Obdolženci v kazenskem postopku

Czechia

Content provided by:
Czechia

A. Ali se lahko pritožim na odločbo sodišča?

Da, odločbo sodišča na prvi stopnji lahko izpodbijate s pritožbo, ki ima odložilni učinek. Pritožbo zoper sodbo, s katero je sodišče odobrilo sporazum o krivdi in kaznovanju, lahko vložite le, če ta sodba ni v skladu s sporazumom, ki ga je državni tožilec predložil sodišču v odobritev.

V svoji pritožbi se lahko sklicujete na napačne navedbe v delih obrazložitve, ki se nanašajo neposredno na vas, razen če gre za obsodilno sodbo, pri kateri je sodišče sprejelo vaše priznanje krivde. Pritožbo je treba vložiti pri sodišču, ki je izdalo izpodbijano sodbo, v osmih dneh od vročitve izvoda sodbe.

B. Katera druga pravna sredstva imam na voljo?

V kazenskem postopku lahko izkoristite redna pravna sredstva (pritožbe, glavne pritožbe, ugovore) in izredna pravna sredstva (vloge za pritožbeni preizkus, predloge za obnovo postopka), ali pa predlagate, da se vloži pritožba v zvezi s kršitvijo prava.

Pritožba se uporablja kot pravno sredstvo zoper sodno odločbo (sklep) in jo je treba predložiti organu, ki je izdal izpodbijano odločbo (sklep), v treh dneh od obvestila o tem. Odločbe (sklepe), ki jih izda sodišče (in državni tožilec), je mogoče izpodbijati s pritožbo, vendar samo v zakonsko predpisanih primerih. Odločbo (sklep) je mogoče izpodbijati na podlagi napake v delu njegove obrazložitve ali kršitve določbe, ki ureja postopek pred izdajo odločbe (sklepa), če bi lahko kršitev povzročila napako v delu njegove obrazložitve. Pritožba ima odložilni učinek le, če je to izrecno določeno z zakonom.

Ugovor zoper kaznovalni nalog lahko vložite pri sodišču, ki ga je izdalo, najpozneje osem dni po vročitvi naloga. Če je ugovor zoper kaznovalni nalog vložen v danem času, je ta samodejno preklican in sodnik posameznik odredi sojenje v primeru.

Vlogo za pritožbeni preizkus (pritožbo v zvezi s pravnim vprašanjem; v češčini: dovolání) je mogoče vložiti le zoper pravnomočno stvarno sodbo sodišča druge stopnje v primerih, ko je to zakonsko dovoljeno. Vlogo za pritožbeni preizkus lahko vložite na podlagi napake v določenem delu obrazložitve odločbe sodišča, ki se nanaša neposredno na vas, vendar le, če je prisoten eden od razlogov za pritožbeni preizkus, določen z zakonom. Tako vlogo mora za vas vedno vložiti zagovornik – vaš odvetnik. Vlogo je treba vložiti pri sodišču prve stopnje, ki je izdalo stvarno odločbo, v dveh mesecih od vročitve odločbe, ki jo vloga izpodbija. Vloga za pritožbeni preizkus nima odložilnega učinka, razen če vrhovno sodišče odloči drugače.

Vložite lahko tudi predlog za obnovo postopka. V splošnem je obnova postopka, ki se konča s pravnomočno sodbo ali kaznovalnim nalogom, dovoljena, če se pojavijo dejstva ali dokazi, za katere sodišče prej ni vedelo, in bi lahko ta dejstva ali dokazi – bodisi samostojno bodisi skupaj z že znanimi dejstvi in dokazi – upravičili drugačno odločitev o krivdi, ali bi bila prvotno naložena kazen očitno nesorazmerna z naravo in težo kaznivega dejanja oziroma vašimi osebnimi, družinskimi ali finančnimi ter drugimi okoliščinami, ali če vrsta kazni ne ustreza njenemu namenu. Predlog za obnovo postopka, ki se je končal s pravnomočno sodbo ali kaznovalnim nalogom, bo obravnavalo in o njem odločalo sodišče, ki je odločilo o zadevi na prvi stopnji. Zakonodaja ne določa roka za vložitev predloga za obnovo postopka v vašo korist.

Poleg tega lahko predlagate, da se vloži pritožba v zvezi s kršitvijo prava, vendar je to izredno pravno sredstvo na voljo samo ministru za pravosodje, ki se sam odloči, ali se taka pritožba vloži. Pritožbo v zvezi s kršitvijo prava je mogoče vložiti zoper katero koli pravnomočno sodno odločbo (razen odločbe vrhovnega sodišča) ali odločbo državnega tožilca, če odločba krši pravo ali je bila izdana na podlagi postopka, ki je vseboval napako. Zakonodaja ne določa roka za vložitev take pritožbe.

C. Kakšne so posledice v primeru obsodbe?

Postopek izvršitve se začne, ko začne veljati obsodba za kaznivo dejanje; v tej fazi se izvrši kazen ali preventivni ukrep in izvedejo se povezana dejanja.

Če ste bili pravnomočno obsojeni za kaznivo dejanje, vam ne morejo znova soditi za isto kaznivo dejanje (niti v drugi državi članici), razen če je dovoljena obnova postopka.

Obsodba je vpisana v kazenski register in se pojavi v vsakem izpisku iz kazenskega registra, dokler ni iz njega izbrisana. To lahko vpliva na vaše možnosti opravljanja določenega poklica, pridobitve določenega dovoljenja ali licence ali posedovanja orožja itd.

Ko se obsodba izbriše iz kazenskega registra, boste obravnavani, kot da niste bili nikoli obsojeni. Vendar imajo organi kazenskega pregona in nekateri drugi organi dostop do tako imenovane kopije kazenskega registra, v kateri je vaša obsodba zabeležena tudi po tem, ko je že bila izbrisana.

i. Kazenska evidenca

Ko postane obsodba pravnomočna, se zaznamek vnese v kazenski register, kjer se hranijo evidence obsodb in drugih dejstev, pomembnih za kazenski postopek. Te informacije se hranijo 100 let od datuma vašega rojstva, ne glede na to, ali se s tem strinjate ali ne. Ko se obsodba izbriše, informacije ne bodo več vidne v izpisku iz kazenskega registra, bodo pa navedene v kopiji kazenskega registra, kot je opisano zgoraj. Obsodba se lahko izbriše v roku, ki je določen v kazenskem zakoniku, odvisno od teže obsodbe. Ta rok je lahko od enega do petnajst let od datuma, ko prestanete kazen; za določene kazni velja, da se potem, ko jih prestanete, šteje, da sploh niste bili obsojeni.

Če ste državljan/-ka druge države članice EU, bo informacija o vaši obsodbi dana na voljo pristojnemu organu države članice EU, katere državljan/-ka ste.

v. Prestajanje kazni, premestitev zapornikov, pogojna obsodba in alternativne kazni

Ko obsodba postane pravnomočna, predsednik senata odredi njeno izvršitev.

Če ste bili pravnomočno obsojeni na nepogojno zaporno kazen, bo predsednik poslal nalog za izvršitev kazni ustreznemu zaporu in pozvani boste, da se v določenem roku zglasite v zaporu, če niste bili že prej pridržani. Če bi se poskušali izogniti prestajanju kazni, vas bo v zapor privedla češka policija.

Če so izpolnjeni zakonski pogoji, lahko sodišče odloči za preložitev prestajanja vaše kazni, spremeni način prestajanja, začasno odloži prestajanje kazni, odloči o pogojnem odpustu itd. Sodišče vas lahko tudi oprosti kazni zapora ali preostalega dela kazni, če boste izročeni v tujo državo ali odstranjeni (izgnani).

Podoben postopek velja, kadar je za vas uvedeno sodno odrejeno zdravljenje ali varno preventivno pridržanje. Ko torej odločba, v skladu s katero je treba izvesti sodno odrejeno zdravljenje ali varno preventivno pridržanje, postane izvršljiva, predsednik senata pošlje nalog za izvršitev odločbe ustrezni zdravstveni ustanovi ali inštitutu za varno preventivno pridržanje, kjer se preventivni ukrep izvrši, vi pa boste pozvani, da se javite tej ustanovi oziroma inštitutu. Če bi se poskušali izogniti preventivnemu ukrepu, vas bo v ustrezno ustanovo privedla češka policija.

Če so izpolnjeni zakonski pogoji ali pogoji, določeni z mednarodno pogodbo, ste lahko na prestajanje nepogojne zaporne kazni ali preventivnega ukrepa premeščeni v matično ali drugo državo, če za to zaprosite in se zadevna država s tem strinja. S pravnomočno obsodbo se lahko uvede tudi alternativna kazen. Vsaka kazen, ki ne pomeni takojšnjega prestajanja zaporne kazni, se lahko šteje za alternativno kazen. Lahko je za vas odrejen nadzor, ki ga izvaja svetovalec za pogojni odpust, ki spremlja, ali izvajate naložene obveznosti, in vam pomaga, da se vrnete v družbo in zaživite urejeno življenje. Če je za vas uveden nadzor, morate:

  • sodelovati s svetovalcem za pogojni odpust, kot ta določi,
    in izvajati načrt poskusne dobe pod nadzorom;
  • se zglasiti pri svetovalcu za pogojni odpust, kadar svetovalec to določi;
  • obvestiti svetovalca za pogojni odpust o vašem bivališču, zaposlitvi in sredstvih za preživljanje, izpolnjevanje omejitev in obveznosti, ki jih je naložilo sodišče, ter vseh drugih bistvenih okoliščinah, ki so pomembne za nadzor s strani svetovalca za pogojni odpust;
  • dovoliti svetovalcu za pogojni odpust, da vstopi v vaše stanovanje.

Če vam je bila na podlagi odločbe sodišča naložena utemeljena obveznost opravljanja programa socialnega usposabljanja in prevzgoje ali ustreznega psihološkega svetovanja, ste lahko vključeni v program probacije in resocializacije. V tak program ste lahko vključeni tudi brez naložene obveznosti s strani sodišča, če izpolnjujete merila, ki jih določi izvajalec programa. V tem primeru se lahko s svetovalcem za pogojni odpust sklene sporazum o udeležbi v programu v skladu z nadzorom, ta sporazum pa se lahko vključi v načrt poskusne dobe pod nadzorom. Če se program izvaja v okviru zaporne kazni, se lahko o udeležbi v programu dogovorite s strokovnjakom, ki sodeluje s češko službo za izvrševanje kazenskih sankcij.

Nekatere od teh alternativnih kazni lahko prestajate tudi v matični ali drugi državi, s katero ste povezani, če so izpolnjeni zakonski pogoji in pogoji, določeni z mednarodno pogodbo, ter je mogoče izvrševanje teh kazni nadzirati ali drugače preverjati. V kolikšni meri je ta možnost na voljo, je odvisno od tega, ali je zadevna država članica EU ali ne (v zadnjem primeru so možnosti bolj omejene).

Zadnja posodobitev: 21/03/2023

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.