Meklēt informāciju pēc reģiona
Likums paredz vienreizēju finansiālu kompensāciju personām, kurām nodarīts miesas bojājums iepriekš plānotu vardarbīgu noziegumu rezultātā; citus noziegumus nekompensē. Kompensācija par miesas bojājumiem jo īpaši attiecas uz slepkavībām un miesas bojājumiem. Saskaņā ar likumu tādi noziegumi kā cilvēku tirdzniecība, seksuāla vardarbība un izvarošana tiek uzskatīti par atsevišķu nodarījumu kategoriju, un šādu noziegumu gadījumā piešķir kompensāciju par morālu kaitējumu.
Vardarbīgos noziegumos cietušajiem kompensāciju piešķir tikai nodarītā kaitējuma apmērā (kompensācija par sāpēm un par samazinātu sociālo funkciju). Attiecībā uz tādiem nodarījumiem kā cilvēku tirdzniecība, izvarošana un seksuāla vardarbība likumā ir paredzēta kompensācija par morālo kaitējumu.
Ja persona mirst vardarbīga nozieguma rezultātā, likumā ir paredzēta arī iespēja pieprasīt kompensāciju tās radiniekiem, jo īpaši mirušā pārdzīvojušajam laulātajam un pārdzīvojušajiem bērniem; ja bērnu nav – mirušā pārdzīvojušajiem vecākiem; un, ja nav vecāku, jebkurai personai, pret kuru mirušajam bija uzturēšanas saistības.
Nē, šādos gadījumos likums neparedz kompensāciju noziegumā cietušā radiniekiem.
Kompensāciju var pieprasīt vardarbīgā noziegumā cietušais, kurš ir Slovākijas Republikas pilsonis vai citas dalībvalsts pilsonis, vai bezvalstnieks, kura pastāvīgā dzīvesvieta ir Slovākijas Republikā vai citā dalībvalstī, vai ārvalstnieks atbilstoši nosacījumiem un tādā apmērā, ko paredz starptautisks līgums, kas ratificēts un izsludināts, kā to paredz likums, ja kaitējums nodarīts Slovākijas Republikā. Kompensāciju var pieprasīt vardarbīgā noziegumā cietušais, kuram piešķirts patvērums, papildu aizsardzība, pagaidu patvērums, uzturēšanās atļauja vai izņēmuma uzturēšanās atļauja Slovākijas Republikā, ja kaitējums nodarīts Slovākijas Republikā.
Nē, Slovākijas tiesību aktos nav paredzēta šāda procedūra. Kompensāciju var pieprasīt tikai tad, ja kaitējums nodarīts Slovākijas Republikas teritorijā.
Kompensāciju var pieprasīt tikai tad, ja izmeklēšana liecina, ka ir izdarīts noziegums un ka tas ir bijis kaitējuma cēlonis. Tāpēc kompensāciju var sniegt tikai tad, ja pirms tam ir notikusi kriminālvajāšana; tomēr nav svarīgi, vai šīs kriminālvajāšanas pamatā ir cietušā ziņojums vai citi līdzekļi.
Jā, lai varētu pieprasīt kompensāciju, ir jābūt pieņemtam galīgajam spriedumam vai priekšrakstam par sodu kriminālprocesā, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs atzīts par vainīgu tāda nozieguma izdarīšanā, kas izraisījis kaitējumu cietušajam, vai arī jābūt pasludinātam spriedumam, ar kuru apsūdzētais ir attaisnots, jo viņu nevar saukt pie kriminālatbildības nepieskaitāmības vai nepilngadības dēļ, un cietušais nedrīkst būt saņēmis citu kompensāciju par kaitējumu. Ja kriminālvajāšana tiek apturēta vai izbeigta (vai atlikta) saskaņā ar attiecīgajiem Likuma Nr. 301/2005 (Kriminālkodekss) noteikumiem, cietušais var pieprasīt kompensāciju, pamatojoties uz kompetentās iestādes lēmumu, kurā izklāstīti iepriekš aprakstītie fakti. Tomēr šādos gadījumos kriminālvajāšanas struktūru veiktās izmeklēšanas vai saīsinātās izmeklēšanas rezultātā nedrīkst rasties pamatotas šaubas par to, vai noziegums, kurā cietušajam nodarīts kaitējums, ir noticis.
Lai pastāvētu tiesības uz kompensāciju saskaņā ar šo likumu, vardarbīgā noziegumā cietušajam kriminālprocesa ietvaros ir jāiesniedz prasība par kaitējuma dēļ radušos zaudējumu atlīdzību. Tas neattiecas uz gadījumiem, kad noziedzīgais nodarījums ir izraisījis nāvi, vai attiecībā uz kaitējumu, ko izraisījis noziedzīgs nodarījums – cilvēku tirdzniecība, izvarošana vai seksuāla vardarbība.
Ja tās personas identitāte, kuras izdarītais noziegums izraisījis kaitējumu cietušajam, nav zināma, viņas atrašanās vieta nav zināma vai viņas kriminālvajāšana nav iespējama likumisku šķēršļu dēļ un ja par cietušajam nodarīto kaitējumu nav piešķirta cita kompensācija pilnā apmērā, cietušais var pieprasīt kompensāciju tikai tad, ja kriminālvajāšanas iestāžu veiktās izmeklēšanas vai saīsinātās izmeklēšanas rezultātā nerodas pamatotas šaubas par to, vai noziegums, kurā cietušajam nodarīts kaitējums, faktiski ir noticis. Prasībai jābūt pamatotai ar galīgo lēmumu, kuru pieņēmusi kriminālvajāšanas iestāde vai tiesa, kas pēdējā izskatījusi attiecīgo lietu, lai pierādītu iepriekš minētos faktus.
Prasība jāiesniedz viena gada laikā no dienas, kad spriedums, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs atzīts par vainīgu nodarījumā, ir kļuvis galīgs. Ja noziedzīgā nodarījuma izdarītāja identitāte nav zināma vai ja likumīgs šķērslis neļauj pret viņu uzsākt kriminālvajāšanu, prasība jāiesniedz 6 mēnešu laikā no dienas, kurā kriminālvajāšanas iestāde vai tiesa, kas pēdējo reizi izskatījusi lietu, ir pieņēmusi galīgu lēmumu.
Ja tiesa kriminālprocesā ir vardarbīgā noziegumā cietušo un viņa prasību atlīdzināt zaudējumus, kas radušies kaitējuma dēļ, nosūtījusi civilajai tiesvedībai vai tiesvedībai citā iestādē, pieteikums jāiesniedz viena gada laikā no dienas, kad lēmums par cietušā tiesībām uz civilo tiesvedību vai citu tiesvedību ir kļuvis galīgs. Beidzoties šim termiņam, beidzas tiesības uz kompensāciju saskaņā ar šo likumu.
Piemēram, kompensācija attiecas uz:
Kompensāciju izmaksā tikai par nodarītajiem miesas bojājumiem (kompensācija par sāpēm un samazinātām sociālajām funkcijām) un likumā noteiktajos gadījumos – par morālo kaitējumu. Kompensācija nesedz citus zaudējumus vai izdevumus.
– fizisku (nepsiholoģisku) kaitējumu:
– nav piemērojams;
– psiholoģisku (nemateriālu) kaitējumu:
– fizisku (nepsiholoģisku) kaitējumu:
– nav piemērojams;
– psiholoģisku kaitējumu:
Kompensāciju izmaksā kā vienreizēju maksājumu.
Sodāmības reģistrs neietekmē kompensācijas saņemšanu no Slovākijas Republikas. Lēmējiestāde var samazināt kompensāciju, ja cietušais arī ir vainojams par kaitējumu vai nav īstenojis savas tiesības saņemt kompensāciju no nozieguma izdarītāja, kas radījis kaitējumu.
Cietušā finanšu stāvoklim nav nozīmes attiecībā uz lēmumu par kompensāciju.
Kompensācijas summu var ietekmēt tas, cik lielā mērā cietušais ir vainojams kaitējumā, vai fakts, ka cietušais nav izmantojis savas tiesības saņemt kompensāciju tieši no nozieguma izdarītāja.
Ja kaitējums ir atzīts ar tiesas spriedumu, kompensācijas pamatā ir spriedumā sīki izklāstītais kaitējuma apmērs; citos kaitējuma gadījumos attiecīgi piemēro īpašus tiesību aktus, kas reglamentē kompensācijas piešķiršanu par sāpēm un par samazinātu sociālo funkciju. Kompensācija par morālu kaitējumu cilvēku tirdzniecības, izvarošanas vai seksuālas vardarbības noziegumu gadījumā ir desmit minimālo algu apmērā (kaitējums izdarīšanas brīdī) un kompensācija par morālo kaitējumu cietušā apgādājamajām personām, ja noziedzīgais nodarījums izraisījis cietušā nāvi, ir piecdesmit minimālo algu apmērā (kaitējuma brīdī).
Likumā nav paredzēta kompensācijas minimālā summa. Kompensācijas maksimālais ierobežojums ir summa, kas atbilst 50 minimālajām algām nodarījuma izdarīšanas brīdī (piezīme: pašlaik tie ir 29 000 EUR).
Ja kaitējums par miesas bojājumiem ir atzīts ar galīgu spriedumu vai priekšrakstu par sodu kriminālprocesā, kompensāciju par kaitējumu aprēķina un piešķir, pamatojoties uz spriedumā vai priekšrakstā par sodu minētā kaitējuma apmēru. Ja cietušais un prasība, ko viņš iesniedzis kriminālprocesā, tiek nodota civilajai tiesvedībai, kompensācijas aprēķins un piešķiršana kaitējuma gadījumā pamatojas uz kaitējuma apmēru, kā noteikts civiltiesas nolēmumā. . Pretējā gadījumā, lai varētu aprēķināt šo summu, ir jāiesniedz medicīniskais atzinums, kurā ietverta informācija, kas vajadzīga, lai noteiktu konkrēto kompensācijas summu. Noteikumi par kompensācijas summas noteikšanu ir paredzēti tiesību aktos, kas reglamentē noteikumus par personiskā kaitējuma novērtēšanu kopumā, nevis tikai par kompensācijām vardarbīgos noziegumos cietušajiem.
Jā, kompensāciju piešķir tikai ar nosacījumu, ka kaitējums nav kompensēts citos veidos (piemēram, tas nav kompensēts no privātās apdrošināšanas shēmas, vai to nav tieši kompensējis vardarbīgā noziedzīgā nodarījuma izdarītājs).
Kompensācijas avansa maksājumi nav pieejami.
Tas ir iespējams; cietušais var pieprasīt kompensāciju vairāk nekā vienu reizi (piemēram, ja ir mainījusies situācija vai pasliktinājies veselības stāvoklis), bet pieteikums joprojām ir jāiesniedz pamata termiņā (t. i., viena gada laikā no dienas, kad kļūst galīgs spriedums krimināllietā, ar kuru nodarījuma izdarītājs ir atzīts par vainīgu,, vai – ja vainīgā identitāte nav zināma vai ja kriminālvajāšanu kavē likumīgs šķērslis – viena gada laikā pēc tam, kad kriminālvajāšanas iestāde vai tiesa, kas pēdējā izskatījusi attiecīgo lietu, ir pieņēmusi galīgo lēmumu). Tomēr kompensācijas kopsumma, kas izmaksāta vienā un tajā pašā lietā, nevar pārsniegt 50 minimālās algas.
Par kompensācijas procedūru maksu neiekasē.
Lēmumus par kompensācijas prasībām pieņem Slovākijas Republikas Tieslietu ministrija.
Pieprasījums jānosūta uz šādu adresi: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky [Slovākijas Republikas Tieslietu ministrija], Račianska ul. 71, 813 11 Bratislava
Cietušā klātbūtne nav nepieciešama.
Slovākijas Republikas Tieslietu ministrijai lēmums par kompensācijas prasību jāpieņem sešu mēnešu laikā.
Ja Slovākijas Republikas Tieslietu ministrija nepieņem prasību vai to apmierina tikai daļēji, vardarbīgā noziegumā cietušajam ir tiesības pieprasīt savu subjektīvo tiesību aizsardzību, iesniedzot administratīvu sūdzību saskaņā ar attiecīgajiem Likuma Nr. 162/2015 (Administratīvās tiesas procesa kodekss) noteikumiem. Kur es varu saņemt nepieciešamās veidlapas un citu informāciju par to, kā iesniegt prasību?
Slovākijas Republikas Tieslietu ministrijas tīmekļa vietnē.
Kriminālprocesa laikā izmeklēšanas iestādes informē cietušos par iespējām saņemt kompensāciju no Slovākijas Republikas un par attiecīgajiem nosacījumiem.
Informācija par kompensācijām noziegumos cietušajiem ir publicēta Slovākijas Republikas Tieslietu ministrijas tīmekļa vietnē. Lai atvērtu saiti, noklikšķiniet šeit. Turklāt kriminālprocesā nopratinātais cietušais saņem informāciju (tostarp kontaktinformāciju) par organizācijām, kas piedāvā palīdzību un atbalstu cietušajiem.
Īpaša juridiskā palīdzība kompensācijas pieprasīšanā nav pieejama. Ir iespējams izmantot valsts vispārējo juridisko palīdzību, ko sniedz Juridiskās palīdzības centrs. Turklāt Tieslietu ministrija pati sniedz pamatnorādījumus kompensācijas pieprasīšanai.
Jā, ir organizācijas, kas piedāvā palīdzību un atbalstu vardarbīgos noziegumos cietušajiem, bet patlaban tās darbojas neatkarīgi no valsts.
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.