

Občanský soudní řád zaručuje, aby každá osoba, fyzická i právnická, měla právo na soudní ochranu svých občanských práv, jsou-li její práva porušována nebo zpochybňována, a měla soudní ochranu každého zájmu chráněného zákonem. Obecně jsou všechny občanskoprávní spory projednávány soudem v řádném soudním řízení. Ve výjimečných případech, a pouze pokud to specifikují právní předpisy, lze občanskoprávní spory rozhodovat v jiném mimosoudním řízení. Stanoví-li to právní předpisy, projedná soud rovněž žaloby podané fyzickými a právnickými osobami, které svou povahou nezakládají občanskoprávní spor. Ve všech případech však o přípustnosti sporu rozhoduje soud nebo soudce. Jestliže soud nebo soudce uzná, že spor nespadá do působnosti soudu, bude příslušné rozhodnutí uvádět subjekt, který za rozhodnutí daného sporu odpovídá.
V Lotyšsku neexistují specializované soudy, které by projednávaly konkrétní druhy občanských věcí. Z obecných pravidel soudní příslušnosti však platí určité výjimky, které stanoví postavení soudu, jenž je příslušný projednat danou věc v prvním stupni, v rámci soustavy soudů.
Občanské věci věcně projednává soud prvního stupně v daném místě; některé věci specifikované v právních předpisech projednává v prvním stupni soud krajský.
Soud vyššího stupně nemůže rozhodovat o skutkovém stavu věci, jestliže věc nebyla projednána soudem nižšího stupně. Soudem prvního stupně pro občanské věci je okresní nebo městský soud (rajona (pilsētas) tiesa), případně krajský soud (apgabaltiesa). V občanskoprávních řízeních ve věci samé rozhoduje soud, který má příslušnost pro daný druh a předmět sporu a pro místo sporu.
Jestliže věc spadá do působnosti soudů, bude zpravidla projednána u okresního nebo městského soudu, zákon však stanoví, že určité věci projednává v prvním stupni krajský soud. Tyto věci v prvním stupni projednává krajský soud:
Jestliže jednu věc tvoří více žalobních nároků a pro některé žalobní nároky je věcně příslušný okresní nebo městský soud a pro jiné soud krajský, nebo jestliže je u okresního nebo městského soudu podán protinárok spadající do příslušnosti krajského soudu, projedná věc krajský soud.
Pro občanské věci, které zahrnují úřední tajemství, je věcně příslušný krajský soud v Rize (Rīgas apgabaltiesa) jako soud prvního stupně.
Věcná příslušnost v občanských věcech se určuje podle předmětu sporu, tj. druhu sporu a povahy žaloby. Soudy na stejné úrovni soustavy soudů mají svou vlastní místní soudní příslušnost.
Základním pravidlem pro určení místní soudní příslušnosti je, že žaloba na fyzickou osobu se podává k soudu, v jehož obvodu se nachází ohlášené bydliště dané osoby (§ 26 občanského soudního řádu). Žaloba na právnickou osobu se podává k soudu, v jehož obvodu se nachází sídlo dané právnické osoby. Příslušný soud prvního stupně je tudíž určen předmětem sporu a pravidly upravujícími místní příslušnost soudu.
Občanský soudní řád rovněž vymezuje výjimky z obecného pravidla místní příslušnosti v občanských věcech, kdy se žalobce může zvolit, zda podá žalobu podle obecných ustanovení o místní soudní příslušnosti, tedy u soudu, v jehož obvodu se nachází místo bydliště nebo sídlo žalované strany, nebo zda podá žalobu u jiného soudu prvního stupně na stejné úrovni soustavy soudů, který právní předpisy popisují jako soud alternativní.
Žaloba na žalovaného, který nemá ohlášené bydliště, se podává k soudu určeného podle skutečného bydliště žalovaného.
Pokud skutečné bydliště žalovaného není známo nebo pokud žalovaný nemá obvyklé bydliště v Lotyšsku, podává se žaloba k soudu, v jehož obvodu se nachází nemovitý majetek nebo poslední známé bydliště žalovaného.
V některých zákonem vymezených případech může žalobce podat žalobu buď k soudu, který je určen ohlášeným místem bydliště či sídlem žalovaného, nebo k jinému soudu.
Pravidla týkající se volby příslušnosti ze strany žalobce stanoví § 28 občanského soudního řádu, který uvádí podrobný seznam druhů věcí a alternativní soudy, u nichž lze podat žalobu:
Jestliže žalobce ve výše uvedených věcech nemá ohlášené bydliště, lze žalobu podat u soudu, v jehož obvodu se nachází skutečné bydliště žalobce.
Existuje i ustanovení o výlučné soudní příslušnosti v občanských věcech, která má přednost nejen před obecnou místní soudní příslušností, ale i před všemi ostatními formami místní soudní příslušnosti. V níže uvedených věcech je příslušnost soudu určena podle druhu žaloby.
Žaloba týkající se vlastnických práv nebo jakýchkoli jiných majetkových práv k nemovitému majetku nebo jeho příslušenství nebo žaloba týkající se zápisu takových práv v katastru nemovitostí nebo vynětí těchto práv a výmazu majetku z evidence nemovitostí musí být podána u soudu, v jehož obvodu se daný majetek nalézá.
Je-li podána žaloba týkající se majetku v pozůstalosti a neexistují-li známí dědicové, kteří by byli potvrzeni nebo kteří by dědictví přijali, je k projednání příslušný soud, v jehož obvodu se nachází ohlášené nebo skutečné bydliště zemřelého. Pokud však místo ohlášeného nebo skutečného bydliště zemřelého není v Lotyšsku nebo není známo, je k projednání příslušný soud, v jehož obvodu se nachází daný majetek v pozůstalosti nebo jeho část.
Výlučnou soudní příslušnost mohou předepisovat i jiné právní předpisy.
Níže uvedená ustanovení se použijí také u věcí, na které se uplatní zvláštní soudní řízení:
Návrh na schválení osvojení musí být podán u soudu, v jehož obvodu se nachází ohlášené bydliště osvojitele, a pokud takové bydliště neexistuje, pak skutečné bydliště osvojitele; návrh na zrušení osvojení musí být podán u soudu, v jehož obvodu se nachází ohlášené bydliště navrhovatele, a pokud takové bydliště neexistuje, pak skutečné bydliště navrhovatele.
Návrh na schválení osvojení, který podává cizí státní příslušník nebo osoba žijící v zahraničí, musí být podán u soudu, v jehož obvodu se nachází ohlášené bydliště osvojence, pokud však je osvojenec v mimorodinné péči, musí být návrh podán u soudu, v jehož obvodu je taková mimorodinná péče poskytována (§. 259 odst. 2 občanského soudního řádu).
Návrh na omezení svéprávnosti z důvodu duševní poruchy nebo jiného zdravotního postižení se podává u soudu, v jehož obvodu se nachází ohlášené bydliště dané osoby, a pokud takové bydliště neexistuje, pak skutečné bydliště osoby; jestliže je osoba umístěna v léčebném zařízení, návrh se podává u soudu, v jehož obvodu se dané léčebné zařízení nachází (§ 264 občanského soudního řádu).
Ve věcech týkajících se platební neschopnosti právnické osoby rozhoduje soud v místě sídla dlužníka. K zahájení úpadkového řízení podle čl. 3 odst. 1 nařízení Rady č. 1346/2000 je příslušný soud v místě, kde jsou soustředěny hlavní zájmy dlužníka. Pokud je však úpadkové řízení zahájeno podle čl. 3 odst. 2 uvedeného nařízení, rozhoduje ve věci soud v místě, kde má dlužník „provozovnu“ ve smyslu čl. 2 písm. h) nařízení (§ 3631 občanského soudního řádu).
Ve věcech týkajících se platební neschopnosti fyzické osoby rozhoduje soud v místě ohlášeného bydliště dlužníka, a pokud takové bydliště neexistuje, pak v místě skutečného bydliště dlužníka. K zahájení úpadkového řízení podle čl. 3 odst. 1 nařízení Rady č. 1346/2000 je příslušný soud v místě, kde jsou soustředěny hlavní zájmy dlužníka. Pokud je však úpadkové řízení zahájeno podle čl. 3 odst. 2 uvedeného nařízení, rozhoduje ve věci soud v místě, kde má dlužník „provozovnu“ ve smyslu čl. 2 písm. h) nařízení (§ 36322 občanského soudního řádu).
Záležitosti týkající se platební neschopnosti nebo likvidace úvěrových institucí rozhoduje soud v místě, kde má daná úvěrová instituce své sídlo (§ 364 občanského soudního řádu).
Věci týkající se nesporného výkonu pohledávek (saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana):
Věci týkající se soudního výkonu pohledávek (saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā):
Návrh na soudní výkon pohledávek musí být podán u katastrálního oddělení u okresního nebo městského soudu, v jehož obvodu se nachází ohlášené bydliště dlužníka, a pokud takové bydliště neexistuje, pak skutečné bydliště nebo sídlo dlužníka (§ 4062 občanského soudního řádu).
Ano, tato možnost existuje: lotyšské právní předpisy umožňují stranám, aby pro svůj případ zvolily soud s místní příslušností na základě vzájemné dohody. Při uzavírání smlouvy mohou strany určit soud prvního stupně, u kterého mají být řešeny veškeré budoucí spory týkající se smlouvy nebo plnění smluvních podmínek. Strany však nemohou měnit věcnou příslušnost sporu, tedy úroveň soudu, který má věc projednat v prvním stupni (§ 25 občanského soudního řádu); strany nemohou měnit ani výlučnou příslušnost (§ 29 občanského soudního řádu). Příslušnost soudu stanovená dohodou podléhá dvěma omezením:
Podle lotyšských právních předpisů projednávají obecné soudy jak občanské, tak trestní věci. Lotyšsko nemá specializované soudy, například rodinné soudy, nebo soudce specializované na určité právní otázky, jak tomu je v jiných zemích.
Jak je vysvětleno výše, skutkový stav občanskoprávního sporu projednává soud prvního stupně a soud vyššího stupně nemůže skutkový stav posuzovat, dokud nebyla věc projednána soudem nižšího stupně. Soudem prvního stupně u občanskoprávních věcí je okresní nebo městský soud nebo krajský soud v závislosti na věcné příslušnosti. Obecným pravidlem je, že všechny občanskoprávní spory jsou příslušné rozhodovat soudy, které je projednávají v obecném soudním řízení.
Za originální verzi stránky (v jazyce daného členského státu) odpovídá příslušné kontaktní místo Evropské soudní sítě. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. ESS-O ani Evropská komise neodpovídá ani neručí za informace a data, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.