Kompensāciju var saņemt vardarbīgos noziegumos cietušie un viņu apgādājamie. Vardarbīgs noziegums ir krimināli sodāms nodarījums, kurš tieši apdraud personas dzīvību vai veselību un kura rezultātā ievainotā persona mirst vai tās veselībai tiek nodarīts smags kaitējums, vai persona gūst veselības traucējumus, kas ilgst vismaz četrus mēnešus.
Jums pienākas kompensācija, ja vardarbīga nozieguma rezultātā ir nodarīts smags kaitējums jūsu veselībai vai ciešat no veselības traucējumiem vismaz četru mēnešu garumā.
Kompensāciju 448 eiro apmērā izmaksā personai, kas sedz vardarbīgā noziegumā mirušas personas apglabāšanas izdevumus. Jāņem vērā, ka persona, kas sedz apglabāšanas izdevumus, var arī nebūt mirušā radinieks vai apgādājamais.
Vardarbīga nozieguma rezultātā mirušas personas apgādājamie var saņemt valsts kompensāciju, ko maksā noziegumos cietušajiem.
Par apgādājamajiem uzskata šādas personas:
Jums pienākas kompensācija, ja vardarbīga nozieguma rezultātā ir nodarīts smags kaitējums cietušā veselībai vai cietušais ir guvis veselības traucējumus, kas ilgst vismaz četrus mēnešus.
Kompensāciju var saņemt šādas personas:
Igaunijā tiesības uz kompensāciju nav atkarīgas no valstspiederības.
Kompensāciju izmaksā tās valsts kompetentā iestāde, kurā noticis noziegums. Kompensācijas izmaksa notiek atbilstoši attiecīgās valsts tiesību aktu noteikumiem.
Lai pieprasītu kompensāciju, jūs varat vērsties
Par vardarbīgu noziegumu jāziņo policijai 15 kalendāro dienu laikā no nozieguma izdarīšanas dienas.
Lai prasītu kompensāciju, nav nepieciešams gaidīt procesa rezultātus; pietiek ar to, ka par noziegumu ir paziņots policijai un ir sākts kriminālprocess. Kompensāciju var prasīt trīs gadu laikā pēc nozieguma izdarīšanas.
Nav noteikts, ka vispirms būtu jāprasa kompensācija no likumpārkāpēja. Ja ir pieņemts lēmums par kompensācijas piešķiršanu, prasījuma tiesības pāriet Sociālās apdrošināšanas pārvaldei, kura ceļ regresa prasību pret personu, kas nodarījusi kaitējumu (pret nozieguma izdarītāju).
Jums ir tiesības uz kompensāciju pat tad, ja persona, kas nodarījusi kaitējumu, nav identificēta vai ja tiesvedība vēl nav noslēgusies.
Lai saņemtu kompensāciju, ko valsts maksā noziegumos cietušajiem, ir nepieciešama izmeklēšanas iestādes izdota izziņa par kriminālprocesa sākšanu.
Ja piesakāties ārstēšanas izdevumu atlīdzināšanai vai pabalstam nāves gadījumā, jāiesniedz kvītis, kas apliecina izdevumus.
Kompensācijas pieteikumu var iesniegt trīs gadu laikā pēc nozieguma izdarīšanas dienas vai pēc dienas, kad jūs uzzinājāt par notikušo noziegumu.
Kompensācija atlīdzina:
– materiālus zaudējumus (kas nav psiholoģisks kaitējums):
– materiālus zaudējumus (kas nav psiholoģisks kaitējums):
– psiholoģisku kaitējumu:
Cietušā ģimenes locekļi var saņemt psiholoģisku atbalstu. Lai saņemtu kompensāciju par psiholoģiskās palīdzības izdevumiem, ir jāsazinās ar cietušo atbalsta pakalpojumu sniedzēju, kas sagatavos pieteikumu, kurš jums būs jāparaksta. Nepieciešama arī policijas izziņa, kas apliecina, ka ir sākts process un ka jūs esat cietušais vai cietušā juridiskais pārstāvis. Saņemt policijas izziņu jums palīdzēs cietušajiem paredzēto atbalsta pakalpojumu sniedzējs.
Par kompensācijas piešķiršanu saistībā ar psiholoģisko palīdzību jūs informēs 10 darba dienu laikā. Pēc tam varat vērsties pie psihologa. Vienam cilvēkam izmaksā kompensāciju minimālās mēnešalgas apmērā (2020. gadā — 584 eiro).
Apgādājamajiem kompensāciju izmaksā mēneša maksājumu veidā. Cietušo medicīnas un apbedīšanas pakalpojumu izmaksas atlīdzina ar vienreizēju maksājumu saskaņā ar izdevumu kvītīm.
Kompensāciju neizmaksā, ja:
Turklāt kompensāciju var nepiešķirt, ja pieteikuma iesniedzējs ir atteicies sadarboties ar tiesībaizsardzības iestādēm ar noziedzīgo nodarījumu saistīto faktu noskaidrošanā, likumpārkāpēja identificēšanā vai aizturēšanā vai kaitējuma pierādīšanā.
Jūsu finansiālā situācija neietekmē kompensācijas piešķiršanu vai izmaksu.
No zaudējumu apjoma, uz kura pamata tiek noteikta kompensācijas summa, atskaita summas, ko ievainotais, pamatojoties uz vardarbīgā noziegumā izraisīto kaitējumu, saņem vai ir tiesīgs saņemt no cita avota, nevis no kaitējuma nodarītāja. Tas attiecas arī uz cietušajam izmaksāto darbspējas pabalstu. Nosakot kompensācijas apmēru, ņem vērā summas, ko nozieguma izraisītā kaitējuma nodarītājs samaksājis pieteikuma iesniedzējam pirms kompensācijas piešķiršanas.
Kompensācijas aprēķināšana ierobežotas vai zaudētas darbspējas gadījumā
Kompensācijas apmēru aprēķina, pamatojoties uz vidējiem ienākumiem kalendārajā dienā. Ņem vērā ienākumus (pēc sociālā nodokļa nomaksas), kas gūti pēdējo sešu mēnešu laikā pirms nozieguma.
Ierobežotas vai zaudētas darbspējas izraisīto zaudējumu aprēķināšana
Vienas kalendārās dienas vidējos ienākumus reizina ar 30, un no reizinājuma atņem personai piešķirtās darba nespējas pensijas vai darbspējas pabalsta summu. Kompensācija sedz 80 % zaudēto ienākumu. Vidējo ienākumu datus nodrošina Nodokļu un muitas pārvalde.
Kompensācijas aprēķināšana apgādnieka nāves gadījumā
1. Cietušā vienas kalendārās dienas vidējos ienākumus reizina ar 30, un no reizinājuma atņem personai piešķirtās apgādnieka zaudējuma pensijas summu;
2. Aprēķina iegūtās summas procentuālo daļu atbilstoši apgādājamo skaitam:
Kompensācijas apmērs atbilst 80 % no aprēķinātās summas.
Minimālā summa nav noteikta; kompensāciju maksā, kamēr saņēmējam ir uz to tiesības vai līdz tiek sasniegts 9 590 eiro limits.
Kompensācijas pieteikumā summa nav jānorāda.
Jā
Personas, kurām ir finansiālas grūtības, var pieprasīt kompensācijas avansu, ja tām ir tiesības uz kompensāciju, bet tās izmaksa ir atlikta.
Pamatojoties uz attiecīgu pieteikumu, tiek izmaksāts avanss līdz 640 euro apmērā.
Ja avansa maksājums pārsniedz pēc tam piešķirtās kompensācijas summu, pārmaksātā summa ir jāatmaksā.
Jums ir tiesības iesniegt papildu ārstēšanās izdevumu kvītis.
Izmeklēšanas iestādes izdota izziņa
Apglabāšanas izdevumu kvītis
Ārstēšanās izdevumu kvītis, zāļu iegādes čeki utt.
Cietušā miršanas apliecība
Nē
Igaunijas Valsts sociālās apdrošināšanas pārvalde
Ir vairākas iespējas, kā iesniegt pieteikumu.
Jūsu klātbūtne nav nepieciešama.
Lēmums tiks pieņemts 30 dienu laikā pēc pēdējā dokumenta saņemšanas.
Lēmumu var apstrīdēt 30 dienu laikā pēc tā saņemšanas. Alternatīva iespēja ir iesniegt sūdzību administratīvajā tiesā kārtībā, kāda paredzēta Administratīvo tiesu procesa likumā.
Pieteikuma veidlapas un informācija par kompensācijas pieteikšanu ir pieejama Sociālās apdrošināšanas pārvaldes tīmekļa vietnē.
Ar cietušo atbalsta dienestiem var sazināties arī pa tālruni. To kontaktinformācija ir pieejama Sociālās apdrošināšanas pārvaldes tīmekļa vietnē.
Jā
Cietušo atbalsta dienesti var palīdzēt arī kompensācijas pieprasīšanā.
Šīs lapas dažādās valodu versijas uztur attiecīgās dalībvalstis. Tulkojumu veic Eiropas Komisijas dienestā. Varbūtējās izmaiņas, ko oriģinālā ieviesušas kompetentās valsts iestādes, iespējams, nav atspoguļotas tulkojumos. Eiropas Komisija neuzņemas nekādas saistības un atbildību par datiem, ko satur šis dokuments, vai informāciju un datiem, uz kuriem šajā dokumentā ir atsauces. Lūdzam skatīt juridisko paziņojumu, lai iepazītos ar autortiesību noteikumiem, ko piemēro dalībvalstī, kas ir atbildīga par šo lapu.