Kompensata przysługuje z tytułu wszystkich umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, tj. napaści, groźby użycia przemocy lub groźby użycia broni, zabójstwa, spowodowania śmierci, rozboju oraz przestępstw przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności z użyciem przemocy (napaść na tle seksualnym i zgwałcenie). Kompensatę mogą również otrzymać pozostali przy życiu krewni ofiary nieumyślnego spowodowania śmierci.
Kompensata ma na celu zrekompensowanie bólu i cierpienia ofiary oraz wszelkich poniesionych przez ofiarę kosztów leczenia uszczerbku na zdrowiu poniesionego wskutek przestępstwa lub wszelkiej utraty zarobków spowodowanej niezdolnością do pracy wynikającą z tego uszczerbku. Nie ma ona na celu pełnego zrekompensowania szkody; jest to stała, jednorazowa kwota wypłacana w celu pokrycia kosztów naprawienia szkody poniesionej przez ofiarę.
Tak, wnioskodawca może otrzymać kompensatę, jeśli jest małżonkiem lub zarejestrowanym partnerem bądź rodzicem, dzieckiem, bratem lub siostrą zmarłej ofiary przestępstwa. Może on dochodzić kompensaty za stres, którego doświadczył jako pozostały przy życiu krewny, za poniesione koszty pogrzebu oraz za utratę środków utrzymania w związku z utratą dochodów osoby zmarłej.
Tak, fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy (Schadefonds Geweldsmisdrijven) może przyznać kompensatę świadkowi przestępstwa z użyciem przemocy, jeżeli doznał on uszczerbku na zdrowiu psychicznym, lub osobie bezpośredniego dotkniętej skutkami przestępstwa z użyciem przemocy popełnionego na szkodę jej krewnego.
Tak, pod warunkiem że przestępstwo na szkodę ofiary będącej wnioskodawcą zostało popełnione na terytorium Niderlandów.
Nie, kompensatę z funduszu kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy można przyznać wyłącznie z tytułu przestępstwa z użyciem przemocy popełnionego na terytorium Niderlandów.
Nie, wnioskodawca nie musi składać na policji zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, aby wniosek został rozpatrzony przez fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy. W praktyce zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i wszczęte w związku z nim postępowanie przygotowawcze odgrywają jednak ważną rolę w uzasadnieniu wniosku. Jeżeli przestępstwo nie zostało zgłoszone, musi istnieć możliwość ustalenia zasadności roszczenia na podstawie innych obiektywnych oświadczeń. Termin „obiektywne” oznacza w tym przypadku, że informacje otrzymano z wiarygodnych, bezstronnych źródeł.
Nie. W niektórych przypadkach fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy może jednak uznać, że należy zaczekać na wynik dochodzenia policyjnego lub postępowania sądowego w celu ustalenia zasadności roszczenia wnioskodawcy.
Nie.
Tak. Tego rodzaju wnioski podlegają tym samym warunkom dotyczącym wykazania zasadności co wnioski składane w sprawach, w których sprawca został ustalony.
Tak. Wnioskodawca musi złożyć wniosek do funduszu kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy w terminie 10 lat od dnia popełnienia przestępstwa. W przypadku pozostałego przy życiu krewnego termin ten rozpoczyna bieg w chwili śmierci ofiary.
Czy kompensata pokryje na przykład:
a) w przypadku ofiary czynu zabronionego:
– szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
Świadczenia z funduszu kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy nie wypłaca się z tytułu konkretnych szkód. Jest to ustalona, jednorazowa kwota, która ma na celu zrekompensowanie bólu i cierpienia ofiary oraz wszelkich poniesionych przez ofiarę kosztów leczenia uszczerbku na zdrowiu poniesionego na skutek przestępstwa lub wszelkiej utraty zarobków spowodowanej niezdolnością do pracy wynikającą z tego uszczerbku.
– szkoda niemajątkowa (krzywda):
Tak.
b) w przypadku osób uprawnionych lub krewnych ofiary:
– szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
W przypadku pozostałych przy życiu krewnych celem świadczenia jest również zrekompensowanie bólu i cierpienia (stres spowodowany śmiercią krewnego), poniesionych kosztów leczenia, np. leczenia urazu psychicznego spowodowanego śmiercią krewnego, lub utraty zarobków spowodowanej niezdolnością do pracy wynikającą ze śmierci krewnego. Fundusz może również przyznać osobną kompensatę na pokrycie kosztów pogrzebu oraz z tytułu utraty środków utrzymania w związku z utratą dochodów osoby zmarłej.
– szkoda niemajątkowa (krzywda):
Tak.
W formie jednorazowej płatności.
Aby móc ubiegać się o kompensatę z funduszu kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy, wnioskodawca nie może być winny popełnienia przestępstwa. Innymi słowy, wnioskodawcą nie może być sprawca przestępstwa ani osoba, która uczestniczyła w popełnianiu przestępstwa. Jeśli wnioskodawca uczestniczył w popełnianiu przestępstwa, fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy może odrzucić jego wniosek lub obniżyć kwotę wypłaconej kompensaty.
Sytuacja finansowa wnioskodawcy nie ma wpływu na przysługujące mu prawo do otrzymania kompensaty za poniesione szkody.
Wysokość świadczenia jest zazwyczaj uzależniona od dotkliwości poniesionej szkody lub okoliczności popełnienia przestępstwa.
Fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy określił sześć kategorii szkód i przypisał każdej z nich należną kwotę kompensaty. Kategoria 1. uprawnia do otrzymania świadczenia w wysokości
1000 euro, zaś kategoria 6. – do świadczenia w wysokości 35 000 euro.
Nie.
Tak, jeśli otrzymane świadczenie stanowi zadośćuczynienie za ból i cierpienie lub ma na celu pokrycie kosztów leczenia i zrekompensowanie utraty zarobków.
Tak, fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy może wypłacić zaliczkę na poczet kompensaty w formie płatności tymczasowej. Wypłata zaliczki jest możliwa pod warunkiem, że wniosek spełnia wymogi prawne (tj. ustalono w sposób niebudzący wątpliwości, iż wnioskodawcy przysługuje prawo do otrzymania świadczenia) i że fundusz nie może wydać ostatecznej decyzji w krótkim terminie. Wniosek o zaliczkę zostanie rozpatrzony wyłącznie wówczas, gdy wnioskodawca złoży go na piśmie i uzasadni, dlaczego wypłata zaliczki jest konieczna i pilna – np. ponieważ wnioskodawca nie posiada wystarczających środków na leczenie poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Sam fakt, że wnioskodawca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, nie stanowi wystarczającej przesłanki przyznania zaliczki.
Wnioskodawca może złożyć dodatkowy wniosek, jeżeli po otrzymaniu decyzji o przyznaniu kompensaty okaże się, że szkoda uległa znacznemu pogłębieniu w stosunku do sytuacji, na której oparto decyzję w sprawie pierwszego wniosku. Pozostały przy życiu krewny również może złożyć dodatkowy wniosek, jednak może się ubiegać wyłącznie o pokrycie kosztów pogrzebu i kompensatę z tytułu utraty środków utrzymania.
Nie.
Schadefonds Geweldsmisdrijven (fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy)
Postbus 71
NL-2501 CB Den Haag
Schadefonds Geweldsmisdrijven (fundusz kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy)
Postbus 71
NL-2501 CB Den Haag
Nie.
Nie dłużej niż 26 tygodni.
W terminie 6 tygodni wnioskodawca może wnieść pisemny sprzeciw do komisji funduszu kompensat za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy (Commissie Schadefonds Geweldsmisdrijven). W sprzeciwie tym wnioskodawca powinien wskazać, z którymi punktami decyzji się nie zgadza, i podać uzasadnienie. Pismo można wysłać na adres:
Schadefonds Geweldsmisdrijven
Afdeling Bezwaar
Postbus 71
NL-2501 CB Den Haag
https://www.schadefonds.nl/english-information/
https://www.schadefonds.nl/english-information/
Telefon: 070-4142000
Wnioskodawcy nie przysługuje pomoc prawna finansowana przez państwo. Może on jednak uzyskać porady i wsparcie od Niderlandzkiej Organizacji Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw (Slachtofferhulp Nederland), odwiedzając stronę https://www.slachtofferhulp.nl/english/. Telefon: 0900-0101.
Niderlandzka Organizacja Pomocy na rzecz Ofiar Przestępstw (Slachtofferhulp Nederland): https://www.slachtofferhulp.nl/english/. Telefon: 0900-0101.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.