Informacijos paieška pagal regionus
Ieškovai turi įrodyti, kad sužalojimas buvo patirtas dėl tyčinio ar netyčinio veiksmo, kuris gali būti laikomas turtiniu nusikaltimu arba nusikaltimu asmeniui. Todėl tyčiniai veiksmai ir neatsargus arba aplaidus elgesys gali suteikti teisę į kompensaciją, neatsižvelgiant į tai, ar nusikaltėlis buvo nustatytas.
Jeigu padaromas turtinis nusikaltimas, veiksmas turi būti priskirtas vagystei, sukčiavimui, piktnaudžiavimui pasitikėjimu, turto prievartavimui arba turto sunaikinimui ar sugadinimui.
Be to, galioja specialios kompensavimo schemos teroristiniais išpuoliais, Prancūzijos teritorijoje įvykusiais eismo įvykiais, medžioklės incidentais padarytai žalai, taip pat žalai, atsiradusiai dėl asbesto poveikio ir transporto priemonės sunaikinimo gaisre, atlyginti.
Jums bus atlyginta visa žala, atsiradusi dėl sunkaus nusikaltimo asmeniui, jeigu:
Tam tikromis sąlygomis galite gauti riboto dydžio kompensaciją, jeigu nukentėjote nuo lengvesnio nusikaltimo asmeniui arba turtinio nusikaltimo:
Taip, jūs galite gauti kompensaciją, jeigu esate artimas nukentėjusiojo šeimos narys ir dėl nusikalstamos veikos patyrėte kūno sužalojimą.
Kompensacija gali būti skiriama tiesiosios aukštutinės linijos giminaičiams (tėvams, seneliams), tiesiosios žemutinės linijos giminaičiams (vaikams, anūkams), sutuoktiniui, taip pat šoninės linijos giminaičiams (broliams, seserims) ar bet kuriam asmeniui, kuris gali įrodyti asmeninį ryšį su nukentėjusiuoju.
Taip, jūs galite gauti kompensaciją, jeigu esate artimas nukentėjusiojo šeimos narys ir dėl nusikalstamos veikos patyrėte kūno sužalojimą.
Kompensacija gali būti skiriama tiesiosios aukštutinės linijos giminaičiams (tėvams, seneliams), tiesiosios žemutinės linijos giminaičiams (vaikams, anūkams), sutuoktiniui, taip pat šoninės linijos giminaičiams (broliams, seserims) ar bet kuriam asmeniui, kuris gali įrodyti asmeninį ryšį su nukentėjusiuoju.
Taip, jūs galite gauti kompensaciją, jeigu nesate ES šalies pilietis, su sąlyga, kad nusikalstama veika buvo padaryta Prancūzijos teritorijoje.
Taip, jūs galite gauti kompensaciją įprastomis sąlygomis, jeigu esate Prancūzijos pilietis, bet nusikalstama veika buvo padaryta užsienyje.
Kita vertus, Prancūzijos kompensavimo įstaiga negali jums skirti kompensacijos, jeigu jūs esate užsienio valstybės pilietis ir nusikalstama veika buvo padaryta užsienyje.
Ne, nėra reikalavimo pirmiausia pateikti skundą policijai, kad galėtumėte pateikti kompensacijos prašymą.
Tačiau prašyme turi būti nurodyta informacija, reikalinga prašyme išdėstytam reikalavimui įvertinti. Prie prašymo turi būti pridėti patvirtinamieji dokumentai, kuriuose visų pirma turi būti nurodyta nusikalstamos veikos padarymo data, vieta ir aplinkybės (rašytinis patvirtinimas, kad buvo pateiktas skundas, baudžiamojo proceso dokumentai ir kt.).
Ne, jūs neprivalote laukti policijos tyrimo ar baudžiamojo proceso rezultatų, kad galėtumėte pateikti prašymą.
Ne, jūs neprivalote pirmiausia pareikalauti kompensacijos iš nustatyto nusikaltėlio, jeigu padarytas sunkus nusikaltimas asmeniui (žr. 1.2 punktą).
Jeigu padaromas lengvesnis nusikaltimas asmeniui arba turtinis nusikaltimas (žr. 1.2 punktą), reikia įrodyti, kad nustatytas nusikaltėlis yra nemokus arba negali atlyginti visos žalos. Reikės išsamiau įrodyti, kad jūs negalite praktiškai gauti pakankamos kompensacijos už žalą iš draudimo bendrovės ar kitos įstaigos, kuri gali būti finansiškai atsakinga.
Jeigu nusikalstama veika buvo padaryta, jūs galite gauti kompensaciją net ir tuo atveju, jei nusikaltėlis nebuvo nustatytas ar nuteistas.
Tačiau prašyme turi būti nurodyta informacija, reikalinga prašyme išdėstytam reikalavimui įvertinti. Prie prašymo turi būti pridėti patvirtinamieji dokumentai, kuriuose visų pirma turi būti nurodyta nusikalstamos veikos padarymo data, vieta ir aplinkybės (rašytinis patvirtinimas, kad buvo pateiktas skundas, baudžiamojo proceso dokumentai ir kt.).
Jums taikomas trejų metų terminas nuo nusikalstamos veikos padarymo dienos. Šis terminas pratęsiamas vieniems metams nuo tos dienos, kai buvo priimta paskutinė nutartis baudžiamojoje byloje.
Jeigu nusikaltėliui nurodoma atlyginti žalą, terminas pradedamas skaičiuoti, kai baudžiamųjų bylų teismas apie tai praneša nukentėjusiajam. Jeigu nusikaltėliui nurodoma atlyginti žalą, terminas pradedamas skaičiuoti, kai apie tai praneša baudžiamųjų bylų teismas.
Jeigu terminas praleidžiamas, gali būti atsižvelgiama į nukentėjusiojo ar kitų teisę į kompensaciją turinčių asmenų nurodytą pagrįstą priežastį.
Pavyzdžiui, ar kompensacija atlyginama:
a) nusikaltimo aukai:
– turtinė (ne psichologinė) žala:
Profesinių galimybių praradimas gali būti kompensuojamas kaip padarinys karjerai (žr. pirmesnį punktą).
Su nusikalstama veika susijusiame procese patiriamos išlaidos į kompensaciją neįskaičiuojamos. Tačiau mažai lėšų turintiems asmenims gali būti suteikiama teisinė pagalba, todėl teisminio bylos nagrinėjimo metu patirtas teisines išlaidas ir teismo išlaidas iš dalies arba visiškai sumoka valstybė. Sunkiausių nusikaltimų atveju teisinė pagalba suteikiama netikrinant finansinės padėties (žr. sąrašą, išdėstytą 1991 m. liepos 10 d. Įstatymo Nr. °91-647 dėl teisinės pagalbos (pranc. Loi n° 91-647 du 10 juillet 1991 relative à l’aide juridique) 9-2 straipsnyje).
Iš esmės nusikaltimų asmeniui atveju turtinė žala nekompensuojama. Pirmiau minėtų nusikalstamų veikų atveju (žr. 1.2 punktą) tam tikromis sąlygomis turtinė žala atlyginama tik iki 4 575 EUR (viršutinė riba taikoma nuo 2018 m. sausio 16 d.);
– psichologinė (moralinė) žala:
Patirta kančia apima visą fizinę ir psichologinę kančią ir su tuo susijusias problemas nuo nusikalstamos veikos padarymo dienos iki būklės stabilizavimosi dienos. Po būklės stabilizavimosi toliau likusi kančia kompensacijos prasme laikoma ilgalaikiu funkciniu sutrikimu.
Galimybių praradimas asmeniniu požiūriu gali būti priskiriamas asmeninio gyvenimo perspektyvų praradimui (pranc. perte d’établissement), kuris yra susijęs su vilties ar galimybės realizuoti šeimos gyvenimo planą praradimu.
Vertinant suluošinimą atsižvelgiama į asmeninius fizinės išvaizdos pasikeitimo padarinius.
Taip pat gali būti įvertinamas malonumo praradimas (pranc. préjudice d’agrément), kai nukentėjusiajam kompensuojama už negebėjimą vėl užsiimti tam tikra sporto ar laisvalaikio veikla;
– turtinė (ne psichologinė) žala:
Padengiamos laidotuvių iškilmių ir laidojimo išlaidos;
Didžiąją dalį medicininių išlaidų, įskaitant išlaidas artimiems šeimos nariams, paprastai padengia socialinės paramos įstaigos. Kitais atvejais už patologinius padarinius kompensuojama kaip už artimų šeimos narių emocinę kančią (žr. pirmiau);
Kompensacija gali būti skiriama už nukentėjusiajam artimo šeimos nario pajamų praradimą arba sumažėjimą dėl nukentėjusiojo negalios, ypač kai artimieji visą laiką turi būti su nukentėjusiuoju ir jiems tenka laikinai nedirbti;
– psichologinė žala:
Kompensacija už emocinę kančią (pranc. préjudice d’affection) gali būti skiriama kaip kompensacija už artimų šeimos narių patirtą moralinę žalą nukentėjusiajam mirus arba matant didelę negalią turinčio tiesioginio nukentėjusiojo kančią.
Suma gali būti sumokėta vienu mokėjimu arba periodinėmis išmokomis. Proceso metu iki galutinės kompensacijos skyrimo gali būti atliekami preliminarūs mokėjimai.
Nukentėjusiojo kaltė gali būti pagrindas neskirti kompensacijos arba ją sumažinti, pavyzdžiui, kai sakomi įžeidimai arba dalyvaujama muštynėse arba nusikalstamoje veikloje. Nukentėjusiajam mirus, jo kaltės faktą galima panaudoti prieš jo išlaikytinius.
Tačiau tai, kad nukentėjusysis buvo teistas, yra neaktualu.
Vykstant procesui dėl kompensacijos, jūsų prašyme turi būti nurodyta informacija, reikalinga prašymui įvertinti, be to, turi būti pateikti reikiami patvirtinamieji dokumentai. Nepamirškite, kad vėliau gali būti pareikalauta papildomų dokumentų ir gali tekti bendradarbiauti nepriklausomiems ekspertams rengiant išvadas.
Į jūsų finansinę padėtį neatsižvelgiama, jūs galite gauti visą kompensaciją už sužalojimus, padarytus nusikaltimu jūsų asmeniui.
Tačiau bus atsižvelgiama į socialinės paramos įstaigų, sveikatos savidraudos bendrijų ir draudimo bendrovių išmokėtas išmokas.
Į jūsų finansinę padėtį bus atsižvelgiama remiantis trimis kriterijais. Jūs:
Ne.
Sunkių nusikaltimų asmeniui atveju taikomas principas, kad turėtų būti skiriama visa kompensacija. Kompensacija apskaičiuojama atsižvelgiant į kiekvieną iš prašyme nurodytų reikalavimų kategorijų.
Apskaičiavimas atliekamas kiekvienu konkrečiu atveju atskirai, remiantis asmenine konkretaus nukentėjusiojo padėtimi ir pateiktais patvirtinamaisiais dokumentais; tam tikroms prašyme nurodytų reikalavimų kategorijoms taikomos orientacinės skalės.
Skaičiuojant kompensaciją už ilgalaikį funkcinį sutrikimą gali būti naudojama, pavyzdžiui, orientacinė skalė, pagrįsta gydytojo nustatytu sutrikimu ir nukentėjusiojo amžiumi.
Mažiausia suma nenustatyta.
Didžiausia suma sunkių nusikaltimų asmeniui atveju (žr. 1.2 punktą) nenustatyta.
Lengvesnių nusikaltimų arba turtinių nusikaltimų atveju (žr. 1.2 punktą) taikoma 4 575 EUR kompensacijos viršutinė riba (viršutinė riba taikoma nuo 2018 m. sausio 16 d.).
Taip, kompensacijos prašymo formoje nurodoma reikalaujama suma. Tačiau tai yra bendra suma. Advokatas arba paramos aukoms asociacija gali padėti jums tą sumą nustatyti.
Bus atsižvelgiama į socialinės paramos įstaigų, sveikatos savidraudos bendrijų, draudimo bendrovių ir kt. subjektų išmokėtas išmokas.
Taip, bet kuriuo proceso metu jūs galite prašyti kompensacijos avanso (pranc. provision).
Taip, jūs galite pateikti kitą kompensacijos prašymą, jeigu jūsų žala padidėja arba atsiranda kita teisėta priežastis, kurią galite pagrįsti.
Ieškovo prašyme, kuris turi būti siunčiamas Žalos kompensavimo nusikaltimų aukoms valdybos (pranc. Commission d’indemnisation des victimes d’infractions, toliau – CIVI) prie atitinkamo apygardos teismo (tribunal de grande instance) registrui, turi būti išdėstyta informacija, reikalinga prašymui įvertinti. Prie jo turi būti pridėti patvirtinamieji dokumentai, kuriuose visų pirma turi būti nurodyta:
Jeigu prašoma išmokėti kompensaciją už lengvesnius nusikaltimus asmeniui arba už materialinę žalą, padarytą vagyste, sukčiavimu, piktnaudžiavimu pasitikėjimu arba turto sunaikinimu ar sugadinimu, prašyme taip pat turi būti:
Išlaidų nėra. Advokato pagalba ar atstovavimas yra neprivalomi. Už advokato paslaugas mokate jūs, nebent automatiškai arba tam tikromis sąlygomis gaunate teisinę pagalbą. CIVI pradėto proceso metu patirtos išlaidos laikomos teismo išlaidomis, jas padengia valstybė.
Už sprendimą skirti kompensaciją nukentėjusiesiems atsakingos CIVI. CIVI nustatytą kompensaciją faktiškai išmoka Garantijų fondas terorizmo ir kitų nusikaltimų aukoms (pranc. Fonds de garantie des actes de terrorisme et d’autres infractions, toliau – FGTI).
Terorizmo atvejais FGTI tiesiogiai kompensuoja prašymą pateikusiems nukentėjusiesiems, prižiūrint apygardos teismui, kuriam galima perduoti spręsti ginčus.
Kiekviename apygardos teisme esanti CIVI priima sprendimus dėl nusikaltimų aukų ar jų išlaikytinių teikiamų kompensacijos prašymų.
Kompetentinga CIVI yra jūsų gyvenamosios vietos arba bylą nagrinėjančio baudžiamųjų bylų teismo, jeigu toks yra, CIVI (katalogas). Kitais atvejais jurisdikciją turi CIVI prie Paryžiaus apygardos teismo, jeigu jūs esate užsienyje gyvenantis Prancūzijos pilietis ir nusikalstama veika buvo padaryta užsienyje:
Tribunal de Grande Instance de Paris
4 Boulevard du Palais
75055 PARIS CEDEX 01 — France
Terorizmo atvejais, prašymai siunčiami tiesiogiai FGTI:
64, Rue Defrance
94682 Vincennes Cedex — France
Jums procedūroje arba posėdyje asmeniškai dalyvauti nereikia.
CIVI kanceliarija nedelsdama perduoda prašymą FGTI.
FGTI per du mėnesius nuo CIVI kanceliarijos perduotos visos dokumentacijos gavimo turi pateikti nukentėjusiajam pasiūlymą.
Jeigu nukentėjusysis priima pasiūlymą, susitarimo protokolas perduodamas CIVI pirmininkui tvirtinti. Kai susitarimas patvirtinamas, jis gali būti vykdomas. Apie sprendimą pranešama nukentėjusiajam ir FGTI, kuris atlieka mokėjimą.
Jeigu FGTI, nurodydamas priežastis, atsisako vykdyti sprendimą arba jeigu nukentėjusysis atsisako pasiūlymo, arba jeigu nukentėjusysis per du mėnesius neatsako į FGTI pasiūlymą, CIVI bylą nagrinėja teismine tvarka: Tuo atveju teisėjas išnagrinėja prašymą ir patikrina pateiktus pareiškimus ir dokumentus.
Ne vėliau kaip likus 15 dienų iki posėdžio prokuroras ir FGTI pateikia pastabas. Šaukimas ieškovui ir FGTI turi būti išsiųstas bent prieš du mėnesius.
Kai byla apsvarstoma uždarame posėdyje, ieškovui ir FGTI pranešama apie CIVI sprendimą skirti arba atsisakyti skirti kompensaciją, o skirtą kompensaciją FGTI išmoka per mėnesį nuo to pranešimo.
Terorizmo atvejais sumą avansu FGTI sumoka per mėnesį nuo visos dokumentacijos gavimo, jeigu dokumentacija yra tinkama kompensacijai skirti. FGTI per tris mėnesius pateikia kompensacijos pasiūlymą nukentėjusiajam (kai jo būklė stabilizuojasi) arba mirusiųjų nukentėjusiųjų artimiems šeimos nariams.
Jeigu nesate patenkintas CIVI sprendimu, galite prašyti, kad jį iš naujo išnagrinėtų apeliacinis teismas (pranc. Cour d’appel), kurio jurisdikcijai priklauso CIVI.
Informacija ir formos pateikiamos toliau nurodytose interneto svetainėse:
Paramos aukoms asociacijos gali padėti jums dalyvauti procese ir suteikti reikiamos informacijos.
Pagalbos telefonu tarnyba „116006“ kasdien 9.00–21.00 val. toliau nurodytais telefonais už vietinio skambučio kainą teikia nemokamą psichologinę paramą, informaciją apie jūsų teises ir bendrą pagalbą dalyvaujant procese:
01 41 83 42 08
Prancūzijos teritorijoje, arba
+33 1 41 83 42 08 skambinant iš užsienio
E. paštas: 08victimes@france-victimes.fr
Veikia šios interneto svetainės:
Mažai lėšų turintiems asmenims gali būti suteikiama teisinė pagalba, todėl teisminio bylos nagrinėjimo metu patirtas teisines išlaidas ir teismo išlaidas iš dalies arba visiškai sumoka valstybė. Sunkiausių nusikaltimų atveju teisinė pagalba suteikiama netikrinant finansinės padėties (žr. sąrašą, išdėstytą 1991 m. liepos 10 d. Įstatymo Nr. 91-647 dėl teisinės pagalbos (pranc. Loion 91-647 du 10 juillet 1991 relative à l’aide juridique) 9-2 straipsnyje).
Tam tikros teisinių paslaugų prieinamumo tarnybos, pavyzdžiui, teisės centrai (pranc. maisons de la justice et du droit) arba teisinės informacijos centrai (points d’accès au droit) teikia nemokamas konsultacijas teisės klausimais ir, nepriklausomai nuo jūsų pilietybės, gali jums padėti atlikti formalumus, kad jūs galėtumėte pasinaudoti savo teisėmis, ir padėti jums atlikti neteismines procedūras.
Tas pat pasakytina apie paramos aukoms asociacijas, kurios, be kita ko, teikia nemokamą teisinę paramą.
Paramos aukoms asociacijos, į kurias galima kreiptis teismuose esančiose paramos aukoms tarnybose arba pačių asociacijų patalpose, gali jums suteikti nemokamą pagalbą kompensacijos prašymui parengti.
Šio puslapio turinį nacionaline kalba tvarko atitinkamos valstybės narės. Vertimus atliko Europos Komisijos tarnyba. Į kompetentingos nacionalinės institucijos originale įvestus pakeitimus vertimuose gali būti neatsižvelgta. Europos Komisija neprisiima jokios atsakomybės ar teisinių įsipareigojimų už šiame dokumente pateiktą ar nurodomą informaciją ar duomenis. Daugiau informacijos apie už šį puslapį atsakingos valstybės narės autorių teisių taisykles rasite puslapyje „Teisinė informacija“.