Wyszukaj informacje według regionu
Kompensata przysługuje z tytułu szkód wywołanych określonymi umyślnymi przestępstwami z użyciem przemocy, popełnionych na obszarach pozostających pod kontrolą Republiki Cypryjskiej, które wskazano w prawie krajowym (np. spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zabójstwo).
Kompensata przysługuje z tytułu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub problemów zdrowotnych, które – zgodnie z opinią lekarza – wymagają leczenia szpitalnego i nieobecności w pracy przez okres co najmniej 8 dni.
Tak, kompensatę mogą otrzymać osoby pozostające na utrzymaniu ofiary, która zmarła wskutek przestępstwa, tj. małżonek lub dzieci ofiary.
Nie, bliskim ofiary, która pozostała przy życiu, ani osobom pozostającym na jej utrzymaniu prawo do kompensaty nie przysługuje.
Tak, osoba niebędąca obywatelem UE może otrzymać kompensatę, jeżeli jest obywatelem państwa członkowskiego Rady Europy i ma miejsce stałego pobytu na terytorium Republiki Cypryjskiej lub jest obywatelem państwa będącego stroną Europejskiej konwencji o odszkodowaniach dla ofiar przestępstw popełnionych z użyciem przemocy.
Nie, zainteresowana osoba nie może dochodzić kompensaty od państwa, jeżeli w nim zamieszkuje lub z niego pochodzi, a przestępstwo zostało popełnione w innym państwie członkowskim UE. Kompensatę przyznaje się jedynie z tytułu szkód wywołanych przestępstwami, które popełniono na obszarach pozostających pod kontrolą Republiki Cypryjskiej.
Tak, należy złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji, w terminie pięciu dni od dnia, w którym popełniono przestępstwo, a jeżeli ofiara z uzasadnionych przyczyn nie mogła go złożyć w tym terminie, powinna złożyć zawiadomienie w terminie pięciu dni od dnia, w którym te przyczyny ustały.
Nie, wniosek o przyznanie kompensaty należy złożyć w terminie dwóch lat od dnia, w którym popełniono przestępstwo, bez względu na to, czy postępowanie przygotowawcze prowadzone przez policję lub postępowanie sądowe jest w toku.
Tak, przed złożeniem wniosku o przyznanie kompensaty w pierwszej kolejności należy dochodzić odszkodowania od sprawcy, jeżeli został on zidentyfikowany. Wniosek o przyznanie kompensaty należy jednak złożyć w terminie dwóch lat od dnia, w którym popełniono przestępstwo, bez względu na to, czy przeciwko sprawcy nadal toczy się postępowanie.
Tak, kompensata przysługuje nawet wtedy, gdy sprawca nie został zidentyfikowany lub skazany. Należy przedstawić protokół policyjny dotyczący sprawy, w którym wskazano, że sprawca nie został zidentyfikowany.
Tak, termin do złożenia wniosku o przyznanie kompensaty wynosi dwa lata od popełnienia przestępstwa.
a) w przypadku ofiary czynu zabronionego:
– szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
Publiczne placówki opieki zdrowotnej zapewniają nieodpłatną opiekę zdrowotną do kwoty 1709 EUR.
Obejmuje je kwota wskazanej powyżej.
W przypadku trwałej niezdolności do pracy przysługuje renta inwalidzka. Kwota odpowiada procentowemu spadkowi zdolności do pracy pomnożonemu przez kwotę pełnej renty podstawowej przyznawanej zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym.
W przypadku tymczasowej niezdolności do pracy przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez okres do sześciu miesięcy. Kwota odpowiada kwocie pełnego podstawowego zasiłku chorobowego wypłacanego zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym.
Nie dotyczy.
Nie dotyczy.
Nie dotyczy.
Nie dotyczy.
– szkoda niemajątkowa (krzywda):
Nie dotyczy.
b) w przypadku osób uprawnionych lub krewnych ofiary:
– szkoda majątkowa (niedotycząca kondycji psychicznej):
Przysługuje zasiłek pogrzebowy. Kwota odpowiada kwocie zasiłku pogrzebowego wypłacanego zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym.
Nie dotyczy.
Przysługuje renta rodzinna dla osób pozostałych przy życiu lub renta rodzinna dla dzieci osieroconych. Kwota odpowiada kwocie pełnej podstawowej renty rodzinnej wypłacanej zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym.
– szkoda niemajątkowa (krzywda):
Nie dotyczy.
Kompensatę wypłaca się jednorazowo, ale rentę inwalidzką oraz rentę rodzinną dla osób pozostałych przy życiu i rentę rodzinną dla dzieci osieroconych wypłaca się w ratach miesięcznych.
Wnioskodawca nie otrzyma kompensaty, jeżeli jest ofiarą przestępstwa, które sam popełnił, jest uwikłany w przestępczość zorganizowaną lub jest członkiem organizacji, która dopuszcza się przestępstw z użyciem przemocy, nawet jeżeli przestępstwo z użyciem przemocy, którego ofiarą padł wnioskodawca, pozostaje bez związku z działalnością przestępczą prowadzoną przez wnioskodawcę lub wnioskodawca nie uczestniczył w jego popełnianiu.
Sytuacja finansowa wnioskodawcy nie wpływa na możliwość otrzymania przez niego kompensaty.
Na możliwość otrzymania kompensaty przez wnioskodawcę wpływa brak pełnej współpracy z policją lub innym właściwym organem bądź odmowa takiej współpracy.
Kompensatę oblicza się w sposób wskazany w odpowiedzi na powyższe pytanie: Jakie straty i wydatki zostaną pokryte przez kompensatę?
Nie ma minimalnej kwoty kompensaty. Maksymalną kwotę, którą można przyznać, wskazano w odpowiedzi na powyższe pytanie: Jakie straty i wydatki zostaną pokryte przez kompensatę?
Nie, nie jest to konieczne.
Tak, od kwoty kompensaty odlicza się wszelkie odszkodowania uzyskane z innych źródeł.
Nie, nie ma takiej możliwości.
Nie, nie ma takiej możliwości.
Do wniosku o przyznanie kompensaty należy załączyć protokół policyjny i zaświadczenie lekarskie. Organ może wezwać wnioskodawcę do przedstawienia niektórych albo wszystkich wskazanych poniżej dokumentów:
Nie.
Dyrektor Urzędu Ubezpieczeń Społecznych.
Formularz wniosku można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres: Υπηρεσίες Κοινωνικών Ασφαλίσεων (Urząd Ubezpieczeń Społecznych), Λεωφ. Λόρδου Βύρωνος 7, 1465, Λευκωσία, Cypr.
Nie, nie jest to konieczne.
Organ rozstrzygający wydaje decyzję w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania wszystkich niezbędnych danych.
Decyzję można zaskarżyć do sądu administracyjnego w terminie 75 dni od dnia wydania decyzji.
Formularze wniosku i informacje na temat kompensaty w językach greckim i angielskim można uzyskać w oddziałach Urzędu Ubezpieczeń Społecznych lub na stronie internetowej Urzędu Ubezpieczeń Społecznych.
Nie ma takiej specjalnej infolinii ani specjalnej strony internetowej. Informacji udziela bezpośrednio Urząd Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioskodawca może wystąpić o przyznanie pomocy prawnej w postępowaniu sądowym dotyczącym jego sprawy. Nie można uzyskać pomocy prawnej w celu sporządzenia wniosku o przyznanie kompensaty, który składa się do Urzędu.
Aby uzyskać informacje oraz złożyć wniosek o przyznanie kompensaty, należy skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Ubezpieczeń Społecznych.
Za wersję tej strony w języku danego kraju odpowiada właściwe państwo członkowskie. Tłumaczenie zostało wykonane przez służby Komisji Europejskiej. Jeżeli właściwy organ krajowy wprowadził jakieś zmiany w wersji oryginalnej, mogły one jeszcze nie zostać uwzględnione w tłumaczeniu. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności w odniesieniu do danych lub informacji, które niniejszy dokument zawiera, lub do których się odnosi. Informacje na temat przepisów dotyczących praw autorskich, które obowiązują w państwie członkowskim odpowiedzialnym za niniejszą stronę, znajdują się w informacji prawnej.