Wyszukaj informacje według regionu
Ustawa o kompensacie dla ofiar przestępstw z użyciem przemocy
Ustawa o kompensacie dla ofiar przestępstw z użyciem przemocy w języku angielskim
Co do zasady kompensatę wypłaca się ofiarom dowolnego rodzaju umyślnych bezprawnych czynów z użyciem przemocy (np. napaści fizycznej, napaści na tle seksualnym, ataku terrorystycznego, zabójstwa) przewidzianych w OEG. Kompensata przysługuje ofiarom przestępstw lub ich pozostałym przy życiu bliskim.
Kompensatę wypłaca się nie tylko z tytułu doznania uszczerbku na zdrowiu, ale również z tytułu konsekwencji ekonomicznych wynikających z takiego uszczerbku na zdrowiu. Negatywne skutki psychologiczne również uznaje się za uszczerbek na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowiu musi jednak mieć charakter długotrwały (tj. musi trwać dłużej niż sześć miesięcy). Kompensata nie przysługuje z tytułu doznanej szkody na mieniu ani poniesionych strat finansowych. Na podstawie przepisów OEG nie dopuszcza się również możliwości dochodzenia wypłaty zadośćuczynienia za ból i cierpienie (Schmerzensgeld).
Kompensatę wypłaca się również pozostającym przy życiu bliskim ofiary. Pozostający przy życiu bliscy to małżonek, zarejestrowany partner i dzieci ofiary oraz, w wyjątkowych przypadkach, jej rodzice. Pojęcie „dzieci” obejmuje również dzieci przysposobione, dzieci przebywające w rodzinie zastępczej oraz pasierbów i pasierbice.
Bliscy ofiary, która pozostała przy życiu, mogą, w określonych okolicznościach, uzyskać opiekę medyczną i świadczenia alimentacyjne.
Ofiara przestępstwa z użyciem przemocy popełnionego w Niemczech będąca obywatelem państwa trzeciego otrzymuje (z mocą wsteczną od 1 lipca 2018 r.) taką samą kompensatę jak ofiara będąca obywatelem Niemiec.
Zgodnie z § 3a OEG do otrzymania kompensaty od państwa niemieckiego uprawnione są również ofiary przestępstwa z użyciem przemocy popełnionego za granicą, które zamieszkują w Niemczech. Taką kompensatę przyznaje się w formie jednorazowej wypłaty. Od jej kwoty odlicza się kwotę jakiejkolwiek kompensaty przyznanej w państwie, w którym doszło do popełnienia przestępstwa.
Osoby ubiegające się o kompensatę na podstawie przepisów OEG są zobowiązane do współpracy w toku postępowania dotyczącego kompensaty. Wiąże się to z koniecznością przedstawienia wszystkich okoliczności, które służą wyjaśnieniu okoliczności faktycznych sprawy. Co do zasady oznacza to, że należy złożyć na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez sprawcę. W niektórych przypadkach wymóg złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa może zostać zniesiony (np. w sytuacji, gdy od ofiary przestępstwa nie można racjonalnie oczekiwać złożenia takiego zawiadomienia).
Nie, właściwe organy co do zasady mają obowiązek podjąć niezależne rozstrzygnięcie w sprawie wniosku złożonego na podstawie OEG. W niektórych przypadkach konieczne może być jednak oczekiwanie na wynik postępowania przygotowawczego lub sądowego postępowania karnego.
Nie.
Tak, kompensatę wypłaca się niezależnie od tego, czy sprawca został zidentyfikowany lub skazany. Do wniosku należy załączyć wszelkie dokumenty, które mogą pomóc w wyjaśnieniu okoliczności faktycznych sprawy i ustaleniu rozmiarów poniesionej szkody.
Nie, zgodnie z OEG nie ma takiego terminu. Wypłata świadczeń z tytułu kompensaty może jednak nastąpić z mocą wsteczną jedynie za okres jednego roku przed złożeniem wniosku.
Kompensata przysługuje ofierze, która doznała uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym w wyniku przestępstwa z użyciem przemocy. Kompensata dla ofiar obejmuje comiesięczne świadczenia. Przewidziano również możliwość wypłacania świadczeń służących zrekompensowaniu negatywnych skutków ekonomicznych.
Kwestie związane z kwotą świadczeń i długością okresu ich wypłacania regulują przepisy ustawy o wsparciu na szczeblu federalnym ( Bundesversorgungsgesetz).
Świadczenia te obejmują w szczególności:
Nie przewidziano możliwości wypłacenia zadośćuczynienia za ból i cierpienie (Schmerzensgeld). Co do zasady kompensata nie przysługuje z tytułu doznanej szkody na mieniu ani poniesionych strat finansowych. Wyjątkiem są urządzenia medyczne noszone przez ofiarę, np. okulary, soczewki kontaktowe i protezy dentystyczne.
Świadczenie dla ofiar i pozostających przy życiu osób bliskich służące wyrównaniu ekonomicznych i zdrowotnych następstw uszczerbku na zdrowiu wypłaca się co miesiąc, o ile wszystkie warunki uprawniające do jego pobierania są spełnione. Inne świadczenia wypłaca się w razie potrzeby (np. świadczenia na pokrycie kosztów pogrzebu, kosztów protez itp.).
Jeśli pokrzywdzony sam wywołał szkodę lub jeśli wypłata kompensaty z innych względów byłaby niesłuszna, w szczególności ze względu na sposób zachowania ofiary, kompensata nie zostanie przyznana. Sam czynnik uprzedniej karalności nie wystarczy jednak, aby uzasadnić takie rozstrzygnięcie. Wnioskodawcy mają obowiązek w jak największym stopniu przyczynić się do wyjaśnienia okoliczności faktycznych sprawy. Jeżeli tego nie uczynią, można odmówić im przyznania kompensaty w całości lub w części.
Zgodnie z OEG kompensatę wypłaca się co do zasady niezależnie od dochodów lub majątku pokrzywdzonego. Sytuacja finansowa pokrzywdzonego może mieć wpływ na wysokość świadczenia kompensacyjnego jedynie w odniesieniu do świadczeń wyrównujących ekonomiczne następstwa szkody lub świadczeń opiekuńczych.
Nie.
Kwotę świadczeń wypłacanych tytułem wyrównania następstw uszczerbku na zdrowiu oblicza się, oceniając dotkliwość tych następstw.
Kwotę świadczeń wypłacanych tytułem wyrównania następstw szkody majątkowej oblicza się, oceniając dotkliwość zaistniałych ekonomicznych następstw szkody.
Nie.
Nie. Ofiara nie jest zobowiązana do podania kwoty żądanej kompensaty w formularzu. Kwotę tę ustala organ decyzyjny, oceniając dotkliwość doznanego uszczerbku na zdrowiu i poniesionych szkód majątkowych.
Świadczenia kompensacyjne tytułem wyrównania następstw uszczerbku na zdrowiu wypłaca się niezależnie od innych świadczeń wypłacanych przez podmioty prywatne lub publiczne. Świadczenia te mogą być jednak brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości świadczeń kompensacyjnych tytułem wyrównania następstw wystąpienia szkody majątkowej.
OEG nie przewiduje wypłat zaliczkowych. Świadczenia na pokrycie kosztów leczenia mogą być jednak dokonywane przed podjęciem decyzji w sprawie wniosku o przyznanie kompensaty.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia zawsze można wystąpić ze stosownym wnioskiem (Verschlimmerungsantrag), aby zwrócić się o ponowne obliczenie wysokości świadczeń. Przy obliczaniu kompensaty z tytułu następstw wystąpienia szkody majątkowej zawsze można brać pod uwagę zmiany w dochodach.
Należy załączyć wszystkie dokumenty, które pomogą w wyjaśnieniu okoliczności faktycznych sprawy i ustaleniu następstw wywołanej szkody.
Nie.
Organami decyzyjnymi w tej kwestii są instytucje opieki społecznej w poszczególnych krajach związkowych. Za właściwą uznaje się instytucję w kraju związkowym, w którym zamieszkuje ofiara.
Jeżeli ofiara przestępstwa z użyciem przemocy nie mieszka w Niemczech, może złożyć wniosek do instytucji opieki społecznej w kraju związkowym, w którym przestępstwo zostało popełnione.
Wnioskodawcy zagraniczni, którzy chcą oszczędzić sobie trudu związanego z koniecznością samodzielnego zidentyfikowania właściwego organu, mogą skontaktować się z centralnym punktem kontaktowym przy Federalnym Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych (Zentrale Kontaktstelle, Bundesministerium für Arbeit und Soziales), który przekaże wniosek o przyznanie kompensaty odpowiedniemu organowi.
Wniosek należy wysłać na adres właściwej instytucji opieki społecznej.
Wnioskodawcy zagraniczni, którzy chcą oszczędzić sobie trudu związanego z koniecznością samodzielnego zidentyfikowania właściwego organu, mogą skontaktować się z centralnym punktem kontaktowym przy Federalnym Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych (Zentrale Kontaktstelle, Bundesministerium für Arbeit und Soziales).
Nie.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ile potrwa postępowanie, zależy w szczególności od tego, jak łatwo lub trudno jest wyjaśnić okoliczności faktyczne sprawy oraz czy konieczne jest uzyskanie opinii lekarskich.
Od tej decyzji przysługuje sprzeciw. Jeżeli właściwy organ w postępowaniu odwoławczym nie wyda innej decyzji, można złożyć skargę do sądu ds. socjalnych (Sozialgericht).
Formularze wniosku i inne informacje są dostępne pod adresem:
http://www.bmas.de/opferentschaedigung
http://www.bmas.de/victimscompensation
Informacje na ten temat można uzyskać pod adresem:
http://www.bmas.de/opferentschaedigung
http://www.bmas.de/victimscompensation
Informacje na temat organizacji wspierających ofiary przestępstw w Niemczech można uzyskać pod adresem https://www.odabs.org/.
Nie. Koszty ustanowienia adwokata nie są uznawane za objęte zakresem kompensaty i dlatego nie mogą być pokryte na podstawie OEG.
Tak, jest szereg regionalnych i ponadregionalnych organizacji udzielających wsparcia ofiarom przestępstw. Największą organizacją udzielającą wsparcia, która działa na poziomie federalnym, jest „der WEISSE RING”.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.