bet kokiam neišsamumui, dviprasmiškumui ir prieštaravimams pašalinti. Klausimai turi būti formuluojami aiškiai ir suprantamai, nepateikiant klaidinančių arba melagingų aplinkybių ir nenurodant, koks turėtų būti atsakymas.

Apklausos protokolas turi būti pateiktas jums susipažinti arba, jūsų prašymu, jis turi būti jums perskaitytas (jeigu apklausa vykdoma vaizdo konferencijos būdu, protokolas bus jums perskaitytas). Jūs turite teisę prašyti, kad protokolas būtų papildytas arba ištaisytas pagal jūsų parodymus.

iv. Kardomasis kalinimas

Jums kardomasis kalinimas gali būti taikomas tik tuo atveju, jeigu jums pateikti kaltinimai dėl nusikaltimo. Ar jus suimti kardomajam kalinimui, sprendžia teisėjas.

Kardomojo kalinimo pagrindai yra šie:

  • tvirtai pagrįstas susirūpinimas, kad jūs bėgsite arba slėpsitės siekdamas išvengti baudžiamojo persekiojimo arba bausmės;
  • tvirtai pagrįstas susirūpinimas, kad jūs trukdysite tyrimui, pavyzdžiui, ragindamas liudytojus duoti melagingus parodymus, arba
  • tvirtai pagrįstas susirūpinimas, kad jūs pakartosite nusikaltimą, už kurį jūsų atžvilgiu atliekamas baudžiamasis persekiojimas, kad jūs užbaigsite nusikaltimą, kurį pradėjote daryti, arba kad jūs padarysite nusikaltimą, kurį jūs rengėtės padaryti arba grasinote padarysiąs.

Jeigu pagrindų jus suimti kardomajam kalinimui nėra, teismas jūsų nesuims; jeigu pagrindai išnyko, jūs būsite paleistas. Taip pat jūs turite būti paleistas pasibaigus įstatyme numatytam ilgiausiam kardomojo kalinimo terminui. Jeigu asmeniui taikomas kardomasis kalinimas siekiant užtikrinti, kad jis negalėtų daryti įtakos liudytojams, šis laikotarpis yra trys mėnesiai (tačiau laikotarpis netaikomas, jeigu nustatyta, kad jūs jau trukdėte išsiaiškinti baudžiamajam procesui svarbius faktus). Priklausomai nuo nusikaltimo, dėl kurio vykdomas baudžiamasis persekiojimas, sunkumo, bendra kardomojo kalinimo trukmė gali būti nuo vienų iki ketverių metų. Tačiau tik trečdalis minėto laikotarpio skiriama parengiamajam procesui, o du trečdaliai skiriami bylos nagrinėjimui teisme.

Jūsų kardomojo kalinimo priežastis teismas turi nuolat peržiūrėti ir po tam tikro laiko, jeigu reikia, teismas kardomąjį kalinimą visada turi pratęsti. Jūs taip pat turite teisę prašyti, kad jūsų kardomasis kalinimas būtų panaikintas. Kardomasis kalinimas iki bylos nagrinėjimo teisme gali būti pakeistas su laisvės suvaržymu (kalinimu) nesusijusia priemone, pvz., tam tikra pinigine įmoka (užstatu), probacijos pareigūno vykdomos priežiūros skyrimu, reikalavimo konkrečiu laikotarpiu būti tam tikrame būste nustatymu ir kt. Jūs turite teisę prašyti teismo pakeisti kardomąjį kalinimą bet kuria minėta priemone.

C. Kokias teises turiu tyrimo metu?

Naudodamasis teisėmis į gynybą, turite teisę:

  • kad teisėsaugos institucijos jus informuotų apie jūsų teises ir jūs galėtumėte visapusiškai jomis pasinaudoti;
  • pateikti pastabų dėl jums pateikto kaltinimo ir dėl surinktų įrodymų;
  • atsisakyti duoti parodymus;
  • peržiūrėti bylos dokumentus, savo lėšomis daryti jų išrašus ir nuorašus, daryti bylos dokumentų ar jų dalių kopijas (tyrimo laikotarpiu ši teisė dėl rimtų priežasčių gali būti ribojama);
  • pateikti gynybinius įrodymus;
  • teikti prašymus ir pareiškimus;
  • teikti apeliacinius skundus;
  • teisėsaugos institucijose vartoti savo gimtąją kalbą arba kitą savo mokamą kalbą, jeigu pareiškiate, kad nemokate čekų kalbos;
  • pasirinkti advokatą (jeigu pats nepasirenkate advokato, advokatą jums gali parinkti jūsų šeimos narys ar kitas asmuo);
  • prašyti, kad jums nemokamai arba už sumažintą tarifą būtų paskirtas advokatas, jeigu jūs neturite pakankamai lėšų sumokėti už savo gynybą;
  • pasikalbėti su savo advokatu nedalyvaujant trečiajai šaliai;
  • prašyti, kad jus apklaustų dalyvaujant advokatui ir prašyti advokato dalyvauti parengiamajame procese.

i. Ar turiu teisę į vertėjo žodžiu paslaugas ir vertimą raštu? Į ką konkrečiai turiu teisę?

Jeigu pareiškiate, kad nemokate čekų kalbos, jūs turite teisę bendraudamas su teisėsaugos institucijomis vartoti savo gimtąją kalbą arba kalbą, kurią, jūsų teigimu, mokate.

Jeigu procese iškyla poreikis išsiaiškinti dokumento, parodymų ar kito procesinio akto turinį arba jeigu pareiškiate, kad nemokate čekų kalbos, bus skirtas vertėjas žodžiu su jumis atliekamiems baudžiamojo proceso veiksmams išversti. Jūsų prašymu skirtas vertėjas žodžiu taip pat gali išversti jūsų konsultaciją su advokatu, jeigu konsultacija yra tiesiogiai susijusi su procesiniais veiksmais; vertėjas taip pat gali išversti bet kokią konsultaciją procesinių veiksmų atlikimo metu.

Tokiu atveju teisėsaugos institucijos turi pateikti rašytinį įstatymu apibrėžtų dokumentų vertimą (pvz., išverstą nutarimą pradėti baudžiamąjį persekiojimą, nutartį dėl kardomojo kalinimo, nutartį dėl jūsų stebėjimo medicinos įstaigoje, kaltinamąjį aktą, susitarimą dėl kaltės ir bausmės ir prašymą teismui jį patvirtinti, prašymą priimti apkaltinamąjį nuosprendį, nutarimą nutraukti baudžiamąjį persekiojimą su tam tikra sąlyga ir kt.), nebent jūs šios teisės atsisakote. Jeigu jus sulaikė arba suėmė, jūs taip pat gausite rašytinį pranešimo apie jūsų teises vertimą. Be to, jūs turite teisę prašyti teisėsaugos institucijos raštu arba žodžiu išversti bet kokį dokumentą, svarbų tam, kad galėtumėte pasinaudoti savo teise į gynybą.

ii. Kokią teisę turiu gauti informaciją ir susipažinti su bylos medžiaga?

Apklausos stadijoje jūs turite teisę susipažinti su baudžiamąja byla, jeigu tai reikalinga, kad galėtumėte pasinaudoti savo teisėmis; tam tik turi pritarti policija.

Jeigu jūs kaltinamas padaręs nusikaltimą, jūs turite teisę peržiūrėti bylos dokumentus, savo lėšomis daryti jų išrašus ir nuorašus, daryti bylos dokumentų ar jų dalių kopijas.

Nepaisant to, prokuroras arba policija per parengiamąjį procesą dėl svarbių priežasčių gali neleisti jums pasinaudoti teise susipažinti su bylos dokumentais ir naudotis kitomis su tuo susijusiomis minėtomis teisėmis. Jums negali atimti galimybės pasinaudoti šiomis teisėmis, jeigu jums jau pranešė apie galimybę susipažinti su bylos dokumentais, taip pat tuo atveju, kai deramasi dėl susitarimo dėl kaltės ir bausmės. Jums negali atimti galimybės susipažinti su nutarimu pradėti baudžiamąjį persekiojimą ir jūs turite teisę susipažinti su bylos dalimis, susijusiomis su nutartimi dėl jūsų suėmimo kardomajam kalinimui.

iii. Ar turiu teisę susisiekti su advokatu ir pranešti trečiajai šaliai apie mano padėtį?

Jeigu jūs kaltinamas padaręs nusikaltimą, turite teisę turėti advokatą. Jeigu pats nepasirenkate advokato, advokatą jums gali parinkti šeimos narys arba jūs galite gintis savarankiškai. Tačiau tam tikrais atvejais jūs privalote turėti advokatą (tai vadinama „privalomąja gynyba“); tokiu atveju teisėjas jums paskirs advokatą, nebent jūs per nurodytą laiką advokatą pasirinksite pats. Advokatą jau parengiamajame procese privalote turėti šiais atvejais:

  • jeigu jums taikomas kardomasis kalinimas, atliekate laisvės atėmimo bausmę arba jums taikoma prevencinė su laisvės suvaržymu susijusi priemonė, arba jūs esate stebimas medicinos įstaigoje;
  • jeigu jūsų veiksnumas yra apribotas (pvz., dėl psichikos sutrikimo);
  • byloje, iškeltoje pabėgusiam asmeniui (jeigu jūs pabėgote ir procesas vykdomas jums nedalyvaujant);
  • jeigu byla susijusi su nusikaltimu, už kurį skiriama didžiausia bausmė gali būti ilgesnė negu penkeri metai laisvės atėmimo;
  • jeigu prokuroras mano, kad tai būtina, nes, atsižvelgiant į jūsų dabartinę padėtį, prokuroras turi abejonių, ar jūs sugebėsite tinkamai apsiginti;
  • jeigu jūs esate nepilnametis teisės pažeidėjas (nuo 15 iki 18 metų amžiaus).

Byloje dėl nusikaltimo, už kurį skiriama didžiausia bausmė gali būti ilgesnė negu penkeri metai laisvės atėmimo, galite atsisakyti teisės į advokatą, nebent už nusikaltimą skiriama išimtinė bausmė (laisvės atėmimas iki gyvos galvos arba ilgesnis negu 20 metų laisvės atėmimas, galintis siekti iki 30 metų).

Jeigu jus sulaikė arba suėmė kardomajam kalinimui, jūs turite teisę, kad apie padėtį būtų pranešta šalies, kurios pilietis esate, konsulinei įstaigai ir jūsų paskirtam šeimos nariui ar bet kuriam kitam fiziniam asmeniui. Jūs turite teisę palaikyti ryšį su savo konsuline įstaiga; jeigu neturite pakankamai pinigų, jums bus sudarytos sąlygos tai padaryti nemokamai. Apie tai jus privalo informuoti.

iv. Ar turiu teisę gauti teisinę pagalbą?

Apklausos stadijoje – t. y. prieš pradedant baudžiamąjį persekiojimą (ikiteisminį tyrimą) – per savo apklausą jūs turite teisę gauti advokato teikiamą teisinę pagalbą (paaiškinimus).

Jeigu jums buvo pateikti kaltinimai padarius nusikaltimą, jūs turite teisę turėti advokatą, kuris jums turi teikti reikiamą teisinę pagalbą. Jūs turite teisę pasirinkti advokatą; jeigu nepasirenkate advokato ir jeigu gynyba yra privaloma, jums advokatas bus paskirtas. Jeigu neturite pakankamai pinigų advokato užmokesčiui sumokėti, galite prašyti teisėjo priimti nutartį, kad jūs turite teisę naudotis advokato paslaugomis nemokamai arba sumažintu tarifu.

v. Ką reikia žinoti apie:

a. Nekaltumo prezumpciją

Nekaltumo prezumpcijos principas taikomas keturiais pagrindiniais baudžiamojo proceso lygmenimis:

  • jūsų kaltė turi būti įrodyta; kol jūsų kaltė neįrodyta, jūs turite būti laikomas nekaltu;
  • jeigu dėl jūsų kaltės kyla abejonių, byla turėtų būti išsprendžiama jūsų naudai;
  • jūs negalite būti pripažintas kaltu, kol jūsų kaltė nėra paskelbta galutiniu apkaltinamuoju nuosprendžiu;
  • per baudžiamąjį procesą jūsų teisės gali būti ribojamos tik tiek, kiek absoliučiai būtina.

b. Teisę tylėti ir neduoti parodymų prieš save

Jūs neprivalote duoti parodymų baudžiamajame procese ir negalite būti jokiu būdu verčiamas duoti parodymų ar prisipažinti. Taip pat neprivalote pateikti įrodymų prieš save. Teisėsaugos institucijos negali jūsų nubausti, jeigu jūs atsisakote jiems perduoti kaltinimus patvirtinantį dokumentą ar kitus įrodymus.

c. Prievolę įrodyti

Teisėsaugos institucijos turi vienodai išsamiai išsiaiškinti ir apkaltinamąsias, ir išteisinamąsias aplinkybes. Prokuroras turi įrodyti jūsų kaltę teisme. Jūs savo nekaltumo įrodyti neprivalote. Tačiau tai neužkerta jums kelio naudotis teise pateikti faktus ir įrodymus, kad apsigintumėte.

vi. Ar yra specialių garantijų vaikams?

Jeigu padarėte nusikalstamą veiką, turinčią nusikaltimo požymių, ir esate jaunesnis negu 15 metų amžiaus vaikas, baudžiamąja tvarka už nusikalstamą veiką jūs neatsakote ir jūsų reabilitacijai skirtas priemones specializuotas nepilnamečių bylų teismas gali skirti tik civiline tvarka. Tokiame procese jūs privalote turėti valstybės apmokamą advokatą, nebent dėl ypatingų priežasčių valstybė nusprendžia, kad jūs ar jūsų šeima turėtumėte prisidėti prie advokato užmokesčio.

Jeigu jūs, būdamas nepilnametis teisės pažeidėjas (15–18 metų amžiaus) padarėte nusikaltimą, paprastai kaip specialusis įstatymas (lot. lex specialis) taikomas Nepilnamečių teisenos įstatymas. Tirdamos ir nagrinėdamos jūsų padarytas nusikalstamas veikas, teisėsaugos institucijos turi atsižvelgti į jūsų amžių, sveikatą, psichinę ir moralinę brandą, kad kuo mažiau pakenktų būsimai jūsų raidai. Įstatymu saugomi jūsų asmens duomenys ir privatumas, visuomenei neleidžiama dalyvauti teismo posėdžiuose, jeigu jūs nepageidaujate, kad visuomenė dalyvautų, o nuosprendis skelbiamas be jūsų pavardės ir kitos informacijos, iš kurios būtų galima jus identifikuoti (pvz., gyvenamosios vietos adreso). Jūs turite teisę turėti advokatą nuo pirmojo veiksmo, kurio jūsų atžvilgiu imamasi per baudžiamąjį procesą (t. y. jau apklausos stadijoje). Jūsų globos teises turintis giminaitis (paprastai jūsų tėvai) arba teisinis globėjas, kompetentinga vaikų socialinės ir teisinės apsaugos institucija bei Probacijos ir tarpininkavimo tarnyba nedelsiant informuojami apie tai, kad prieš jus pradėtas baudžiamasis procesas, apie jūsų sulaikymą, suėmimą ar kardomojo kalinimo skyrimą. Teisėsaugos institucijos bendradarbiauja su vaikų socialinės ir teisinės apsaugos institucija, Probacijos ir tarpininkavimo tarnyba ir asociacijomis bei institucijomis, veikiančiomis vaikų apsaugos srityje.

vii. Ar yra specialių garantijų pažeidžiamiems įtariamiesiems?

Jeigu teismas (o parengiamajame procese – prokuroras) mano, kad reikia (visų pirma todėl, kad abejoja jūsų gebėjimu tinkamai apsiginti dėl jūsų dabartinės fizinės ar psichinės būklės), jis nuo pat baudžiamojo persekiojimo pradžios jums skiria advokatą.

Jeigu esate kurčias arba neregintis ir kurčias asmuo, komunikacijos būdas reglamentuojamas Įstatymu Nr. 155/1998 dėl komunikacijos sistemų kurtiesiems bei neregintiems ir kurtiems asmenims. Baudžiamajame procese jūs turite teisę naudotis vertimo žodžiu paslaugomis jūsų pasirinkta komunikacijos sistema.

Jeigu apribotas jūsų veiksnumas, jums baudžiamajame procese atstovauja globėjas, paprastai šeimos narys, jeigu jo interesai neprieštarauja jūsų interesams.

D. Kokie yra ikiteisminio tyrimo terminai?

Baudžiamąsias bylas teisėsaugos institucijos turi nagrinėti greitai, be jokių nereikalingų vilkinimų; kardomojo kalinimo klausimai ir su jau atliktu turto areštu susiję reikalai sprendžiami kuo skubiau, jeigu tai reikalinga atsižvelgiant į areštuoto turto vertę ir pobūdį.

Apklausos etapą (iki baudžiamojo persekiojimo) policija turi užbaigti

  • per du mėnesius, jeigu byla priklauso vieno teisėjo jurisdikcijai ir netaikomas sutrumpintas parengiamasis procesas;
  • per tris mėnesius kitose bylose, jeigu byla priklauso apylinkės teismo jurisdikcijai;
  • per šešis mėnesius, jeigu byla priklauso apygardos teismo jurisdikcijai ir šis teismas ją nagrinėja pirmąja instancija.

Be to, gavęs pagrįstą prašymą, prokuroras gali kelis kartus pratęsti terminą.

Sutrumpintas parengiamasis procesas turi būti baigiamas per dvi savaites nuo tos dienos, kurią policija jus informavo apie veiksmą, kurį jūs įtariamas padaręs, ir apie tai, kokiu konkrečiu nusikaltimu tas veiksmas laikomas. Jeigu sutrumpintas parengiamasis procesas nebaigiamas per nustatytą terminą, prokuroras gali pratęsti terminą ne daugiau kaip dešimčia dienų arba ne daugiau kaip trisdešimčia dienų, jeigu deramasi dėl susitarimo dėl kaltės ir bausmės.

Policija standartinį tyrimą privalo baigti

  • per du mėnesius nuo baudžiamojo persekiojimo pradžios, jeigu byla priklauso vieno teisėjo kompetencijai;
  • per tris mėnesius nuo baudžiamojo persekiojimo pradžios, jeigu tai yra kita byla ir ji priklauso apylinkės teismo kompetencijai.

Be to, gavęs pagrįstą prašymą, prokuroras gali kelis kartus pratęsti terminą. Tada prokuroras, vykdydamas bylų priežiūrą, bent kartą per mėnesį turi atlikti bylos peržiūrą.

Išplėstinis tyrimas turi būti baigiamas per šešis mėnesius nuo baudžiamojo persekiojimo pradžios. Be to, gavęs pagrįstą prašymą, prokuroras gali kelis kartus pratęsti terminą. Tada prokuroras, vykdydamas bylų priežiūrą, bent kartą per mėnesį turi atlikti bylos peržiūrą.

Dėl tam tikrų veiksmų Baudžiamojo proceso kodekse nustatyti papildomi konkretūs teisiniai terminai (teismas dėl kardomojo kalinimo skyrimo turi nuspręsti per 48 valandas nuo jūsų sulaikymo arba per 24 valandas nuo jūsų suėmimo, taip pat tarp minėtų terminų yra ilgiausia kardomojo kalinimo trukmė, privalomos kardomojo kalinimo pagrindų peržiūros terminas ir kt.).

E. Kas yra parengiamasis procesas (įskaitant kardomojo kalinimo alternatyvą ir perkėlimo į kilmės valstybę galimybes, teisminės priežiūros orderį)?

Parengiamasis procesas yra pirmoji baudžiamojo proceso stadija. Šios stadijos paskirtis – nustatyti, ar įtarimas, kad jūs galite būti padaręs nusikaltimą, yra toks pagrįstas, kad galima teismui pateikti kaltinamąjį aktą. Šioje stadijoje turi būti surandami ir surenkami apkaltinamieji įrodymai bei kiti, jūsų kaltę paneigiantys, įrodymai.

Parengiamojo proceso tikslas visų pirma yra:

  • suteikti pagrindą priimti nutarimą, ar pateikti kaltinimus ir ar bylą turėtų nagrinėti teismas, o gal tolesnio baudžiamojo persekiojimo turėtų būti atsisakyta;
  • nustatyti visas aplinkybes, svarbias sprendimui dėl nusikaltimo, jo vykdytojo, bausmės ar prevencinės priemonės priimti, taip pat nuspręsti dėl nukentėjusiojo teisės į žalos atlyginimą ir gauti reikiamus įrodymus;
  • nustatyti nusikalstamos veikos priežastis ir aplinkybes, kuriomis ją tapo įmanoma arba lengviau padaryti.

Jeigu esama vieno iš kardomojo kalinimo pagrindų, teisėjas, sprendžiantis dėl kardomojo kalinimo, gali neskirti jums kardomojo kalinimo arba gali jus paleisti, jeigu jis skiria vieną iš toliau nurodytų pakaitinių priemonių:

  • specialios paskirties pilietinė asociacija arba patikimas asmuo suteikia garantiją dėl būsimo jūsų elgesio ir dėl to, kad jūs atvyksite į teismą, pas prokurorą arba į policiją, jeigu to bus pareikalauta, ir kad jūs visada iš anksto pranešite apie išvykimą iš savo buvimo vietos, o dėl kardomojo kalinimo sprendžianti valdžios institucija mano, kad, atsižvelgiant į asmeninį kaltinamojo statusą ir bylos pobūdį, garantija yra pakankama, ir šią garantiją priima;
  • jūs raštu pasižadate gyventi tvarkingą gyvenimą, visų pirma nedaryti nusikalstamų veikų, atvykti į teismą, pas prokurorą arba į policiją, jeigu to būtų pareikalauta, visada iš anksto pranešti apie išvykimą iš savo buvimo vietos ir laikytis jums skirtų pareigų bei apribojimų, o dėl kardomojo kalinimo sprendžianti valdžios institucija mano, kad pažadas yra pakankamas, ir jį priima;
  • jus prižiūri probacijos pareigūnas;
  • jums skiriama bent viena iš laikinųjų priemonių;
  • teisėjas sutinka su užstatu (nurodyta pinigų suma); tačiau užstato negalima priimti, jeigu jūs kaltinamas tam tikrais sunkiais nusikaltimais.

Pakeisdama kardomąjį kalinimą viena iš minėtų priemonių, dėl kardomojo kalinimo sprendžianti valdžios institucija gali nuspręsti vykdyti elektroninę su šia priemone skirtų pareigų vykdymo patikrą naudodama elektroninę apykoję, jeigu jūs pasižadate suteikti reikiamą pagalbą. Dėl kardomojo kalinimo sprendžianti valdžios institucija taip pat gali skirti apribojimus, draudžiančius jums išvykti į užsienį.

Jeigu jūs esate vienos iš ES valstybių narių pilietis arba turite su ja kokių nors kitokių ryšių, jūs turite teisę (pagal 2009 m. spalio 23 d. Tarybos pamatinį sprendimą 2009/829/TVR dėl tarpusavio pripažinimo principo taikymo sprendimams dėl kardomųjų priemonių Europos Sąjungos valstybėse narėse kaip alternatyvos kardomajam kalinimui, perkeltą į nacionalinę teisę Įstatymu Nr. 104/2013 dėl tarptautinio teisminio bendradarbiavimo baudžiamosiose bylose) prašyti, kad jums leistų vykdyti kardomąjį kalinimą pakeičiančią priemonę jūsų įprastinės gyvenamosios vietos šalyje arba kurioje nors kitoje jūsų nurodytoje valstybėje narėje (jeigu pastaroji sutinka). Atitinkamoje valstybėje narėje turi būti įmanoma prižiūrėti, kaip laikomasi minėtų pakaitinių priemonių, arba užtikrinti priežiūrą kokiu nors kitu būdu. Jeigu jūs nesilaikote skirtos pakaitinės priemonės, jūs būsite grąžintas į Čekiją.

Paskutinis naujinimas: 16/09/2020

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

2. Mano teisės teismo proceso metu

A. Kur vyks teismo procesas?

Priklausomai nuo nusikaltimo sunkumo, teismo procesas vyks apylinkės teisme arba apygardos teisme, kurio apygardoje buvo padarytas nusikaltimas. Jeigu nusikaltimo vietos neįmanoma nustatyti arba jeigu nusikaltimas buvo padarytas užsienyje, procesas bus vykdomas teisme, kurio apygardoje jūs gyvenate, dirbate arba esate apsistojęs; jeigu šių vietų negalima nustatyti arba jos yra ne Čekijoje, procesas bus vykdomas teisme, kurio apygardoje išaiškėjo (buvo nustatytas) nusikaltimas.

B. Ar kaltinimas gali būti pakeistas? Jei taip, ar turiu teisę gauti informacijos šiuo klausimu?

Vienintelis teisminio bylos nagrinėjimo tikslas yra nuspręsti, koks veiksmas yra kaltinimo dalykas. Kai kaltinimas yra pateiktas, prokuroras jo pakeisti negali; jį galima tik atsiimti.

Jeigu teisminio bylos nagrinėjimo rezultatai rodo, kad iš esmės pasikeitė bylos aplinkybės, arba jeigu bylai išspręsti reikalingas tolesnis tyrimas, arba jeigu paaiškėja, kad atlikote kitą veiksmą, kuris laikytinas nusikaltimu, ir prokuroras ragina grąžinti bylą, nes reikalinga bendra apklausa, teismas grąžina bylą parengiamajam procesui atlikti. Tada prokuroras pateikia naują kaltinimą, kuriame atsispindi įvykę pokyčiai. Nauja kaltinimo kopija visada bus įteikiama jums ir jūsų advokatui ne vėliau negu šaukimas arba pranešimas apie kaltinimą. Jums bus įteikta kaltinimo kopija kartu su kolegijos pirmininko rekomendacija dėl jūsų teisės per pirmininko nustatytą terminą pateikti pastabų dėl kaltinime išdėstytų faktų, visų pirma:

  • ar manote, kad esate nekaltas, ar kaltas atlikęs veiksmą arba veiksmus, nurodytus kaltinime, ir kokiais pagrindais;
  • ar pageidaujate sudaryti su prokuroru susitarimą dėl kaltės ir bausmės, ar pageidaujate pripažinti kaltę teisminio bylos nagrinėjimo metu;
  • ar sutinkate su veiksmo aprašymu bei teisiniu jo klasifikavimu ir su siūloma bausme ar prevencine priemone, ir
  • kuriuos faktus laikote neginčijamais.

Kolegijos pirmininkas taip pat informuos jus apie tokių pareiškimų padarinius ir apie tai, kad jūsų advokatas jūsų vardu taip pat gali pateikti pareiškimų dėl kaltinimo, išskyrus atvejus, kai pateikiamas prisipažinimas arba kaltės pripažinimas.

Pirmininkas taip pat paragins jus laiku informuoti teismą apie prašymus surinkti papildomų įrodymų teisminio bylos nagrinėjimo metu ir nurodyti aplinkybes, kurios iš tų įrodymų turi paaiškėti.

Tačiau teismas neprivalo vadovautis kaltinime nurodytu teisiniu veiksmo klasifikavimu ir gali pripažinti veiksmą kokiu nors kitu nusikaltimu (ne tokiu sunkiu arba sunkesniu) arba gali padaryti išvadą, kad veiksmas yra ne nusikaltimas, o baudžiamasis nusižengimas. Jeigu teismas mano, kad veiksmas yra nusikaltimas, už kurį skirtina griežtesnė bausmė negu už tą, dėl kurio buvo pateiktas kaltinimas, teismas jus turi informuoti apie kaltinimą ir užtikrinti, kad, pateikdami gynybinius argumentus, turėtumėte galimybę atsakyti į kaltinimą ir turėtumėte pakankamai laiko savo gynybiniams argumentams pakeisti.

C. Kokias teises turiu teisminio bylos nagrinėjimo metu?

Jūs turite teisę:

  • kad teisėsaugos institucijos jus informuotų apie jūsų teises ir jūs galėtumėte visapusiškai jomis pasinaudoti;
  • iki įrodymų rinkimo prisipažinti padarius nusikaltimą, pripažinti kaltę arba pateikti pasiūlymą dėl susitarimo dėl kaltės ir bausmės;
  • pateikti pastabų dėl jums pateiktų kaltinimų;
  • atsisakyti duoti parodymus;
  • peržiūrėti bylos dokumentus, savo lėšomis daryti jų išrašus ir nuorašus, daryti bylos dokumentų ar jų dalių kopijas;
  • dalyvauti teisminiame bylos nagrinėjime ir viešuose posėdžiuose;
  • teisminio bylos nagrinėjimo metu ir viešame apeliacinio skundo nagrinėjimo posėdyje padaryti baigiamąjį pareiškimą;
  • teisminio bylos nagrinėjimo metu tarti paskutinį žodį;
  • pateikti faktus ir siūlyti gynybinius įrodymus;
  • pateikti pastabų dėl kiekvieno įrodymo ir prieštarauti dėl jo gavimo būdo;
  • pateikti klausimų apklausiamiems asmenims;
  • teikti prašymus ir pasiūlymus (dėl įrodymų rinkimo ir būsimo sprendimo priėmimo būdo);
  • siekti pasinaudoti tiek paprastąja teisių gynimo priemone (t. y. skundais, apeliaciniais skundais, prieštaravimo pareiškimais), tiek nepaprastąja teisių gynimo priemone (t. y. prašymais atnaujinti bylą, apeliacinės peržiūros prašymais), arba siūlyti, kad būtų pateiktas skundas dėl teisės pažeidimo;
  • pasirinkti gynybos advokatą (jei pats nepasirenkate advokato, advokatą jums gali parinkti, pvz., šeimos narys) ir prašyti advokato patarimo taip pat tuo metu, kai teisėsauga atlieka veiksmus;
  • pasikalbėti su savo advokatu nedalyvaujant trečiajai šaliai;
  • prašyti, kad jus apklaustų dalyvaujant advokatui ir prašyti advokato dalyvauti atliekant kiekvieną baudžiamojo proceso veiksmą;
  • teisėsaugos institucijose vartoti savo gimtąją kalbą arba kitą savo mokamą kalbą, jeigu pareiškiate, kad nemokate čekų kalbos.

i. Ar turiu atvykti į teismą? Kokiomis sąlygomis galiu neatvykti į teismą?

Pats teisminis bylos nagrinėjimas jums nedalyvaujant gali vykti tik tuo atveju, jeigu teismas mano, kad bylą galima patikimai išspręsti ir baudžiamojo proceso tikslą pasiekti net ir jums nedalyvaujant, ir

  • jums buvo tinkamai įteiktas kaltinamasis aktas ir jūs buvote tinkamai ir prieš pakankamai laiko pašauktas į teisminį bylos nagrinėjimą, ir
  • dėl veiksmo, kuris yra kaltinimo dalykas, jus jau apklausė teisėsaugos institucija, buvo įvykdyta teisinė nuostata dėl baudžiamojo persekiojimo pradžios ir jūs buvote informuotas apie galimybę susipažinti su byla ir teikti prašymus tyrimui papildyti.

Šaukime turi būti nurodyti nedalyvavimo teisminiame bylos nagrinėjime padariniai.

Taigi, teisme byla gali būti nagrinėjama jums nedalyvaujant, tačiau toks teisminis bylos nagrinėjimas negalimas, jeigu:

  • jums taikomas kardomasis kalinimas;
  • jūs atliekate laisvės atėmimo bausmę;
  • byla susijusi su nusikaltimu, už kurį baudžiama daugiau negu penkerių metų laisvės atėmimo bausme.

Tačiau net ir tokiais atvejais jums nereikia dalyvauti nagrinėjant bylą teisme, jeigu jūs konkrečiai paprašote teismo nagrinėti bylą jums nedalyvaujant, nebent teismas mano, kad jūsų asmeninis dalyvavimas yra būtinas.

Jeigu yra privaloma turėti advokatą, teisme byla negali būti nagrinėjama nedalyvaujant jūsų advokatui.

ii. Ar turiu teisę į vertėjo žodžiu paslaugas ir dokumentų vertimą raštu? Į ką konkrečiai turiu teisę?

Jeigu pareiškiate, kad nemokate čekų kalbos, jūs turite teisę bendraudamas su teisėsaugos institucijomis vartoti savo gimtąją kalbą arba kalbą, kurią, jūsų teigimu, mokate.

Jeigu iškyla poreikis išsiaiškinti dokumento, parodymų ar kito procesinio akto turinį arba jeigu pareiškiate, kad nemokate čekų kalbos, bus skirtas vertėjas žodžiu baudžiamojo proceso veiksmams išversti. Jūsų prašymu skirtas vertėjas žodžiu taip pat gali išversti jūsų konsultaciją su advokatu, jeigu konsultacija yra tiesiogiai susijusi su procesiniais veiksmais; vertėjas taip pat gali išversti bet kokią konsultaciją procesinių veiksmų atlikimo metu.

Tokiu atveju teisėsaugos institucijos turi pateikti rašytinį įstatyme apibrėžtų dokumentų (pvz., nutarimo dėl suėmimo, teismo sprendimo, baudžiamojo įsakymo, nutarties dėl apeliacinio skundo ir kt.) rašytinį vertimą; jūs galite šios teisės į vertimą atsisakyti.

Be to, jūs turite teisę prašyti teismo raštu arba žodžiu išversti bet kokį dokumentą, svarbų tam, kad galėtumėte pasinaudoti savo teise į gynybą.

iii. Ar turiu teisę į advokatą?

  • Jeigu jūs kaltinamas padaręs nusikaltimą, turite teisę turėti advokatą. Jeigu pats nepasirenkate advokato, advokatą jums gali parinkti šeimos narys arba jūs galite gintis savarankiškai. Tačiau tam tikrais atvejais jūs privalote turėti advokatą (tai vadinama „privalomąja gynyba“); tokiu atveju teisėjas jums paskirs advokatą, nebent jūs per nurodytą laiką advokatą pasirinksite pats. Jūs turite turėti advokatą teismo procese, kol sprendimas, kuriuo bus baigtas procesas, taps galutinis:
    • jeigu jums taikomas kardomasis kalinimas, atliekate laisvės atėmimo bausmę arba jums taikoma prevencinė su laisvės suvaržymu susijusi priemonė, arba jūs esate stebimas medicinos įstaigoje;
    • jeigu jūsų veiksnumas yra apribotas (pvz., dėl psichikos sutrikimo);
    • byloje, iškeltoje pabėgusiam asmeniui (jeigu jūs pabėgote ir procesas vykdomas jums nedalyvaujant);
    • jeigu byla susijusi su nusikaltimu, už kurį skiriama didžiausia bausmė gali būti ilgesnė negu penkeri metai laisvės atėmimo;
    • jeigu teismas mano, kad tai būtina, nes, atsižvelgiant į jūsų dabartinę padėtį, teismas turi abejonių, ar jūs sugebėsite tinkamai apsiginti;
    • jeigu jūs esate nepilnametis teisės pažeidėjas (nuo 15 iki 18 metų amžiaus);
    • teisminio bylos nagrinėjimo metu, jeigu jums taikomas kardomasis kalinimas;
    • byloje dėl saugaus prevencinio sulaikymo skyrimo arba jo sąlygų pakeitimo arba teismo skiriamo gydymo paskyrimo arba jo sąlygų pakeitimo, išskyrus teismo paskirtą alkoholizmo gydymą medicinos įstaigoje.
  • Vykdymo procedūros metu privalote turėti advokatą, jeigu teismas sprendimą priima viešame posėdyje, jeigu:
    • apribotas jūsų veiksnumas;
    • jums taikomas kardomasis kalinimas;
    • kyla abejonių dėl jūsų sugebėjimo tinkamai apsiginti.
  • Bylose dėl nepaprastųjų teisių gynimo priemonių (skundų dėl teisės pažeidimų, apeliacinės peržiūros prašymų, persvarstymo prašymų) advokatą privalote turėti:
    • jeigu jums taikomas kardomasis kalinimas, atliekate laisvės atėmimo bausmę arba jums taikoma prevencinė su laisvės suvaržymu susijusi priemonė, arba jūs esate stebimas medicinos įstaigoje;
    • jeigu apribotas jūsų veiksnumas;
    • jeigu už nusikaltimą skiriama didžiausia bausmė gali būti ilgesnė negu penkeri metai laisvės atėmimo;
    • jeigu kyla abejonių dėl jūsų sugebėjimo tinkamai apsiginti.
  • Byloje dėl nusikaltimo, už kurį skiriama didžiausia bausmė gali būti ilgesnė negu penkeri metai laisvės atėmimo, galite atsisakyti teisės į advokatą, nebent už nusikaltimą skiriama išimtinė bausmė (laisvės atėmimas iki gyvos galvos arba ilgesnis negu 20 metų laisvės atėmimas iki 30 metų). Taip pat galite atsisakyti teisės į advokatą, jeigu jums taikomas kardomasis kalinimas ir turi vykti teisminis bylos nagrinėjimas.

iv. Apie kokias kitas procesines teises turėčiau žinoti (pvz., įtariamųjų pristatymą į teismą)?

Viso teisminio bylos nagrinėjimo metu visi sėdi savo vietose. Klausimai gali būti pateikiami ir pareiškimai gali būti daromi tik kolegijos pirmininkui (vieninteliam teisėjui) sutikus; kreipdamasis į teisėją turite atsistoti, net ir trumpiausių kalbų metu (tačiau pirmininkas asmenims dėl jų amžiaus ar sveikatos būklės, sakant kalbas ir duodant parodymus, gali leisti sėdėti). Kolegijos pirmininkas (vienintelis teisėjas) kiekvieną posėdžio dalyvį kviečia stovint išklausyti rezoliucinę teismo sprendimo dalį. Čekijoje ir teismo darbuotojai, ir kiti dalyvaujantys asmenys į vienas kitą kreipiasi prieš asmens, į kurį kreipiamasi, pareigas arba procesinį statusą pridėdami panepaníslečno (t. y. pone / ponia / panele, pvz., pane předsedopane přísedícípane doktorepaní státní zástupkyněpane znalčepane svědku ir t. t., atitinkamai kreipiantis į kolegijos pirmininką, tarėją, advokatą, teisininką / gydytoją, prokurorą, ekspertą, liudytoją). Teismo salėje neleidžiama kalbėti be kolegijos pirmininko (vienintelio teisėjo) sutikimo, taip pat neleidžiama valgyti, gerti ar rūkyti, net ir per pertrauką. Teismo salėje esantys asmenys turi susilaikyti nuo veiksmų, kurie galėtų sutrikdyti teismo posėdžio eigą ar orumą, t. y. ir nuo pasitenkinimo ar nepasitenkinimo posėdžio eiga, liudytojų parodymais, skelbiamais sprendimais ir kt. reiškimo. Visi įrenginiai (ypač mobilieji telefonai) taip pat turėtų būti išjungti, jeigu jie gali sutrikdyti posėdžio eigą ir orumą.

Vaizdo ar garso perdavimas ir vaizdo įrašymas teismo posėdžio metu gali būti atliekami tik gavus išankstinį kolegijos pirmininko (vienintelio teisėjo) sutikimą. Garso įrašus galima daryti su kolegijos pirmininko ar vienintelio teisėjo žinia; jeigu garso įrašų darymo būdas gali sutrikdyti posėdžio eigą arba orumą, kolegijos pirmininkas arba vienintelis teisėjas gali uždrausti daryti įrašą.

Ginklų teismo salėje turėti neleidžiama.

D. Galimos bausmės

  • namų areštas;
  • viešieji darbai;
  • turto konfiskavimas;
  • bauda;
  • daikto konfiskavimas;
  • tam tikros veiklos uždraudimas;
  • draudimas laikyti ar veisti gyvūnus;
  • įpareigojimas gyventi skyrium nuo nukentėjusiojo;
  • draudimas dalyvauti sporto, kultūros ir kituose socialiniuose renginiuose;
  • garbės titulų ar apdovanojimų atėmimas;
  • karinio rango atėmimas;
  • išsiuntimas.

Prevencinės priemonės yra prevencinio pobūdžio priemonės, kurios, skirtingai nei bausmės, taip pat gali būti skiriamos nepakaltinamiems asmenims ar nepilnamečiams už veiksmus, už kuriuos kitais atvejais būtų skiriama bausmė. Prevencinės priemonės gali būti skiriamos atskirai nuo bausmės arba kartu su ja, jeigu yra įvykdytos visos teisės aktuose nustatytos sąlygos. Prevencinės priemonės – tai, be kita ko:

  • teismo skiriamas gydymas;
  • saugus prevencinis sulaikymas;
  • daiktų konfiskavimas;
  • dalies turto konfiskavimas;
  • apsauginis ugdymas.
Paskutinis naujinimas: 16/09/2020

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.

3. Mano teisės po teismo proceso

A. Ar turiu teisę apskųsti teismo sprendimą?

Taip, pirmosios instancijos teismo sprendimą galite užginčyti apeliaciniu skundu; apeliacinis skundas sustabdo sprendimo vykdymą. Apeliaciniu skundu teismo sprendimą, kuriuo teismas patvirtino susitarimą dėl kaltės ir bausmės, galima apskųsti tik tuo atveju, jeigu sprendimas neatitinka susitarimo, kurį prokuroras pateikė teismui tvirtinti.

Apeliaciniame skunde galite remtis tuo, kad jums tiesioginį poveikį turintys rezoliucinės dalies punktai yra neteisingi, nebent tai susiję su ta nuosprendžio dalimi dėl kaltės, kurioje teismas sutiko su jūsų padarytu kaltės pripažinimu. Apeliacinis skundas per aštuonias dienas nuo teismo sprendimo kopijos įteikimo turi būti paduodamas teismui, kuris priėmė ginčijamą sprendimą.

B. Kokiomis kitomis teisių gynimo priemonėmis galiu pasinaudoti?

Baudžiamajame procese galite naudotis paprastosiomis teisių gynimo priemonėmis (apeliaciniais skundais, atskiraisiais skundais, prieštaravimo pareiškimais) ir nepaprastosiomis teisių gynimo priemonėmis (apeliacinės peržiūros prašymais, persvarstymo prašymais), taip pat galite siūlyti, kad būtų pateiktas skundas dėl teisės pažeidimo.

Skundas yra teisių gynimo priemonė, nukreipta prieš teismo nutartį (rezoliuciją) ir per tris dienas nuo pranešimo apie šią nutartį turi būti pateikiamas ginčijamą nutartį (rezoliuciją) priėmusiai institucijai. Teismo priimtas nutartis (rezoliucijas) ir prokuroro nutarimus galima užginčyti skundu tik teisės nuostatose nurodytais atvejais. Nutartį (rezoliuciją) galima užginčyti dėl klaidos bet kuriame iš jos rezoliucinės dalies punktų arba dėl nuostatos, kuria reglamentuojama iki nutarties (rezoliucijos) priėmimo vykusi proceso dalis, pažeidimo, jeigu dėl pažeidimo galėjo būti padaryta klaida bet kuriame iš rezoliucinės dalies punktų. Skundas stabdomąjį poveikį turi tik tuo atveju, jei tai konkrečiai nustatyta teisės aktuose.

Prieštaravimo baudžiamajam įsakymui pareiškimą per aštuonias dienas nuo įsakymo įteikimo galite pateikti jį priėmusiam teismui. Jeigu per nustatytą terminą pateikiamas prieštaravimo baudžiamajam įsakymui pareiškimas, baudžiamasis įsakymas automatiškai atšaukiamas ir vienas teisėjas priima nutartį dėl bylos nagrinėjimo teisme.

Apeliacinės peržiūros prašymas (apeliacinis skundas teisės klausimais; čekų kalba: dovolání) gali būti teikiamas tik skundžiant galutinį antrosios instancijos teismo sprendimą in rem tais atvejais, kai tai leidžiama pagal teisės aktus. Apeliacinės peržiūros prašymą galite pateikti remdamasis tuo, kad tam tikras tiesioginį poveikį jums turintis teismo sprendimo rezoliucinės dalies punktas yra neteisingas, tačiau tik tuo atveju, jeigu esama vieno iš teisės aktuose nustatytų apeliacinės peržiūros pagrindų. Tokį prašymą visada turite teikti per gynėją – savo advokatą. Prašymas per du mėnesius nuo sprendimo, kuris prašymu ginčijamas, įteikimo turi būti pateikiamas sprendimą in rem priėmusiam pirmosios instancijos teismui. Apeliacinės peržiūros prašymas stabdomojo poveikio neturi, nebent Aukščiausiasis Teismas nusprendžia kitaip.

Taip pat turite teisę pateikti persvarstymo prašymą. Apskritai bylą, kuri buvo užbaigta galutiniu nuosprendžiu arba baudžiamuoju įsakymu, bus leidžiama persvarstyti, jeigu paaiškėtų faktai arba įrodymai, kurie anksčiau teismui nebuvo žinomi, ir tie faktai ar įrodymai pavieniui arba kartu su jau žinomais faktais ir įrodymais galėtų būti pagrindas priimti kitokį sprendimą dėl kaltės, arba iš pradžių skirta bausmė būtų akivaizdžiai neproporcinga nusikaltimo pobūdžiui ir sunkumui arba jūsų asmeninėms, šeimos, finansinėms ir kitoms aplinkybėms, arba jeigu bausmės rūšis neatitinka bausmės tikslo. Bylos, kuri buvo užbaigta galutiniu nuosprendžiu arba baudžiamuoju įsakymu, persvarstymo prašymą nagrinės ir dėl jo spręs bylą pirmąja instancija nagrinėjęs teismas. Teisės aktuose nenustatyta termino persvarstymo jūsų naudai prašymui pateikti.

Be to, jūs galite siūlyti pateikti skundą dėl teisės pažeidimo; tačiau ši nepaprastoji teisių gynimo priemonė prieinama tik teisingumo ministrui ir tik jis sprendžia, ar toks skundas turi būti teikiamas. Skundu dėl teisės pažeidimo gali būti skundžiamas bet kuris galutinis teismo sprendimas (išskyrus Aukščiausiojo Teismo nutartis) arba bet kuris prokuroro nutarimas, jeigu juo pažeista teisė arba jis buvo priimtas netinkamai atlikus procedūrą. Teisės aktuose nenustatyta termino tokiam skundui pateikti.

C. Kokios yra nuteisimo pasekmės?

Kai įsigalioja apkaltinamasis nuosprendis už nusikaltimą, pradedama vykdymo procedūra; vykdoma bausmė arba prevencinė priemonė, atliekami su ja susiję veiksmai.

Jeigu jus galutiniu nuosprendžiu nuteisė už nusikaltimą, už tą patį nusikaltimą jūs nebegalite būti teisiamas (net ir kitoje valstybėje narėje), nebent būtų leidžiama persvarstyti bylą.

Apkaltinamasis nuosprendis įrašomas į nuosprendžių registrą ir būna matomas bet kuriame išraše iš nuosprendžių registro, kol išnyksta teistumas. Tai gali turėti poveikį jūsų galimybei verstis tam tikra profesija, gauti tam tikrą leidimą ar licenciją arba leidimą turėti ginklą ar kt.

Kai jūsų teistumas išnyksta, laikoma, kad jūs niekada nebuvote teistas. Tačiau teisėsaugos institucijos ir kai kurios kitos valdžios institucijos turi prieigą prie vadinamosios nuosprendžių registro „kopijos“; jūsų apkaltinamasis nuosprendis lieka įrašytas į kopiją net ir išnykęs.

i. Teistumo turėjimas

Kai apkaltinamasis nuosprendis tampa galutinis, nuosprendžių registre padaromas įrašas; nuosprendžių registre laikoma informacija apie apkaltinamuosius nuosprendžius ir apie kitus baudžiamajame procese aktualius faktus. Tokia informacija laikoma 100 metų nuo jūsų gimimo, neatsižvelgiant į tai, ar jūs sutinkate. Jeigu jūsų teistumas išnyksta, informacija jūsų išraše iš nuosprendžių registro nebenurodoma, tačiau ir toliau matoma pirmiau aprašytoje nuosprendžių registro kopijoje. Teistumas išnyksta per Baudžiamajame kodekse nurodytą terminą, priklausomai nuo nusikaltimo, už kurį buvote nuteistas, sunkumo. Šie terminai siekia nuo vienų iki penkiolikos metų nuo jūsų bausmės atlikimo; atlikęs tam tikras bausmes iš karto esate laikomas neteistu.

Jeigu esate kitos ES valstybės narės pilietis, informacija apie jūsų apkaltinamąjį nuosprendį bus prieinama ES valstybės narės, kurios pilietis esate, kompetentingai institucijai.

v. Bausmės vykdymas, kalinių perdavimas, probacija ir alternatyviosios bausmės

Kai apkaltinamasis nuosprendis tampa galutinis, kolegijos pirmininkas nurodo jį vykdyti.

Jeigu jus nuteisė galutine besąlygine laisvės atėmimo bausme, pirmininkas nusiunčia bausmės vykdymo dokumentą atitinkamai įkalinimo įstaigai ir, jeigu jums netaikomas kardomasis kalinimas, jūs kviečiamas per nurodytą terminą atvykti į įkalinimo įstaigą. Jeigu vengsite atlikti bausmę, Čekijos policija gali jus atvežti į įkalinimo įstaigą.

Jeigu įvykdomos įstatyme nustatytos sąlygos, teismas gali nuspręsti atidėti jūsų bausmės vykdymą, pakeisti jos vykdymo būdą, sustabdyti jūsų bausmės vykdymą, nuspręsti dėl lygtinio paleidimo ir kt. Teismas taip pat gali panaikinti laisvės atėmimo bausmę arba likusią jos dalį, jeigu jūs išduodamas užsienio valstybei arba išsiunčiamas (jums taikomas išsiuntimas iš šalies).

Panaši procedūra taikoma, jeigu jums teismas yra skyręs gydymą arba saugų prevencinį sulaikymą, t. y. kai sprendimas, pagal kurį turi būti atliekamas teismo skirtas gydymas arba saugus prevencinis sulaikymas, įsigalioja, kolegijos pirmininkas nusiunčia atitinkamai medicinos įstaigai arba atitinkamai saugaus prevencinio sulaikymo įstaigai, kurioje turi būti vykdoma prevencinė priemonė, sprendimo vykdomąjį dokumentą, ir paragina jus prisistatyti į tą įstaigą. Jeigu vengsite prevencinės priemonės, Čekijos policija gali jus atvežti į atitinkamą įstaigą.

Jeigu yra įvykdytos įstatyme arba tarptautinėje sutartyje nustatytos sąlygos, jūs galite būti perduotas į savo gimtąją šalį arba į kitą valstybę besąlyginei laisvės atėmimo bausmei atlikti arba prevencinei priemonei įvykdyti, jeigu to prašote, o atitinkama valstybė sutinka. Apkaltinamajame nuosprendyje taip pat gali būti skirta alternatyvi bausmė. Alternatyviąja bausme gali būti laikoma bet kokia bausmė, kuri nėra nedelsiant vykdytinas laisvės atėmimas. Jūs galite būti perduotas probacijos pareigūno priežiūrai jums nustatytų įpareigojimų vykdymui stebėti ir padėti jums grįžti į bendruomenę ir gyventi tvarkingą gyvenimą. Jeigu jums skirta priežiūra, jūs privalote:

  • probacijos pareigūno nustatytu būdu su juo bendradarbiauti
    ir vykdyti probacinės priežiūros planą;
  • atvykti pas probacijos pareigūną jo nustatytu metu;
  • informuoti probacijos pareigūną apie savo buvimo vietą, užimtumą ir pragyvenimo lėšas, teismo nustatytų apribojimų ir įpareigojimų vykdymą ir bet kurias kitas reikšmingas aplinkybes, aktualias probacijos pareigūno vykdomai priežiūrai;
  • įsileisti probacijos pareigūną į būstą.

Jeigu teismo sprendimu jums skirtas pagrįstas įpareigojimas praeiti tinkamą socialinių įgūdžių mokymą ir perkvalifikavimo programą arba praeiti reikiamas psichologinio konsultavimo programas, jūs galite būti įtrauktas į probacijos ir resocializacijos programą. Jūs į tokią programą taip pat galite būti įtrauktas, jeigu atitinkate programos teikėjo nustatytus įtraukimo kriterijus, net jeigu teismas jums neskyrė įpareigojimo tokioje programoje dalyvauti; tokiu atveju su probacijos pareigūnu gali būti sudarytas susitarimas dėl dalyvavimo programoje pagal priežiūros sąlygas ir susitarimas gali būti įtrauktas į probacinės priežiūros planą. Jeigu programa vykdoma kaip laisvės atėmimo bausmės dalis, jūsų dalyvavimas programoje gali būti suderintas su Čekijos įkalinimo įstaigų tarnyboje dirbančiu specialistu.

Jūs kai kurias iš minėtų alternatyviųjų bausmių taip pat galite atlikti savo gimtojoje šalyje arba kitoje valstybėje, su kuria turite ryšių, jeigu yra įvykdytos įstatyme nustatytos sąlygos ir tarptautinėje sutartyje nustatytos sąlygos ir tokių bausmių vykdymą galima prižiūrėti ar kitaip patikrinti. Šios galimybės taikymo sritis skiriasi priklausomai nuo to, ar atitinkama šalis yra ES valstybė narė, ar ES nepriklausanti valstybė (pastaruoju atveju galimybių mažiau).

Paskutinis naujinimas: 16/09/2020

Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.