Informacije v zvezi z iskanjem sodnega izvedenca za forenziko v državah EU
Forenzična preiskava je preiskava predmeta ali situacije, ki zahteva strokovno znanje na posebnem specializiranem področju, ki jo opravi sodni izvedenec za forenziko (lahko se imenuje tudi forenzični znanstvenik ali izvedenec forenzične znanosti). Vrste in nazivi preiskav se med državami lahko razlikujejo.
Najpogostejše vrste preiskav:
Sodni izvedenci za forenziko ne razlagajo prava in ne preučujejo, kako se to uporablja. V večini držav EU so zaposleni pri državni instituciji za forenzično znanost ali preiskave opravljajo zasebno.
Nacionalna zakonodaja določa dolžnosti in pristojnosti sodnih izvedencev za forenziko ter opredeljuje njihovo pravico do izvajanja forenzičnih preiskav. Večina držav določa zahteve (o izobrazbi, usposabljanju in/ali certificiranju) za priznanje sodnih izvedencev za forenziko ter za izvajanje forenzičnih preiskav na določenem področju.
Rezultati forenzičnih preiskav so podrobno predstavljeni v forenzičnem izvedenskem mnenju (imenovano tudi izvedensko mnenje). V tem dokumentu sodni izvedenec za forenziko na podlagi rezultatov znanstvene študije ali fizične preiskave predmeta ali situacije predloži obrazložene odgovore na vprašanja, ki jih je zastavil pristojni za postopek (npr. preiskovalec ali tožilec) ali sodišče.
Forenzične preiskave se lahko izvajajo v okviru kazenskih, upravnih ali civilnih postopkov, bodisi v okviru predkazenskega postopka (običajno na zahtevo preiskovalca ali tožilca) ali med sodno preiskavo (na zahtevo sodišča).
Podatki za druge države bodo na voljo v kratkem.
Stran vzdržuje Evropska komisija. Informacije na teh straneh ne izražajo nujno uradnega stališča Evropske komisije. Komisija ne sprejema nobene odgovornosti v zvezi z informacijami in podatki, vsebovanimi ali navedenimi v tem dokumentu. Pravila glede avtorskih pravic spletnih strani EU so navedena v pravnem obvestilu.