-
Prawo spadkowe
Informacje na temat rozporządzenia nr 650/2012 w sprawie dziedziczenia i przepisów krajowych dotyczących dziedziczenia
-
Rozwód i separacja sądowa
Kiedy małżeństwo postanawia się definitywnie rozejść, jeden z małżonków lub oboje składają wniosek o wszczęcie postępowania rozwodowego.
-
Własność w małżeństwie i związkach partnerskich
Pary międzynarodowe potrzebują informacji prawnych dotyczących mienia w przypadku rozwodu/separacji lub śmierci jednego z partnerów.
-
Władza rodzicielska – opieka i prawo do kontaktów z dzieckiem
Odpowiedzialność (władza) rodzicielska to obowiązki i prawa rodziców wobec dziecka i jego majątku. Choć definicja ta różni się w poszczególnych krajach UE, to zazwyczaj obejmuje prawo do opieki (pieczy) nad dzieckiem oraz prawo do odwiedzin. Jeżeli są Państwo parą międzynarodową z jednym dzieckiem lub większą liczbą dzieci, która się zdecydowała na rozstanie, niezbędne będzie dokonanie ustaleń dotyczących pieczy nad nimi.
-
Legalne wywiezienie dziecka za granicę
Należy zapoznać się z możliwościami przekraczania granicy wraz z dzieckiem w sposób zgodny z prawem, tak aby nie dokonać jego uprowadzenia.
-
Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców
Informacja dla par międzynarodowych z dziećmi, które planują separację. Jedno z partnerów może chcieć powrócić do kraju rodzinnego razem z dzieckiem. Jeżeli jednak tak zrobi bez zgody drugiego rodzica lub sądu, może złamać prawo.
-
Alimenty
W przypadku zamiaru zgłoszenia roszczenia alimentacyjnego, np. żądania wykonania zobowiązania alimentacyjnego od rodzica niemieszkającego z dzieckiem, prawo Unii Europejskiej umożliwia wystąpienie do sądu w państwie pochodzenia w celu ustalenia obowiązku alimentacyjnego dłużnika i określenia wysokości alimentów. Taki wyrok będzie łatwo uznać w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
-
Transgraniczne umieszczanie dzieci, w tym w rodzinach zastępczych
Dziecko może potrzebować nowej rodziny, ponieważ jest sierotą albo z uwagi na fakt, że jego rodzice nie są w stanie zapewnić mu opieki. Ponadto pojęcie „rodziny zastępczej” może być różnie definiowane w poszczególnych państwach UE.