Wyszukaj informacje według regionu
Kompensata przysługuje z tytułu szkody wywołanej przestępstwem z użyciem przemocy popełnionym przeciwko danej osobie.
Kompensata przysługuje w związku z uszczerbkiem na zdrowiu (fizycznym lub psychicznym) trwającym dłużej niż osiem dni.
Tak. Oprócz ofiary kompensatę mogą otrzymać jej wstępni lub zstępni, jej rodzice adopcyjni lub zastępczy, dzieci przysposobione lub objęte pieczą zastępczą, małżonek/małżonka lub zarejestrowany partner / zarejestrowana partnerka, o ile osoba taka zamieszkiwała z ofiarą w tym samym gospodarstwie domowym w chwili popełnienia zbrodni, a także osoby pozostające na utrzymaniu ofiary.
Tak, śmierć ofiary nie wpływa na prawo do kompensaty osób pozostających na jej utrzymaniu lub innych uprawnionych.
Tak, jeżeli ofiara zamieszkuje legalnie w UE lub jeżeli jest ofiarą handlu ludźmi.
Kompensatę można uzyskać jedynie w związku z przestępstwami popełnionymi na terytorium Węgier. Jeżeli przestępstwo popełniono w innym państwie, można złożyć wniosek o kompensatę na Węgrzech. Wówczas organy węgierskie przekażą wniosek do państwa członkowskiego, w którym przestępstwo popełniono.
Tak, wszczęcie postępowania karnego w związku z popełnionym czynem jest warunkiem otrzymania kompensaty.
Nie, wniosek o kompensatę można złożyć natychmiast po wszczęciu postępowania karnego.
Nie.
Tak, można złożyć taki wniosek. Wówczas należy przedstawić dowody potwierdzające rozmiar szkody, związek przyczynowy między szkodą a czynem oraz uzasadnienie konieczności otrzymania kompensaty.
Wniosek o kompensatę należy wnieść w terminie trzech miesięcy od dnia popełnienia przestępstwa. Termin przedawnienia, po upływie którego nie można już złożyć wniosku, wynosi pięć lat od dnia popełnienia przestępstwa.
Kompensata pokryje na przykład:
Kompensatę można wypłacić jednorazowo lub w formie comiesięcznych świadczeń.
Kompensata państwowa nie przysługuje, jeżeli sąd w prawomocnym wyroku ustalił, że zachowanie ofiary przyczyniło się do przestępstwa lub było przyczyną przestępstwa, bądź szkoda powstała wskutek niewłaściwego postępowania. Kolejne przyczyny, które uniemożliwiają otrzymanie kompensaty, to: odmowa składania zeznań, odmowa obowiązku współpracy lub niewniesienie powództwa cywilnego.
Kompensata przysługuje jedynie ofiarom, które mają potrzeby socjalne. Ofiara ma potrzeby socjalne, jeżeli jej miesięczny dochód netto (dochód na osobę w przypadku osób zamieszkujących w tym samym gospodarstwie domowym) nie przekracza kwoty 226 328 HUF w 2018 r. lub jeżeli otrzymuje inne świadczenia określone w przepisach prawa. W przypadku ofiar przestępstw o charakterze terrorystycznym ich dochodów nie bierze się pod uwagę.
Nie.
Kwota kompensaty nie przekracza piętnastokrotności kwoty podstawowej (113 164 HUF), tj. 1 697 460 HUF w 2018 r. Kwota jednorazowej świadczenia jest równa: w przypadku szkody, której wartość nie przekracza pięciokrotności kwoty podstawowej – 100 % wartości szkody; w przypadku szkody, której wartość wynosi od pięciokrotności do dziesięciokrotności kwoty podstawowej – pięciokrotności kwoty podstawowej + 75 % części wartości szkody, która przekracza pięciokrotność kwoty podstawowej, zaś w przypadku szkody, której wartość przekracza dziesięciokrotność kwoty podstawowej – kwocie równej kwocie podstawowej pomnożonej przez 8,75 plus 50 % części wartości szkody, która przekracza dziesięciokrotność kwoty podstawowej. Kwota kompensaty w formie zasiłku jest równa: 75 % udowodnionych utraconych dochodów, jeżeli ofiara jest w wieku poniżej 18. roku życia lub jest zależna od pomocy innych, oraz 50 % udowodnionych utraconych dochodów, jeżeli ofiara nie jest zależna od pomocy innych.
Nie ma kwoty minimalnej. Kwota kompensaty nie przekracza piętnastokrotności kwoty podstawowej (113 164 HUF), tj. 1 697 460 HUF w 2018 r. Maksymalna miesięczna kwota kompensaty w formie zasiłku jest równa kwocie podstawowej, która wynosi 113 164 HUF w 2018 r.
Czy kompensata wypłacana przez właściwy organ zostanie pomniejszona o odszkodowanie, które otrzymam za szkodę z innych źródeł (od pracodawcy lub z prywatnego systemu ubezpieczenia)?
We wniosku należy określić wartość szkody. Od kwoty kompensaty należy odliczyć wszelkie kwoty uzyskane z innych źródeł.
Państwo wypłaca kompensatę w wysokości potwierdzonej dowodami, nawet jeżeli można uzyskać odszkodowanie z innego źródła. Jeżeli ofiara w późniejszym czasie uzyska odszkodowanie z innych źródeł, zaliczkę należy zwrócić.
Nie. Kompensatę można otrzymać tylko raz.
Nie, złożenie wniosku jest nieodpłatne.
Służby udzielające wsparcia ofiarom przestępstw przy stołecznych lub komitatowych urzędach państwowych.
Wniosek można złożyć w każdym biurze powiatowym (organie pomocniczym) lub bezpośrednio w organie rozstrzygającym (stołeczne lub komitatowe urzędy państwowe).
Nie.
Termin rozpatrzenia wniosku wynosi maksymalnie 60 dni.
Decyzję wydaną w pierwszej instancji można zaskarżyć do Ministerstwa Sprawiedliwości jako organu drugiej instancji. Decyzję wydaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w drugiej instancji można zaskarżyć do sądu administracyjnego.
http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat
Całodobowy telefon zaufania dla ofiar przestępstw (Áldozatsegítő Vonal): 06-80-225-225, wsparcie jest udzielane w językach węgierskim i angielskim.
Tak, zgodnie z ustawą LXXX z 2003 r. o pomocy prawnej.
Ofiary przestępstw mogą uzyskać pomoc w dochodzeniu swoich praw w każdym z biur służb udzielających wsparcia ofiarom przestępstw, gdzie wyspecjalizowani doradcy udzielają zainteresowanym stronom praktycznego wsparcia(np. pomagają wypełnić wniosek, udzielają informacji). Ofiary mogą również zwrócić się do organizacji społeczeństwa obywatelskiego (np. do stowarzyszenia Biały Krąg (Fehérgyűrű) lub do Węgierskiej Organizacji Pomocy Baptystów (Baptista Szeretetszolgálat) itd.).
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.