Poslovanje i ljudska prava

Cipar

Sadržaj omogućio
Cipar

1. Koju vrstu sudske zaštite mogu dobiti u vašoj zemlji kao žrtva povrede ljudskih prava koju je počinilo poduzeće? Uključuje li ta zaštita naknadu?

U skladu s odredbama Zakona 174/1989 o odgovornosti poslodavaca (o obveznom osiguranju), kako je izmijenjen, zaposlenici koji su žrtve povreda ljudskih prava koje je počinilo poduzeće imaju pravo na naknadu u slučaju nesreće na radnom mjestu (smrt ili tjelesna ozljeda) uzrokovane radom tijekom njihova radnog odnosa ili u slučaju profesionalne bolesti uzrokovane radom. Tim se zakonom od svih poslodavaca zahtijeva da imaju policu osiguranja od odgovornosti u slučaju nesreće na radu ili profesionalne bolesti uzrokovane bilo kojem zaposleniku. Tim je zahtjevom obuhvaćen i radni odnos osoba sa stalnim boravištem u Cipru koje su zaposlene u inozemstvu i koje su doživjele nesreću na radu ili profesionalnu bolest. Zakonom je propisan najmanji iznos pokrića za svaku nesreću ili profesionalnu bolest po zaposleniku (sto šezdeset tisuća eura, 160 000,00 EUR) te za svaki predmet ili niz predmeta koji proizlaze iz istog operativnog događaja (3 415 000,00 EUR), uključujući troškove i kamate.

Da bi se zaposleniku mogla isplatiti naknada koja prelazi iznos naknade predviđen Zakonom, potrebno je pokrenuti odgovarajući postupak pred sudom.

Tijekom inspekcija podružnica/poduzeća poslodavca radi provjere poštovanja propisa o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu inspektori Odjela inspektorata rada provjeravaju i postoji li dokument kojim se potvrđuje obvezno osiguranje poslodavca od odgovornosti.

2. Postoje li posebna pravila za teške povrede ljudskih prava? Primjenjuju li se ta pravila na kaznena djela protiv okoliša ili ozbiljno izrabljivanje radne snage?

Vidjeti odgovor na pitanje br. 1.

3. Žrtva sam povrede ljudskih prava zbog aktivnosti europske transnacionalne korporacije koja je počinjena izvan Europske unije. Imam li pristup sudovima u vašoj zemlji ako nisam građanin EU-a ili ne živim u EU-u? Koji su uvjeti za traženje pravne zaštite zbog povrede mojih prava? Gdje mogu pronaći više informacija?

Ne, u tom slučaju nemate pristup. Na temelju dostupnih informacija i podataka, kako je opisano u pitanju, čini se da ne postoji nikakva veza na temelju koje bi se utvrdila nadležnost ciparskih sudova.

4. Mogu li pučki pravobranitelji, tijela za ravnopravnost ili nacionalne institucije za ljudska prava pružiti potporu žrtvama povreda ljudskih prava koje su počinile europske transnacionalne korporacije izvan Europske unije? Mogu li ta tijela istražiti moj predmet ako nisam građanin EU-a ili ne živim u EU-u? Postoje li u vašoj zemlji druge javne službe (kao što je inspektorat rada ili inspektorat za zaštitu okoliša) koje mogu istražiti moj predmet? Gdje mogu pronaći informacije o svojim pravima?

Ne. Državljanima trećih zemalja koji tvrde da su žrtve povrede ljudskih prava odgovarajuću zaštitu pružaju neovisne institucije pod uvjetom da je povreda počinjena u Cipru.

5. Određuje li vaša zemlja europskim transnacionalnim korporacijama obvezu uvođenja mehanizama za podnošenje pritužbi ili usluga mirenja za povrede koje su posljedica njihovih poslovnih aktivnosti? Primjenjuju li se te obveze i na povrede koje su počinjene izvan Europske unije? Tko je nadležan za praćenje tih aktivnosti u vašoj zemlji? Postoje li javna izvješća s informacijama o funkcioniranju sustava?

Uredbom (EU) br. 524/2013 o online rješavanju potrošačkih sporova od poduzeća s internetskim trgovinama zahtijeva se da na svojim internetskim stranicama pruže informacije o platformi za online rješavanje sporova.

6. Imam li posebna prava ako sam ranjiva žrtva koja traži zaštitu zbog povreda ljudskih prava u koje su uključena poduzeća? Imam li pristup pravnoj pomoći i pod kojim uvjetima?

Pristup pravnoj pomoći ima svaka fizička osoba čija su ljudska prava povrijeđena ako ima boravište na državnom području Republike Cipra neovisno o tome je li riječ o državljaninu Republike Cipra ili građaninu EU-a.

Koje će troškove pravna pomoć pokriti?

Pravna pomoć pruža se za:

  • pristup odvjetniku
  • pravno savjetovanje i
  • zastupanje na sudu.

Imam li pristup pravnoj pomoći pod istim uvjetima ako nisam građanin EU-a ili ne živim u EU-u?

Ne.

Posljednji put ažurirano: 11/04/2022

Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.