Poišči informacije po področjih
Pravico do odškodnine je mogoče v kazenskem postopku zoper storilca uveljavljati ustno, kar se zapiše v zapisniku naroka, ali z vložitvijo posebne pisne vloge. Žrtev, ki je po zakonu upravičena uveljavljati odškodnino zoper obdolženca za škodo, ki je nastala zaradi kaznivega dejanja, je upravičena tudi zahtevati, naj sodišče obdolžencu ob izreku obsodbe naloži plačilo odškodnine za škodo; žrtev mora tako vlogo vložiti najpozneje ob koncu preiskave ali skrajšane preiskave. V vlogi je treba jasno navesti razloge za vložitev zahtevka in zahtevani znesek odškodnine. Žrtvi se na naroku zagotovijo informacije o pravici do odškodnine in postopku uveljavljanja te pravice.
Če obstaja upravičen pomislek, da bo izpolnitev žrtvine zahteve za odškodnino zaradi škode, ki je nastala zaradi kaznivega dejanja, ovirana, se lahko na obdolženčevem premoženju ali drugih premoženjskih pravicah zavaruje zahtevek do verjetnega zneska škode. O zasegu odloči sodišče na podlagi vloge tožilca ali žrtve; v predhodnem postopku o tem odloči tožilec na podlagi vloge žrtve; v predhodnem postopku lahko tožilec zahtevek zavaruje tudi, če žrtev take vloge ne vloži, če je to potrebno zaradi zaščite žrtvinih interesov, zlasti če obstaja tveganje zamude.
Če žrtev želi, da se ji odškodnina prizna v kazenskem postopku, mora zahtevo vložiti pred koncem preiskave ali skrajšane preiskave.
Žrtev mora zahtevo za odškodnino ustrezno in pravočasno vložiti, da jo lahko sodišče obravnava v kazenskem postopku. Zahteva je pravočasna, če je vložena najpozneje do konca preiskave, kar načeloma pomeni, da jo je treba vložiti še pred zadnjo obravnavo spisa v preiskavi. V zahtevi za odškodnino je treba jasno navesti razloge zanjo in znesek odškodnine, ki ga žrtev zahteva. Sodišče je nato v kazenskem postopku vezano na znesek odškodnine, ki ga je zahtevala žrtev.
Ne.
V preiskavi je treba predložiti dokazila, iz katerih izhaja utemeljenost zahtevka za odškodnino in iz katerih je mogoče zanesljivo sklepati o znesku nastale škode. V primeru telesne poškodbe se lahko imenuje izvedenec, ki v preiskavi oceni kategorijo telesne poškodbe.
Za uveljavljanje odškodnine v kazenskem postopku plačilo pristojbine ni potrebno.
Če žrtev vloži zahtevo za odškodnino in nima dovolj sredstev za plačilo s tem povezanih stroškov, lahko tožilec v predhodnem postopku imenuje odvetnika, ki jo zastopa, po vložitvi obtožnice ali med sojenjem pa lahko to stori predsedujoči sodnik, tudi če žrtev ne vloži ustrezne vloge, če se mu to zdi potrebno za zaščito interesov žrtve. Žrtev mora dokazati, da nima dovolj sredstev.
Organ kazenskega pregona mora žrtvi ob prvem stiku zagotoviti pisne informacije o njenih pravicah v okviru kazenskega pregona in organizacijah za podporo žrtvam, vključno s storitvami, ki jih te zagotavljajo. Pravno svetovanje je del teh storitev.
Če na podlagi dokazov ni mogoče naložiti obveznosti plačila odškodnine ali če so za sprejetje odločitve o obveznosti plačila odškodnine potrebni dodatni dokazi, ki presegajo potrebe tožilstva.
Da, žrtev se lahko pritoži zoper tako odločbo v zvezi z zahtevkom za odškodnino.
Če se pritožba žrtve zavrne ali zavrže, lahko žrtev v civilnem postopku zahtevo za odškodnino vloži neposredno zoper storilca. V primeru nasilnih kaznivih dejanj lahko žrtev od ministrstva za pravosodje zahteva odškodnino za telesno poškodbo in duševno škodo, če gre za nekatera kazniva dejanja zoper svobodo in človekovo dostojanstvo.
Če storilec svojih obveznosti na podlagi odredbe sodišča v kazenskem postopku ne izpolni prostovoljno, lahko žrtev po pravnomočnosti take sodne odločbe zahteva izdajo odločbe o izvršbi, ki jo nato v okviru prisilne izvršbe uveljavlja zoper storilca v izvršilnem postopku. V takem primeru lahko žrtev zaprosi za pravno pomoč odvetnika.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.