Informacijos paieška pagal regionus
Kompensaciją galite gauti už smurtinius nusikaltimus. Kompensacija gali būti skiriama už nusikaltimus, dėl kurių asmuo visam laikui tapo neįgalus, laikinai (bent 30 dienų) neteko viso darbingumo arba mirė; jei dėl nusikaltimo buvo smarkiai pakenkta nukentėjusiojo arba, nukentėjusiojo mirties atveju, asmenų (artimųjų giminaičių), kurie yra finansiškai priklausomi nuo nukentėjusiojo arba už kuriuos nukentėjusysis buvo atsakingas, ir kurie iš nusikaltimo vykdytojo negavo žalos atlyginimo, gyvenimo lygiui ir gyvenimo kokybei.
Pavyzdžiui: nužudymas, sunkus kūno sužalojimas, išžaginimas, nepilnamečių seksualinė prievarta, smurtas šeimoje arba sunkus kūno sužalojimas, patirtas dėl plėšimo.
Taip, finansinė pagalba gali būti suteikiama artimiesiems giminaičiams, kurie yra finansiškai priklausomi nuo nukentėjusio nuo smurtinio nusikaltimo asmens, kuris dėl tyčinių smurtinių veiksmų mirė, arba už kuriuos šis asmuo buvo atsakingas.
Giminaičiai, kurie iki nukentėjusiojo mirties turėjo teisę iš jo gauti išlaikymą, gali turėti teisę gauti kompensaciją: pavyzdžiui, sutuoktinis arba buvęs sutuoktinis, tėvai, vaikai, broliai ir seserys, tetos ir dėdės, tam tikrais atvejais – patėvis ir (arba) pamotė, ir bet kurios lyties nesusituokę partneriai, kurie su nukentėjusiuoju daugiau kaip dvejus metus gyveno panašiomis sąlygomis, kaip susituokusios poros.
Nuo smurtinių nusikaltimų netiesiogiai nukentėję asmenys (artimieji giminaičiai) kompensaciją gali gauti tik tuo atveju, jei tiesiogiai nukentėjęs asmuo mirė.
Nukentėjusieji, kurie yra Portugalijos arba užsienio valstybės piliečiai, patyrę didelių nuostolių dėl Portugalijos teritorijoje arba Portugalijos laivuose ar orlaiviuose įvykdytų smurtinių nusikaltimų, gali gauti kompensaciją, jei įvykdyti tam tikri teisiniai reikalavimai.
a) Portugalijos piliečiai arba ES piliečiai, kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra Portugalijoje, nukentėję nuo nusikaltimų, įvykdytų už Portugalijos ribų:
Asmenys, kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra Portugalijoje, nukentėję nuo smurtinių nusikaltimų, įskaitant smurtą šeimoje, įvykdytų už nacionalinės teritorijos ribų, gali gauti finansinę kompensaciją iš Portugalijos, jei jie neturi teisės gauti kompensaciją iš valstybės, kurios teritorijoje buvo patirti nuostoliai. Šiuo atveju Nusikaltimų aukų apsaugos komisija (portug. Comissão de Proteção às Vítimas de Crimes, CPVC) yra atsakinga už patikrinimą, ar pareiškėjas turi teisę gauti kompensaciją valstybėje, kurios teritorijoje buvo patirti nuostoliai.
b) Asmenys, kurie nukentėjo nuo nusikaltimų kitoje ES valstybėje narėje ir kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra toje valstybėje, ir kurie prašo skirti Portugalijos valstybės kompensacijos avansinę išmoką:
Jei kompensacijos prašantys pareiškėjai, kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra kitoje ES valstybėje narėje, kreipiasi į tos valstybės kompetentingą instituciją prašydami skirti Portugalijos valstybės kompensacijos avansinę išmoką, pareiškėjo įprastinės gyvenamosios vietos valstybės narės kompetentinga institucija gali prašymą persiųsti CPVC; tada CPVC priima sprendimą dėl kompensacijos skyrimo ir apie tai praneša kompetentingai institucijai.
Pranešti apie nusikaltimą teisėsaugos institucijoms neprivaloma. Tačiau institucijos sužinoti apie tai, kad buvo padarytas nusikaltimas, ir pradėti tyrimą gali tik tuo atveju, jei buvo pateiktas skundas ar pranešimas.
Jei nukentėjusysis nėra sulaukęs 16 metų, jis negali pats pateikti skundo. Skundą turi pateikti jo teisiniai atstovai.
Sulaukti policijos tyrimo ar baudžiamojo proceso pabaigos prieš pateikiant prašymą nebūtina. Į CPVC reikia kreiptis per vienus metus nuo tada, kai buvo padarytas nusikaltimas.
Pirmiausia reikalauti kompensacijos iš nusikaltėlio nebūtina.
Net jei baudžiamojo proceso metu arba kitaip civilinis reikalavimas atlyginti žalą nebuvo pateiktas dėl su pareiškėju susijusių priežasčių (pavyzdžiui, dėl to, kad reikalavimas atlyginti žalą nebuvo pareikštas teisme arba jis buvo atsiimtas), vis tiek galite turėti teisę gauti kompensaciją, tačiau ji bus sumažinta puse didžiausios avansinės išmokos sumos, kurią valstybė gali skirti per CPVC.
Net jei smurtinių veiksmų vykdytojo tapatybė nežinoma arba jo negalima apkaltinti ir nuteisti dėl kitų priežasčių, nukentėjusysis turi teisę per CPVC gauti valstybės kompensacijos avansinę išmoką.
Prie prašymo skirti kompensacijos avansinę išmoką, kuris teikiamas CPVC, reikia pridėti dokumentus, pagrindžiančius nurodytas faktines aplinkybes, t. y. patirtos žalos aprašymą, darbingumo netekimo dokumentus, medicininius dokumentus ir pan.
Taip. Paprastai kompensacijos reikia pareikalauti baudžiamajame procese. Apie tai, kad ketina prašyti kompensacijos, nukentėjusysis turi pranešti policijai ar prokuratūrai iki tyrimo stadijos pabaigos, pavyzdžiui, atvykęs duoti parodymų. Kai gaunamas pranešimas apie kaltinamajam pareikštus kaltinimus, reikalavimą reikia pateikti per 20 dienų.
Jei nukentėjusysis kreipiasi į CPVC dėl kompensacijos arba kompensacijos avansinės išmokos skyrimo, jis turi tai padaryti per vienus metus nuo nusikaltimo padarymo dienos. Jei nusikaltimo padarymo metu nukentėjusysis buvo nepilnametis, kreiptis dėl valstybės kompensacijos avansinės išmokos jis gali per vienus metus nuo tada, kai sulaukė pilnametystės arba tapo emancipuotas.
Pavyzdžiui, ar kompensacija atlyginama:
- turtinė (ne psichologinė) žala:
- psichologinė (moralinė) žala:
- turtinė (ne psichologinė) žala:
Asmeniui, nukentėjusiam nuo smurto šeimoje, kompensacijos avansinė išmoka paprastai mokama kas mėnesį 6 mėnesius; jos mokėjimas gali būti pratęstas tokį patį laikotarpį. Išskirtiniais ir tinkamai pagrįstais atvejais, esant specialių poreikių ir neturint pragyvenimo šaltinio, visa avansinė išmoka gali būti sumokama iš karto.
Smurtinių nusikaltimų atveju visa kompensacijos avansinė išmoka nukentėjusiajam sumokama iš karto; ji gali būti mokama kaip metinė išmoka.
Kompensacijos sumą, kurią galima skirti, komisija gali sumažinti arba atsisakyti ją skirti atsižvelgdama į nukentėjusiojo elgesį iki nusikaltimo padarymo, jo metu arba po jo arba nukentėjusiojo santykius su nusikaltimo vykdytoju ar jų aplinka, taip pat tais atvejais, kai nukentėjusiojo elgesys prieštarauja teisingumui ir viešajai tvarkai.
Tačiau nukentėjusiojo ar pareiškėjo elgesys neturi reikšmės siekiant sumažinti kompensaciją ar atsisakyti ją suteikti, jei žala buvo padaryta motorine sausumos transporto priemone, arba, tam tikrais atvejais, jei taikomos taisyklės dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar einant pareigas.
Sprendžiant, ar skirti kompensacijos avansinę išmoką, ir nustatant kompensacijos sumą atsižvelgiama į šias aplinkybes:
Smurtinių nusikaltimų atveju taip pat atsižvelgiama į visas sumas, kurias nukentėjusysis gavo iš kitų šaltinių, t. y. iš nusikaltimo vykdytojo ar socialinio draudimo; į sumas, gautas iš privataus gyvybės draudimo ar asmens draudimo nuo nelaimingų atsitikimų, paprastai neatsižvelgiama.
Jei nusikaltimo vykdytojui iškeltoje baudžiamojoje byloje žala nebuvo atlyginta arba jei tikėtina, kad nusikaltimo vykdytojas žalos neatlygins ir nėra jokių kitų veiksmingo ar pakankamo žalos atlyginimo šaltinių, į šiuos veiksnius taip pat bus atsižvelgiama priimant sprendimą dėl kompensacijos.
Kompensacijos nukentėjusiems nuo smurtinių nusikaltimų asmenims dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į teisingumo principą ir sumas, kurios jau buvo gautos iš kitų šaltinių (pvz., iš nusikaltimo vykdytojo ar socialinio draudimo).
Prašant skirti kompensaciją už prarastas pajamas (sumas, kurias nukentėjusysis nustojo gauti) CPVC taip pat atsižvelgia į nukentėjusiojo pajamų mokesčio deklaracijas už trejus metus iki nusikaltimų padarymo. . Jei nukentėjusysis miršta, atsižvelgiama į kompensacijos prašančio asmens (artimojo giminaičio) mokesčių deklaraciją, arba, jei mokesčių deklaracijos nėra, kompensacija apskaičiuojama pagal pajamas, neviršijančias garantuojamo minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio.
Konkrečiai kalbant, smurto šeimoje atvejais CPVC nustato sumą remdamasi teisingumo principu. Vienas iš tinkamumo kriterijų kompensacijos avansinei išmokai nukentėjusiems nuo smurto šeimoje asmenims skirti yra dideli finansiniai sunkumui, patiriami dėl nusikaltimo. Todėl privaloma pranešti apie bet kokius finansinių ar šeimos aplinkybių pasikeitimus.
Remiantis teisingumo principu nustatant kompensacijos dydį bus atsižvelgiama į sumas, kurias nukentėjusysis gavo pagal privatų gyvybės draudimą ar asmens draudimą nuo nelaimingų atsitikimų.
Jei nukentėjusysis kreipiasi į CPVC dėl kompensacijos avansinės išmokos, jis turi nurodyti, be kita ko, prašomos kompensacijos dydį.
Smurtinių nusikaltimų atvejais didžiausia suma, kurią gali gauti kiekvienas nukentėjusysis mirties ar sunkaus sužalojimo atveju, yra 34 680 EUR.
Jei dėl to paties nusikaltimo mirė arba buvo sunkiai sužaloti keli asmenys, didžiausia kompensacijos avansinė išmoka yra 30 600 EUR kiekvienam asmeniui, o jos bendra suma negali viršyti 91 800 EUR.
Jei avansinė išmoka mokama kaip metinė išmoka, didžiausia riba yra 4 080 EUR. Jei nuo to paties nusikaltimo nukentėjo keli asmenys, bendra suma negali viršyti 12 240 EUR.
Smurto šeimoje nusikaltimų atveju skiriama suma negali viršyti 6 mėnesių (gali būti pratęsta tokiam pačiam laikotarpiui) garantuojamo minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio dydį atitinkančios sumos. Esant konkretiems finansiniams poreikiams pateikti prašymą dėl kompensacijos avansinės išmokos skyrimo galima net iki konkrečių aplinkybių tyrimo (portug. instrução) pabaigos, jei nebuvo pranešta apie jokius sumų, kurios bus gaunamos, pasikeitimus.
*2019 m. duomenys
Taip, formoje prašoma pateikti šią informaciją.
Jeigu kompensaciją turi mokėti kita Europos Sąjungos valstybė narė, jei ta valstybė narė pateikė CPVC prašymą skirti kompensaciją, o pareiškėjo įprastinė gyvenamoji vieta yra Portugalijoje, CPVC informuos pareiškėją, kaip užpildyti prašymą skirti kompensaciją ir kokius patvirtinamuosius dokumentus reikia pateikti.
Sumokėjus išmoką ar kompensaciją nukentėjusysis bet kuriuo atveju veiksmingai gauna žalos atlyginimą arba kompensaciją už patirtus nuostolius, todėl CPVC jo pareikalaus iš dalies arba visiškai grąžinti gautas sumas.
Avansas gali būti mokamas, jei įvykdytos šios sąlygos:
a) nukentėjusiems nuo smurtinių nusikaltimų asmenims:
b) nukentėjusiems nuo smurto šeimoje asmenims:
Nepriklausomai nuo to, ar nusikaltimas yra smurtinis nusikaltimas, ar smurto šeimoje nusikaltimas, kol CPCV baigs atlikti išankstinį vertinimą dėl kompensacijos skyrimo, esant aiškiam finansiniam poreikiui taip pat galite iš karto gauti išmoką pagal kompensaciją, kuri bus nustatyta vėliau.
CPVC gali savarankiškai priimti sprendimus dėl atvejų, kuriuose yra naujų aplinkybių, palyginti su anksčiau išnagrinėtais atvejais, ar specialių ypatybių, dėl kurių nukrypstama nuo rekomendacijų dėl kompensacijos sumų, skiriamų atsižvelgiant į aplinkybių pobūdį (šias rekomendacijas parengė pati CPVC).
b) valstybės kompensacija nukentėjusiems nuo smurtinių nusikaltimų asmenims (forma)
Reikalingi dokumentai:
b) valstybės kompensacija nukentėjusiems nuo smurto šeimoje (forma)
Reikalingi dokumentai:
Ne. Pateikdamas skundą, nukentėjusysis neprivalo padengti jokių sąnaudų ar išlaidų, be to, galima nemokamai gauti dokumentus ir sertifikatus, kurie yra reikalingi šiam prašymui išnagrinėti.
CPVC – Nusikaltimų aukų apsaugos komisija – yra Teisingumo ministerijos įstaiga, atsakinga už sprendimų dėl nukentėjusių nuo smurtinių nusikaltimų ir smurto šeimoje asmenų per nacionalinį procesą pateiktų prašymų skirti valstybės kompensaciją priėmimą.
Nusikaltimų aukų apsaugos komisijai (žr. ankstesnį atsakymą)
Vieta ir kontaktai
Nusikaltimų aukų apsaugos komisija
Darbo valandos
Daugiau informacijos galite rasti adresu https://cpvc.mj.pt/
Dalyvauti sprendimo priėmimo procedūroje nebūtina, išskyrus atvejus, kai CPVC mano, kad asmens dalyvavimas būtinas.
Gavus prašymą kompensuoti žalą CPCV turi per vieną mėnesį jį ištirti ir imtis reikiamų veiksmų; praėjus vienam mėnesiui nedelsiant bus priimtas sprendimas, ar tenkinti prašymą, ir kokią kompensacijos sumą skirti.
Taip. Jei pareiškėjas mano, kad CPCV sprendimas yra klaidingas, jis gali per 15 dienų pateikti skundą komisijai. Pateikdamas skundą pareiškėjas turėtų nurodyti savo prašymo pagrindą ir bet kokius, jo manymu, tinkamus įrodymus.
CPCV turi per 30 dienų peržiūrėti skundą ir priimti dėl jo sprendimą; ji gali patvirtinti, panaikinti, pataisyti ar pakeisti ginčijamą sprendimą arba pripažinti jį negaliojančiu.
Jei pareiškėjas nėra patenkintas sprendimu dėl skundo, tą sprendimą jis gali ginčyti administraciniuose teismuose.
Nusikaltimų aukų apsaugos komisijos interneto svetainėje: https://cpvc.mj.pt/?page_id=31
Yra dvi skirtingos formos: viena skirta nukentėjusiems nuo smurtinių nusikaltimų asmenims, o kita – nukentėjusiems nuo smurto šeimoje asmenims.
CPVC – Nusikaltimų aukų apsaugos komisija https://cpvc.mj.pt/.
APAV – Portugalijos paramos aukoms asociacija (portug. Associação Portuguesa de apoio à Vítima): http://www.apav.pt/.
Valstybė užtikrina, kad smurtinių nusikaltimų ar smurto šeimoje atvejais nukentėjusieji galėtų gauti nemokamą teisinę konsultaciją ir, jei reikia, paskesnę nemokamą teisinę pagalbą.
Nusikaltimų aukų apsaugos komisija (CPVC):
APAV:
Pilietybės ir bendros lygybės komisija (portug. Comissão para a Cidadania e a Igualdade de Género (CIG):
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.