Informácie podľa oblasti
Za úmyselný násilný trestný čin spáchaný proti osobe.
Za zranenia (telesné alebo duševné), ktorých liečenie trvá viac ako osem dní.
Áno. Okrem obete môžu získať náhradu škody predkovia alebo potomkovia obete, osvojitelia alebo profesionálni rodičia, osvojené deti alebo deti v pestúnskej starostlivosti, manžel alebo registrovaný partner, ak žil s obeťou v spoločnej domácnosti v čase, keď bol spáchaný trestný čin, ako aj závislé osoby obete.
Áno, smrť obete nie je podmienkou na vyplatenie náhrady škody pre závislé osoby alebo iné oprávnené osoby.
Áno, ak sa oprávnene zdržiavate v EÚ alebo ak ste sa stali obeťou obchodovania s ľuďmi.
Náhradu škody si možno uplatniť iba za trestné činy spáchané na území Maďarska. Ak došlo k spáchaniu trestného činu v inej krajine, môžete podať žiadosť o náhradu škody v Maďarsku. V takýchto prípadoch maďarské orgány postúpia žiadosť členskému štátu, kde bol trestný čin spáchaný.
Áno, podmienkou na vyplatenie náhrady škody je začatie trestného konania v súvislosti so spáchaným skutkom.
Nie, nárok na náhradu škody si možno uplatniť ihneď po začatí trestného konania.
Nie.
Áno, môžete požiadať o náhradu škody. V takýchto prípadoch sa musí rozsah škody, príčinná súvislosť medzi škodou, konaním a potrebou náhrady škody podložiť dôkazmi.
Nárok na náhradu škody sa musí uplatniť do troch rokov od spáchania trestného činu. Premlčacia lehota pre uplatnenie nároku na náhradu škody je päť rokov od spáchania trestného činu.
Náhrada škody sa bude vzťahovať napríklad na:
Nárok na náhradu škody si možno uplatniť vo forme jednorazovej platby alebo vo forme mesačného príspevku.
Náhrada škody zo strany štátu sa nevyplatí, pokiaľ sa v konečnom súdnom rozhodnutí konštatuje, že správanie obete prispelo k trestnému činu alebo bolo príčinou trestného činu, alebo že škoda bola spôsobená protiprávnym konaním. Ďalšie dôvody na vylúčenie sú odmietnutie svedčiť, odmietnutie povinnosti spolupracovať alebo neexistencia osobného návrhu.
Nárok na náhradu škody majú iba obete so sociálnymi potrebami. Obeť má sociálne potreby, ak jej mesačný čistý príjem v roku 2018 (príjem na osobu v prípade osôb žijúcich v spoločnej domácnosti) nepresahuje 226 328 HUF alebo prijíma iné výhody vymedzené v právnych predpisoch. Príjmová situácia obetí teroristických trestných činov sa neberie do úvahy.
Nie.
Výška náhrady škody nepresiahne pätnásťnásobok základnej výšky (113 164 HUF), ktorá sa v roku 2018 rovná sume 1 697 460 HUF. Výška jednorazovej platby je: 100 % škody nepresahujúcej päťnásobok základnej výšky, päťnásobok základnej sumy plus 75 % z časti presahujúcej päťnásobok základnej výšky za škodu v rozmedzí päť až desaťnásobku základnej výšky a 8,75 násobok základnej výšky a 50 % z časti presahujúcej desaťnásobok základnej výšky za škody presahujúce desaťnásobok základnej výšky. Výška náhrady škody vo forme príspevku je: 75 % zo straty príjmov podložených dôkazmi v prípade, ak obeť je mladšia ako 18 rokov alebo je závislá od pomoci iných osôb, a 50 % zo straty príjmov podložených dôkazmi v prípade, že obeť nie je závislá od pomoci iných osôb.
Neexistuje minimálna výška. Výška náhrady škody nepresiahne pätnásťnásobok základnej výšky (113 164 HUF), ktorá sa v roku 2018 rovná sume 1 697 460 HUF. Maximálna mesačná výška náhrady škody, ktorá sa môže žiadať vo forme príspevkov je základná výška, ktorá v roku 2018 dosahuje 113 164 HUF.
Ak dostanem náhradu škody za utrpenú stratu z iných zdrojov (napríklad od svojho zamestnávateľa alebo zo systému súkromného poistenia), odráta sa jej výška od výšky náhrady škody, ktorú mi vyplatí orgán/subjekt?
Výška náhrady škody sa musí uviesť v žiadosti o náhradu škody. Akákoľvek výška získaná z iného zdroja sa musí odpočítať od výšky náhrady škody.
Štát uhradí výšku škody podloženú dôkazmi, aj keď ju je možné získať z iného zdroja. Ak sa náhrada škody uhradí neskôr z iného zdroja, záloha sa musí vrátiť.
Nie, náhrada škody sa môže priznať iba raz.
Nie, podanie žiadosti je bezplatné.
Služby na podporu obetí vládneho(-ych) úradu(-ov) hlavného mesta Budapešť (krajov).
Žiadosť je možné podať na každom okresnom úrade (asistenčný orgán) alebo priamo rozhodovaciemu orgánu [vládnemu(-ym) úradu(-om) hlavného mesta Budapešti (alebo kraja)].
Nie.
Lehota na spracovanie žiadostí je maximálne 60 dní.
Proti rozhodnutiu vydanému v prvom stupni možno podať odvolanie, o ktorom rozhoduje ministerstvo spravodlivosti ako orgán druhého stupňa. Proti rozhodnutiu vydanému ministerstvom spravodlivosti v druhom stupni možno podať návrh na správne konanie na súd.
http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat
24/7 linka pomoci na podporu obetí (Áldozatsegítő Vonal): 06-80-225-225 v maďarskom a anglickom jazyku.
Áno, na základe zákona LXXX z roku 2003 o právnej pomoci.
Služby na pomoc pri uplatnení vašich záujmov sú k dispozícii v každej kancelárii služieb na podporu obetí, kde poradcovia na podporu obetí poskytujú praktickú pomoc (napríklad: pomoc pri vypĺňaní žiadostí, poskytovanie informácií) zainteresovaným stranám. Obete sa môžu obrátiť aj na organizácie občianskej spoločnosti [napríklad: Biely kruh (Fehérgyűrű), Maďarská baptistická pomoc (Baptista Szeretetszolgálat) atď.].
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.