Vádlottak (büntetőeljárás)

Czechia

Content provided by:
Czechia

A. Van jogom fellebbezni a bírósági határozat ellen?

Igen, fellebbezéssel megtámadhatja az elsőfokú bírósági határozatot; a fellebbezésnek halasztó hatálya van. Az olyan ítélet ellen, amellyel a bíróság a bűnösségről és büntetésről szóló megállapodást jóváhagyta, csak akkor lehet fellebbezni, ha az ítélet nincs összhangban az ügyész által a bíróságnak jóváhagyásra előterjesztett megállapodással.

Fellebbezésében hivatkozhat arra, hogy a rendelkező rész Önt közvetlenül érintő részei helytelenek, kivéve, ha ez a bűnösséget megállapító ítéletet érinti, amennyiben a bíróság elfogadta az Ön bűnösségére vonatkozó beismerő vallomást. A fellebbezést az ítélet másolatának kézbesítésétől számított nyolc napon belül kell benyújtani a megtámadott határozatot hozó bírósághoz.

B. Milyen egyéb jogorvoslati lehetőségek állnak rendelkezésemre?

A büntetőeljárásban rendes jogorvoslati lehetőségekkel (fellebbezés, panasz, ellentmondás) és rendkívüli jogorvoslati lehetőségekkel (fellebbviteli felülvizsgálati kérelem, felülvizsgálati kérelem) is élhet, valamint indítványozhatja a törvénysértésre vonatkozó panasz benyújtását is.

A panasz a bírósági végzés (határozat) elleni jogorvoslati lehetőség, és azt a megtámadott végzést (határozatot) kibocsátó hatósághoz kell benyújtani az utóbbi értesítésétől számított három napon belül. A bíróság (és az ügyész) által hozott végzések (határozatok) csak a törvényben előírt esetekben támadhatók meg panasz útján. A végzés (határozat) megtámadható a rendelkező rész bármely szakaszának hibájára vagy a végzést (határozatot) megelőző eljárást szabályozó rendelkezés megsértésére hivatkozva, ha a jogsértés a rendelkező rész bármely szakaszának hibájához vezethetett volna. A panasznak csak akkor van halasztó hatálya, ha ezt a törvény kifejezetten előírja.

A büntető végzés ellen a végzés kézbesítését követő nyolc napon belül kifogást nyújthat be a végzést kibocsátó bírósághoz. Ha a büntető végzés ellen a megadott határidőn belül ellentmondást nyújtanak be, a büntető végzés automatikusan törlésre kerül, és az egyesbíró tárgyalást rendel el az ügyben.

Fellebbezési felülvizsgálati kérelmet (jogkérdésben előterjesztett jogorvoslati kérelem; csehül: dovolání) csak a másodfokú bíróság jogerős ügydöntő ítélete ellen lehet benyújtani, amennyiben ezt a törvény lehetővé teszi. Ön fellebbezési felülvizsgálati kérelmet nyújthat be azon az alapon, hogy a bírósági határozat rendelkező részének egy bizonyos, Önt közvetlenül érintő része helytelen, de csak akkor, ha a törvényben meghatározott fellebbezési felülvizsgálati okok valamelyike fennáll. Az ilyen kérelmet mindig védőügyvéd – az Ön ügyvédje – útján kell benyújtania. A kérelmet a kérelemmel megtámadott határozat kézbesítésétől számított két hónapon belül kell benyújtani az ügydöntő határozatot hozó elsőfokú bírósághoz. A fellebbviteli felülvizsgálat iránti kérelemnek nincs halasztó hatálya, hacsak a Legfelsőbb Bíróság másként nem rendelkezik.

Ön jogosult felülvizsgálati kérelmet is benyújtani. Általában a jogerős ítélettel vagy büntető végzéssel lezárt eljárás felülvizsgálatára akkor van lehetőség, ha a bíróság előtt korábban ismeretlen tények vagy bizonyítékok kerülnek napvilágra, és ezek a tények vagy bizonyítékok – akár önmagukban, akár a már ismert tényekkel és bizonyítékokkal együtt – más bűnösségi döntést indokolhatnak, vagy az eredetileg kiszabott büntetés nyilvánvalóan aránytalan lenne a bűncselekmény jellegéhez és súlyosságához vagy az Ön személyes, családi, vagyoni és egyéb körülményeihez képest, vagy ha a büntetés típusa nem felel meg a büntetés céljának. A jogerős ítélettel vagy büntető végzéssel lezárt eljárás felülvizsgálata iránti kérelmet az a bíróság tárgyalja és bírálja el, amelyik az ügyben első fokon döntött. A törvény nem ír elő határidőt az Ön javára történő felülvizsgálati kérelem benyújtására.

Javasolhatja továbbá, hogy a törvénysértés miatt tegyenek panaszt; ez a rendkívüli jogorvoslat azonban csak az igazságügyi miniszternek áll rendelkezésére, és az ő feladata eldönteni, hogy tesznek-e ilyen panaszt vagy sem. Törvénysértés miatt panasszal lehet élni bármely jogerős bírósági határozat (a Legfelsőbb Bíróság határozatainak kivételével) vagy az ügyész által hozott bármely határozat ellen, ha a határozat törvénysértő vagy hibás eljárás alapján született. A törvény nem szab határidőt az ilyen panasz benyújtására.

C. Milyen következményei vannak az elítélésnek?

A végrehajtási eljárás akkor kezdődik, amikor a bűncselekmény miatt hozott ítélet jogerőre emelkedik; ebben a szakaszban kerül sor a büntetés vagy a megelőző intézkedés és a kapcsolódó cselekmények végrehajtására.

Ha Önt jogerősen elítélték egy bűncselekmény miatt, ugyanezzel a bűncselekménnyel kapcsolatban nem állítható újra bíróság elé (még egy másik tagállamban sem), kivéve, ha engedélyezik a felülvizsgálatot.

Az elítélést bejegyzik a bűnügyi nyilvántartásba, és a bűnügyi nyilvántartás bármely kivonatában megjelenik, amíg nem mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól. Ez hatással lehet arra, hogy Ön egy bizonyos szakmát gyakorolhasson, bizonyos engedélyt vagy jogosítványt szerezzen, vagy hogy fegyvert birtokolhasson stb.

Amint mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól, Önt úgy tekintik, mintha soha nem ítélték volna el. A bűnüldöző hatóságok és néhány más hatóság azonban hozzáféréssel rendelkezik a bűnügyi nyilvántartás úgynevezett „másolatához”; az Ön elítélését a másolat akkor is tartalmazza, ha Ön már mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól.

i. A büntetett előélet

Amint az ítélet jogerőre emelkedik, bejegyzésre kerül a bűnügyi nyilvántartásba, ahol az elítélésekről és a büntetőeljárás szempontjából releváns egyéb tényekről nyilvántartást vezetnek. Ezeket az információkat az Ön születésétől számított 100 évig tárolják, függetlenül attól, hogy Ön ebbe beleegyezik-e vagy sem. Ha Ön mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól, az információ már nem jelenik meg a bűnügyi nyilvántartás kivonatában, de a bűnügyi nyilvántartás másolatában a fent leírtak szerint továbbra is szerepel. A mentesítés a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól a büntető törvénykönyvben meghatározott határidőn belül, az elítélés súlyosságától függően következik be. Ezek a határidők a büntetés letöltésétől számított egytől tizenöt évig terjednek; egyes büntetések esetében, ha letöltötte a büntetést, úgy tekintik, hogy Önt egyáltalán nem ítélték el.

Ha Ön egy másik uniós tagállam állampolgára, az Ön elítélésére vonatkozó információkat annak az uniós tagállamnak az illetékes hatósága rendelkezésére bocsátják, amelynek Ön az állampolgára.

v. A büntetés letöltése, a fogvatartottak átszállítása, próbaidő és alternatív büntetések

Miután az elítélő ítélet jogerőre emelkedett, a tanács elnöke elrendeli annak végrehajtását.

Ha Önt jogerősen feltétel nélküli szabadságvesztésre ítélték, az elnök büntetés-végrehajtási végzést küld az illetékes börtönnek, és ha Önt nem vették őrizetbe, felszólítják, hogy a meghatározott határidőn belül jelenjen meg a börtönben. Amennyiben Ön megpróbálna kibújni a büntetés letöltése alól, a cseh rendőrség a börtönbe szállíthatja Önt.

Ha a törvényi feltételek fennállnak, a bíróság dönthet úgy, hogy elhalasztja a büntetés letöltését, megváltoztatja a büntetés letöltésének módját, felfüggeszti a büntetés letöltését, dönt a feltételes szabadlábra helyezéséről stb. A bíróság eltekinthet a szabadságvesztés-büntetés vagy annak hátralévő részének letöltésétől akkor is, ha Önt külföldi országnak adják ki, vagy kitoloncolják (kiutasítják).

Hasonló eljárást kell alkalmazni akkor is, ha Önnel szemben bíróság által elrendelt orvosi kezelést vagy biztonsági megelőző fogva tartást rendeltek el, azaz amint a bíróság által elrendelt orvosi kezelést vagy biztonsági megelőző fogva tartást elrendelő határozat végrehajthatóvá válik, a tanács elnöke a határozatra vonatkozó végrehajtási utasítást küld az illetékes egészségügyi intézménynek vagy az illetékes biztonsági megelőző fogva tartást foganatosító intézetnek, ahol a megelőző intézkedést végre kell hajtani, és felkéri Önt, hogy jelentkezzen ebben az intézetben/intézményben. Amennyiben Ön megpróbálna kibújni a megelőző intézkedés alól, a cseh rendőrség az adott intézménybe szállíthatja Önt.

Ha a törvényi feltételek vagy egy nemzetközi szerződésben meghatározott feltételek teljesülnek, Önt át lehet szállítani a hazájába vagy egy másik államba, hogy ott töltse le a feltétel nélküli szabadságvesztés büntetését vagy a megelőző intézkedést, ha Ön ezt kéri, és az érintett állam beleegyezik. Az elítélő ítéletben alternatív büntetés is kiszabható. Minden olyan büntetés, amely nem jár azonnali szabadságvesztéssel, alternatív büntetésnek minősül. Önt egy pártfogó felügyelő felügyelete alá is helyezhetik az Önre rótt kötelezettségek teljesítésének ellenőrzése, valamint a közösségbe való visszatérés és a rendezett életvitel segítése céljából. Ha felügyeletet rendeltek el Önnel szemben, akkor:

  • együtt kell működnie a pártfogó felügyelővel az általa meghatározott módon, és
    végre kell hajtania a pártfogó felügyelői tervet;
  • a pártfogó felügyelő által meghatározott időpontokban meg kell jelennie a pártfogó felügyelő előtt;
  • tájékoztatnia kell a pártfogó felügyelőt a tartózkodási helyéről, a foglalkoztatásáról és a megélhetési lehetőségeiről, a bíróság által előírt korlátozásoknak és kötelezettségeknek való megfeleléséről, valamint a pártfogó felügyelő általi felügyelet szempontjából lényeges egyéb körülményekről;
  • be kell engednie a pártfogó felügyelőt a lakásába.

Ha bírósági határozat alapján a megfelelő szociális képzési és átnevelési programban való részvételre vagy a megfelelő pszichológiai tanácsadási programban való részvételre vonatkozó észszerű kötelezettséget róttak ki Önre, Önt próbára lehet bocsátani és bevonni egy reszocializációs programba. Önt akkor is be lehet vonni egy ilyen programba, ha megfelel a programszolgáltató által meghatározott felvételi kritériumoknak, anélkül, hogy a bíróság kötelezné a programban való részvételre; ilyen esetben a pártfogó felügyelővel a felügyelet keretében megállapodás köthető a programban való részvételről, és a megállapodás a pártfogó felügyelői tervben is szerepelhet. Ha a programot a börtönbüntetés részeként hajtják végre, a programban való részvételről a Cseh Büntetés-végrehajtási Szolgálattal együttműködő szakemberrel lehet megállapodni.

Ezen alternatív büntetések egy részét a saját országában vagy egy másik olyan államban is letöltheti, amellyel kapcsolatban áll, feltéve, hogy teljesülnek a törvényi és a nemzetközi szerződésben meghatározott feltételek, és az ilyen büntetések végrehajtása felügyelhető vagy más módon ellenőrizhető. E lehetőség köre attól függően változik, hogy az érintett ország uniós vagy nem uniós tagállam-e (az utóbbi esetben a lehetőségek korlátozottabbak).

Utolsó frissítés: 21/03/2023

E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.