Informatie zoeken per regio
Voor slachtoffers van terrorisme: zie het gedeelte verderop op deze pagina (klik hier).
De Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden kan financiële hulp bieden aan slachtoffers (en naaste verwanten van slachtoffers) van een opzettelijke gewelddaad die in België is gepleegd.
Zie voor specifieke informatie voor slachtoffers van terrorisme het betreffende gedeelte verderop.
De soorten schade die door de commissie in aanmerking worden genomen, verschillen naargelang van de categorie waar het slachtoffer onder valt.
A. Directe slachtoffers – personen die lichamelijke en/of psychische schade ondervinden als direct gevolg van een opzettelijke gewelddaad in België.
Voor directe slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
B. Indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat is overleden als gevolg van een opzettelijke gewelddaad.
Voor deze categorie slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
C. Indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat ernstig gewond is geraakt als gevolg van een opzettelijke gewelddaad.
Voor deze categorie slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
Ja, naaste verwanten (erfgerechtigden) tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat is overleden als direct gevolg van een opzettelijke gewelddaad, kunnen financiële hulp krijgen.
Ja, naaste verwanten (erfgerechtigden) tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat niet is overleden, maar ernstig gewond is geraakt als direct gevolg van een opzettelijke gewelddaad, kunnen financiële hulp krijgen.
Ja. De commissie kan u financiële hulp toekennen ongeacht uw nationaliteit of legale/illegale status in België.
Nee, de commissie kan uitsluitend voor feiten die in België hebben plaatsgevonden financiële hulp toekennen.
Er is echter één uitzondering: wanneer terreurdaden worden gepleegd in het buitenland waarbij de slachtoffers Belgische onderdanen zijn of in België hun vaste woonplaats hebben (zie het gedeelte 'Voor slachtoffers van terrorisme').
Ja, er moet aangifte van het strafbare feit zijn gedaan bij de politie. In de Wet van 1 augustus 1985, waarin regelingen voor de commissie zijn vastgesteld, wordt ook bepaald dat u zich in de strafrechtelijke procedure burgerlijke partij moet hebben gesteld.
De financiële hoofdhulp die door de commissie wordt toegekend, kan uitsluitend worden aangevraagd aan het eind van de gerechtelijke procedure en op basis van de definitieve uitspraak van de rechter.
Onder bepaalde voorwaarden kan echter vóór het einde van de gerechtelijke procedure noodhulp worden toegekend.
Ja. Het slachtoffer moet zich in de strafrechtelijke procedure burgerlijke partij hebben gesteld wanneer de dader werd geïdentificeerd. De hulp van de commissie is namelijk een alternatieve vorm van schadeloosstelling die uitsluitend in laatste instantie wordt toegekend.
Als de dader tegen het einde van de gerechtelijke procedure niet is geïdentificeerd of als de zaak is geseponeerd omdat de daders niet zijn geïdentificeerd, kan een slachtoffer om financiële hulp van de commissie verzoeken. In die gevallen moet het slachtoffer ten minste officieel aangifte van het strafbare feit hebben gedaan (bij de politie of het Openbaar Ministerie).
Een verzoek om financiële hoofdhulp moet worden ingediend binnen drie jaar na de definitieve gerechtelijke uitspraak of binnen drie jaar na een beslissing tot seponering als de daders niet bekend zijn.
Voor directe slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
Voor indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat is overleden als gevolg van een opzettelijke gewelddaad –
kan de commissie het volgende in overweging nemen:
Voor indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat ernstig gewond is geraakt als gevolg van een opzettelijke gewelddaad –
De financiële hulp van de commissie wordt in één enkele betaling uitgekeerd.
De commissie kan rekening houden met het gedrag van het directe slachtoffer van de opzettelijke gewelddaad op het moment dat die daad gepleegd werd en met het feit dat het slachtoffer een aandeel heeft gehad in het ontstaan van zijn of haar schade.
Uw financiële situatie wordt niet in aanmerking genomen.
De commissie houdt rekening met schadeloosstelling die is betaald door de dader en eventuele uitkeringen door onderlingewaarborgorganisaties of verzekeringsmaatschappijen (subsidiariteitsbeginsel).
De commissie, die een administratief tribunaal is, kent de financiële hulp toe op basis van billijkheid.
Minimumbedrag: 500 EUR
Maximumbedrag van de hoofdhulp (en volledige hulp): 125 000 EUR
Dit is niet nodig.
Ja, de hulp van de commissie is gebaseerd op het subsidiariteitsbeginsel. Schadeloosstelling die is betaald door verzekeringsmaatschappijen (en ook de dader) wordt daarom in aanmerking genomen.
Er kan noodhulp worden toegekend, zelfs als er nog geen gerechtelijke uitspraak in de zaak is gedaan. In overeenstemming met haar jurisprudentie kan de commissie noodhulp uitsluitend toekennen voor medische kosten (minimaal 500 EUR) die door het slachtoffer moeten worden betaald (nadat verzekeringsmaatschappijen hun bijdrage hebben uitgekeerd, dan wel geweigerd hebben dit te doen).
De noodhulp bedraagt maximaal 30 000 EUR.
Er kan aanvullende (financiële) hulp worden aangevraagd als de schade binnen de tien jaar na het toekennen van de hoofdhulp toeneemt, behalve wanneer het slachtoffer het maximale hulpbedrag van de Belgische Staat al heeft ontvangen (125 000 EUR). Het slachtoffer moet aan de hand van gedetailleerde medische documenten bewijzen dat zijn of haar schade is toegenomen.
Nee.
De Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden en aan de occasionele redders, die deel uitmaakt van de Federale overheidsdienst Justitie.
Verzoeken (bestaande uit schadeformulieren en bewijsstukken) moeten in tweevoud worden gericht tot (postadres):
Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden en aan de occasionele redders
FOD Justitie
Waterloolaan 115
1000 BRUSSEL
Nee. U hoeft niet aanwezig te zijn tijdens hoorzittingen van de commissie wanneer een beslissing over uw verzoek wordt gegeven.
Voor de hoofdhulp duurt dit ongeveer 18 maanden.
Er kan geen beroep worden ingesteld tegen de beslissing van de commissie. Er kan alleen een beroep tot nietigverklaring worden ingesteld bij de Belgische Raad van State.
Op de website van de commissie of telefonisch.
Tel.: +32 2 542 72 07, +32 2 542 72 08, +32 2 542 72 44
E-mailadres: commissie.slachtoffers@just.fgov.be
Niet via de commissie.
Er kan (onder bepaalde voorwaarden) om rechtsbijstand worden verzocht bij de balie in het gerechtelijk gebied waar de gewelddaad gepleegd werd of waar het slachtoffer woonachtig is.
Er zijn centra voor slachtofferhulp die slachtoffers kunnen helpen bij het indienen van een verzoek om financiële hulp van de commissie.
Slachtofferhulp wordt geregeld door de gemeenschappen en gewesten van België.
Zie voor meer informatie (met name over de verschillende diensten die bevoegd zijn steun te verlenen):
Federatie Wallonië-Brussel: http://www.victimes.cfwb.be/
Vlaanderen: https://www.slachtofferzorg.be/
-------------------
De Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden kan financiële hulp bieden aan slachtoffers (en naaste verwanten van slachtoffers) van een terreurdaad die in België is gepleegd. De zaken die slachtoffers van terrorisme betreffen, worden behandeld door de afdeling terrorisme van de commissie.
De soorten schade die door de commissie in aanmerking worden genomen, verschillen naargelang van de categorie waar het slachtoffer onder valt.
A. Directe slachtoffers – personen die lichamelijke en/of psychische schade ondervinden als direct gevolg van een opzettelijke gewelddaad in België.
Voor directe slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
B. Indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat is overleden als gevolg van een opzettelijke gewelddaad.
Voor deze categorie slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
C. Indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat ernstig gewond is geraakt als gevolg van een opzettelijke gewelddaad.
Voor deze categorie slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
Ja, naaste verwanten (erfgerechtigden) tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat is overleden als direct gevolg van een terreurdaad, kunnen financiële hulp krijgen.
Ja, naaste verwanten (erfgerechtigden) tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat niet is overleden, maar ernstig gewond is geraakt als direct gevolg van een terreurdaad, kunnen financiële hulp krijgen.
Ja. De commissie kan u financiële hulp toekennen ongeacht uw nationaliteit of legale/illegale status in België.
De commissie kan via haar afdeling terrorisme financiële hulp toekennen in het geval van terreurdaden die in het buitenland zijn gepleegd wanneer de slachtoffers Belgisch onderdaan zijn of hun vaste woonplaats in België hebben. Deze terreurdaden moeten echter als zodanig via een koninklijk besluit zijn erkend door de Belgische federale regering.
Nee, maar het is in het belang van het slachtoffer of zijn of haar naaste verwanten zich als slachtoffer (van de terreurdaad) te laten registreren bij de politie of het federale Openbaar Ministerie.
Nee.
Nee.
Ja. De door de commissie toegekende financiële hulp voor slachtoffers van terreurdaden is niet afhankelijk van eventuele gerechtelijke procedures.
Een verzoek om financiële hulp als gevolg van terreurdaden moet bij de commissie worden ingediend binnen drie jaar nadat het koninklijk besluit waarbij de daden als terreurdaden zijn erkend, in werking is getreden.
Voor directe slachtoffers kan de commissie het volgende in overweging nemen:
Voor indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat is overleden als gevolg van een opzettelijke gewelddaad –
kan de commissie het volgende in overweging nemen:
Voor indirecte slachtoffers – erfgerechtigden tot en met de tweede graad en aangetrouwde verwanten tot en met de tweede graad van een slachtoffer dat ernstig gewond is geraakt als gevolg van een opzettelijke gewelddaad –
kan de commissie het volgende in overweging nemen:
NB: de procedure voor het toekennen van financiële hulp aan slachtoffers van terreurdaden wordt in de loop van 2018 gewijzigd.
De financiële hulp van de commissie wordt in één enkele betaling uitgekeerd. Het is echter mogelijk dat het slachtoffer naast de financiële hoofdhulp een voorschot ontvangt.
De commissie kan rekening houden met het gedrag van het directe slachtoffer van de opzettelijke gewelddaad op het moment dat die daad gepleegd werd en met het feit dat het slachtoffer een aandeel heeft gehad in het ontstaan van zijn of haar schade.
Uw financiële situatie wordt niet in aanmerking genomen.
De commissie houdt rekening met schadeloosstelling die is betaald door de dader en eventuele uitkeringen door onderlingewaarborgorganisaties of verzekeringsmaatschappijen (subsidiariteitsbeginsel).
De commissie, die een administratief tribunaal is, kent de financiële hulp toe op basis van billijkheid.
Minimumbedrag: 500 EUR
Maximumbedrag van het voorschot: 30 000 EUR
Maximumbedrag van de hoofdhulp (en volledige hulp): 125 000 EUR
Dit is niet nodig.
Ja, de hulp van de commissie is gebaseerd op het subsidiariteitsbeginsel. Schadeloosstelling die is betaald door verzekeringsmaatschappijen (en ook de dader) wordt daarom in aanmerking genomen.
Er kan een voorschot worden uitbetaald aan slachtoffers van terreurdaden. Er kan noodhulp worden toegekend aan slachtoffers van terrorisme die in het ziekenhuis zijn opgenomen en aan de naaste verwanten van een slachtoffer dat is overleden als gevolg van de terreurdaad.
Noodhulp bedraagt maximaal 30 000 EUR.
Er kan aanvullende (financiële) hulp worden aangevraagd als de schade binnen de tien jaar na het toekennen van de hoofdhulp toeneemt, behalve wanneer het slachtoffer het maximale hulpbedrag van de Belgische Staat al heeft ontvangen (125 000 EUR). Het slachtoffer moet aan de hand van gedetailleerde medische documenten bewijzen dat zijn of haar schade is toegenomen.
Nee.
De Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden en aan de occasionele redders – Afdeling terrorisme.
Verzoeken (bestaande uit schadeformulieren en bewijsstukken) kunnen per e-mail of post worden verzonden naar:
Postadres:
Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden en aan de occasionele redders – Afdeling terrorisme
FOD Justitie
Waterloolaan 115
1000 BRUSSEL
E-mailadres: terrorvictims@just.fgov.be
Nee. U hoeft niet aanwezig te zijn tijdens hoorzittingen van de commissie wanneer een beslissing over uw verzoek wordt gegeven.
De beslissing over het voorschot wordt genomen binnen vier tot zes weken nadat het verzoek is ingediend, mits dit volledig is.
De commissie zal het verzoek om hoofdhulp pas beoordelen nadat eventuele verzekeringsmaatschappijen hun betalingen hebben uitgekeerd, op basis van de gevolgen op de lange termijn voor slachtoffers.
Er kan geen beroep worden ingesteld tegen de beslissing van de commissie. Er kan alleen een beroep tot nietigverklaring worden ingesteld bij de Belgische Raad van State.
Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden – Afdeling terrorisme
E-mailadres: terrorvictims@just.fgov.be
Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden – Afdeling terrorisme
E-mailadres: terrorvictims@just.fgov.be
Tel.: +32 471 123 124
Nee.
Er zijn centra voor slachtofferhulp die slachtoffers kunnen helpen bij het indienen van een verzoek om financiële hulp van de commissie.
Slachtofferhulp wordt geregeld door de gemeenschappen en gewesten van België.
Zie voor meer informatie (met name over de verschillende diensten die bevoegd zijn steun te verlenen):
Federatie Wallonië-Brussel: http://www.victimes.cfwb.be/
Vlaanderen: https://www.slachtofferzorg.be/
De verschillende taalversies van deze pagina worden bijgehouden door de betrokken lidstaten. De informatie wordt vertaald door de diensten van de Europese Commissie. Eventuele aanpassingen zijn daarom mogelijk nog niet verwerkt in de vertalingen. De Europese Commissie aanvaardt geen verantwoordelijkheid of aansprakelijkheid met betrekking tot informatie of gegevens in dit document. Zie de juridische mededeling voor auteursrechtelijke bepalingen van de lidstaat die verantwoordelijk is voor deze pagina.