Podjetništvo in človekove pravice

Ciper

Vsebino zagotavlja
Ciper

1. Kakšno sodno varstvo imam v vaši državi kot žrtev kršitve človekovih pravic, ki jo je zagrešila gospodarska družba? Ali to varstvo vključuje odškodnino?

V skladu z določbami zakona št. 174/1989 o odgovornosti delodajalca (obvezno zavarovanje), kakor je bil spremenjen, so zaposleni, ki so žrtve kršitve človekovih pravic, ki jo je zagrešila gospodarska družba, upravičeni do odškodnine v primeru nesreče na delovnem mestu (smrt ali telesne poškodbe), ki jo povzroči njihovo delo in do katere pride med njihovo zaposlitvijo, oziroma v primeru poklicne bolezni, ki jo povzroči njihovo delo. Zakon od vseh delodajalcev zahteva, da sklenejo zavarovanje odgovornosti za primer nesreče pri delu ali poklicne bolezni, povzročene kateremu koli zaposlenemu. Ta zahteva zajema tudi zaposlovanje oseb s stalnim prebivališčem na Cipru, ki so zaposlene v tujini in ki so doživele nesrečo na delovnem mestu ali trpijo za poklicno boleznijo. Zakon določa minimalni znesek kritja za vsako nesrečo ali poklicno bolezen na zaposlenega (sto šestdeset tisoč evrov, 160 000,00 EUR) ter tudi za vsak primer ali niz primerov, ki so posledica istega operativnega dogodka (tri milijone štiristo petnajst tisoč evrov, 3 415 000,00 EUR), vključno s stroški in obrestmi.

Da bi se lahko delavcu plačala odškodnina, ki presega nadomestilo, določeno z zakonom, je treba vložiti ustrezno tožbo pri sodišču.

Inšpektorji Inšpektorata za delo med opravljanjem inšpekcijskih pregledov v podružnicah/podjetjih delodajalca za preverjanje njihove skladnosti z zakonodajo na področju varnosti in zdravja pri delu preverijo tudi, ali obstaja listina, ki potrjuje obvezno zavarovanje odgovornosti delodajalca.

2. Ali v vaši državi obstajajo posebna pravila za hude kršitve človekovih pravic? Ali se ta pravila uporabljajo za kazniva dejanja zoper okolje ali hude oblike izkoriščanja delovne sile?

Glej odgovor na vprašanje 1.

3. Sem žrtev kršitve človekovih pravic zaradi dejavnosti evropske nadnacionalne gospodarske družbe zunaj Evropske unije. Ali imam dostop do sodnega varstva v vaši državi, če nisem državljan EU ali ne živim v EU? Kakšni so pogoji za uveljavljanje pravnih sredstev zaradi kršitve mojih pravic? Kje lahko dobim dodatne informacije?

Ne, v tem primeru nimate dostopa do sodnega varstva. Glede na razpoložljive informacije in podatke, kot so navedeni v vprašanju, se zdi, da ni nobene navezne okoliščine za določitev pristojnosti ciprskih sodišč.

4. Ali lahko varuh človekovih pravic, organi za enakost ali nacionalne institucije za človekove pravice podpirajo žrtve kršitev človekovih pravic, ki so jih zagrešile evropske nadnacionalne gospodarske družbe zunaj Evropske unije? Ali lahko ti organi preučijo moj primer, če nisem državljan EU ali ne živim v EU? Ali v vaši državi obstajajo druge javne službe (kot je inšpektorat za delo ali varstvo okolja), ki lahko preučijo moj primer? Kje lahko dobim informacije o svojih pravicah?

Ne. Državljanom tretjih držav, ki trdijo, da so žrtve kršitev človekovih pravic, zagotavljajo ustrezno zaščito neodvisne institucije pod pogojem, da je bila kršitev storjena na Cipru.

5. Ali vaša država evropskim nadnacionalnim gospodarskim družbam nalaga obveznosti, da vzpostavijo pritožbene mehanizme ali storitve mediacije za kršitve, ki so posledica njihovih poslovnih dejavnosti? Ali se te obveznosti uporabljajo tudi za kršitve, ki so se zgodile zunaj Evropske unije? Kdo je pristojen za spremljanje teh dejavnosti v vaši državi? Ali so na voljo javna poročila z informacijami o delovanju sistema pritožbenih mehanizmov in storitev mediacije?

Uredba (EU) št. 524/2013 o spletnem reševanju potrošniških sporov zahteva, da podjetja s spletnimi trgovinami na svojih spletiščih objavijo informacije o platformi za spletno reševanje sporov.

6. Ali imam posebne pravice, če sem ranljiva žrtev, ki išče pravno varstvo zaradi kršitve človekovih pravic, ki jo je zagrešila gospodarska družba? Ali imam možnost dostopa do pravne pomoči in pod katerimi pogoji?

Dostop do brezplačne pravne pomoči je zagotovljen vsem fizičnim osebam, katerih človekove pravice so bile kršene, če imajo stalno prebivališče na ozemlju Republike Ciper, ne glede na to, ali so državljani Republike Ciper ali državljani EU.

Kateri stroški bodo kriti s pravno pomočjo?

Brezplačna pravna pomoč je na voljo za:

  • dostop do odvetnika,
  • pravno svetovanje in
  • zastopanje pred sodiščem.

Ali imam dostop do pravne pomoči pod enakimi pogoji, tudi če nisem državljan EU ali ne živim v EU?

Ne.

Zadnja posodobitev: 11/04/2022

Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.