Atbildētāji (kriminālprocesā)

Czechia

Content provided by:
Czechia

A. Vai izmeklēšanu ietekmē tas, ka esmu ārvalstnieks?

Tiesībaizsardzības iestāžu kompetencē neietilpst tikai tādas personas, kurām saskaņā ar valsts vai starptautiskajiem tiesību aktiem ir piešķirtas privilēģijas un neaizskaramība. Tādējādi tas, ka esat ārvalstnieks, per se neietekmē izmeklēšanu.

Ja vien tiesībaizsardzības iestāde nepieprasa, ka jūsu klātbūtne ir nepieciešama kāda konkrēta uzdevuma veikšanai (jo īpaši, lai sniegtu liecinieka liecību), jūsu klātbūtne izmeklēšanas procesā parasti nav nepieciešama, ja vien jūs nevēlaties būt klāt, kamēr notiek izmeklēšana. Tomēr jums ir jāuztur kontakts ar tiesībaizsardzības iestādēm un jānorāda dokumentu saņemšanas adrese.

Savukārt, ja kriminālvajāšana ir ierosināta par tīšu noziegumu, par kuru augstākais sods ir brīvības atņemšana vismaz uz diviem gadiem, vai par noziegumu, kas izdarīts aiz neuzmanības un par kuru augstākais sods ir brīvības atņemšana vismaz uz trim gadiem, tiesa vai tiesnesis pēc prokurora pieprasījuma sagatavošanas procesā var piemērot ierobežojumu, kas ietver aizliegumu ceļot ārpus valsts, ja tas ir nepieciešams, lai sasniegtu kriminālprocesa mērķi. Šo ierobežojumu atcels palātas priekšsēdētājs un prokurors pēc savas ierosmes sagatavošanas procesā, ja vairs nav pamata tā piemērošanai. Ja ir piemērots šāds ierobežojums, jums ir tiesības lūgt to atcelt jebkurā laikā. Šādu ierobežojumu jums var piemērot, lai aizstātu pirmstiesas apcietinājumu.

Ja jums nav pietiekamas čehu valodas zināšanas, jums ir tiesības prasīt iztulkot noteiktus svarīgus dokumentus (piemēram, rīkojumu sākt kriminālvajāšanu, apsūdzību, spriedumu), un tiesībaizsardzības iestādēs veiktie procesi tiks tulkoti jūsu valsts valodā vai valodā, kuru jūs pārvaldāt. Pēc jūsu pieprasījuma tiks tulkotas arī ar kriminālprocesu tieši saistītas konsultācijas ar jūsu aizstāvības advokātu vai konsultācijas kriminālprocesa laikā.

B. Kādi ir izmeklēšanas posmi?

Mums būtu jāmin drīzāk nevis izmeklēšanas posmi, bet izmeklēšanas veidi, jo Kriminālprocesa kodeksā ir nošķirts saīsinātais sagatavošanas process, standarta izmeklēšana un pagarinātā izmeklēšana.

Tomēr pirms izmeklēšanas posma ir izskatīšanas posms, kura mērķis ir pārbaudīt un noteikt, ir vai nav izdarīts noziegums, un identificēt tā izdarītāju. Šajā posmā persona, pret kuru ir ierosināts kriminālprocess, vēl netiek oficiāli noteikta, bet nopratinātajām personām ir tiesības saņemt advokāta sniegto juridisko palīdzību. Ja šajā posmā jūs tiekat pratināts kā aizdomās turētais (t. i., jūs tiekat turēts aizdomās par nozieguma izdarīšanu), jums ir tiesības klusēt, proti, par šīm tiesībām jums ir jābūt iepriekš brīdinātam.

Izmeklēšanas laikā personai, pret kuru tiek veikts kriminālprocess, jau ir noteikts oficiāls statuss un ir tiesības saņemt aizstāvības advokāta palīdzību. Šā posma mērķis ir iegūt un dokumentēt pierādījumus, lai iesniegtu apsūdzību un veiktu tiesvedību tiesā. Tostarp, piemēram, pieņemt liecinieku liecības, pārbaudīt priekšmetu, sniegt eksperta atzinumus un veikt citas darbības.

To darot, policijas iestāde meklē gan inkriminējošus, gan vainu attaisnojošus pierādījumus.

Saīsinātais sagatavošanas process

Saīsinātais sagatavošanas process, kas tiek izmantots mazāk smagu noziegumu gadījumā (noziegumi, ko pirmajā instancē skata rajona tiesa un par kuriem augstākais sods ir brīvības atņemšana ne vairāk kā uz pieciem gadiem), ir ātrāks un mazāk formāls. Šādu procesu var ierosināt, ja vien to neliedz citi šķēršļi (piemēram, ir pamats apcietināšanai), ar nosacījumu, ka

  • jūs esat pieķerts nodarījuma brīdī vai uzreiz pēc tā; vai
  • izvērtējot sūdzību par noziegumu vai citu lūgumrakstu uzsākt kriminālvajāšanu, ir konstatēti fakti, kas citādi pamato kriminālvajāšanas ierosināšanu, un ir paredzama jūsu saukšana pie atbildības divu nedēļu lakā no dienas, kad policijas iestāde ir jūs informējusi, par kāda nodarījuma izdarīšanu jūs tiekat turēts aizdomās un kāds konkrēti noziegums ir izdarītais nodarījums.

Saīsinātais sagatavošanas process sākas ar pirmajā nopratināšanā sniegtu paziņojumu par turēšanu aizdomās.
Saīsinātajā sagatavošanas procesā jums ir tādas pašas tiesības kā atbildētājam, tostarp tiesības uz aizstāvības advokātu. Galvenā atšķirība no standarta izmeklēšanas saistībā ar jūsu tiesībām ir tā, ka saīsinātais sagatavošanas process netiek ierosināts ar oficiālu rīkojumu sākt kriminālvajāšanu (kuru jūs varat apstrīdēt, iesniedzot sūdzību) un ka jums nav tiesību izskatīt krimināllietas materiālus un piedāvāt papildu pierādījumus saīsinātā sagatavošanas procesa beigās; tas neskar jūsu tiesības izskatīt krimināllietas materiālus (izņemot, ja policijas iestāde jums liedz šīs tiesības nopietnu iemeslu dēļ) un jūsu tiesības piedāvāt papildu pierādījumus tiesvedībā tiesā.

Ja vien saīsinātajā sagatavošanas procesā nav secināts pretējais, tas beidzas ar ierosinājumu piemērot sodu
(principā vienkāršota apsūdzība bez argumentācijas). Ierosinājumu prokurors iesniedz tiesā.

Standarta izmeklēšana

Šā veida izmeklēšana sākas ar to, ka jums tiek iesniegts rīkojums sākt kriminālvajāšanu pret jums; jums ir tiesības apstrīdēt rīkojumu, iesniedzot sūdzību. Jums ir tiesības uz aizstāvības advokātu izmeklēšanā. Atšķirībā no saīsinātā sagatavošanas procesa, šo izmeklēšanu veic saistībā ar smagākiem noziegumiem (tomēr standarta izmeklēšana tiek veikta arī tad, ja ir kāds šķērslis veikt saīsināto sagatavošanas procesu vai ja minētais process nav pabeigts noteiktajā termiņā), un tas ir garāks un formālāks nekā saīsinātais sagatavošanas process. Kā jau minēts, jums un jūsu aizstāvības advokātam ir tiesības izskatīt krimināllietas materiālus un iesniegt papildu pierādījumus izmeklēšanas beigās. Ja vien izmeklēšanā nav secināts pretējais, tā beidzas ar apsūdzības iesniegšanu; apsūdzību tiesā iesniedz prokurors. Atšķirībā no ierosinājuma piemērot sodu, kriminālapsūdzībā tiek ietverta argumentācija.

Pagarinātā izmeklēšana

Pagarināto izmeklēšanu veic attiecībā uz smagākajiem noziegumiem, kuri tiek skatīti kompetentajā apgabaltiesā pirmajā instancē (noziegumi, par kuriem saskaņā ar Kriminālkodeksu mazākais sods ir brīvības atņemšana vismaz uz pieciem gadiem, ja tiem ir piemērojams augstākais soda mērs, vai noteikti uzskaitītie noziegumi). Paredzams, ka šāda veida izmeklēšana ir visilgākā, un pierādījumus tāpēc ievāc plašākā apmērā nekā standarta izmeklēšanā. Šis ir vienīgais aspekts, ar ko pagarinātā izmeklēšana atšķiras no standarta izmeklēšanas. Pagarināto izmeklēšanu ierosina ar rīkojumu sākt kriminālvajāšanu, un tā beidzas ar kriminālapsūdzības iesniegšanu, ja vien nav secināts pretējais.

i) Pierādījumu vākšanas posms / izmeklētāju pilnvaras

Šo kriminālprocesa posmu veic policijas iestāde prokurora uzraudzībā, un prokurors var dot policijas iestādei saistošus norādījumus, piedalīties veiktajās darbībās, nodot lietu atpakaļ policijas iestādei ar norādījumiem to papildināt, atcelt policijas iestādes lēmumus un pasākumus, ja tie ir pieņemti prettiesiski vai nepamatoti, utt. Jums ir tiesības lūgt prokuroram pārskatīt policijas iestādes veiktos pasākumus (izņemot, ja tas ir lēmums, par kuru jums ir tiesības iesniegt sūdzību).

Dažas darbības sagatavošanas procesā drīkst veikt tikai prokurors (piemēram, pārtraukt sagatavošanas posmu) vai ar prokurora saņemtu atļauju (piemēram, līdzekļu konfiskācija, ja vien nav nepieciešamības steidzami rīkoties). Par nopietnāko iejaukšanos pamattiesībās un pamatbrīvībās tad lemj tiesnesis (piemēram, par pirmstiesas apcietināšanu, apcietināšanas ordera, kratīšanas ordera izdošanu, pārtveršanu).

ii) Apcietināšana, ko veic policija

Ja jūs jau esat apsūdzēts un ir pamats jūsu pirmstiesas apcietināšanai, policijas iestāde var jūs apcietināt. Savukārt policijai ir nekavējoties jāinformē prokurors par apcietināšanu un jāsniedz prokuroram rakstiski dokumenti, kas tam nepieciešami, lai vajadzības gadījumā iesniegtu lūgumu par pirmstiesas apcietinājumu. Lūgums ir jāiesniedz tā, lai nodrošinātu, ka jūs var nodot tiesai 48 stundu laikā pēc apcietināšanas; pretējā gadījumā jūs ir jāatbrīvo.

Ja jūs vēl neesat apsūdzēts, bet jūs tur aizdomās par nozieguma izdarīšanu, un ja ir kāds pamats pirmstiesas apcietināšanai, policija var jūs steidzamos gadījumos apcietināt, pat ja vēl nav sākta jūsu kriminālvajāšana (piemēram, ja nav iespējams jums iesniegt rīkojumu sākt kriminālvajāšanu). Šādos gadījumos apcietināšanai ir nepieciešama prokurora iepriekšēja piekrišana. Bez šādas piekrišanas apcietināšana ir iespējama tikai steidzamos gadījumos un ja iepriekšēju piekrišanu nevar iegūt. Jūs nopratinās policijas iestāde, kas jūs apcietinājusi. Jums ir tiesības lūgt, lai jūsu nopratināšana tiktu veikta jūsu izraudzītā aizstāvības advokāta (ja ir pieejams) klātbūtnē, un jums ir tiesības konsultēties ar advokātu bez trešo personu klātbūtnes. Jums ir tiesības par savu apcietināšanu paziņot tās valsts konsulārajai pārstāvniecībai, kuras valstspiederīgais jūs esat.

Policijas iestāde jūs nekavējoties atbrīvos, ja tiks kliedētas aizdomas, ka jūs varētu būt izdarījis noziegumu. Ja jūs neatbrīvo, policijas iestāde iesniedz jūsu nopratināšanas protokolu prokuroram (kā arī rīkojumu sākt kriminālvajāšanu un turpmākos pierādījumus), lai prokurors vajadzības gadījumā varētu iesniegt lūgumu par pirmstiesas apcietinājumu. Policijas iestādei lūgums ir jāiesniedz tā, lai nodrošinātu, ka jūs var nodot tiesai ne vēlāk kā 48 stundu laikā pēc apcietināšanas; pretējā gadījumā jūs ir jāatbrīvo.

Ja ir pamats jūsu apcietināšanai un jūs izvairāties no kriminālprocesa, tiesnesis var izdot apcietināšanas orderi. Ja jūs policija ir aizturējusi, jums ir tādas pašas tiesības kā apcietinātajiem. Policijas iestādei ir jānodod jūs tiesai 24 stundu laikā pēc aizturēšanas. Tiesnesis jūs uzklausīs un pieņems lēmumu par pirmstiesas apcietinājumu; jūs ir jāinformē par šo lēmumu 24 stundu laikā pēc nogādāšanas tiesā. Jums ir tiesības, lai uzklausīšana notiktu jūsu aizstāvības advokāta klātbūtnē, ja advokāts ir pieejams laikā, kas tiesai noteikts lēmuma pieņemšanai.

iii) Nopratināšana

Pirms jūs pirmo reizi nopratina kā atbildētāju, tiesībaizsardzības iestādēm ir jānoskaidro jūsu identitāte, jāpaskaidro apsūdzības būtība un jāinformē par jūsu tiesībām un krimināltiesiskām sekām, ko izraisa nepatiesas apsūdzības un neslavas celšana. Ja tiesvedība norisinās attiecībā uz noziegumu, par kuru var apspriest vienošanos par vainu un sodu, jums ir arī jābūt informētam par to, ka jūs varat apspriest ar prokuroru vienošanos par vainu un sodu sagatavošanas procesā (vienošanās ir jāapstiprina tiesai), un par šādas vienošanās apspriešanas sekām.

Nopratināšanas laikā uz jums nedrīkst izdarīt nekādu spiedienu, lai panāktu liecību vai atzīšanos. Nopratināšanas laikā jums ir jābūt iespējai sniegt sīkas piezīmes par apsūdzību, jo īpaši sniegt vispusīgu liecību par faktiem, kas attiecas uz apsūdzību, norādīt visus apstākļus, kas var mīkstināt vai atspēkot apsūdzību, un piedāvāt pierādījumus saistībā ar šādiem apstākļiem. Var tikt uzdoti jautājumi, lai papildinātu liecību vai novērstu jebkādas nepilnības, neskaidrības vai pretrunas. Jautājumi ir jāuzdod skaidri un saprotami, bez jebkādas maldināšanas un nepatiesiem apstākļiem un nenorādot, kādai būtu jābūt atbildei.

Nopratināšanas protokols ir jāiesniedz jums izlasīšanai, vai pēc jūsu pieprasījuma jums to nolasa (ja nopratināšana tiek veikta videokonferences formātā, protokols jums tiks nolasīts). Jums ir tiesības prasīt protokolu papildināt vai veikt tajā labojumus saskaņā ar jūsu liecību.

iv) Apcietināšana

Jūs var apcietināt tikai tad, ja jūs esat apsūdzēts noziegumā. Tiesnesis izlemj, vai jūs paturēt vai nepaturēt pirmstiesas apcietinājumā.

Pamatojumi paturēšanai apcietinājumā ir šādi:

  • pamatotas bažas, ka jūs aizbēgsiet vai slēpsieties, lai izvairītos no kriminālvajāšanas vai soda;
  • pamatotas bažas, ka jūs traucēsiet izmeklēšanu, piemēram, mudinot lieciniekus sniegt nepatiesas liecības; vai
  • pamatotas bažas, ka jūs atkārtosiet noziegumu, par kuru ir sākta jūsu kriminālvajāšana, ka jūs pabeigsiet noziegumu, kuru jūs sākāt izdarīt, vai ka jūs izdarīsiet noziegumu, kuru jūs gatavojāties izdarīt vai draudējāt izdarīt.

Ja nav pamata turēt jūs pirmstiesas apcietinājumā, tiesa jūs neturēs apcietinājumā; ja vairs nav pamata, jūs tiksiet atbrīvots. Jūs ir arī jāatbrīvo, kad ir pagājis likumā noteiktais maksimālais apcietinājuma termiņš. Gadījumā, ja pirmstiesas apcietinājumā tur, lai nepieļautu liecinieku iespējamu ietekmēšanu, šis periods ir trīs mēneši (tas neattiecas tomēr, ja tiek konstatēts, ka jūs jau esat traucējis noskaidrot faktus, kas attiecas uz kriminālprocesu). Atkarībā no skatītā nozieguma smaguma kopējais apcietinājuma laiks var būt no viena līdz četriem gadiem. Tomēr tikai viena trešdaļa no minētā laika ir piešķirta sagatavošanas procesam, bet divas trešdaļas laika ir rezervētas tiesvedībai tiesā.

Tiesai laiku pa laikam ir jāpārskata iemesli jūsu turēšanai apcietinājumā, un pēc noteikta laika, ja nepieciešams, tiesa vienmēr apcietinājumu pagarina. Jums ir arī tiesības pieprasīt atbrīvot jūs no apcietinājuma. Pirmstiesas apcietinājumu var aizstāt ar pasākumu, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu (ieslodzījumu), piemēram, var iemaksāt noteiktu naudas summu (drošības naudu), uzdot probācijas dienesta darbiniekam veikt uzraudzību, piemērot prasību uzturēties noteiktā mājoklī noteiktu laika posmu utt. Jums ir tiesības lūgt tiesu aizstāt apcietinājumu ar jebkuru šādu pasākumu.

C. Kādas ir manas tiesības izmeklēšanas posmā?

Īstenojot savas tiesības uz aizstāvību, jums ir tiesības:

  • no tiesībaizsardzības iestādēm saņemt informāciju par jūsu tiesībām, un jums ir jāspēj pilnībā izmantot šīs tiesības;
  • sniegt piezīmes par apsūdzību, kas ir pret jums vērsta, un par iesniegtajiem pierādījumiem;
  • atteikties liecināt;
  • pārbaudīt dokumentus, ņemt izrakstus un piezīmes no dokumentiem un kopēt dokumentus vai to daļas uz sava rēķina (šīs tiesības nopietnu iemeslu dēļ izmeklēšanas laikā var tikt ierobežotas);
  • sniegt pierādījumus savai aizstāvībai;
  • sniegt lūgumus un pieteikumus;
  • iesniegt apelāciju;
  • ar tiesībaizsardzības iestādēm runāt dzimtajā valodā vai citā valodā, kuru jūs zināt, ja jūs paziņojat, ka neprotat čehu valodu;
  • izvēlēties aizstāvības advokātu (ja jūs neizvēlaties pats sev aizstāvības advokātu, jums to var izvēlēties ģimenes loceklis vai arī jebkurš cits);
  • lūgt piešķirt aizstāvības advokātu bez maksas vai par samazinātu maksu, ja jums nav pietiekamu līdzekļu aizstāvības pakalpojumu apmaksai;
  • sarunāties ar aizstāvības advokātu bez trešo personu klātbūtnes;
  • lūgt, lai nopratināšana tiktu veikta jūsu aizstāvības advokāta klātbūtnē un lai jūsu advokāts piedalītos sagatavošanas procesā.

i) Vai man ir tiesības uz tulku un tulkojumiem? Kādā apmērā?

Ja jūs paziņojat, ka nepārzināt čehu valodu, jums ir tiesības ar tiesībaizsardzības iestādēm sazināties savā dzimtajā valodā vai valodā, kuru jūs protat.

Ja jums tiesvedībā ir nepieciešams iztulkot dokumenta, liecības vai kādas citas procesuālās darbības saturu vai ja jūs paziņojat, ka nepārzināt čehu valodu, tiks iecelts tulks, kas tulkos kriminālprocesā ar jums veiktās darbības. Pēc jūsu pieprasījuma ieceltais tulks var tulkot arī jūsu konsultēšanos ar aizstāvības advokātu, ja konsultēšanās ir tieši saistīta ar procesuālajām darbībām; tulks var arī tulkot konsultācijas procesuālo darbību laikā.

Šādā gadījumā tiesībaizsardzības iestādēm ir jānodrošina likumā definēto dokumentu (piemēram, rīkojuma sākt kriminālvajāšanu, apcietināšanas ordera, rīkojuma par izmeklēšanu medicīnas iestādē, apsūdzības, vienošanās par vainu un sodu un par tās pieteikuma apstiprināšanai, lūguma par sodu, lēmuma par kriminālvajāšanas pārtraukšanu ar nosacījumiem utt.) rakstisks tulkojums, ja vien jūs neatsakāties no šīm tiesībām. Ja jūs esat aizturēts vai apcietināts, jūs saņemsiet arī paziņojuma par jūsu tiesībām rakstisku tulkojumu. Jums ir tiesības lūgt tiesībaizsardzības iestādei rakstiski vai mutiski iztulkot papildus visus citus dokumentus, kas ir būtiski, lai jūs varētu īstenot savas tiesības uz aizstāvību.

ii) Kādas ir manas tiesības uz informāciju un piekļuvi lietas materiāliem?

Izskatīšanas posmā jums ir tiesības pārbaudīt krimināllietas materiālus, ja tas nepieciešams jūsu tiesību izmantošanai; tas ir vienīgi jāapstiprina policijas iestādei.

Ja esat apsūdzēts nozieguma izdarīšanā, jums ir tiesības pārbaudīt krimināllietas materiālus, ņemt izrakstus un piezīmes no lietas materiāliem un uz sava rēķina kopēt lietas materiālus vai to daļu.

Tomēr prokurors vai policijas iestāde svarīgu iemeslu dēļ sagatavošanas posmā var liegt jums tiesības pārbaudīt lietas materiālus un izmantot citas ar to saistītās minētās tiesības. Jums šīs tiesības nevar liegt, tiklīdz jūs esat informēts par iespēju pārbaudīt lietas materiālus un ja jūs apspriežat vienošanos par vainu un sodu. Jums nevar liegt piekļuvi rīkojumam sākt kriminālvajāšanu un jums ir tiesības iepazīties ar tām lietas materiālu daļām, kas attiecas uz lēmumu par pirmstiesas apcietināšanu.

iii) Vai man ir tiesības uz aizstāvības advokātu un tiesības uz to, lai trešā persona tiktu informēta par manu situāciju?

Ja jūs esat apsūdzēts par nozieguma izdarīšanu, jums ir tiesības uz aizstāvības advokātu. Ja jūs neizvēlaties pats sev aizstāvības advokātu, jums to var izvēlēties ģimenes loceklis vai arī jūs varat pats sevi aizstāvēt. Noteiktos gadījumos tomēr jums ir obligāti jābūt aizstāvības advokātam (to sauc par “obligāto aizstāvību”); šādos gadījumos, ja jūs noteiktā termiņā neizraudzīsieties sev aizstāvības advokātu, to jums iecels tiesnesis. Jums ir obligāti jābūt aizstāvības advokātam jau sagatavošanas procesā šādos gadījumos:

  • ja jūs esat pirmstiesas apcietinājumā, izciešat brīvības atņemšanas sodu vai jums ir piemērots preventīvs pasākums saistībā ar brīvības atņemšanu, vai jūs atrodaties medicīnas iestādes uzraudzībā;
  • ja ir ierobežota jūsu tiesībspēja un rīcībspēja (piemēram, garīgās veselības traucējumu dēļ);
  • tiesvedībā pret personu, kas izvairās no tiesas (ja persona ir aizbēgusi un tiesvedība notiek aizmuguriski);
  • ja tiesvedība ir saistīta ar noziegumu, par kuru augstākais sods ir brīvības atņemšana vismaz uz pieciem gadiem;
  • ja prokurors uzskata to par nepieciešamu, jo, ņemot vērā jūsu situāciju, prokuroram ir šaubas par jūsu spēju pienācīgi sevi aizstāvēt pašam;
  • ja jūs esat gados jauns nodarījuma izdarītājs (vecumā no 15 līdz 18 gadiem).

Ja tiesvedība ir saistīta ar noziegumu, par kuru augstākais sods ir brīvības atņemšana vismaz uz pieciem gadiem, jūs varat atteikties no tiesībām uz aizstāvības advokātu, ja noziegums nav sodāms ar augstāko soda mēru (mūža ieslodzījums vai brīvības atņemšana no 20 līdz 30 gadiem).

Ja jūs esat apcietināts vai pirmstiesas apcietinājumā, jums ir tiesības par situāciju informēt tās valsts konsulāro pārstāvniecību, kuras valstspiederīgais jūs esat, kā arī ģimenes locekli vai jebkuru citu fizisko personu, kuru jūs norādīsiet. Jums ir tiesības sazināties ar konsulāro pārstāvniecību; ja jums trūkst naudas, jums tiks dota iespēja to izdarīt bez maksas. Jūs tiksiet attiecīgi informēts.

iv) Vai man ir tiesības uz juridisko palīdzību?

Izskatīšanas posmā, t. i., pirms kriminālvajāšanas (izmeklēšanas) sākšanas, jums ir tiesības uz advokāta sniegto juridisko palīdzību jūsu nopratināšanas (paskaidrojuma sniegšanas) laikā.

Ja jūs esat apsūdzēts noziegumā, jums ir tiesības uz aizstāvības advokātu, kura pienākums ir nodrošināt jums nepieciešamo juridisko palīdzību. Jums ir tiesības izraudzīties aizstāvības advokātu; ja jūs nevienu neizraudzīsieties, jums tiks kāds iecelts, ja aizstāvība ir “obligāta”. Ja jums trūkst naudas, lai apmaksātu aizstāvības advokāta honorāru, jūs varat lūgt tiesnesi pieņemt lēmumu, ka jums ir tiesības uz aizstāvības advokātu bez maksas vai par zemāku maksu.

v) Svarīga informācija, kas jāzina:

a) Nevainīguma prezumpcija

Nevainīguma prezumpcijas principu kriminālprocesā piemēro četros pamatlīmeņos:

  • jūsu vaina ir jāpierāda; kamēr jūsu vaina nav pierādīta, jūs esat uzskatāms par nevainīgu;
  • ja ir šaubas par jūsu vainu, lieta ir jālemj jums par labu;
  • jūs nevar atzīt par vainīgu, kamēr jūsu vaina nav pasludināta ar galīgu notiesājošu spriedumu;
  • kriminālprocesa laikā jūsu tiesības var ierobežot tikai stingri nepieciešamā apmērā.

b) Tiesības klusēt un neliecināt pret sevi

Jums nav pienākuma liecināt kriminālprocesā, un jūs nekādā veidā nedrīkst piespiest kaut ko liecināt vai atzīties. Jums arī nav jāsniedz pierādījumi pret sevi. Tiesībaizsardzības iestādes nedrīkst jums piemērot naudas sodu, ja jūs atsakāties nodot tām inkriminējošu dokumentu vai citu pierādījumu.

c) Pierādīšanas pienākums

Tiesībaizsardzības iestādēm ir pienākums vienādā detalizācijas pakāpē izskaidrot gan inkriminējošus, gan vainu attaisnojošus apstākļus. Prokuroram ir jāpierāda jūsu vaina tiesā. Jums nav jāpierāda jūsu nevainīgums. Tomēr tas neliedz jums īstenot savas tiesības sniegt faktus un pierādījumus savai aizstāvībai.

vi) Vai ir īpaši aizsardzības pasākumi bērniem?

Ja jūs esat izdarījis nodarījumu, kam ir nozieguma elementi, un jūs esat bērns, kas nav sasniedzis 15 gadu vecumu, jūs neesat kriminālatbildīgs par nodarījumu, un pasākumus, kuru mērķis ir jūsu rehabilitācija, drīkst piemērot tikai specializētā nepilngadīgo tiesa. Šādās tiesvedībās jums pienākas valsts apmaksāts advokāts, izņemot, ja ir īpaši iemesli, kas liek valstij nolemt, ka jūs vai jūsu ģimene sedz advokāta honorāru.

Parasti kā īpašais likums (lex specialis) tiek piemērots Akts par juvenālo justīciju, ja esat gados jauns nozieguma izdarītājs (vecumā no 15 līdz 18 gadiem). Izmeklējot un izskatot tiesas sēdē noziedzīgus nodarījumus, ko esat izdarījis, tiesībaizsardzības iestādēm ir jāņem vērā jūsu vecums, veselība, kā arī garīgais un morālais briedums, lai pēc iespējas mazāk kompromitētu jūsu attīstību nākotnē. Likums aizsargā jūsu personas datus un privāto dzīvi, lietas izskatīšana tiesā notiek bez publikas, ja jūs nevēlaties, lai tā būtu publiska, un spriedumu publicē, nenorādot jūsu vārdu vai citu informāciju, kas ļautu jūs identificēt (piemēram, dzīvesvietas adresi). Jums ir tiesības uz aizstāvības advokātu, sākot no pirmās pret jums vērstās darbības kriminālprocesā (t. i., jau izskatīšanas posmā). Jūsu dabiskais aizbildnis (parasti jūsu vecāki) vai likumīgais aizbildnis, kompetentā bērnu sociālās un juridiskās aizsardzības iestāde un probācijas un mediācijas dienests nekavējoties tiek informēti par kriminālvajāšanas uzsākšanu pret jums, par jūsu apcietināšanu, aizturēšanu vai pirmstiesas apcietināšanu. Tiesībaizsardzības iestādes sadarbojas ar bērnu sociālās un juridiskās aizsardzības iestādi, probācijas un mediācijas dienestu, kā arī bērnu aizsardzībā iesaistītajām apvienībām un institūcijām.

vii) Vai ir īpaši aizsardzības pasākumi neaizsargātiem aizdomās turētajiem?

Ja tiesa (un sagatavošanas procesā – prokurors) uzskata par nepieciešamu (jo īpaši tāpēc, ka šaubās par jūsu spēju pienācīgi aizstāvēt sevi pašam, ņemot vērā pašreizējo fizisko vai garīgo stāvokli), tā piešķirs jums aizstāvības advokātu no kriminālvajāšanas uzsākšanas brīža.

Ja jūs esat nedzirdīgs vai neredzīgs un nedzirdīgs, saziņas veidu regulē Akts Nr. 155/1998
par saziņas sistēmām nedzirdīgām un neredzīgām un nedzirdīgām personām. Kriminālprocesā jums ir tiesības izmantot dienestus, kas sniedz tulkošanu jūsu izvēlētajā saziņas sistēmā.

Ja jūsu tiesībspēja un rīcībspēja ir ierobežota, kriminālprocesā jūs pārstāv aizbildnis, parasti ģimenes loceklis, ar nosacījumu, ka viņa intereses nav pretrunā jūsu interesēm.

D. Kādi ir juridiskie termiņi izmeklēšanas laikā?

Tiesībaizsardzības iestādēm krimināllietas ir jāizskata ātri un bez nevajadzīgas kavēšanās; lietas, kas saistītas ar pirmstiesas apcietināšanu un īpašuma konfiskāciju, tiks izskatītas ar vislielāko steidzamību, ja tas ir nepieciešams, ņemot vērā konfiscētā īpašuma vērtību un būtību.

Izskatīšanas posms (pirms kriminālvajāšanas) policijas iestādei ir jāpabeidz

  • divu mēnešu laikā attiecībā uz lietām, kas ir viena tiesneša kompetencē, bez saīsinātā sagatavošanas procesa;
  • trīs mēnešu laikā attiecībā uz citām lietām, kas ir rajona tiesas kompetencē;
  • sešu mēnešu laikā attiecībā uz lietām, kas ir apgabaltiesas kompetencē, kura rīkojas pirmajā instancē.

Prokurors var arī atkārtoti pagarināt termiņu pēc pamatota pieprasījuma.

Saīsinātais sagatavošanas process ir jānoslēdz divu nedēļu laikā no dienas, kad policijas iestāde ir jūs informējusi par to, ka jūs tiekat turēts aizdomās par nodarījuma izdarīšanu un tieši par kādu noziegumu ir uzskatāms izdarītais nodarījums. Ja saīsinātais sagatavošanas process nav noslēgts noteiktajā termiņā, prokurors var pagarināt termiņu ne vairāk kā par desmit dienām vai ne vairāk kā par trīsdesmit dienām, ja tiek apspriesta vienošanās par vainu un sodu.

Policijas iestādei ir jānoslēdz standarta izmeklēšana

  • divu mēnešu laikā no kriminālvajāšanas sākšanas, ja lieta ir viena tiesneša kompetencē;
  • triju mēnešu laikā no kriminālvajāšanas sākšanas, ja ir cita veida lieta, kas ir rajona tiesas kompetencē.

Prokurors var arī atkārtoti pagarināt termiņu pēc pamatota pieprasījuma. Prokuroram tad ir jāpārskata lieta uzraudzības ietvaros vismaz reizi mēnesī.

Pagarinātā izmeklēšana ir jānoslēdz sešu mēnešu laikā no kriminālvajāšanas sākšanas. Prokurors var arī atkārtoti pagarināt termiņu pēc pamatota pieprasījuma. Prokuroram tad ir jāpārskata lieta uzraudzības ietvaros vismaz reizi mēnesī.

Saistībā ar noteiktām darbībām Kriminālprocesa kodeksā ir noteikti citi konkrēti juridiskie termiņi (tiesai ir jālemj par pirmstiesas apcietinājumu 48 stundu laikā pēc jūsu apcietināšanas vai 24 stundu laikā pēc jūsu aizturēšanas, par maksimālo pirmstiesas apcietinājuma laiku, par termiņu, kurā obligāti jāpārskata pirmstiesas apcietinājuma pamatojums, utt.).

E. Kāds ir sagatavošanas process (tai skaitā alternatīva apcietināšanai un iespējamā nosūtīšana uz mītnes valsti – Eiropas uzraudzības rīkojums)?

Sagatavošanas process ir pirmais kriminālprocesa posms. Šajā posmā ir jānoskaidro, vai aizdomas, ka jūs varētu būt izdarījis noziegumu, ir pamatotas tādā pakāpē, ka ir iespējams iesniegt tiesai apsūdzību. Šajā posmā ir jāatrod un jāiegūst inkriminējoši pierādījumi, tāpat kā ir jāiegūst citi pierādījumi, kas atspēko jūsu vainu.

Sagatavošanas procesa mērķis ir jo īpaši:

  • sniegt pamatu, lai varētu pieņemt lēmumu par to, vai būtu jāiesniedz apsūdzība un lieta jāizskata tiesā, vai arī turpmākā kriminālvajāšana būtu jāatceļ;
  • noteikt visus apstākļus, kas attiecas uz lēmumu par noziegumu, tā izdarītāju, sodu vai preventīvo pasākumu, kā arī lemt par cietušā tiesībām uz kaitējuma atlīdzinājumu un nostiprināt nepieciešamos pierādījumus;
  • noteikt noziedzīgās darbības cēloņus un to ierosinošos vai veicinošos apstākļus.

Ja ir kāds pamats pirmstiesas apcietināšanai, tiesnesis, kas lemj par apcietinājumu, var atturēties no apcietinājuma piemērošanas vai atbrīvot jūs no apcietinājuma, ja pieņem kādu no šiem alternatīviem pasākumiem:

  • ja īpašu interešu pilsoniskā apvienība vai uzticama persona sniedz garantiju par jūsu turpmāko rīcību un par to, ka jūs ieradīsieties uz tiesu, pie prokurora vai uz policijas iestādi, ja tas tiks prasīts, un ka jūs vienmēr iepriekš ziņosiet par došanos prom no uzturēšanās vietas, un iestāde, kas lemj par pirmstiesas apcietinājumu, uzskata, ka šī garantija ir pietiekama, ņemot vērā atbildētāja personas statusu un izskatāmās lietas būtību, un to pieņem;
  • jūs rakstveidā apsolāt dzīvot kārtīgi, jo īpaši atturēties no noziedzīgām darbībām, ierasties uz tiesu, pie prokurora vai uz policijas iestādi, ja tas tiek prasīts, vienmēr iepriekš ziņot par došanos prom no uzturēšanās vietas un ievērot jums noteiktos pienākumus un ierobežojumus, un iestāde, kas lemj par pirmstiesas apcietinājumu, uzskata, ka šis apsolījums ir pietiekams, un to pieņem;
  • ja jūs esat probācijas dienesta darbinieka uzraudzībā;
  • ja jums ir piemēroti pagaidu pasākumi;
  • ja tiesnesis piekrīt, ka tiek iemaksāta drošības nauda (noteikta naudas summa); tomēr drošības naudu nevar pieņemt, ja jūs esat apsūdzēts noteiktos smagos noziegumos.

Saistībā ar pirmstiesas apcietinājuma aizstāšanu ar kādu no šiem pasākumiem, iestāde, kas lemj par pirmstiesas apcietinājumu, var lemt piemērot elektronisko pārbaudi, vai tiek izpildīti piemērotie pienākumi saistībā ar šo pasākumu, izmantojot elektronisko aproci, ja jūs apsolāt sniegt nepieciešamo palīdzību. Iestāde, lemjot par pirmstiesas apcietinājumu, var arī piemērot ierobežojumus, liedzot jums izceļot ārpus valsts.

Ja jūs esat kādas ES dalībvalsts pilsonis vai arī jums ir kāda cita saikne ar to, jums ir tiesības (saskaņā ar Padomes Pamatlēmumu 2009/829/TI (2009. gada 23. oktobris), ar ko attiecībās starp Eiropas Savienības dalībvalstīm savstarpējas atzīšanas principu piemēro lēmumiem par uzraudzības pasākumiem kā alternatīvu pirmstiesas apcietinājumam, kas tika transponēts ar Aktu Nr. 104/2013 par tiesu iestāžu starptautisko sadarbību krimināllietās) lūgt atļauju pirmstiesas apcietinājumu piemērot jūsu pastāvīgās dzīvesvietas valstī vai kādā citā jūsu norādītā dalībvalstī (ja tā tam piekrīt). Attiecīgajā dalībvalstī ir jābūt iespējai uzraudzīt, kā tiek izpildīti šie alternatīvie pasākumi, vai nodrošināt uzraudzību kā citādi. Ja jūs neizpildāt šo alternatīvo pasākumu, jūs tiksiet nosūtīts atpakaļ uz Čehijas Republiku.

Lapa atjaunināta: 21/03/2023

Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.