Kompensata przysługuje niewinnym ofiarom przestępstw z użyciem przemocy lub osobom bliskim ofiary, która zmarła wskutek przestępstwa z użyciem przemocy. W załączniku B programu określono, które czyny uznaje się za przestępstwa z użyciem przemocy do celów programu. O kompensatę mogą się również ubiegać osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu, podejmując nadzwyczajne, uzasadnione ryzyko w celu zapobieżenia przestępstwu lub ograniczenia jego skutków, w tym zatrzymując osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa.
Można ubiegać się o kompensatę:
Nie wszystkie wnioski o wypłatę kompensaty zostaną uwzględnione; wnioskodawca musi być uprawniony do otrzymania kompensaty zgodnie z regulaminem programu.
Osoby bliskie ofiary przestępstwa, która zmarła w rezultacie poniesionych obrażeń, mogą być uprawnione do otrzymania świadczenia. Aby kwalifikować się do takiego świadczenia, trzeba spełniać warunki definicji „uprawnionej osoby bliskiej” w rozumieniu programu.
Uprawnioną osobą bliską jest osoba, która w chwili śmierci zmarłego była:
O kompensatę z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu psychicznym może ubiegać się osoba będąca świadkiem zdarzenia lub obecna podczas zdarzenia, w którym bliska jej osoba doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek przestępstwa. Uprawniona może być również osoba, która brała udział w wydarzeniach, które nastąpiły bezpośrednio po doznaniu uszczerbku na zdrowiu przez bliską jej osobę.
Osoba, która była świadkiem zdarzenia lub brała udział w wydarzeniach, które nastąpiły bezpośrednio po doznaniu uszczerbku na zdrowiu przez bliską jej osobę, może się ubiegać o kompensatę z tego tytułu tylko w przypadku, gdy wskutek takich zdarzeń doznała uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Konieczne jest przedstawienie stosownego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez psychiatrę lub psychologa klinicznego.
Wykaz osób bliskich, które mogą być uprawnione do otrzymania kompensaty, przedstawiono powyżej.
Do otrzymania kompensaty w ramach programu jest uprawniona jedynie osoba, która spełnia warunek dotyczący miejsca zamieszkania lub obywatelstwa bądź dowolny z pozostałych warunków przewidzianych w pkt 10. Oznacza to, że uprawniona jest osoba, która miała zwykłe miejsce zamieszkania w Zjednoczonym Królestwie w dniu zdarzenia lub która spełnia jeden z warunków określonych w pkt 11 lub 13 programu.
Do otrzymania kompensaty będzie również uprawniona osoba, która jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub państwa, które przystąpiło do przyjętej przez Radę Europy Europejskiej konwencji o odszkodowaniach dla ofiar przestępstw popełnionych z użyciem przemocy. W odniesieniu do potencjalnych ofiar handlu ludźmi i osób, które złożyły wnioski o udzielenie azylu, zastosowanie mają przepisy szczególne. Pełen wykaz kryteriów zawiera pkt 10 programu.
Kompensata jest wypłacana w ramach programu z tytułu zdarzeń, do których doszło w Wielkiej Brytanii (Szkocji, Anglii i Walii).
Osoby zamieszkujące w Zjednoczonym Królestwie, które doznały uszczerbku na zdrowiu wskutek przestępstwa z użyciem przemocy popełnionego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE), mogą otrzymać wsparcie w dochodzeniu kompensaty od tego państwa. Aby uzyskać takie wsparcie, należy skontaktować się z zespołem ds. wsparcia w przypadku czynów popełnionych w UE pod numerem tel. 0300 003 3061 lub wysłać wiadomość e-mail na adres eucat@cica.gsi.gov.uk.
Osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu poza terytorium UE, może być uprawniona do ubiegania się o kompensatę w ramach podobnego programu istniejącego w danym państwie. Dodatkowych informacji udziela Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem https://www.gov.uk.
Tak. Warunkiem przyznania kompensaty jest złożenie na policji zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, w związku z którym wnioskodawca dochodzi kompensaty. Zgodnie z jednym z wymogów przewidzianych w programie konieczne jest złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w odniesieniu do wszystkich zdarzeń stanowiących podstawę wniosku o kompensatę.
Nie. Wniosek o kompensatę można złożyć przed zakończeniem dochodzenia policyjnego lub postępowania karnego.
Zgodnie z założeniem z programu korzysta się w ostateczności. Jeżeli istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z innego źródła, należy z niej skorzystać. Oczekuje się, że wnioskodawca poczynił wszelkie odpowiednie kroki, aby otrzymać świadczenia z zabezpieczenia społecznego, świadczenia z tytułu polisy ubezpieczeniowej, odszkodowanie lub kompensatę, do których może być uprawniony z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu.
Osoba objęta programem może kwalifikować się do otrzymania kompensaty nawet w przypadku, gdy tożsamość sprawcy przestępstwa nie jest znana lub gdy nie doszło do jego skazania. Oczekuje się pełnej współpracy wnioskodawcy w toku ewentualnego postępowania przygotowawczego prowadzonego przez policję. Decyzje w ramach programu są podejmowane na zasadzie uprawdopodobnienia.
Wniosek należy złożyć jak najszybciej. W przypadku osób, które w chwili popełnienia przestępstwa były pełnoletnie, powinno to zazwyczaj nastąpić w terminie dwóch lat od daty zdarzenia. Termin ten może zostać przedłużony wyłącznie w przypadku:
- szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
- szkoda niemajątkowa (krzywda):
- szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
- szkoda niemajątkowa:
W miarę możliwości kompensata zostanie wypłacona w postaci płatności jednorazowej.
Na otrzymanie kompensaty lub jej wysokość mogą mieć wpływ następujące czynniki:
Program nie opiera się na kryterium dochodowym.
Kompensata nie może zostać wypłacona w następujących przypadkach:
Kompensata nie zostanie również przyznana lub jej wysokość zostanie obniżona, jeżeli wnioskodawca otrzymał odszkodowanie z tytułu tego samego uszczerbku na zdrowiu z określonych innych źródeł, np. w rezultacie postępowania cywilnego.
Parlament ustala regulamin programu i określa wartość przyznawanych płatności, których kwotę oblicza się na podstawie wykazu szkód. Wysokość kompensaty może być różna w zależności od powagi doznanego uszczerbku na zdrowiu.
Minimalna kwota kompensaty wynosi 1 000 £, a maksymalna – 500 000 £.
Kwota należnej kompensaty zostanie obliczona przez właściwy organ.
Wysokość kompensaty zostanie obniżona, jeżeli ofiara otrzymała płatność lub jest uprawniona do otrzymania płatności w związku z tym samym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu:
W przypadku przyznania świadczenia tytułem szczególnych wydatków wysokość kompensaty zostanie obniżona, aby uwzględnić świadczenia z zabezpieczenia społecznego z tytułu tej samej szkody i wypłacone ubezpieczenie, niezależnie od tego, kto opłacał składki, jeżeli wnioskodawca wystąpił z roszczeniem o pokrycie kosztów przystosowania jego miejsca zamieszkania lub opieki osobistej.
Jeżeli właściwy organ stwierdzi, że ofiara przestępstwa kwalifikuje się do otrzymania kompensaty, ale nie będzie w stanie podjąć ostatecznej decyzji w tej kwestii, może rozważyć wypłacenie płatności zaliczkowej. Jeżeli właściwy organ nie jest w stanie podjąć ostatecznej decyzji, prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że wstrzymuje się w celu określenia długoterminowych skutków doznanego uszczerbku na zdrowiu.
Organ może rozważyć możliwość ponownego rozpatrzenia sprawy po dokonaniu płatności końcowej, jeżeli:
W normalnych warunkach organ nie rozpatrzy sprawy ponownie, jeżeli od daty wydania ostatecznej decyzji nie upłynęły jeszcze dwa lata. Jeżeli wnioskodawca wystąpi o ponowne rozpatrzenie sprawy po upływie ponad dwóch lat od daty podjęcia decyzji, organ uwzględni taki wniosek wyłącznie w przypadku, gdy wnioskodawca przedstawi dowody wystarczające do podjęcia decyzji w sprawie bez konieczności prowadzania dalszego szeroko zakrojonego postępowania.
To, jakie informacje są potrzebne, będzie zależało od rodzaju wniosku. Na poszczególnych etapach procedury składania wniosku wnioskodawca będzie informowany, jakie informacje są konieczne. W razie potrzeby organ zwróci się również do wnioskodawcy o przekazanie wszelkich dodatkowych informacji na piśmie.
Złożenie wniosku o kompensatę nie podlega opłacie. W stosownych przypadkach organ zwróci się do wnioskodawcy o przedstawienie dowodów medycznych. Jeżeli uzyskanie dowodów medycznych wiąże się z kosztami, oczekuje się, że pokryje je wnioskodawca. Koszty uzyskania dowodów medycznych będą zróżnicowane, przy czym oczekuje się, że nie przekroczą łącznie 50 GBP.
Urząd ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem
Criminal Injuries Compensation Authority (CICA)
Alexander Bain House
Atlantic Quay
15 York Street
Glasgow
G2 8JQ
Tel.: Zjednoczone Królestwo: +44 (0)300 003 3601; (spoza Zjednoczonego Królestwa): +44(0)203 684 2517
Strona internetowa: https://www.gov.uk/
Nie, organ będzie kontaktował się z wnioskodawcą korespondencyjnie.
Czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku będzie zależał od stopnia jego złożoności. Na przykład rozpatrzenie wniosku dotyczącego utraty zarobków potrwa dłużej niż rozpatrzenie wniosku dotyczącego wyłącznie świadczenia wypłacanego na podstawie wykazu szkód. CICA nie zakończy rozpatrywania złożonego wniosku, dopóki wnioskodawca nie potwierdzi, że leczenie doznanych obrażeń zakończyło się (na tyle, na ile jest to możliwe). Urząd dąży do rozstrzygnięcia spraw o niewielkim stopniu złożoności w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania wniosku.
Jeżeli wnioskodawca nie zgadza się z pierwotną decyzją urzędu i chce, aby urząd ponownie rozpatrzył jego sprawę, musi skierować do niego pisemny wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 56 dni od daty wydania pierwotnej decyzji. Wnioskodawca musi załączyć do wniosku wszelkie dodatkowe dowody na jego poparcie, jeżeli chce, aby urząd wziął je pod uwagę.
Po otrzymaniu przez urząd wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz ze wszystkimi informacjami uzupełniającymi wniosek zostanie rozpoznany przez urzędnika odpowiedzialnego za rozpatrywanie roszczeń, innego niż urzędnik, który wydał pierwotną decyzję. Decyzja wydana w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy może być bardziej albo mniej korzystna niż pierwotna decyzja bądź pierwotna decyzja może pozostać niezmieniona.
Jeżeli wnioskodawca nie zgadza się z treścią decyzji wydanej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, może ją zaskarżyć przed Trybunałem Pierwszej Instancji (Izba ds. Kompensaty za Szkody Wyrządzone Przestępstwem) zgodnie z regulaminem postępowania przed Trybunałem. Z regulaminem można zapoznać się na stronie internetowej Trybunału Pierwszej Instancji.
Wniosek o kompensatę można złożyć za pośrednictwem rządowej strony internetowej, która zawiera również wiele przydatnych informacji na temat programu.
Łącze do odpowiedniej strony internetowej podano powyżej. Ponadto doradcy centrum obsługi klienta udzielają wnioskodawcom wsparcia pod numerem telefonu +44(0)300 003 3601. Należy pamiętać, że rozmowy z doradcami centrum obsługi klienta odbywają się wyłącznie w języku angielskim.
Aby wystąpić z wnioskiem o kompensatę, nie trzeba korzystać z płatnych usług pełnomocnika, takiego jak prawnik posługujący się tytułem solicitor czy przedsiębiorstwo obsługi roszczeń. Jeżeli wnioskodawca zdecyduje się skorzystać z płatnych usług pełnomocnika, urząd nie może pokryć związanych z tym kosztów – wnioskodawca będzie musiał je ponieść we własnym zakresie.
Aby uzyskać pomoc przy składaniu wniosku, wnioskodawca może skontaktować się ze Służbą Udzielającą Informacji Ofiarom Przestępstw.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.