Informacijos paieška pagal regionus
Nukentėjusysis turi teisę gauti valstybės kompensaciją, jei dėl tyčinio nusikaltimo asmuo mirė, nukentėjusysis patyrė sunkų arba vidutinio sunkumo kūno sužalojimą, nukentėjusysis nukentėjo nuo tvirkinimo ar seksualinės prievartos, nukentėjusysis yra prekybos žmonėmis auka arba nukentėjusysis buvo užkrėstas žmogaus imunodeficito virusu, hepatitu B arba hepatitu C.
Valstybės kompensaciją galite gauti už moralinę žalą, fizines kančias ir turtinius nuostolius, kuriuos patyrėte dėl tyčinės nusikalstamos veikos.
Jei asmuo dėl nusikaltimo mirė, nukentėjusiuoju baudžiamajame procese gali būti mirusiojo giminaitis (sužadėtinis, sutuoktinis, tėvai, seneliai, vaikai, vaikaičiai, broliai ir seserys, taip pat asmenys, su kuriais atitinkamas fizinis asmuo kartu gyveno ir vedė bendrą (ne padalytą) namų ūkį.
Jei asmuo dėl nusikalstamos veikos mirė arba nukentėjusysis mirė ir nesikreipė dėl valstybės kompensacijos, arba kreipėsi dėl valstybės kompensacijos, tačiau jos negavo, turite teisę gauti valstybės kompensaciją. Tačiau procesui vadovaujančio subjekto (policijos, prokuratūros, teismo) turite paprašyti pripažinti jus nukentėjusiuoju atitinkamame baudžiamajame procese.
Neturite teisės gauti valstybės kompensaciją kaip nukentėjusiojo giminaitis arba išlaikytinis, jei nukentėjusysis po nusikalstamos veikos išgyveno. Šiuo atveju pats nukentėjusysis turi teisę gauti valstybės kompensaciją.
Galite gauti valstybės kompensaciją, jei nesate ES šalies pilietis.
Jei nusikalstama veika buvo padaryta kitoje ES valstybėje narėje, turite teisę tiesiogiai arba per Teisinės pagalbos administraciją (Juridiskās palīdzības administrācija) prašyti kompensacijos iš ES valstybės narės, kurioje buvo padaryta nusikalstama veika.
Apie nusikalstamą veiką turite pranešti policijai.
Norint kreiptis dėl valstybės kompensacijos, turi būti pradėtas baudžiamasis procesas, kuriame procesui vadovaujančio subjekto (policijos, prokuratūros, teismo) sprendimu būtumėte pripažintas nukentėjusiuoju baudžiamajame procese.
Norėdamas kreiptis dėl valstybės kompensacijos, neprivalote sulaukti galutinio procesui vadovaujančio subjekto (policijos, prokuratūros, teismo) sprendimo.
Kad Teisinės pagalbos administracija galėtų priimti sprendimą dėl valstybės kompensacijos mokėjimo arba atsisakymo ją mokėti, procesui vadovaujantis subjektas (policija, prokuratūra, teismas) turi pateikti šią informaciją:
Nesate įpareigoti iš pradžių reikalauti kompensacijos iš nusikaltėlio. Valstybės kompensacija neturi įtakos nukentėjusiojo teisei reikalauti kompensacijos baudžiamajame procese pateikiant prašymą dėl kompensacijos už sužalojimą bet kurioje baudžiamojo proceso stadijoje iki bylos nagrinėjimo pirmosios instancijos teisme pradžios ir pareiškiant reikalavimą teisme civiliniame procese, jei manote, kad jums nebuvo kompensuota visa žala.
Taip pat turite teisę gauti valstybės kompensaciją, jei nusikaltėlis ar jo bendrininkas nėra nustatyti arba jei jie nėra patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Prašymą skirti valstybės kompensaciją turėtumėte pateikti pateikdamas procesui vadovaujančio subjekto (policijos) pažymą su reikiama informacija.
Prašymą skirti valstybės kompensaciją Teisinės pagalbos administracijai reikia pateikti per vienus metus nuo tos dienos, kurią buvote pripažintas nukentėjusiuoju, arba kurią sužinojote apie aplinkybes, dėl kurių turite teisę tai padaryti.
Valstybės kompensacija atlyginama nusikalstama veika padaryta moralinė žala, fizinės kančios arba turtinė žala neskiriant žalos, už kurią mokama valstybės kompensacija, rūšies. Valstybės kompensacijos dydis nustatytas įstatyme „Dėl valstybės kompensacijos nukentėjusiesiems“ (Likums par valsts kompensāciju cietušajiem), atsižvelgiant į nusikalstamos veikos padarinius.
Valstybės kompensacija mokama kaip vienkartinė išmoka, pervedama į prašyme nurodytą sąskaitą mokėjimo įstaigoje.
Nusikalstamos veikos kvalifikavimas gali turėti įtakos valstybės kompensacijos dydžiui, pavyzdžiui, jei nusikalstama veika padaroma stipraus susijaudinimo būsenos, pažeidžiant reikiamas savigynos ribas arba asmens sulaikymo sąlygas. Tokiais atvejais valstybės kompensacijos atsižvelgiant į nusikalstamos veikos padarinius suma sumažinama 50%.
Jei Teisinės pagalbos administracija per 15 dienų negauna prašomos informacijos, ji gali priimti sprendimą atsisakyti mokėti valstybės kompensaciją. Sprendimas atsisakyti mokėti valstybės kompensaciją šioje byloje neužkerta jums kelio kelis kartus kreiptis į Teisinės pagalbos administraciją dėl kompensacijos skyrimo atsižvelgiant į šios kompensacijos prašymo procedūras.Jūsų finansinė padėtis neturi įtakos galimybei gauti valstybės kompensaciją ir (arba) kompensacijos sumai.
Jei nusikaltėlis jums sumokėjo kompensaciją už nusikalstama veika padarytą žalą arba tai už nusikaltėlį padarė kitas asmuo, valstybės kompensacijos suma sumažinama gautos kompensacijos suma.
Įstatyme dėl valstybės kompensacijos nukentėjusiesiems nustatyti kiti kriterijai, kurie gali turėti įtakos jūsų galimybei gauti kompensaciją ir (arba) jos sumai. Pavyzdžiui:
Didžiausia valstybės kompensacijos suma, mokama vienam nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiam asmeniui, yra lygi Latvijos Respublikoje nustatytam minimaliajam mėnesiniam darbo užmokesčiui, padaugintam iš penkių. Mokėtina valstybės kompensacijos suma apskaičiuojama atsižvelgiant į minimaliojo mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio tuo metu, kai asmuo buvo pripažintas nukentėjusiuoju, dydį.
Kompensacija mokama:
Didžiausia valstybės kompensacijos suma yra lygi Latvijos Respublikoje nustatytam minimaliajam mėnesiniam darbo užmokesčiui, padaugintam iš penkių, o mažiausia valstybės kompensacijos suma sudaro 50 % didžiausios valstybės kompensacijos sumos. Pasikeitus minimaliajam mėnesiniam darbo užmokesčiui, taip pat pasikeičia valstybės pagalbos dydis.
Prašymo skirti valstybės kompensaciją formoje sumos nurodyti nereikia, nes valstybės kompensacijos dydis yra nustatytas Įstatyme dėl valstybės kompensacijos nukentėjusiesiems.
Iš kitų šaltinių gauta kompensacija (pavyzdžiui, pagal darbdavio arba privataus draudimo sistemą) neišskaičiuojama iš valstybės kompensacijos sumos.
Valstybės kompensacijos avansu gauti negalite.
Jei gavote valstybės kompensaciją, o galutiniu sprendimu nustatoma, kad dėl nusikaltimo patyrėte sunkesnių padarinių, galite gauti sumokėtos valstybės kompensacijos sumos ir mokėtinos sumos skirtumą.
Jei prašymo skirti valstybės kompensaciją pateikimo metu baudžiamajame procese dar nėra priimtas galutinis sprendimas, prie prašymo skirti valstybės kompensaciją turėtumėte pridėti procesui vadovaujančio subjekto (policijos, prokuratūros, teismo) pažymą, kurioje būtų pateikta ši informacija:
Jei tuo metu, kai kreipiamasi dėl valstybės kompensacijos, baudžiamasis procesas jau yra pasibaigęs, prie prašymo skirti valstybės kompensaciją turėtumėte pridėti galutinį procesui vadovaujančio subjekto sprendimą ir vykdomąjį dokumentą, jei galutiniu sprendimu skirta kompensacija už žalą nebuvo sumokėta arba buvo sumokėta tik jos dalis.
Prašymų skirti valstybės kompensaciją peržiūros procesas yra nemokamas.
Sprendimą dėl valstybės kompensacijos mokėjimo arba atsisakymo ją mokėti priima Teisinės pagalbos administracija.
Norėdamas gauti valstybės kompensaciją, prašymą skirti valstybės kompensaciją turite siųsti Teisinės pagalbos administracijai adresu Pils laukums 4, Rīga, LV-1050.
Prašymo skirti valstybės kompensaciją ir sprendimo dėl valstybės kompensacijos mokėjimo arba atsisakymo ją mokėti priėmimo procese jums dalyvauti nereikia.
Teisinės pagalbos administracija sprendimą dėl valstybės kompensacijos mokėjimo arba atsisakymo ją mokėti priima per vieną mėnesį nuo prašymo skirti kompensaciją gavimo, o sprendimą siunčia prašyme skirti valstybės kompensaciją nurodytu adresu.
Jei Teisinės pagalbos administracijai iš jūsų arba procesui vadovaujančio subjekto (policijos, prokuratūros, teismo) reikia kokios nors papildomos informacijos, sprendimo priėmimo terminas sustabdomas, kol bus gauta visa reikalinga informacija.
Teisinės pagalbos administracijos sprendimą dėl valstybės kompensacijos mokėjimo arba atsisakymo ją mokėti per vieną mėnesį nuo šio sprendimo įsigaliojimo galite apskųsti pateikdamas atitinkamą prašymą Teisinės pagalbos administracijai, kuris bus persiųstas Teisingumo ministerijai.
Prašymo skirti valstybės kompensaciją formą ir informacijos apie tai, kaip jį užpildyti, rasite čia:
Kiekvieną dieną 07.00–22.00 val. galite skambinti į nemokamą pagalbos liniją 116006 „Pagalbos linija nusikaltimo aukoms“, kur galite gauti:
Taip pat galite apsilankyti interneto svetainėje https://www.cietusajiem.lv/en/.
Kad galėtumėte kreiptis dėl valstybės kompensacijos, jums nereikalinga teisinė pagalba. Teisinės pagalbos administracija teikia reikiamą pagalbą dėl prašymo skirti valstybės kompensaciją proceso.
Asociacija „Skalbes“ turi nemokamą pagalbos liniją 116006 „Pagalbos linija nusikaltimų aukoms“ (kiekvieną dieną 7.00–22.00 val.), kuri teikia emocinę ir psichologinę paramą nusikalstamų veikų aukoms, informaciją apie nukentėjusiųjų procesines teises (pavyzdžiui, teises baudžiamajame procese, teises gauti kompensaciją už žalą, valstybės kompensaciją ir pan.), galimas paslaugas ir esamas paramos aukoms tarnybas.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.