Prasību var iesniegt tikai civiltiesā. Jūs nevarat celt prasību kriminālprocesa laikā, tomēr ir vairāki citi veidi, kā var prasīt tiesisko aizsardzību krimināltiesā.
Civilprocesu pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju var ierosināt neatkarīgi no notiekoša kriminālprocesa. Tomēr jāņem vērā, ka civilprocesu var apturēt līdz kriminālprocesa galīgajai noslēgšanai. Ja jūs ceļat prasību pēc tam, kad ir noslēgts kriminālprocess, kurā noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir notiesāts, civiltiesa neveiks pierādījumu atkārtotu iegūšanu un par pierādījumiem uzskatīs krimināltiesas konstatētos faktus.
Jūs varat prasīt zaudējumu atlīdzību gan par faktiskajiem zaudējumiem, gan zaudētiem ienākumiem, vēršoties civiltiesā. Jums jānorāda summas, ko prasāt no noziedzīgā nodarījuma izdarītāja, un jāpaskaidro, uz ko tās attiecas un kā jūs tās aprēķinājāt.
Nav īpašas veidlapas šādu prasību iesniegšanai.
Ja jūs iesniedzat notiesājošu spriedumu, jums nekas nebūs jāpierāda. Civiltiesai būs saistoši krimināltiesas konstatējumi. Tomēr jūs varat prasīt lielāku kompensāciju par zaudējumiem, bet tādā gadījumā jums būs jāpierāda, ka jūsu prasība ir pamatota. Pierādījumi, ar kuriem varat pamatot savas prasības, var ietvert liecinieku liecības, kā arī dokumentus, piemēram, rēķinus vai atzinumus.
Parasti par civilprasības iesniegšanu iekasē attiecīgu tiesas nodevu. Tomēr jūs varat pieteikties atbrīvojumam no pienākuma segt tiesai radītos izdevumus, ja pierādāt, ka nevarat tos samaksāt.
Ja nevarat atļauties juristu, varat prasīt, lai tiesa ieceļ jums pārstāvi. Lai to izdarītu, jums jāiesniedz pieteikums tiesai kopā ar informāciju (izklāstītu īpašā veidlapā) par savu finansiālo stāvokli.
Jūs varat pieteikties zaudējumu atlīdzībai pat tad, ja jūsu pastāvīgā dzīvesvieta nav Polijā.
Prasību var iesniegt tikai civiltiesā. Tiesa to noraidīs, ja nepierādīsiet, ka noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir izraisījis zaudējumus, vai ja nepierādīsiet zaudējumu summu. Tomēr, ja jūs pievienosiet krimināltiesas notiesājošo spriedumu, uz kura pamata noziedzīgā nodarījuma izdarītājs atzīts par vainīgu, civiltiesa nevarēs noraidīt prasību.
Jūs varat pārsūdzēt pirmās instances civiltiesas (sąd cywilny I instancji) spriedumu otrās instances tiesā (sąd II instancji). Ja jūs nepārstāv jurists, tiesa informēs jūs par to, kā iesniegt pārsūdzību.
Kriminālprocesa laikā jūs varat prasīt tiesisko aizsardzību šādos veidos:
Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājam tiek dots rīkojums kompensēt zaudējumus, tiesa izsniegs jums lēmuma kopiju. Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nekompensē zaudējumus un viņam ir piespriests nosacīts ieslodzījums, jūs varat prasīt sprieduma piespiedu izpildi.
Ja kriminālprocess ir nosacīti izbeigts un noziedzīgā nodarījuma izdarītājs neatlīdzina zaudējumus, process pret viņu tiek atsākts un viņš tiek notiesāts. Tiesa par to lemj sēdē, kurā jūs varat piedalīties.
Ja ar civiltiesas spriedumu jums tiks piešķirta zaudējumu kompensācija, sprieduma izpildi panāks izpildu iestāde, proti, tiesu izpildītājs (komornik).
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.