Informácie podľa oblasti
O odškodnenie môžete požiadať, ak ste nevinná obeť násilného trestného činu, alebo ak vaša blízka osoba zomrela v dôsledku násilného trestného činu. V prílohe B systému je vymenované, čo je a čo nie je násilný trestný čin na účely systému. Odškodnenie je dostupné aj pre osoby, ktoré utrpeli ujmu, keď podstupovali výnimočné a odôvodnené riziko s cieľom predísť alebo zabrániť trestnému činu vrátane zadržania podozrivého páchateľa.
Môžete požiadať o odškodnenie za:
Úspešné nebudú všetky žiadosti o odškodnenie, musíte byť oprávnení podľa pravidiel systému.
Ak ste blízkym príbuzným osoby, ktorá zomrela v dôsledku zranení, ktoré utrpela, môžete požiadať o vyplatenie odškodnenia. Aby ste boli oprávneným na takéto vyplatenie odškodnenia, musíte byť osobou, ktorá sa v rámci systému nazýva „oprávnený príbuzný“.
Oprávnený príbuzný je osoba, ktorá v čase úmrtia zosnulého bola:
Môžete byť oprávnený na podanie žiadosti za psychickú ujmu, ak ste boli svedkom a boli prítomný pri incidente, v ktorom došlo k ujme blízkej osoby v dôsledku násilného trestného činu. Oprávnený môžete byť tiež vtedy, ak ste boli zúčastnený bezprostredne po incidente, v ktorom blízka osoba utrpela ujmu.
Ak žiadate o vyplatenie odškodnenia preto, že ste boli svedkom, alebo ste boli zúčastnený bezprostredne po čine, v ktorom blízka osoba utrpela ujmu, museli ste v dôsledku toho utrpieť psychickú ujmu. Budete potrebovať lekárske potvrdenie od psychiatra alebo klinického psychológa, ktorý túto skutočnosť potvrdí.
Príbuzní, ktorí môžu byť oprávnení, sú vymenovaní vyššie.
Na platbu z tohto systému pre odškodnenia budete oprávnený, ak spĺňate jednu z podmienok, ako je trvalý pobyt, štátna príslušnosť a iné požiadavky podľa odseku 10. To znamená, že musíte byť osobou so zvyčajným miestom pobytu v Spojenom kráľovstve v čase incidentu, alebo musí byť splnená jedna z podmienok uvedených v odsekoch 11 alebo 13 tohto systému.
Oprávnený na odškodnenie budete aj vtedy, ak ste štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie (EÚ), Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) alebo Dohovoru Rady Európy o odškodnení obetí násilných trestných činov. Osobitné ustanovenia sa vzťahujú na potenciálne obete obchodovania s ľuďmi a osoby, ktoré podali žiadosť o azyl. Kritériá sú v plnom rozsahu uvedené v odseku 10 systému.
Odškodnenie sa v rámci systému vypláca za incidenty, ku ktorým došlo vo Veľkej Británii (Škótsko, Anglicko a Wales).
Ak ste osobou s oprávneným pobytom v Spojenom kráľovstve (UK) a utrpeli ste ujmu v dôsledku násilného trestného činu v inej krajine, ktorá je súčasťou Európskej únie (EÚ), môžeme vám pomôcť požiadať o odškodnenie z tejto krajiny. Zatelefonujte nášmu asistenčnému tímu pre EÚ na číslo 0300 003 3061 alebo pošlite e-mail na eucat@cica.gsi.gov.uk
Ak ste utrpeli ujmu mimo EÚ, môžete podať žiadosť v rámci podobného systému fungujúceho v príslušnej krajine. Viac informácií získate, keď sa obrátite na úrad Foreign and Commonwealth Office. Informácie nájdete na https://www.gov.uk
Áno. Ak trestný čin, za ktorý žiadate odškodnenie nebol nahlásený polícii, platbu nemôžeme uskutočniť. Podmienkou systému je, že všetky incidenty, za ktoré sa podáva žiadosť, musia byť nahlásené polícii.
Nie. Nemusíte pred podaním žiadosti čakať na výsledok policajného vyšetrovania alebo trestného konania.
Systém má slúžiť ako jedna z posledných možností. Ak existuje možnosť domáhať sa odškodnenia inde, mali by ste tak urobiť. Očakávame, že podniknete všetky primerané kroky na získanie všetkých dávok sociálneho zabezpečenia, poistného plnenia, náhrad škôd alebo odškodnenie, na ktoré môžete byť oprávnený v dôsledku ujmy, ktorú ste utrpeli.
Na vyplatenie v rámci systému môžete byť stále oprávnený aj v prípade, ak útočník, ktorý vás napadol, nie je známy, alebo nie je odsúdený. Očakáva sa od vás plná spolupráca v rámci akéhokoľvek policajného vyšetrovania. Rozhodnutia v rámci systému sú vykonávané na základe rovnováhy pravdepodobností.
Žiadosť musíte podať hneď, ako je to pre vás prakticky možné. Ak ste boli dospelou osobou v čase incidentu, za bežných okolností by to nemalo byť neskôr než do dvoch rokov po incidente. Tento časový limit môžeme predĺžiť len vtedy, ak:
– Fyzická (iná než psychická) ujma:
– Psychická (nemajetková) ujma:
– Fyzická (iná než psychická) ujma:
– Psychická ujma:
Vždy, keď je to možné, nároky vybavujeme tak, že ponúkneme jednu paušálnu platbu.
Váš nárok môže byť ovplyvnený, ak:
Podľa systému sa neskúmajú majetkové pomery.
Odškodnenie nemôžeme vyplatiť za týchto okolností:
Odškodnenie sa tiež neposkytne alebo sa zníži, ak ste dostali odškodnenie za tú istú ujmu z určitých iných zdrojov vrátane náhrady škody priznanej civilným súdom.
Pravidlá systému a výšku priznaných platieb stanovuje Parlament a vypočítavajú sa na základe sadzobníka ujmy. Výška priznaného odškodnenia je rôzna v závislosti od závažnosti ujmy.
Minimálna výška priznaného odškodnenia je 1 000 GBP a maximálna platba je 500 000 GBP.
My vypočítame každú výšku priznaného odškodnenia.
Výšku priznaného odškodnenia znížime, ak ste dostali alebo máte nárok na platbu za rovnakú ujmu na základe:
Ak sú priznané osobitné výdavky, znížime vašu platbu, aby sa zohľadnili dávky sociálneho zabezpečenia za rovnakú ujmu a zaplatené poistné bez ohľadu na to, kto zaplatil poistné, ak podávate žiadosť o odškodnenie na také položky ako úpravy vášho domova alebo osobná starostlivosť.
Ak sme rozhodli, že ste oprávnený na platbu, ale nemôžeme prijať konečné rozhodnutie, môže sa zvážiť uskutočnenie priebežnej platby. Ak nie sme schopní prijať konečné rozhodnutie, pravdepodobne to bude preto, že čakáme, kým sa nevysvetlí dlhodobý vplyv ujmy, ktorú ste utrpeli.
Opätovné otvorenie žiadosti po uskutočnenej konečnej platbe môžeme zvážiť, ak:
Prípad obvykle neotvoríme, pokým od prijatia konečného rozhodnutia neuplynula lehota dva roky. Ak nás žiadate o opätovné otvorenie prípadu po viac než dvoch rokoch po našom rozhodnutí, zvážime to len vtedy, ak budete schopný nám poskytnúť dostatok dôkazov na prijatie rozhodnutia o prípade bez potreby ďalšieho rozsiahleho vyšetrovania.
Informácie, ktoré od vás potrebujeme, závisia od toho, aký typ žiadosti predložíte. V postupe na podanie žiadosti bude uvedené, aké informácie sa požadujú v danom čase. Napíšeme vám tiež, ak budeme potrebovať nejaké ďalšie informácie.
Za podanie žiadosti o odškodnenie sa neplatí. V prípade potreby vás požiadame o poskytnutie lekárskeho potvrdenia. Ak sa so získaním lekárskeho potvrdenia spájajú náklady, môže sa od vás očakávať, že ich uhradíte. Náklady na získanie lekárskeho potvrdenia sa budú líšiť, neočakáva sa však, že zaplatíte viac než 50 GBP.
The Criminal Injuries Compensation Authority (Úrad pre odškodnenie ujmy v dôsledku trestnej činnosti).
Criminal Injuries Compensation Authority (CICA)
Alexander Bain House
Atlantic Quay
15 York Street
Glasgow
G2 8JQ
Tel.: UK: +44 (0)300 003 3601; (zo zahraničia): +44(0)203 684 2517
Webové sídlo: https://www.gov.uk/
Nie, budeme s vami korešpondovať.
Doba potrebná na posúdenie vášho nároku sa bude líšiť v závislosti od zložitosti prípadu. Napríklad v prípade žiadostí zahŕňajúcich ušlý zárobok to bude trvať dlhšie ako v prípade žiadostí, ktoré zahŕňajú úhradu podľa sadzobníka ujmy. Úrad CICA vybavovanie vašej žiadosti neukončí, pokým nepotvrdíte, že ste sa nevyliečili, pokiaľ je to možné, zo svojich zranení. Snažíme sa vyriešiť jednoduché prípady do 12 mesiacov od doručenia žiadosti.
Ak nesúhlasíte s pôvodným rozhodnutím a chcete ho dať preskúmať, musíte nám poslať písomnú žiadosť o preskúmanie do 56 dní od dátumu vydania pôvodného rozhodnutia. Budete musieť priložiť ďalšie dôkazy, ktoré si želáte, aby sme posúdili na podporu vašej žiadosti.
Keď dostaneme vašu žiadosť o preskúmanie spolu so všetkými podpornými informáciami od vás, posúdi ju iný pracovník zodpovedný za vybavovanie žiadostí ako ten, ktorý vydal pôvodné rozhodnutie. Rozhodnutie na základe preskúmania môže byť priaznivejšie alebo menej priaznivé než pôvodné rozhodnutie, alebo pôvodné rozhodnutie môže zostať nezmenené.
Ak nesúhlasíte s rozhodnutím na základe preskúmania, môžete podať odvolanie na súd prvého stupňa (odškodnenie ujmy v dôsledku trestnej činnosti) v súlade s pravidlami súdneho poriadku. Tieto pravidlá sa uvádzajú na webovom sídle súdu prvého stupňa.
O odškodnenie môžete požiadať cez naše webové sídlo, ktoré obsahuje užitočné informácie o systéme.
Odkaz na naše webové sídlo je uvedené vyššie a pomôcť vám môžu naši poradcovia v centre služieb pre klientov na telefónnom čísle +44(0)300 003 3601. Upozorňujeme, že poradcovia služieb pre klientov budú s vami hovoriť len anglicky.
Na podanie žiadosti o odškodnenie nepotrebujete plateného zástupcu, napr. právneho zástupcu alebo spoločnosť zaoberajúcu vymáhaním nárokov. Ak sa rozhodnete pre platené zastúpenie, náklady na takéto zastúpenie nemôžeme uhradiť a tieto náklady budete musieť zaplatiť sami.
Ak potrebujete pomôcť so žiadosťou, môžete sa obrátiť na Victims Information Service (informačné služby pre obete).
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.