Hledat informace podle regionů
Nárok lze uplatnit pouze u občanskoprávního soudu. V průběhu trestního řízení nemůžete podat žalobu, ale existují jiné způsoby, jak se u trestního soudu domoci nápravy škod.
Občanskoprávní řízení vůči pachateli může být zahájeno nezávisle na probíhajícím trestním řízení. Nicméně uvědomte si, že občanskoprávní řízení může být pozastaveno do vynesení konečného rozhodnutí v trestním řízení. Pokud žalobu podáte po uzavření trestního řízení, ve kterém byl pachatel odsouzen, občanskoprávní soud nebude znovu provádět dokazování a přijme, co stanovil trestní soud jako prokázané.
U občanskoprávního soudu můžete žádat náhradu škody za skutečnou ztrátu i ušlý zisk. Měli byste uvést částky, které žádáte od pachatele, a vysvětlit, čeho se týkají, a jak jste je vypočítali.
Pro tyto žádosti neexistuje žádný zvláštní formulář.
Když předložíte odsuzující rozsudek, nemusíte nic dokazovat. Občanskoprávní soud bude vázán zjištěními trestního soudu. Můžete však žádat o vyšší odškodné, musíte ale prokázat, že je váš nárok opodstatněný. Důkazy k potvrzení oprávněnosti vašich nároků mohou zahrnovat prohlášení svědků a doklady, např. účtenky nebo posudky.
Zpravidla se účtují příslušné soudní poplatky za podání žaloby v občanském řízení. Můžete nicméně požádat o osvobození od soudních poplatků, pokud prokážete, že nejste schopni je zaplatit.
Pokud si nemůžete dovolit obhájce, můžete požádat o soudem jmenovaného zástupce. Za tímto účelem byste soudu měli předložit žádost, společně s informacemi o vaší finanční situaci (na zvláštním formuláři).
O odškodnění můžete žádat, i když v Polsku nepobýváte trvale.
Nárok lze uplatnit pouze žalobou u občanskoprávního soudu. Soud žalobu zamítne, pokud neprokážete, že pachatel danou škodu způsobil, nebo pokud neprokážete výši dané škody. Nicméně pokud přiložíte trestní odsouzení, na základě kterého byl pachatel shledán vinným, občanskoprávní soud nebude moci žalobu zamítnout.
Proti rozsudku občanskoprávního soudu prvního stupně (sąd cywilny I instancji) se můžete odvolat k soudu druhého stupně (sąd II instancji). Pokud vás nezastupuje advokát, soud vás poučí o tom, jak podat odvolání.
V průběhu trestního řízení můžete požadovat náhradu těmito způsoby:
Pokud je pachateli nařízeno škodu nahradit, poskytne vám soud jeden exemplář rozhodnutí. Pokud pachatel škodu nenahradí a je podmínečně odsouzen k trestu odnětí svobody, můžete požádat, aby byl trest vykonán.
Pokud bylo trestní řízení podmíněně zastaveno a pachatel nenahradil škodu, může čelit opětovnému zahájení řízení a odsouzení. Soud o tom rozhoduje při soudním přelíčení, kterého se můžete zúčastnit.
Rozsudek občanskoprávního soudu, který vám přizná náhradu škody, bude vykonán exekučním orgánem, konkrétně soudním úředníkem (komornik).
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.