Istotne jest, by ofiary przestępstw mogły występować w postępowaniu karnym przeciwko sprawcy czynu. Chociaż głównym celem postępowania karnego jest ocena odpowiedzialności sprawcy lub sprawców, ofiary mogą jednak co do zasady uczestniczyć w postępowaniu aktywnie i w swoim imieniu. Dyrektywa z 2012 r. w sprawie praw ofiar wzmacnia prawa ofiar przestępstw, również w odniesieniu do praw procesowych.
Rola ofiar przestępstw w postępowaniu karnym i odpowiednie przepisy państw członkowskich znacznie się między sobą różnią. Aby zagwarantować, że we wszystkich państwach członkowskich ofiarom będą przysługiwać określone prawa w minimalnym zakresie, UE przyjęła szereg unijnych instrumentów prawnych ustanawiających wspólne zasady mające na celu ochronę i wspieranie ofiar przestępstw. Są to instrumenty horyzontalne dotyczące praw ofiar w ujęciu ogólnym, a także bardziej szczegółowe instrumenty w zakresie środków ochrony i odszkodowań dla ofiar przestępstw oraz w zakresie mechanizmów prawa materialnego dotyczących handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego dzieci.
Państwa członkowskie UE są zobowiązane dokonać transpozycji przepisów dyrektywy do krajowych porządków prawnych do dnia 16 listopada 2015 r. DG ds. Sprawiedliwości wydała wytyczne (273 Kb)
, których celem jest wspieranie państw członkowskich w tym procesie. Dokument ten wyjaśnia każdy z przepisów dyrektywy i zawiera propozycje możliwych sposobów ich wdrożenia. Ułatwia on władzom krajowym, praktykom i odpowiednim dostawcom usług zrozumienie, co jest niezbędne do tego, aby prawa ofiar określone w dyrektywie były przestrzegane w całej UE.
Stroną zarządza Komisja Europejska. Informacje na tej stronie nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej, nie ponosi ona również odpowiedzialności za wszelkie informacje, dane czy odniesienia na niej zawarte. Więcej informacji na temat praw autorskich odnoszących się do stron UE znajduje się na stronie „Informacje prawne”.