Wyszukaj informacje według regionu
Ofiara może wytoczyć powództwo adhezyjne w toku postępowania karnego. Aby dochodzić odszkodowania od oskarżonego w sprawie karnej, można posłużyć się formularzem wniosku o odszkodowanie (Verzoek tot schadevergoeding). Informacje i porady dotyczące wypełniania formularza wniosku o odszkodowanie zamieszczono na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw (Slachtofferhulp Nederland). Organizacja ta może pomóc pokrzywdzonemu w określeniu szkody lub krzywdy.
Można również dochodzić odszkodowania od sprawcy czynu w postępowaniu cywilnym. Odszkodowania dochodzi się w postępowaniu cywilnym zazwyczaj dopiero wówczas, gdy uzyskanie odszkodowania nie było możliwe w inny sposób.
Jeżeli prokurator postanowi o wniesieniu oskarżenia przeciwko podejrzanemu, wszczęte zostanie postępowanie karne. Pokrzywdzony otrzymuje formularz wniosku o odszkodowanie pocztą. Prokuratura wyznacza termin 14 dni na odesłanie wypełnionego wniosku. Jeżeli odesłanie wypełnionego wniosku w ciągu 14 dni nie jest możliwe, należy skontaktować się z Biurem Wsparcia dla Ofiar Przestępstw (Slachtofferloket), aby uzyskać przedłużenie terminu.
Informacje i porady w tej kwestii znajdują się na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Poniesione szkody należy wskazać w formularzu wniosku o odszkodowanie. Straty majątkowe, tzn. szkody, których wartość finansową można określić, należy wskazać w odpowiedzi na pytanie 4a formularza. Jeżeli pokrzywdzony doznał również cierpień fizycznych lub psychicznych, może dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę o charakterze niematerialnym, spowodowaną bólem i cierpieniem w wyniku zajścia. Krzywdę o charakterze niematerialnym należy wskazać w odpowiedzi na pytanie 4b. W odpowiedzi na pytanie 4c należy wskazać doznany uraz emocjonalny. Odnosi się on do cierpienia, smutku i pogorszenia się jakości życia odczuwanych w wyniku śmierci bliskiej osoby lub odniesienia przez nią obrażeń. W pewnych przypadkach bliscy zmarłej ofiary lub krewni ofiary, która doznała poważnego i trwałego urazu, mogą uzyskać odszkodowanie za uraz emocjonalny.
Dodatkowe informacje dotyczące wypełniania formularza wniosku o odszkodowanie zamieszczono na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw. Organizacja ta może pomóc pokrzywdzonemu w określeniu szkody lub krzywdy.
Osoby niebędące pokrzywdzonymi, które poniosły koszty na rzecz pokrzywdzonego (np. koszty podróży, leczenia lub naprawy) mogą również zadeklarować te koszty za pomocą formularza wniosku o odszkodowanie. W takim przypadku szkód tych nie należy deklarować w formularzu wniosku o odszkodowanie składanego przez pokrzywdzonego. Należy natomiast zwrócić się o oddzielny formularz do lokalnego Biura Wsparcia dla Ofiar Przestępstw.
Aby dochodzić odszkodowania od oskarżonego w sprawie karnej, można posłużyć się formularzem wniosku o odszkodowanie. Dodatkowe informacje dotyczące wypełniania formularza wniosku o odszkodowanie zamieszczono na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Informacje i porady w tej kwestii znajdują się na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Informacje na temat opłat sądowych i innych należności zamieszczono na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Informacje na temat pomocy prawnej przed postępowaniem lub w jego toku zamieszczono na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Informacje i porady w tej kwestii znajdują się na stronie internetowej Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Tak, orzeczenie to można zaskarżyć.
Wykonanie wyroku następuje z chwilą jego uprawomocnienia się. Jeżeli na sprawcę czynu nałożono obowiązek wypłaty odszkodowania, prokuratura zleca Centralnemu Biuru Poboru Należności Sądowych (Centraal Justitieel Incassobureau – CJIB) pobór odszkodowania w imieniu pokrzywdzonego. Jeżeli sprawca czynu nie wypłaci pokrzywdzonemu należnego odszkodowania w ciągu 8 miesięcy od wydania orzeczenia przez prokuratora lub sąd, odszkodowanie zostanie wypłacone z budżetu państwa w formie zaliczki. Pokrzywdzony otrzyma w tej sprawie stosowne pismo od CJIB. Wszelkie pytania dotyczące zaliczki na poczet odszkodowania należy kierować do Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.