Poišči informacije po področjih
Vsa naklepna nasilna kazniva dejanja, tj. napad, grožnje z nasiljem in/ali grožnje z uporabo orožja, umor, uboj, nasilni rop in nasilna spolna kazniva dejanja (nespodobni napad in posilstvo). Odškodnina se lahko dodeli tudi preživelim sorodnikom žrtve, ki ji je bila povzročena smrt iz malomarnosti.
Plačilo je nadomestilo za vaše bolečine in trpljenje ter za morebitne zdravstvene stroške, nastale pri zdravljenju poškodbe zaradi kaznivega dejanja, ali za morebitno izgubo zaslužka zaradi posledične nezmožnosti za delo. Ni namenjeno temu, da bi v celoti nadomestilo škodo, temveč gre za določen enkratni znesek, izplačan kot prispevek za kritje stroškov za škodo, ki ste jo utrpeli.
Da, odškodnino lahko prejmete, če ste zakonec ali registrirani partner ali starš, otrok, brat ali sestra žrtve, ki je umrla. Lahko ste upravičeni do odškodnine za stisko, ki ste jo doživeli kot preživeli sorodnik, za pogrebne stroške, ki so vam nastali, in za izgubo možnosti preživljanja zaradi izgube dohodka pokojnika.
Da, Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja (Schadefonds Geweldsmisdrijven) lahko dodeli odškodnino, če oseba utrpi duševno škodo, ker je bila priča nasilnemu kaznivemu dejanju ali je bila neposredno soočena s posledicami nasilnega kaznivega dejanja proti sorodniku.
Da, če je bilo kaznivo dejanje, katerega žrtev ste, storjeno na nizozemskem ozemlju.
Ne, Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja lahko odškodnino dodeli samo zaradi nasilnega kaznivega dejanja, storjenega na nizozemskem ozemlju.
Ne, da bi Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja obravnaval vašo zahtevo, vam kaznivega dejanja ni treba najprej prijaviti policiji. Kljub temu imata v praksi prijava kaznivega dejanja in poznejša kazenska preiskava pomembno vlogo pri utemeljevanju zahtevka. Če kaznivo dejanje ni bilo prijavljeno, mora biti mogoče dokazati verodostojnost zahteve na podlagi drugih objektivnih izjav. Beseda „objektivnih“ se tu nanaša na informacije, pridobljene iz zanesljivih nepristranskih virov.
Ne. Kljub temu lahko Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja v nekaterih primerih meni, da je treba počakati na izid policijske preiskave ali kazenskega postopka, da se ugotovi verodostojnost vaše zahteve.
Ne.
Da. Kar zadeva utemeljitev verodostojnosti, za take zahteve veljajo enaki pogoji kot v primerih, ko je storilec kaznivega dejanja znan.
Da. Svojo zahtevo morate pri Odškodninskemu skladu za nasilna kazniva dejanja vložiti v 10 letih po datumu, na katerega je bilo kaznivo dejanje storjeno. V primeru preživelega sorodnika se to obdobje začne z datumom smrti žrtve.
Odškodnina na primer zajema:
(a) za žrtev kaznivega dejanja:
– materialno (neduševno) škodo:
Plačilo Odškodninskega sklada za nasilna kazniva dejanja ni povezano s konkretnimi izgubami. To je določen, enkratni znesek, ki je nadomestilo za vaše bolečine in trpljenje ter za morebitne zdravstvene stroške, nastale pri zdravljenju poškodbe zaradi kaznivega dejanja, ali za morebitno izgubo zaslužka zaradi posledične nezmožnosti za delo.
– duševno (nematerialno) škodo:
Da.
(b) za upravičence ali sorodnike žrtve:
– materialno (neduševno) škodo:
V primeru preživelih sorodnikov je plačilo tudi nadomestilo za bolečine in trpljenje (stisko zaradi smrti sorodnika), za zdravstvene stroške, npr. za zdravljenje psiholoških težav zaradi smrti sorodnika, in/ali za izgubo zaslužka zaradi nezmožnosti za delo. Lahko se izplača tudi ločeno plačilo kot nadomestilo za pogrebne stroške in izgubo možnosti preživljanja zaradi izgube dohodka pokojnika.
– duševno škodo:
Da.
Z enkratnim izplačilom.
Da bi bili upravičeni do plačila iz Odškodninskega sklada za nasilna kazniva dejanja, je pomembno, da niste sami krivi kaznivega dejanja. Povedano drugače, ne smete biti storilec kaznivega dejanja ali pri njem sodelovati. Če ste bili vpleteni v kaznivo dejanje, lahko Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja zavrne vašo zahtevo ali zmanjša znesek izplačane odškodnine.
Vaše finančno stanje ne vpliva na vašo upravičenost do odškodnine za škodo, ki ste jo utrpeli.
Višina plačila običajno temelji na resnosti škode, ki ste jo utrpeli, ali na okoliščinah kaznivega dejanja.
Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja je opredelil šest kategorij škode in za vsako velja določen znesek odškodnine. Kategorija 1 pomeni upravičenost do izplačila v višini
1 000,00 EUR, kategorija 6 pa do izplačila v višini 35 000,00 EUR.
Ne.
Da, če se ta odškodnina nanaša na bolečine in trpljenje, zdravstvene stroške ali izgubo zaslužka.
Da, Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja vam lahko izplača predujem odškodnine v obliki začasnega plačila. To lahko stori pod pogojem, da zahteva izpolnjuje zakonske zahteve (tj. z gotovostjo je bilo dokazano, da ste upravičeni do plačila) in da sklad ne more sprejeti dokončne odločbe v kratkem roku. Zahtevek za predujem bo obravnavan samo, če ga vložite pisno in pojasnite, zakaj je predujem potreben in nujen, npr. če nimate dovolj finančnih sredstev za zdravljenje poškodbe, ki ste jo utrpeli. Za odobritev predujma ne zadošča zgolj dejstvo, da ste v težkem finančnem položaju.
Lahko vložite dodatno zahtevo, če se po prejetju odločbe o dodelitvi odškodnine izkaže, da je vaša poškodba veliko hujša od tiste, na kateri je temeljila odločba o vaši prvi zahtevi. Preživeli sorodnik lahko vloži dodatno zahtevo samo za pogrebne stroške in izgubo možnosti preživljanja.
Ne.
Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja (Schadefonds Geweldsmisdrijven)
Postbus 71
NL-2501 CB Haag.
Na Odškodninski sklad za nasilna kazniva dejanja (Schadefonds Geweldsmisdrijven)
Postbus 71
NL-2501 CB Haag.
Ne.
Največ 26 tednov.
V šestih tednih lahko vložite pisno pritožbo pri odboru Odškodninskega sklada za nasilna kazniva dejanja (Commissie Schadefonds Geweldsmisdrijven). V pritožbi morate navesti, s katerimi točkami odločbe se ne strinjate in zakaj. Pritožbo lahko pošljete na naslov:
Schadefonds Geweldsmisdrijven
Afdeling Bezwaar
Postbus 71
NL-2501 CB Haag
https://www.schadefonds.nl/english-information/
https://www.schadefonds.nl/english-information/
Telefon: 0704142000.
Subvencionirana pravna pomoč ni na voljo. Lahko pa dobite nasvet in podporo nizozemske organizacije za podporo žrtvam (Slachtofferhulp Nederland), če se obrnete na naslov https://www.slachtofferhulp.nl/english/. Telefon: 09000101.
Nizozemska organizacija za podporo žrtvam: https://www.slachtofferhulp.nl/english/. Telefon: 09000101.
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.