Wyszukaj informacje według regionu
W przepisach przewidziano jednorazową kompensatę dla osób, które poniosły szkodę na osobie wskutek umyślnego przestępstwa z użyciem przemocy; z tytułu innych przestępstw nie wypłaca się kompensaty. Do przestępstw uprawniających do uzyskania kompensaty z tytułu szkody na osobie zalicza się w szczególności zabójstwo i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Zgodnie z przepisami przestępstwa takie jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, przemoc seksualna i zgwałcenie uznaje się za odrębną kategorię przestępstw, z tytułu których przysługuje kompensata za krzywdę.
Ofiary przestępstw z użyciem przemocy otrzymują wyłącznie kompensatę proporcjonalną do stopnia poniesionej szkody (zadośćuczynienie za ból oraz ograniczenie udziału w życiu społecznym). W przypadku takich przestępstw jak handel ludźmi, zgwałcenie, wykorzystywanie seksualne i przemoc seksualna w przepisach przewidziano kompensatę za doznaną krzywdę.
Jeżeli ofiara zmarła wskutek przestępstwa z użyciem przemocy, zgodnie z obowiązującymi przepisami z wnioskiem o przyznanie kompensaty mogą wystąpić również osoby bliskie ofiary – w szczególności pozostający przy życiu małżonek i pozostające przy życiu dzieci zmarłego; jeżeli zmarły nie ma dzieci – jego pozostający przy życiu rodzice; a jeżeli zmarły nie ma rodziców – dowolna inna osoba, wobec której na zmarłym spoczywał obowiązek alimentacyjny.
Nie, w takich przypadkach prawo nie przewiduje możliwości otrzymania kompensaty przez bliskich ofiary przestępstwa.
O przyznanie kompensaty może ubiegać się ofiara przestępstwa z użyciem przemocy, która jest obywatelem Republiki Słowackiej lub obywatelem innego państwa członkowskiego, bezpaństwowcem posiadającym miejsce zamieszkania w Republice Słowackiej lub w innym państwie członkowskim bądź cudzoziemcem na warunkach i w zakresie, które określono w umowie międzynarodowej ratyfikowanej i ogłoszonej zgodnie z przepisami, jeżeli poniosła szkodę w Republice Słowackiej. Ofiara przestępstwa z użyciem przemocy, której udzielono azylu, ochrony uzupełniającej, tymczasowego schronienia, zgody na pobyt lub nadzwyczajnej zgody na pobyt na terytorium Republiki Słowackiej, może ubiegać się o przyznanie kompensaty, jeżeli poniosła szkodę w Republice Słowackiej.
Nie, w prawie słowackim nie przewidziano takiej możliwości. Ofiara może ubiegać się o kompensatę wyłącznie wtedy, gdy poniosła szkodę na terytorium Republiki Słowackiej.
Ofiara może ubiegać się o kompensatę wyłącznie wtedy, gdy w wyniku postępowania przygotowawczego stwierdzono, że przestępstwo zostało popełnione i że ofiara poniosła w jego wyniku szkodę. Kompensatę można zatem przyznać wyłącznie po zakończeniu postępowania przygotowawczego; to, czy przedmiotowe postępowanie wszczęto na podstawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożonego przez ofiarę czy w inny sposób, nie ma jednak znaczenia.
Tak, ofiara może złożyć wniosek o przyznanie kompensaty wyłącznie wówczas, gdy w toku postępowania karnego sąd wydał prawomocny wyrok lub wyrok nakazowy stwierdzający, że sprawca jest winny popełnienia przestępstwa, w wyniku którego ofiara poniosła szkodę, lub wyrok uniewinniający oskarżonego z uwagi na jego niepoczytalność lub nieletniość, które stanowią przesłanki wyłączające odpowiedzialność karną, a poniesiona przez ofiarę szkoda nie została zrekompensowana w inny sposób. Jeżeli postępowanie karne zostało zawieszone lub umorzone (bądź odroczone) zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy nr 301/2005 (kodeks karny), ofiara może dochodzić kompensaty na podstawie decyzji właściwego organu, który potwierdził wystąpienie opisanych powyżej okoliczności faktycznych. W takich przypadkach wyniki postępowania przygotowawczego lub postępowania przyspieszonego prowadzonego przez organy ścigania nie mogą jednak wzbudzać żadnych wątpliwości co do tego, czy przestępstwo, wskutek którego ofiara poniosła szkodę, rzeczywiście zostało popełnione.
Ofiara przestępstwa z użyciem przemocy, która chce dochodzić kompensaty zgodnie z przedmiotowymi przepisami, jest zobowiązana do wcześniejszego wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym z tytułu poniesionej szkody w toku postępowania karnego. Wymóg ten nie obowiązuje, jeżeli czyn zabroniony doprowadził do śmierci ofiary lub jeżeli ofiara poniosła szkodę wskutek przestępstwa handlu ludźmi, zgwałcenia, napaści na tle seksualnym lub wykorzystywania seksualnego.
Jeżeli nie ustalono tożsamości sprawcy przestępstwa, w wyniku którego ofiara poniosła szkodę, jego miejsce pobytu jest nieznane lub doszło do wystąpienia przeszkody prawnej, która uniemożliwia wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego, a ofiara nie otrzymała pełnego odszkodowania z tytułu poniesionej szkody z innego źródła, może ubiegać się o kompensatę wyłącznie wówczas, gdy wyniki postępowania przygotowawczego lub postępowania przyspieszonego prowadzonego przez organy ścigania nie wzbudzają uzasadnionych wątpliwości co do tego, czy przestępstwo to rzeczywiście zostało popełnione. Na poparcie wniosku należy przedłożyć prawomocną decyzję organu ścigania lub prawomocny wyrok sądu, który jako ostatni rozpoznawał sprawę, aby potwierdzić wystąpienie wskazanych powyżej okoliczności faktycznych.
Wniosek należy złożyć w terminie roku od dnia uprawomocnienia się wyroku orzekającego o winie sprawcy przestępstwa. Jeżeli tożsamość sprawcy nie została ustalona lub wystąpiła przeszkoda prawna, która uniemożliwia wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego, wniosek należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji organu ścigania lub orzeczenia sądu, który jako ostatni rozpoznawał sprawę.
Jeżeli w toku postępowania karnego sąd skieruje ofiarę przestępstwa z użyciem przemocy i wniesione przez nią roszczenie o odszkodowanie z tytułu poniesionej szkody do sądu orzekającego w sprawach cywilnych lub do innego organu, wniosek należy złożyć w terminie roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia uznającego prawo ofiary do wszczęcia postępowania cywilnego lub innego postępowania. Po upływie tego terminu prawo do dochodzenia kompensaty zgodnie z obowiązującymi przepisami wygasa.
Pokryte zostaną na przykład:
Kompensata przysługuje wyłącznie z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu (zadośćuczynienie za ból oraz ograniczenie udziału w życiu społecznym), a przypadkach określonych w obowiązujących przepisach – z tytułu doznanej krzywdy. Kompensata nie pokrywa pozostałych strat ani wydatków.
– szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
– nie ma zastosowania
– szkoda niemajątkowa (krzywda):
– szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
– nie ma zastosowania
– szkoda niemajątkowa (krzywda):
Kompensatę wypłaca się jednorazowo.
Informacje z rejestru karnego pozostają bez wpływu na możliwość otrzymania kompensaty przyznawanej przez Republikę Słowacką. Organ rozstrzygający może obniżyć kwotę kompensaty, jeżeli ofiara przyczyniła się do szkody, którą poniosła wskutek przestępstwa, lub nie skorzystała z przysługującego jej prawa do dochodzenia odszkodowania bezpośrednio od sprawcy przestępstwa, w wyniku którego poniosła szkodę.
Sytuacja finansowa ofiary nie ma wpływu na decyzję w sprawie kompensaty.
Na kwotę kompensaty może mieć wpływ fakt, że ofiara przyczyniła się do szkody, którą poniosła wskutek przestępstwa, lub fakt, że nie skorzystała z przysługującego jej prawa do dochodzenia odszkodowania bezpośrednio od sprawcy przestępstwa.
Jeżeli sąd stwierdził w wyroku, że ofiara poniosła szkodę, wysokość kompensaty jest proporcjonalna do rozmiaru szkody stwierdzonego w tym wyroku; w innych sytuacjach, w których ofiara poniosła szkodę, zastosowanie mają w stosownych przypadkach przepisy szczególne regulujące kwestie związane z przyznawaniem zadośćuczynienia za ból i ograniczenie udziału w życiu społecznym. Kompensata za krzywdę wyrządzoną przestępstwami handlu ludźmi, zgwałcenia, wykorzystywania seksualnego lub przemocy seksualnej stanowi dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia (obowiązującego w chwili doznania krzywdy), natomiast kompensata za krzywdę przyznawana osobom pozostającym przy życiu, jeżeli ofiara zmarła wskutek przestępstwa, stanowi pięćdziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia (obowiązującego w chwili doznania krzywdy).
W przepisach nie określono minimalnej kwoty kompensaty. Maksymalna kwota kompensaty jest równa pięćdziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili popełnienia przestępstwa (uwaga: kwota ta wynosi obecnie 29 000 euro).
Jeżeli w prawomocnym wyroku lub w wyroku nakazowym wydanym w toku postępowania karnego sąd zasądził odszkodowanie za szkodę na osobie, kompensatę z tego tytułu oblicza się i przyznaje proporcjonalnie do rozmiaru szkody określonego w wyroku lub wyroku nakazowym. Jeżeli ofiarę i roszczenie wniesione przez nią w toku postępowania karnego skierowano do sądu orzekającego w sprawach cywilnych, procedurę obliczania i przyznawania kompensaty za szkodę przeprowadza się stosownie do rozmiaru szkody określonego w orzeczeniu sądu cywilnego. W przeciwnym wypadku obliczenie kwoty kompensaty będzie wiązało się z koniecznością przedłożenia opinii lekarskiej. Zasady ustalania kwoty kompensaty określono w przepisach regulujących ogólne zasady obliczania odszkodowania z tytułu szkody na osobie, które służą nie tylko do celów ustalania kwoty kompensaty dla ofiar przestępstw z użyciem przemocy.
Tak, kompensata przysługuje wyłącznie pod warunkiem, że szkoda nie została naprawiona w inny sposób (np. w ramach systemu ubezpieczeń prywatnych lub bezpośrednio przez sprawcę przestępstwa z użyciem przemocy).
Nie przewidziano możliwości otrzymania zaliczki na poczet kompensaty.
Przewidziano taką możliwość: ofiara może ubiegać się o kompensatę wielokrotnie (np. w przypadku zmiany sytuacji lub pogorszenia stanu zdrowia), ale w takim przypadku jest nadal zobowiązana złożyć wniosek w przewidzianym podstawowym terminie (tj. w terminie roku od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego sprawcę lub – jeżeli tożsamość sprawcy nie została ustalona lub wystąpiła przeszkoda prawna, która uniemożliwia wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego – w terminie roku od dnia uprawomocnienia się decyzji organu ścigania lub wyroku sądu, który jako ostatni rozpoznawał sprawę). Całkowita kwota kompensaty przyznanej w jednej sprawie nie może jednak przekraczać pięćdziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.
Postępowanie w sprawie kompensaty jest nieodpłatne.
Wnioski o przyznanie kompensaty rozpatruje Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Słowackiej.
Wniosek należy przesłać na następujący adres: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, ul. Račianska 71, 813-11 Bratysława
Udział ofiary nie jest wymagany.
Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Słowackiej musi rozpatrzyć wniosek o przyznanie kompensaty w terminie 6 miesięcy.
Jeżeli Ministerstwo Sprawiedliwości Republiki Słowackiej nie uwzględni wniosku lub uwzględni go wyłącznie częściowo, ofiara przestępstwa z użyciem przemocy jest uprawniona do wystąpienia o ochronę jej praw podmiotowych w drodze wniesienia skargi do sądu administracyjnego zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy nr 162/2015 (kodeks postępowania sądowoadministracyjnego). Gdzie mogę pobrać niezbędne formularze i uzyskać pozostałe informacje dotyczące wnoszenia wniosku o kompensatę?
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Słowackiej
W toku postępowania karnego organy śledcze przekazują ofiarom informacje o możliwości i warunkach wystąpienia o kompensatę wypłacaną przez Republikę Słowacką.
Informacje na temat kompensaty dla ofiar przestępstw publikuje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby przejść na tę stronę, proszę kliknąć tutaj. Ponadto ofiara przesłuchiwana w toku postępowania karnego otrzymuje informacje na temat organizacji udzielających pomocy i wsparcia ofiarom przestępstw (uwzględniając dane kontaktowe tych organizacji).
Nie przewidziano szczególnej pomocy prawnej do celów ubiegania się o kompensatę. Ofiara może skorzystać z ogólnej pomocy prawnej zapewnianej przez państwo za pośrednictwem Centrum Pomocy Prawnej. Ponadto podstawowe wskazówki na temat sposobów ubiegania się o kompensatę można uzyskać od samego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Tak, na terytorium Republiki Słowackiej funkcjonują organizacje, które zapewniają pomoc i wsparcie ofiarom przestępstw z użyciem przemocy, ale obecnie działają one niezależnie od państwa.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.