Valsts atlīdzību var pieprasīt par visiem tīši pret personu izdarītajiem vardarbīgajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kā arī jebkurā nelikumīgas starpniecības un darbaspēka ekspluatācijas gadījumā, kā noteikts Kriminālkodeksa 603 bis pantā, izņemot uzbrukumu (percosse) un miesas bojājumu nodarīšanu (lesioni), kā izklāstīts kodeksa 581. un 582. pantā, ja vien nav konstatēti 583. pantā minētie atbildību pastiprinošie apstākļi (proti, ja noziedzīgā nodarījuma rezultātā nav radušās konkrēti uzskaitītās īpaši smagās sekas).
Atlīdzību var pieprasīt tikai par medicīniskām un palīdzības izmaksām, izņemot seksuāla uzbrukuma vai slepkavības gadījumus, kad cietušajiem maksā fiksētu ministrijas dekrētā noteiktu atlīdzības summu pat tad, ja nav jāsedz medicīniskās un palīdzības izmaksas.
Atlīdzību var saņemt cietušais vai, ja cietušais ir miris, tā bērni vai laulātais, kurš nav juridiski šķirts, kā arī kopdzīves partneris tādā apmērā, kas atbilst to attiecīgajai mantojamajai daļai, vai, ja šādu personu nav, cietušā radinieki augšupejošā kārtībā, ja tie ir bijuši cietušā oficiālā apgādībā laikā, kad tika izdarīts noziedzīgais nodarījums.
Noteiktos gadījumos personas tiesības uz atlīdzību ir ierobežotas:
Ja cietušais neiet bojā, cietušā ģimenes locekļiem ir tiesības iesniegt prasību tieši pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju (Civilkodeksa 2043. un 2059. pants) par netiešu (morālu) kaitējumu, kas viņiem radies radiniekam nodarītā kaitējuma dēļ, tomēr šajā gadījumā spēkā esošie tiesību akti nenosaka valsts pienākumu maksāt atlīdzību (likums Nr. 122/2016, ko groza ar likumu Nr. 167/2017). Saskaņā ar tiesību aktiem par vardarbīgu noziegumu upuriem šādas personas var saņemt pabalstus tikai tad, ja tās ir primārā cietušā, kurš ir miris, apgādnieku zaudējušie tuvinieki.
Atlīdzību var piešķirt gan prasītājiem, kuri dzīvo ES dalībvalstī, kas nav Itālija, gan Itālijā dzīvojošiem prasītājiem.
Cietušais drīkst iesniegt atlīdzības prasību Itālijas lēmējiestādēm, ja noziedzīgais nodarījums ticis izdarīts Itālijā.
Nē, bet prasība ir jāiesniedz 60 dienu laikā pēc rīkojuma, kurā noteikts, ka noziedzīgo nodarījumu ir izdarījusi nezināma persona vai personas (decisione che ha definito il giudizio per essere ignoto l'autore del reato), pēc pēdējās nesekmīgās darbības piespiedu izpildes procesā vai pēc datuma, kad notiesājošs spriedums krimināllietā ir galīgi stājies spēkā.
Skatīt iepriekš tekstā.
Prasība ir jāiesniedz 60 dienu laikā pēc rīkojuma, kurā noteikts, ka noziedzīgo nodarījumu ir izdarījusi nezināma persona vai personas, pēc pēdējās nesekmīgās darbības piespiedu izpildes procesā vai pēc datuma, kad notiesājošs spriedums krimināllietā ir galīgi stājies spēkā.
Kā norādīts iepriekš, atlīdzības prasībai jāpievieno dokumentācija, kura pierāda, ka process kaitējuma atlīdzības piedziņai no noziedzīgā nodarījuma izdarītāja nav bijis sekmīgs, ka pēdējā darbība piespiedu izpildes procesā nav bijusi sekmīga vai ka notiesājošs spriedums krimināllietā ir galīgi stājies spēkā.
Atlīdzības prasībai jāpievieno notiesājoša sprieduma kopija attiecībā uz vienu no tiesību aktos minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem vai tāda rīkojuma kopija, kur konstatēts, ka noziedzīgo nodarījumu izdarījusi nezināma persona vai personas.
Kā norādīts iepriekš, prasība ir jāiesniedz 60 dienu laikā pēc rīkojuma, kurā noteikts, ka noziedzīgo nodarījumu ir izdarījusi nezināma persona vai personas, vai pēc pēdējās nesekmīgās darbības piespiedu izpildes procesā, vai pēc datuma, kad notiesājošs spriedums krimināllietā ir galīgi stājies spēkā.
Atlīdzība, piemēram, segs turpmāk norādīto.
- Materiāls (ne morāls) kaitējums:
- Psiholoģisks (morāls) kaitējums:
- Materiāls (ne morāls) kaitējums:
- Psiholoģisks kaitējums:
Atlīdzība tiek maksāta (ja nav citu labvēlīgāku pasākumu, kas jau ir īstenoti attiecībā uz noteiktiem noziedzīgiem nodarījumiem, izmantojot citus juridiskus noteikumus), lai segtu medicīniskās un palīdzības izmaksas, izņemot seksuāla uzbrukuma vai slepkavības gadījumā, kad cietušajiem piešķir fiksētu atlīdzības summu pat tad, ja nav jāmaksā medicīniskās un palīdzības izmaksas.
Parasti atlīdzību izmaksā kā vienu maksājumu, izmantojot Apgrozības fondu mafijas veida noziedzības, izspiešanas, augļošanas un tīšu vardarbīgu noziegumu upuru atbalstam (Fondo di rotazione per la solidarieta' alle vittime dei reati di tipo mafioso, delle richieste estorsive, dell'usura e dei reati intenzionali violenti), ko pārvalda Iekšlietu ministrija, lai gan izmaksājamā summa nedrīkst pārsniegt attiecīgajā gadā pieejamā finansējuma apjomu.
Ja attiecīgajā gadā nav pietiekami daudz līdzekļu, personas, kuras ir tiesīgas saņemt atlīdzību, var saņemt daļu atlīdzības no fonda vienā gadā un atlikušo summu turpmākajos gados — šī summa tiek izmaksāta bez papildu maksām, procentiem vai pārvērtēšanas.
Atlīdzība tiek izmaksāta, ja cietušais tīši vai rupjas neuzmanības dēļ nav iesaistījies attiecīgā vai citu saistīto noziedzīgo nodarījumu veikšanā, ja attiecībā uz cietušo nekad nav bijis pieņemts galīgs notiesājošs spriedums par jebkuru no noziedzīgajiem nodarījumiem, kuri norādīti Kriminālprocesa kodeksa 407. panta 2. punkta a) apakšpunktā (tīša iznīcināšana, izlaupīšana un masu slepkavības, piedalīšanās pilsoņu karā, mafijas veida sazvērestība, sabiedriskās drošības apdraudēšana, slepkavība, laupīšana, izspiešana, nolaupīšana, terorisms, sazvērestība esošās sistēmas nomaiņai, bruņota sazvērestība, sprāgstvielu turēšana, rekets, narkotikas, paverdzināšana, bērnu prostitūcija un pornogrāfija, cilvēku tirdzniecība, verdzība, seksuāls uzbrukums, seksuālas darbības ar nepilngadīgiem bērniem, seksuāls grupveida uzbrukums), vai par noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti, pārkāpjot tiesību aktus par izvairīšanās no ienākuma nodokļa un PVN nomaksas novēršanu, un ja laikā, kad prasījums tiek iesniegts, attiecībā uz cietušo nav uzsākts kriminālprocess par jebkuru no minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem.
Cietušā ienākumiem nav nekādas ietekmes uz tiesībām saņemt atlīdzību.
Atlīdzība tiek izmaksāta, ja attiecībā uz to pašu noziedzīgo nodarījumu cietušais nav saņēmis nekāda veida maksājumus no privātiem vai publiskiem avotiem, kuru summa pārsniedz 5000,00 EUR.
Atlīdzība atbildīs izmaksām, piemērojot attiecīgajā tiesību aktā noteiktos ierobežojumus un summas, kas minētas ministrijas dekrētā, ar ko īsteno attiecīgo tiesību aktu.
Iekšlietu ministrijas 2017. gada 31. augusta dekrētā (kā izklāstīts 2016. gada 7. jūlija likuma Nr. 122 11. panta 3. punktā) ir noteikts turpmāk norādītais:
Ir jānorāda un jādokumentē kopējā medicīnisko un palīdzības izmaksu summa.
Atlīdzība tiek izmaksāta, ja attiecībā uz to pašu noziedzīgo nodarījumu cietušais nav saņēmis nekāda veida maksājumus no privātiem vai publiskiem avotiem, kuru kopsumma pārsniedz 5000,00 EUR.
Nē.
Nē, lai gan var būt iespējams vēlāk iesniegt prasījumus, ja rodas papildu medicīniskas izmaksas, tomēr tas būs jānovērtē lēmējiestādei.
Ieinteresētajai personai vai citām tiesīgajām personām, ja noziedzīgajā nodarījumā cietušais ir miris, personīgi vai, izmantojot īpašu pilnvaru (a mezzo di procuratore speciale), ir jāiesniedz atlīdzības prasība; lai prasība būtu pieņemama, tai jāpievieno šādi dokumenti:
a) notiesājoša sprieduma kopija attiecībā uz vienu no 11. pantā minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem vai tāda rīkojuma kopija, kurā konstatēts, ka noziedzīgo nodarījumu ir izdarījusi nezināma persona vai personas;
b) dokumentācija, kas pierāda, ka pret noziedzīgā nodarījuma izdarītāju ir nesekmīgi sākts piespiedu izpildes process attiecībā uz atlīdzību par kaitējumu; tas nav vajadzīgs, ja noziedzīgā nodarījuma izdarītājs nav atklāts vai ja viņš(-a) ir pieteicies(-kusies) valsts apmaksātai juridiskai palīdzībai un saņēmis(-usi) to krimināllietā vai civillietā, kur noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir atzīts par atbildīgu;
c) deklarācija ar zvērestu apliecinātas rakstveida liecības (dichiarazione sostitutiva dell'atto di notorietà) vietā par kavēkļu neesamību;
d) medicīniska izziņa, kurā norādītas izmaksas ar veselības aprūpi saistītiem pakalpojumiem, vai noziedzīgā nodarījumā cietušā miršanas apliecība.
Nē.
Iekšlietu ministrija.
Ministero dell’Interno
Ufficio del Commissario di solidarietà per le vittime dei reati di tipo mafioso
Via Cavour, 6
Roma
Nē.
Kad prasījums ir saņemts, Itālijas lēmējiestādei ir jāpieņem lēmums “bez kavēšanās”.
Nav konkrētu mehānismu — tā kā lēmums ir administratīvs, to var apstrīdēt atbilstīgi standarta noteikumiem, kas attiecas uz tās pašas iestādes veiktajiem vietējiem administratīviem pasākumiem.
Palīgiestāde sniedz visu vajadzīgo informāciju; Itālijā palīgiestāde ir prokuratūra (procura generale), kuras pārstāvji darbojas tajā apelācijas tiesā (corte d’appello), kurai ir jurisdikcija prasītāja dzīvesvietā. Veidlapas ir pievienotas ministrijas 2008. gada 23. decembra dekrētam Nr. 222, kur izklāstīti noteikumi atbilstīgi 7. pantam 2007. gada 9. novembra likumdošanas dekrētā Nr. 204, ar ko īsteno Direktīvu 2004/80/EK par kompensāciju noziegumos cietušajiem (Decreto 23 dicembre 2008, n. 222 “Regolamento ai sensi dell'articolo 7 del decreto legislativo 9 novembre 2007, n. 204, recante attuazione della direttiva 2004/80/CE relativa all'indennizzo delle vittime di reato”).
Nē.
Nē, to sniedz palīgiestāde.
Nav, ciktāl tas zināms šīs informācijas sniedzējiem.
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.