Obdolženci v kazenskem postopku

Malta

Content provided by:
Malta

A. Kje bo potekalo sojenje?

Sojenje poteka na sodiščih v Valletti. Odvisno od teže obtožb potekajo postopki zoper vas na mirovnem sodišču kot sodišču za kazenske zadeve, če je kaznivo dejanje v njegovi pristojnosti, ali na mirovnem sodišču kot kazenskem preiskovalnem sodišču, če kaznivo dejanje ni v pristojnosti mirovnega sodišča kot sodišča za kazenske zadeve.

Ko je poizvedba na mirovnem sodišču kot kazenskem preiskovalnem sodišču končana, se odloči, ali mora o kaznivem dejanju razsojati mirovno sodišče kot sodišče za kazenske zadeve ali kazensko sodišče, tj. porota. V vsakem primeru se izda sodba, s katero je oseba spoznana za krivo in obsojena na ustrezno kazen ali pa je oproščena.

B. Ali se predmet obtožbe lahko spremeni? Kakšne so moje pravice do obveščenosti v tem primeru?

Da, predmet obtožbe se lahko spremeni. Če pride do tega in so spremembe znatne, se zoper posameznika praviloma izda nova obtožnica, na sodišču pa se izvede novo zaslišanje. Ponovno se predstavijo dokazi, razen če se oseba temu odpove.

C. Kakšne so moje pravice v zvezi z navzočnostjo na obravnavi?

Vaši pravici v zvezi z navzočnostjo na obravnavi sta pomoč s strani odvetnika po lastni izbiri in, če nimate denarnih sredstev, dodelitev odvetnika, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči. Odločite se lahko tudi, da se boste zagovarjali sami. Imate pravico tudi, da se domneva vaša nedolžnost, dokler sodišče ne dokaže vaše krivde. Imate pravico do pomoči tolmača ter navzkrižnega zaslišanja prič tožilstva in zaslišanja lastnih prič. Pravico imate tudi do odklonitve pričanja v postopkih zoper vas.

i. Ali moram biti navzoč/-a na sodišču? Ali je odsotnost v sodnem postopku dovoljena? Pod kakšnimi pogoji?

Da, na sodnih obravnavah morate biti vedno navzoči, saj naš sistem ne priznava sojenja v nenavzočnosti. Če se sojenja ne morete udeležiti zaradi bolezni, potovanja ali drugega razloga, morate prek odvetnika vložiti prošnjo na sodišče.

ii. Kako je z upravičenostjo do tolmača ali prevedenih dokumentov?

Če mirovni sodnik govori jezik, ki ga govori priča, lahko prevede pričanje v jezik, v katerem potekajo pisni postopki; v drugih primerih ali na zahtevo se vključi sodni tolmač.

Ali imam pravico do odvetnika?

Med obravnavo primera na sodišču je ena od vaših pravic pomoč s strani odvetnika po lastni izbiri in na lastne stroške ali odvetnika, ki ga kot odvetnika, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči, imenuje sodišče.

Če nimate finančnih sredstev za plačilo odvetnika po lastni izbiri, morate predložiti zahtevo bodisi razsodniku, ki bo to zabeležil v spisu zadeve, ali agenciji za brezplačno pravno pomoč Legal Aid Malta, ki bo v vašem imenu vložila prošnjo za pomoč s strani odvetnika, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči.

V skrajšanih postopkih vam razsodnik po obravnavi vaše zahteve odredi pomoč s strani odvetnika, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči, ki je tisti dan na delu.

V postopkih zbiranja dokazov in/ali kazenskih postopkih lahko zahteve za pomoč s strani odvetnika, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči, predložite razsodniku, ki bo zahtevo naslovil na agencijo za brezplačno pravno pomoč Legal Aid Malta, ta pa bo izdala obvestilo, s katerim določi odvetnika, ki vam bo pomagal. Lahko pa tudi navedeno agencijo zaprosite, da vloži prošnjo v vašem imenu.  Odvetnik, ki izvaja storitve brezplačne pravne pomoči, je praviloma ves čas isti, razen če obstaja zakonit zadržek.

iv. Katere postopkovne pravice moram poznati? (npr. navzočnost osumljencev pred sodiščem)

Oseba ima pravico, da povabi svoje priče na pričanje. Kot priča je lahko povabljena vsaka prisebna oseba, razen če je podan ugovor zoper njeno sposobnost pričanja.

Več informacij v zvezi s pravicami osumljencev ali obtožencev je na voljo v členih 534A–534AG kazenskega zakonika, poglavja 9 Zakonodaje Malte. Poleg vsega omenjenega v zvezi s prijetjem ali pridržanjem osebe v kateri koli fazi kazenskega postopka je treba prijeto osebo ali njenega odvetnika seznaniti z vsemi dokumenti, ki jih ima policija v zvezi s konkretnim primerom in ki so bistveni za učinkovito izpodbijanje zakonitosti prijetja ali pridržanja.

D. Možne kazni

Kazni, ki so lahko izdane, če ste spoznani za krivega, so:

  1. zaporna kazen;
  2. osamitev;
  3. prepoved;
  4. denarna kazen.

Če ste spoznani za krivega kršitve, so kazni lahko naslednje:

  1. pridržanje;
  2. denarna kazen;
  3. opomin ali svarilo.

Izdane so lahko tudi alternativne sankcije, kot so: pogojna kazen, pogojna obsodba in delo v splošno korist.

Zadnja posodobitev: 23/03/2023

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.