Informacijos paieška pagal regionus
Finansinė kompensacija skiriama asmenims, prieš kuriuos įvykdyti šie nusikaltimai: suplanuotas pasikėsinimas nužudyti ir nesuplanuota žmogžudystė, kaip nurodyta Baudžiamojo kodekso 188 ir 189 straipsniuose, kūno sužalojimas, kaip nurodyta Baudžiamojo kodekso 194 straipsnyje, tyčinis nusikaltimas, dėl kurio nukentėjęs asmuo patyrė kūno sužalojimų, išžaginimas, lytiniai santykiai su nepilnamečiu ir seksualinė prievarta, kaip nurodyta Baudžiamojo kodekso 218–220 straipsniuose, prekyba žmonėmis ir prekyba nepilnamečiais, kaip nurodyta Baudžiamojo kodekso 210 ir 211 straipsniuose, terorizmas ir kita tyčinė smurtinė nusikalstama veika.
Finansinė kompensacija skiriama:
Finansinė kompensacija skiriama pagal pašymus, kaip nurodyta šiame skyriuje, šių kategorijų nukentėjusiems asmenims:
Taip. Finansinę pagalbą gali gauti artimiausi šeimos nariai (paveldėtojai) iki antro laipsnio (teisinės) giminystės ryšių, jeigu asmuo dėl tyčinio smurtinio veiksmo tiesioginių padarinių nemirė, bet buvo sunkiai sužalotas.
Finansinė kompensacija skiriama pagal prašymus šių kategorijų nukentėjusiems asmenims:
Finansinė kompensacija pirmiau nurodytiems nukentėjusiems asmenims yra skiriama, jeigu nusikaltimas buvo įvykdytas Rumunijos teritorijoje ir nukentėjęs asmuo yra:
Nukentėjusiems asmenims, kurie į pirmiau paminėtas asmenų kategorijas neįtraukti, finansinė kompensacija skiriama pagal tarptautines konvencijas, kurias Rumunija yra pasirašiusi.
Taip. Finansinė kompensacija nukentėjusiems asmenims yra skiriama, jeigu nusikaltimas buvo įvykdytas Rumunijos teritorijoje ir nukentėjęs asmuo yra:
Ne. Finansinė kompensacija nukentėjusiems asmenims yra skiriama, jeigu nusikaltimas buvo įvykdytas Rumunijos teritorijoje.
Taip. Finansinė kompensacija nukentėjusiam asmeniui skiriama tik tada, jeigu jis kreipėsi į prokuratūrą arba teismą per 60 dienų nuo nusikaltimo įvykdymo, o mirusių asmenų sutuoktiniams, vaikams arba išlaikytiniams asmenims – jeigu jie kreipėsi į prokuratūrą arba teismą per 60 dienų nuo tos dienos, kai nukentėjęs asmuo sužinojo apie įvykdytą nusikaltimą.
Jeigu nukentėjęs asmuo dėl fizinės arba psichikos būklės negalėjo kreiptis į prokuratūrą, 60 dienų terminas yra skaičiuojamas nuo tos dienos, kai tai padaryti trukdančios aplinkybės išnyko.
Nukentėję asmenys iki 18 metų amžiaus, taip pat asmenys, kuriems taikomas draudžiamasis įsakymas, į prokuratūrą dėl įvykdyto nusikaltimo kreiptis neprivalo. Dėl įvykdyto nusikaltimo į prokuratūrą gali kreiptis nepilnamečio asmens arba asmens, kuriam taikomas draudžiamasis įsakymas, teisinis atstovas.
Ne. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į Finansinių kompensacijų nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims skyrimo komisiją (Comisiei pentru acordarea de compensații financiare victimelor infracțiunilor) dėl finansinės kompensacijos avanso, tačiau jis negali viršyti tų metų, kuriais nukentėjęs asmuo paprašė išmokėti avansą, dešimties nacionalinių minimalių bruto bazinių atlyginimų sumos.
Avanso galima prašyti pateikiant finansinės kompensacijos prašymą arba atskirą prašymą. Šį prašymą galima pateikti bet kuriuo metu po to, kai buvo kreiptasi į prokuratūrą arba į teismą, tačiau ne vėliau kaip per 30 dienų nuo kompensacijos prašymo pateikimo dienos. Jeigu avanso prašoma pateikiant atskirą prašymą, jame nurodomas teisinio proceso etapas.
Avansas išmokamas, jeigu nukentėjusio asmens finansinė būklė yra sunki.
Nukentėjusio asmens prašymas išmokėti finansinės kompensacijos avansą išnagrinėjamas per 30 dienų nuo prašymo pateikimo dienos. Sprendimą priima du Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisijos teisėjai.
Jeigu finansinės kompensacijos prašymas atmetamas, nukentėjęs asmuo privalo grąžinti avansą, išskyrus tuos atvejus, kai finansinės kompensacijos prašymas atmetamas tik dėl to, kad nusikalstamos veikos vykdytojas yra nemokus arba jo buvimo vieta nežinoma.
Finansinės kompensacijos avansą gavęs nukentėjęs asmuo privalo jį grąžinti, jeigu iki nustatyto termino nepateikia finansinės kompensacijos prašymo.
Taip. Jeigu nusikalstamos veiklos vykdytojas yra žinomas, finansinė kompensacija nukentėjusiam asmeniui gali būti skirta, jeigu jis pateikė prašymą; nukentėjęs asmuo įstoja į civilinę bylą pagal baudžiamojo proceso normas; nusikalstamos veikos vykdytojas yra nemokus arba jo buvimo vieta nežinoma; draudimo bendrovė nukentėjusiam asmeniui atlygino ne visą patirtą žalą.
Taip. Jeigu nusikalstamos veikos vykdytojas nežinomas, nukentėjęs asmuo gali pateikti finansinės kompensacijos prašymą, jeigu draudimo bendrovė jam atlygino ne visą patirtą žalą.
Jeigu nusikalstamos veikos vykdytojas yra žinomas, finansinė kompensacija gali būti skirta nukentėjusiam asmeniui, jeigu įvykdyti šie reikalavimai:
Jeigu nusikalstamos veikos vykdytojas nežinomas, nukentėjęs asmuo gali pateikti finansinės kompensacijos prašymą per trejus metus nuo nusikaltimo įvykdymo.
Finansinė kompensacija skiriama:
Pagalba suteikiama kaip viena išmoka.
Finansinė kompensacija neskiriama, jeigu:
Į finansinę padėtį neatsižvelgiama.
Sumos, kurias nusikalstamos veikos vykdytojas sumokėjo kaip civilinę kompensaciją, ir išmokos, kurias nukentėjęs asmuo gavo iš draudimo bendrovės įvykdyto nusikaltimo padarytai žalai atlyginti, yra atimamos iš nukentėjusiam asmeniui valstybės skiriamos finansinės kompensacijos.
Finansinė kompensacija skiriama nukentėjusiam asmeniui dėl įvykdyto nusikaltimo patirtai žalai atlyginti:
Finansinė kompensacija 2 punkto a papunktyje nurodytai materialinei žalai atlyginti negali viršyti tų metų, kuriais nukentėjęs asmuo pateikė finansinės kompensacijos prašymą, dešimties nacionalinių minimalių bruto bazinių atlyginimų sumos.
Sumos, kurias nusikalstamos veikos vykdytojas sumokėjo kaip civilinę kompensaciją, ir išmokos, kurias nukentėjęs asmuo gavo iš draudimo bendrovės įvykdyto nusikaltimo padarytai žalai atlyginti, yra atimamos iš nukentėjusiam asmeniui valstybės skiriamos finansinės kompensacijos.
Finansinė kompensacija materialinei žalai atlyginti negali viršyti tų metų, kuriais nukentėjęs asmuo pateikė finansinės kompensacijos prašymą, dešimties nacionalinių minimalių bruto bazinių atlyginimų sumos.
Taip. Finansinės kompensacijos prašyme turi būti nurodyta:
Prie finansinės kompensacijos prašymo pridedami prašyme pateiktų duomenų patvirtinamieji dokumentai ir kiti nukentėjusio asmens turimi dokumentai, kurie būtų naudingi nagrinėjant prašymą.
Pagal įstatymą, įvertinus nukentėjusio asmens poreikį gauti pagalbą, konsultaciją galima gauti ne iš teismo, bet iš pagalbos nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims tarnybų (jos steigiamos socialinės pagalbos ir vaikų globos generaliniuose direktoratuose pagal Įstatymą Nr. 211/2004 dėl tam tikrų nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims taikomų informacijos, paramos ir apsaugos priemonių).
Pagalbą nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims teikiantis departamentas steigiamas siekiant suteikti nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims pagalbą ir apsaugą. Jis steigiamas kiekviename generaliniame direktorate kaip struktūrinis padalinys. Jame dirba bent trys specialistai, t. y.: socialinis darbuotojas, psichologas ir teisės konsultantas.
Nuo nusikaltimų nukentėjusių asmenų informavimo, pagalbos jiems ir jų apsaugos procesą sudaro šie etapai:
Generaliniai direktoratai nukentėjusio asmens arba jo šeimos narių prašymu jiems nemokamai suteikia pagalbos ir apsaugos paslaugas. Šias paslaugas taip pat gali suteikti vietos, savivaldybių ir komunų valstybinės socialinės pagalbos tarnybos arba privatūs socialinių paslaugų teikėjai.
Prašymas suteikti pagalbos ir apsaugos paslaugas teikiamas generaliniam direktoratui, tačiau prašymą galima teikti ir privačiam arba valstybiniam socialinių paslaugų teikėjui. Antruoju atveju paslaugų teikėjas turi raštu informuoti generalinį direktoratą, kurio jurisdikcijoje yra atitinkamos paslaugos gavėjo buveinė arba gyvenamoji vieta.
Priklausomai nuo nustatytų poreikių, nukentėję asmenys taip pat gali būti nukreipti į artimiausias socialines, švietimo, sveikatos priežiūros arba kitas bendro pobūdžio tarnybas, kurios suteikia įstatyme numatytas paslaugas.
Nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims ir jų šeimos nariams gali būti suteiktos tokios pagalbos ir apsaugos paslaugos:
Taip. Sumos, kurias nusikalstamos veikos vykdytojas sumokėjo kaip civilinę kompensaciją, ir išmokos, kurias nukentėjęs asmuo gavo iš draudimo bendrovės įvykdyto nusikaltimo padarytai žalai atlyginti, yra atimamos iš nukentėjusiam asmeniui valstybės skiriamos finansinės kompensacijos.
Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į Finansinių kompensacijų nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims skyrimo komisiją (Comisiei pentru acordarea de compensații financiare victimelor infracțiunilor) dėl finansinės kompensacijos avanso, tačiau jis negali viršyti tų metų, kuriais nukentėjęs asmuo paprašė išmokėti avansą, dešimties nacionalinių minimalių bruto bazinių atlyginimų sumos.
Avanso galima prašyti pateikiant finansinės kompensacijos prašymą arba atskirą prašymą. Šį prašymą galima pateikti bet kuriuo metu po to, kai buvo kreiptasi į prokuratūrą arba į teismą, tačiau ne vėliau kaip per 30 dienų nuo kompensacijos prašymo pateikimo dienos.
Avansas išmokamas, jeigu nukentėjusio asmens finansinė būklė yra sunki.
Jeigu finansinės kompensacijos prašymas atmetamas, nukentėjęs asmuo privalo grąžinti avansą, išskyrus tuos atvejus, kai finansinės kompensacijos prašymas atmetamas tik dėl to, kad nusikalstamos veikos vykdytojas yra nemokus arba jo buvimo vieta nežinoma.
Finansinės kompensacijos avansą gavęs nukentėjęs asmuo privalo jį grąžinti, jeigu iki nustatyto termino nepateikia finansinės kompensacijos prašymo.
Įstatyme Nr. 211/2004 dėl tam tikrų nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims taikomų informavimo, paramos ir apsaugos priemonių kitų apribojimų nenustatyta, išskyrus tai, kad pagal 27 straipsnio 2 dalį neturi būti viršyta tų metų, kuriais nukentėjęs asmuo pateikė finansinės kompensacijos prašymą, dešimties nacionalinių minimalių bruto bazinių atlyginimų suma.
Jeigu žalos suma padidėjo, galima teikti naują finansinės kompensacijos prašymą.
Prie finansinės kompensacijos prašymo pridedami prašyme pateiktų duomenų patvirtinamieji dokumentai ir kiti nukentėjusio asmens turimi dokumentai, kurie būtų naudingi nagrinėjant prašymą (pvz., teismo sprendimai, visi kvitai, sąskaitos faktūros arba dokumentai, kurie gali padėti įrodyti mokėjimus, medicininiai dokumentai, ekspertų išvados).
Finansinės kompensacijos prašyme turi būti pateikta ši informacija arba, jei tai taikoma, prie jo turi būti pridėti patvirtinamieji dokumentai su šia informacija:
Ne. Už finansinės kompensacijos prašymą ir prašymą išmokėti finansinės kompensacijos avansą žyminio mokesčio mokėti nereikia.
Nacionaliniais atvejais finansinės kompensacijos prašymas teikiamas apygardos teismui, kurio jurisdikcijoje yra nukentėjusio asmens gyvenamoji vieta, o sprendimą dėl prašymo priima du kiekviename apygardos teisme veikiančios Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisijos teisėjai.
Tarptautiniais atvejais Rumunijoje sprendimus priimti pagal 3 straipsnio 2 dalį pavesta Bukarešto apygardos teismo Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisijai:
Bulevardul UNIRII, nr. 37, Sector 3, Bucharest, kodas 030823
Tel. +40 214083600, +40 214083700
Faks. +40 213187731
El. paštas tribunalul.bucuresti@just.ro
Nacionaliniais atvejais finansinės kompensacijos prašymas teikiamas apygardos teismui, kurio jurisdikcijoje yra nukentėjusio asmens gyvenamoji vieta, o sprendimą dėl prašymo priima du kiekviename apygardos teisme veikiančios Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisijos teisėjai.
Tarptautiniais atvejais, jeigu nusikaltimas buvo įvykdytas Rumunijos teritorijoje, o nukentėjęs asmuo yra ES valstybės narės pilietis, kuris nusikaltimo įvykdymo dieną teisėtai buvo Rumunijos teritorijoje, ES valstybės narės teritorijoje gyvenantis užsienio pilietis arba asmuo be pilietybės, kuris nusikaltimo įvykdymo dieną teisėtai buvo Rumunijos teritorijoje, Rumunijoje sprendimus priimti pagal 3 straipsnio 2 dalį pavesta Bukarešto apygardos teismo Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisijai:
Bulevardul UNIRII, nr. 37, Sector 3, Bucharest, kodas 030823
Tel. +40 214083600, +40 214083700
Faks. +40 213187731
El. paštas tribunalul.bucuresti@just.ro
Ne. Finansinės kompensacijos prašymas ir prašymas išmokėti finansinės kompensacijos avansą nagrinėjamas uždarame posėdyje, į kurį kviečiamas nukentėjęs asmuo. Prokuroro dalyvavimas yra būtinas.
Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisija, kurią sudaro dviejų teisėjų kolegija, gali išklausyti asmenis, prašyti pateikti dokumentus ir surinkti visus kitus įrodymus, kurie, jos manymu, yra naudingi nagrinėjant prašymą.
Nuo vienų iki dvejų metų.
Komisija gali priimti vieną iš šių sprendimų:
Sprendimas dėl finansinės kompensacijos arba finansinės kompensacijos avanso prašymo yra persiunčiamas nukentėjusiam asmeniui. Sprendimą galima apskųsti apeliaciniam teismui per 15 dienų nuo pranešimo apie sprendimą gavimo.
Tarptautiniais atvejais pildomas finansinės kompensacijos prašymas yra pateiktas 2008 m. gegužės 13 d. Teisingumo ministro įsakymo Nr. 1319/C priede (15 Kb)
.
Bus patvirtinta
Nukentėjusiam asmeniui gali būti suteikta nemokama teisinė pagalba, jei jis jos paprašo.
Nemokamos teisinės pagalbos prašymas teikiamas apygardos teismui, kurio jurisdikcijoje yra nukentėjusio asmens gyvenamoji vieta, o sprendimą dėl prašymo priima du Finansinių kompensacijų skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisijos teisėjai per 15 dienų nuo prašymo pateikimo.
Prie nemokamos teisinės pagalbos prašymo pridedami prašyme pateiktų duomenų patvirtinamieji dokumentai ir kiti nukentėjusio asmens turimi dokumentai, kurie būtų naudingi nagrinėjant prašymą.
Sprendimas dėl nemokamos teisinės pagalbos prašymo priimamas uždarame posėdyje, į kurį kviečiamas nukentėjęs asmuo.
Jeigu nukentėjęs asmuo nepasirinko gynybos advokato, išvadoje dėl nemokamos teisinės pagalbos prašymo priėmimo taip pat nurodomas gynybos advokatas, paskirtas ex officio pagal Įstatymą Nr. 51/1995 dėl teisininko profesinės veiklos organizavimo ir praktikos (nauja redakcija, su paskesniais pakeitimais ir papildymais) ir Reglamentą dėl teisininko profesijos.
Išvada dėl nemokamos teisinės pagalbos prašymo patenkinimo perduodama nukentėjusiam asmeniui.
Išvada dėl nemokamos teisinės pagalbos prašymo atmetimo teikiama peržiūrėti apygardos teismui, prie kurio veikia Finansinės kompensacijos skyrimo nuo nusikaltimų nukentėjusiems asmenims komisija, nukentėjusio asmens prašymu per 15 dienų nuo pranešimo dienos. Peržiūrą atlieka dviejų teisėjų kolegija.
Nemokama teisinė pagalba teikiama nukentėjusiam asmeniui visą teismo procesą, neviršijant sumos, lygios dviem tų metų, kuriais nukentėjęs asmuo pateikė nemokamos teisinės pagalbos prašymą, nacionaliniams minimaliems bruto baziniams atlyginimams. Nemokamai teisinei pagalbai suteikti reikalingos lėšos skiriamos iš valstybės biudžeto per Teisingumo ministerijos biudžetą.
Pirmiau minėtos nuostatos atitinkamai taikomos skiriant reikiamas sumas, kad būtų užtikrintas sprendimo, kuriuo nuo nusikaltimo nukentėjusiam asmeniui priteisiama civilinė kompensacija, vykdymas.
Taip pat pažymėtina, kad Teisingumo ministerija, kaip Rumunijos padedančioji institucija, paskirta pagal Direktyvos 2004/80/EB 3 straipsnio 1 dalį, suteikia pareiškėjui reikalingą informaciją apie galimybes reikalauti finansinės kompensacijos iš valstybės, kurios teritorijoje įvykdytas nusikaltimas, reikalingas paraiškos formas, taip pat informaciją ir duomenis apie paraiškos formos pildymą ir reikalingus patvirtinamuosius dokumentus.
Žr. 2008 m. gegužės 13 d. Teisingumo ministro įsakymą Nr. 1319/C. Pagal minėto įsakymo 2 straipsnį Teisingumo ministerija per Tarptautinės teisės ir sutarčių direktoratą, kuris gali bendradarbiauti su kitomis Teisingumo ministerijos struktūromis, vykdo padedančiosios institucijos funkcijas. Jeigu pareiškėjas pateikia finansinės kompensacijos prašymą kitoje valstybėje narėje, Teisingumo ministerija kaip padedančioji institucija iš esmės vykdo šias pareigas: priima ieškovo prašymą ir patvirtina, kad jis gautas; peržiūri prašymą ir, jei taikoma, informuoja pareiškėją, kodėl prašymas atmestas; jeigu nustatoma, kad reikalavimai įvykdyti, siunčia prašymo formą pareiškėjui ir paaiškina, kaip ją užpildyti; prašo pareiškėjo pildant prašymą pateikti reikalingą informaciją ir (arba) dokumentus; valstybėje, kurioje prašoma finansinės kompensacijos, padeda surasti įgaliotą vertėją sprendžiančiosios institucijos sprendimui išversti, padeda kuo greičiau išsiųsti išverstą sprendimą pareiškėjui ir atlieka kitas pareigas.
Nemokamos teisinės pagalbos prašymą ir prašymą skirti sumą, kuri yra reikalinga sprendimo, kuriuo nuo nusikaltimo nukentėjusiam asmeniui priteisiama civilinė kompensacija, vykdymui užtikrinti, taip pat gali pateikti nevyriausybinės organizacijos, kurių veikla yra susijusi su nukentėjusių asmenų apsauga, jeigu nukentėjęs asmuo pasirašo tą prašymą ir prideda visus duomenis ir reikalingus patvirtinamuosius dokumentus.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.