Česká republika poskytne peňažnú pomoc obetiam trestných činov, ktorým bola spôsobená ujma na zdraví, ako aj pozostalým obetí, ktoré zomreli následkom trestného činu. Okrem toho majú nárok na peňažnú pomoc obete trestných činov proti ľudskej dôstojnosti v sexuálnej oblasti a týrané deti.
Peňažná pomoc slúži na prekonanie zhoršenia sociálnej situácie, ku ktorému dochádza v dôsledku trestného činu, pričom nenahrádza povinnosť páchateľa nahradiť škodu, ktorú spôsobil obeti.
Pozostalým sa peňažná pomoc poskytuje v paušálnej sume, obete, ktorým bola spôsobená ujma na zdraví, môžu takisto požiadať o pomoc v paušálnej výške (ktorá je odstupňovaná podľa miery spôsobených následkov), alebo si môžu uplatniť nárok na náhradu vynaložených liečebných nákladov či náhradu ušlého zárobku. Obete trestných činov proti ľudskej dôstojnosti v sexuálnej oblasti či týrané deti môžu požiadať o náhradu nákladov na terapiu, ktorej cieľom je zmierniť utrpenú nemajetkovú ujmu.
Áno, pozostalí po obetiach, ktoré zomreli následkom trestného činu, majú právo na peňažnú pomoc, a to v prípade, že ide o rodiča, manžela(-ku), registrovaného(-ú) partnera (-ku), dieťa či súrodenca zosnulého(-ej), ktorý(-á/é) v čase úmrtia žil(-a/o) so zosnulým(-ou) v spoločnej domácnosti, alebo v prípade, že ide o osobu, ktorá zosnulému(-ej) poskytovala alebo bola povinná poskytovať výživu.
V takom prípade nárok na peňažnú pomoc nemáte.
Môžete, pokiaľ máte trvalý pobyt alebo sa oprávnene zdržiavate na území iného štátu EÚ a stali ste sa obeťou trestného činu spáchaného v Českej republike, alebo pokiaľ sa oprávnene zdržiavate už viac ako 90 dní na území Českej republiky a stali ste sa obeťou trestného činu spáchaného v tejto krajine, alebo pokiaľ ste na území Českej republiky požiadali o medzinárodnú právnu ochranu alebo vám bol udelený azyl či doplnková ochrana, prípadne za podmienok stanovených v medzinárodnej zmluve.
Ak ste štátnym občanom Českej republiky, máte nárok na peňažnú pomoc bez ohľadu na to, v akej krajine bol spáchaný trestný čin, ktorého ste sa stali obeťou.
Áno, nahlásenie činu polícii je nevyhnutnou podmienkou.
Nie je nutné čakať na výsledok vyšetrovania, peňažnú pomoc je možné poskytnúť, ak na základe doterajšieho vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní nie je pochýb o tom, že bol spáchaný trestný čin a že sú splnené zákonné predpoklady pre vznik nároku na peňažnú pomoc.
Pokiaľ si neuplatníte nárok na náhradu škody spôsobenej páchateľom, môže byť peňažná pomoc znížená či dokonca nepriznaná.
Tu je potrebné odlíšiť dve rôzne situácie – buď páchateľ nie je známy alebo osoba stíhaná za daný skutok nebola uznaná za vinnú, hoci je zjavné, že k trestnému činu došlo (to znamená, že skutok sa stal, len ho mohol spáchať niekto iný). V takom prípade vám prislúcha nárok na peňažnú pomoc. Pokiaľ bol, samozrejme, páchateľ zbavený viny, pretože stíhaný skutok vôbec nie je trestným činom, nárok na peňažnú pomoc vám bohužiaľ nemôže prislúchať. Pri posudzovaní žiadosti sa vychádza primárne z materiálov, ktoré zhromaždili orgány činné v trestnom konaní, pričom je na vás doložiť mieru spôsobenej ujmy a prípadne aj mieru zohľadniteľnej škody (výšku liečebných nákladov a ušlého zárobku).
Žiadosť je nutné podať do dvoch rokov od okamihu, kedy ste sa dozvedeli o škode, nie však neskôr než päť rokov odo dňa spáchania trestného činu. Uplynutím jednej z týchto lehôt zaniká právo na poskytnutie peňažnej pomoci.
– majetkovú (inú než psychickú) ujmu:
– psychickú (morálnu) ujmu:
– majetkovú (inú než psychickú) ujmu:
– psychickú ujmu:
Peňažná pomoc sa vypláca jednorazovo.
Vaša trestná minulosť je pre vznik nároku na peňažnú pomoc nerozhodná, pokiaľ však nespolupracujete s orgánmi činnými v trestnom konaní na objasnení skutku, nemôže vám byť priznaná peňažná pomoc. Rovnako sa vám neposkytne pomoc, ak ste sa zúčastnili na trestnom čine ako spolupáchateľ.
Pokiaľ neposkytnete v rámci konania o peňažnej pomoci potrebnú spoluprácu, môže byť konanie pozastavené alebo vaša žiadosť zamietnutá.
Peňažná pomoc by vám nemusela byť priznaná, len ak by bolo zjavné, že sa spáchaním trestného činu nezhoršila vaša sociálna situácia.
Peňažná pomoc môže byť znížená alebo vám nemusí byť priznaná, pokiaľ ste nejakým spôsobom spoluzavinili vznik ujmy.
Obete, ktorým bola spôsobená ľahká ujma na zdraví, môžu žiadať o paušálnu pomoc vo výške 10 000 Kč.
Obete, ktorým bola spôsobená ťažká ujma na zdraví, môžu žiadať o paušálnu pomoc vo výške 50 000 Kč.
Namiesto paušálnej pomoci môžu obete, ktorým bola spôsobená ujma na zdraví, žiadať o peňažnú pomoc až do výšky 200 000 Kč zodpovedajúcu preukázaným liečebným nákladom a/alebo ušlému zárobku.
Pozostalým prináleží peňažná pomoc v paušálnej výške 200 000 Kč s výnimkou súrodencov, ktorí majú nárok na pomoc vo výške 175 000 Kč.
Ako obeť trestného činu, ktorej bola spôsobená ujma na zdraví, či ako pozostalý(-á) môžete získať najviac 200 000 Kč. Navyše platí, že v prípade úmrtia môže peňažná pomoc poskytnutá všetkým pozostalým dosahovať maximálne 600 000 Kč, pričom ak je pozostalých viac, poskytnutá pomoc sa primerane zníži, aby sa zachovala maximálna možná výška peňažnej pomoci.
Áno.
Jedine ak by šlo o poistenie pokrývajúce povinnosť páchateľa uhradiť spôsobenú škodu, čo v českom právnom systéme prakticky pripadá do úvahy u dopravných nehôd a pracovných úrazov.
Preddavky peňažnej pomoci sa neposkytujú.
Áno, do maximálnej prípustnej výšky peňažnej pomoci.
Nie.
Ministerstvo spravodlivosti.
Na ministerstvo spravodlivosti.
Nie.
O žiadosti by sa malo rozhodnúť do 3 mesiacov.
Podaním správnej žaloby na súde.
Na webových stránkach Ministerstva spravodlivosti, v mimovládnych organizáciách zaoberajúcich sa pomocou obetiam trestných činov, v rámci probačnej a mediačnej služby.
Nie.
Áno, na vlastné náklady.
Jednou z najväčších organizácií je Biely kruh bezpečia, pomoci obetiam sa venuje aj Probačná a mediačná služba Českej republiky.
Obsah pôvodných vnútroštátnych jazykových verzií na tejto webovej lokalite spravujú príslušné členské štáty. Preklady týchto textov zabezpečila Európska komisia. V prekladoch preto ešte môžu chýbať možné úpravy pôvodných textov, ktoré neskôr vykoná príslušný štátny orgán členského štátu. Európska komisia vylučuje akúkoľvek zodpovednosť za akékoľvek informácie alebo údaje obsiahnuté alebo uvedené v tomto dokumente. Právne normy v oblasti autorských práv členského štátu zodpovedných za túto stránku nájdete v právnom oznámení.