KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?
Prizadeva si zavarovati trgovce pred zavajajočim oglaševanjem drugih podjetij (tj. B2B), ki je enakovredno nepošteni poslovni praksi. V ta namen določa pogoje delovanja, pod katerimi je dovoljeno primerjalno oglaševanje.
Oglasi, ki zavajajo ali bi lahko zavajali ljudi, ki jih prejmejo, so prepovedani. Zavajajoča narava teh oglasov bi lahko vplivala na ekonomsko obnašanje potrošnikov in trgovcev ali bi bila lahko škodljiva za konkurenta.
Zavajajoča narava oglasov je odvisna od vrste meril:
Primerjalno oglaševanje se izrecno ali z nakazovanjem sklicuje na konkurenta ali konkurenčno blago ali storitve.
Tovrstno oglaševanje je dovoljeno samo, kadar ni zavajajoče. Lahko je legitimno sredstvo obveščanja potrošnikov o tem, kaj je v njihovem interesu. Primerjave se morajo zato zlasti:
Države Evropske unije (EU) morajo zagotoviti, da lahko osebe ali organizacije z legitimnim interesom vložijo tožbo ali upravno pritožbo proti nezakonitemu oglaševanju;
Zato morajo biti sodišča ali upravni organi iz držav EU sposobni, da:
Uporablja se od 12. decembra 2007. Ta direktiva kodificira in razveljavlja Direktivo 84/450/EGS, ki so jo države EU morale vključiti v nacionalno zakonodajo do 1. oktobra 1986.
Več informacij je na voljo na strani:
Direktiva 2006/114/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2006 o zavajajočem in primerjalnem oglaševanju (kodificirano besedilo) (UL L 376, 27.12.2006, str. 21–27).
Stran vzdržuje Evropska komisija. Informacije na teh straneh ne izražajo nujno uradnega stališča Evropske komisije. Komisija ne sprejema nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki, vsebovanimi ali navedenimi v tem dokumentu. Pravila glede avtorskih pravic spletnih strani EU so navedena v pravnem obvestilu.