Ofiary przestępstw w Unii Europejskiej (UE) mogą uzyskać kompensatę za doznany uszczerbek na zdrowiu lub szkody materialne, niezależnie od tego, w jakim miejscu na terytorium UE popełniono przestępstwo.
Każde państwo członkowskie UE posiada własny system przyznawania ofiarom kompensaty za szkodę doznaną w wyniku przestępstwa.
Ofiara przestępstwa ma dwie możliwości uzyskania odszkodowania/kompensaty: może dochodzić odszkodowania od sprawcy czynu w toku postępowania karnego lub może dochodzić wypłaty kompensaty przez państwo (od organu zajmującego się kompensatami lub każdego innego właściwego organu w tym państwie).
Aby uzyskać więcej informacji dotyczących dochodzenia odszkodowania od sprawcy w trakcie rozprawy (postępowanie karne), proszę kliknąć na link.
W toku rozprawy ofierze przysługują również inne prawa (proszę wybrać flagę odpowiedniego państwa umieszczoną po prawej stronie ekranu, a następnie kliknąć na zakładkę „Moje prawa w trakcie rozprawy”).
Właściwym aktem prawnym jest dyrektywa Rady 2004/80/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. odnosząca się do kompensaty dla ofiar przestępstw.
Dyrektywa dotycząca kompensaty stanowi, że każde państwo ma obowiązek utworzenia krajowego programu ds. kompensaty na rzecz wszystkich ofiar umyślnych przestępstw z użyciem przemocy. Zgodnie z przepisami tego aktu prawnego wszystkie ofiary umyślnych przestępstw z użyciem przemocy mają dostęp do krajowego programu ds. kompensaty w państwie, na którego terytorium popełniono przestępstwo.
Więcej informacji na temat programów ds. kompensaty w poszczególnych państwach UE. Proszę kliknąć na flagę państwa, w którym doszło do popełnienia przestępstwa. Istnieje możliwość uzyskania kompensaty od tego państwa, jeżeli dana osoba w nim zamieszkuje (sprawa krajowa) lub jeżeli mieszka w innym państwie UE (sprawa transgraniczna)
Aby ułatwić ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy dostęp do kompensaty w sprawach transgranicznych, w prawodawstwie UE ustanowiono system współpracy między organami krajowymi.
Organy pomocnicze i orzekające są wspomagane przez centralne punkty kontaktowe (W atlasie sądowym w rubryce dotyczącej właściwości należy wybrać „Centralny punkt kontaktowy”.), których zadaniem jest wspieranie współpracy między organami, udzielanie wsparcia i poszukiwanie rozwiązań w sytuacjach transgranicznych.
Stroną zarządza Komisja Europejska. Informacje na tej stronie nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, nie ponosi ona również odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane czy odniesienia na niej zawarte. Więcej informacji na temat praw autorskich odnoszących się do stron UE znajduje się na stronie „Informacje prawne”.