Poišči informacije po področjih
Za nasilno naklepno kaznivo dejanje proti osebi.
Za poškodbe (fizične in duševne), katerih zdravljenje traja več kot osem dni.
Da. Poleg žrtve lahko odškodnino prejmejo tudi predniki ali potomci žrtve, posvojitelji ali rejniki, posvojenci ali rejenci, zakonec ali registrirani partner žrtve, če so ob storitvi kaznivega dejanja z žrtvijo živeli v istem gospodinjstvu, ter vzdrževani družinski člani žrtve .
Da, smrt žrtve ni pogoj za odškodnino za vzdrževane družinske člane ali druge upravičence.
Da, če zakonito bivate v EU ali če ste žrtev trgovine z ljudmi.
Odškodnina se lahko uveljavlja samo za kazniva dejanja, storjena na ozemlju Madžarske. Če je bilo kaznivo dejanje storjeno v drugi državi, lahko svojo zahtevo za odškodnino vložite na Madžarskem. V takih primerih bodo madžarski organi zahtevo poslali državi članici, v kateri je bilo kaznivo dejanje storjeno.
Da, pogoj za odškodnino je, da je v zvezi s storjenim dejanjem začet kazenski postopek.
Ne, odškodnino lahko uveljavljate takoj po začetku kazenskega postopka.
Ne.
Da, tako zahtevo lahko vložite. V takih primerih morate obseg škode, vzročno povezavo med škodo in dejanjem ter potrebo po odškodnini podpreti z dokazi.
Odškodnino morate uveljavljati v treh mesecih po kaznivem dejanju. Zastaralni rok za vložitev zahteve je pet let od kaznivega dejanja.
Odškodnina na primer zajema:
Odškodnina se lahko zahteva kot enkratno plačilo ali v obliki mesečnih obrokov.
Do odškodnine, ki jo plača država, niste upravičeni, če je bilo v pravnomočni sodni odločbi ugotovljeno, da je ravnanje žrtve prispevalo h kaznivemu dejanju ali je bilo vzrok zanj ali da je bila škoda povzročena s protipravnim ravnanjem. Nadaljnji razlogi za izključitev so zavrnitev pričanja, zavrnitev obveznega sodelovanja ali neobstoj zasebnega predloga.
Samo žrtve s posebnimi socialnimi potrebami so upravičene do odškodnine. Žrtev ima posebne socialne potrebe, če njen meseči neto dohodek (dohodek na osebo, če osebe živijo v istem gospodinjstvu) leta 2018 ni presegel 226 328 HUF ali če prejema druge prejemke, določene v zakonodaji. Dohodkovni položaj se pri žrtvah terorističnih kaznivih dejanj ne upošteva.
Ne.
Znesek odškodnine ne presega petnajstkratnika osnovnega zneska (113 164 HUF), kar je leta 2018 znašalo 1 697 460 HUF. Znesek enkratnega plačila je: 100 % škode, ki ne presega petkratnika osnovnega zneska; petkratnik osnovnega zneska, čemur se prišteje 75 % dela, ki presega petkratnik osnovnega zneska, za škodo med petkratnikom in desetkratnikom osnovnega zneska; ter 8,75-kratnik osnovnega zneska, čemur se prišteje 50 % dela, ki presega desetkratnik osnovnega zneska, za škodo, ki presega desetkratnik osnovnega zneska. Znesek odškodnine v obliki obroka je: 75 % dokazane izgube dohodka, če je žrtev mlajša od 18 let ali je odvisna od pomoči drugih oseb, in 50 % dokazane izgube dohodka, če žrtev ni odvisna od pomoči drugih oseb.
Ni najnižjega zneska. Znesek odškodnine ne presega petnajstkratnika osnovnega zneska (113 164 HUF), kar je leta 2018 znašalo 1 697 460 HUF. Najvišji mesečni znesek odškodnine, ki se lahko uveljavlja v obliki obroka, je osnovni znesek, ki je leta 2018 znašal 113 164 HUF.
Ali se odškodnina, ki jo za izgube prejmem iz drugih virov (na primer od delodajalca ali iz sheme zasebnega zavarovanja), odšteje od odškodnine, ki jo izplača organ/telo?
V zahtevi mora biti naveden znesek škode. Vsak znesek, prejet iz drugega vira, se odšteje od zneska odškodnine.
Država povrne znesek škode, podprte z dokazi, tudi če se lahko povrne iz drugega vira. Če se škoda pozneje nadomesti iz drugega vira, je treba predujem vrniti.
Ne. Odškodnina se lahko dodeli samo enkrat.
Ne, vložitev zahteve je brezplačna.
Službe za podporo žrtvam vladnega(-ih) urada(-ov) v Budimpešti (okrožjih).
Zahteva se lahko vloži pri katerem koli okrajnem uradu (organi pomoči) ali neposredno pri organu, ki odloča (vladni urad(-i) v Budimpešti (ali okrožjih)).
Ne.
Rok za obravnavo zahtev je največ 60 dni.
Zoper odločbo na prvi stopnji se je mogoče pritožiti, pritožbo pa obravnava Ministrstvo za pravosodje kot drugostopenjski organ. Zoper odločbo, ki jo na drugi stopnji izda Ministrstvo za pravosodje, se lahko pri sodišču začne upravni spor.
http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat
Telefonska pomoč za žrtve (Áldozatsegítő Vonal) je na številki 0680225225 v madžarščini in angleščini na voljo 24 ur na dan, vse dni v tednu.
Da, dobite jo lahko na podlagi zakona LXXX iz leta 2003 o pravni pomoči.
Storitve za podporo pri uveljavljanju vaših interesov so na voljo na katerem koli uradu za podporo žrtvam, kjer svetovalci za podporo žrtvam zainteresiranim osebam zagotavljajo praktično pomoč (na primer pomoč pri izpolnjevanju zahtev, zagotavljanje informacij). Žrtve se lahko obrnejo tudi na organizacije civilne družbe (na primer Beli obroč (Fehérgyűrű), Madžarska baptistična pomoč (Baptista Szeretetszolgálat) itd.).
Strani v jezikih držav članic pripravljajo posamezni nacionalni organi, njihov prevod pa zagotavlja prevajalska služba Evropske komisije. Prevodi zato morda še ne vsebujejo kasnejših sprememb izvirnika, ki so jih vnesli nacionalni organi. Evropska komisija ne prevzema nobene odgovornosti za informacije ali podatke, ki jih vsebuje oziroma na katere se sklicuje ta dokument. Za pravila o avtorskih pravicah države članice, ki je odgovorna za to stran, glejte pravno obvestilo.