Információk keresése régiónként
Kártérítést abban az esetben kaphat, ha Önnel szemben 7 napon túl gyógyuló súlyos testi sérülést okozó, valamely szerv működését hátrányosan befolyásoló vagy egészségkárosodást okozó bűncselekményt követtek el. Annak nincsen jelentősége, hogy a bűncselekmény szándékos volt-e vagy gondatlan, illetve erőszakos volt-e vagy sem. Jelentősége annak van, hogy a fent körülírt hatással járt-e.
Kártérítés akkor jár Önnek, ha a bűncselekmény következtében életét vesztett sértett az Ön:
Annak nincsen jelentősége, hogy Ön a sértett eltartottja volt-e.
Ilyen esetben csak a bűncselekmény sértettje jogosult kártérítésre.
A kártérítési jogosultsága nem az állampolgárságán, hanem az állandó lakóhelyén múlik. Kártérítést akkor kaphat, ha az állandó lakóhelye Lengyelországban vagy más uniós tagállamban található.
A lengyel döntéshozó hatóságtól csak akkor kérhet kártérítést, ha a bűncselekményt Lengyelország területén követték el. Amennyiben a bűncselekményt másik uniós tagállamban követték el, kártérítést csak abban a tagállamban igényelhet. Segítségért az állandó lakóhelye szerint illetékes regionális ügyészséghez fordulhat (Prokurator Okręgowy).
A bűncselekményt be kell jelenteni a rendőrségen vagy az ügyészi hivatalnál, mivel a kártérítési kérelemhez csatolni kell a bejelentés másolatát. Ezt nem szükséges személyesen megtennie. Az előkészületi eljárást lefolytató ügyész segíteni fog Önnek a kártérítés igénylésében. Kérjük, legyen rá figyelemmel, hogy az olyan esetekben, ahol az elkövető személye ismeretlen, a bűncselekmény bejelentése hitelesebbé teszi a kérelmét.
A kártérítési igényét az ügyészi hivatal (rendőrség) vagy a bíróság által folytatott eljárás lezárása előtt is előterjesztheti. A kártérítés tárgyában a büntetőeljárás befejeződését megelőzően is hozható határozat.
Az elkövetővel szemben csak akkor van értelme kártérítést követelni, ha reális esélye van annak, hogy az elkövetőtől kártérítéshez fog jutni. Amennyiben az elkövető nem tud kártérítést fizetni, Ön a kártérítési igényét anélkül előterjesztheti, hogy előtte az elkövetővel szemben keresetet kellene előterjesztenie. Ilyen esetben igazolnia kell, hogy az elkövetőtől nem fog kártérítésben részesülni. Ilyen helyzet állhat elő, ha például az elkövető semmilyen vagyonnal nem rendelkezik, vagy pedig évekig börtönben lesz és nem fog dolgozni.
Kártérítésre attól függetlenül jogosult, hogy az elkövető ismert-e, illetve az elkövetőt elítélték-e. Ilyen esetben a kártérítési eljárás során azt szükséges bizonyítania, hogy az esemény, amely után kártérítést követel, bűncselekménynek minősül.
A kártérítési igényével összefüggésben kérjük, legyen rá figyelemmel, hogy a kérelmét a bűncselekmény elkövetésétől számított öt éven belül kell előterjesztenie. A fenti határidő leteltét követően benyújtott kérelmeket nem bírálják el.
Kiterjed-e a kártérítés például az alábbiakra:
– Anyagi (nem pszichés) kár:
– Pszichés (nem vagyoni) kár:
– Anyagi (nem pszichés) kár:
– Pszichés (nem vagyoni) kár:
A kompenzációt egy összegben folyósítják. A megítélt összeget az arról szól határozatot meghozó bíróság folyósítja a határozat jogerőre emelkedésétől számított egy hónapon belül.
Amennyiben a magatartásával hozzájárult a bűncselekmény elkövetéséhez, a kártérítés összegét ezzel arányosan csökkentik.
Nem részesül kártérítésben, ha részt vett a bűncselekmény elkövetésében, vagy beleegyezett a bűncselekmény következményeinek viselésébe.
Az anyagi helyzetének a kártérítés szempontjából nincsen jelentősége. A kérelme elbírálása során elsődlegesen azt vizsgálják, hogy részesülhet-e kompenzációban az elkövetőtől, szociális segítségnyújtó intézménytől vagy biztosítási kötvény alapján. Kártérítést akkor kaphat, ha a bíróság megállapítása szerint egyik fenti forrásból sem fog kompenzációt kapni.
A kártérítés megítélésének egyetlen feltétele, hogy teljesen kizárt, hogy az elkövetőtől, szociális segítségnyújtó intézménytől vagy biztosítási kötvény alapján kompenzációban részesülhet.
Ezzel kapcsolatban meg kell jelölnie a bűncselekménnyel összefüggésben Önnél felmerült költségeket. Amennyiben elmaradt jövedelem megtérítését kéri, a jövedelme igazolására szolgáló okiratot kell benyújtania. A kezelésekkel és rehabilitációval kapcsolatos költségeket, valamint a temetési költségeket a legjobban számlák bemutatásával lehet igazolni. Amennyiben nem rendelkezik számlákkal, kérheti tanúk meghallgatását vagy szakértők kijelölését.
Ha a bíróság megítélése szerint az ügyében nem lehet kétséget kizáróan megállapítani, hogy jogosult megkapni az Ön által kérelmezett összeget, a bíróság a kártérítés összegét az eset összes körülményének mérlegelését követően az általa megfelelőnek ítélt összegben határozza meg.
A kártérítés összege nem haladhatja meg a 25 000 PLN-t, vagy a 60 000 PLN-t, ha a sértett életét vesztette. A kártérítés minimális összegére nem vonatkozik szabályozás.
Igen, meg kell jelölnie az összeget a kérelmezésére szolgáló igénylőlapon. Erre nem vonatkoznak különleges utasítások, a „Hogyan történik a kártérítési összeg kiszámítása?” szakasz azonban nyújt némi útmutatást.
Amennyiben az elkövetőtől, szociális segítségnyújtó intézménytől vagy biztosítási kötvény alapján a temetési költségek, elmaradt jövedelmek vagy egyéb megélhetési eszközök (például tartásdíj) elvesztésének, vagy a kezeléssel és rehabilitációval összefüggő költségek fedezésére kifizetésben részesült, a bíróság ezt le fogja vonni a kártérítésből.
A kérelem megvizsgálását megelőzően a kezelésekkel és rehabilitációval kapcsolatos költségek vagy a temetési költségek fedezése céljából igényelhet egy konkrét összeget (biztosítékot). Az erre vonatkozó kérelmét a kártérítési igénye benyújtása előtt vagy azzal együtt is előterjesztheti.
Kártérítést, főszabály szerint, egyszeri alkalommal ítélnek meg.
A kártérítési kérelméhez az alábbi dokumentumokat kell csatolnia: másolatot a bűncselekmény bejelentéséről, egy-egy példányt a büntetőeljárás során hozott határozatokból (például a büntetőeljárás megszüntetéséről hozott határozatból), az egészségkárosodásra vonatkozó orvosi igazolások vagy szakértői vélemények másolatát, számlákat és egyéb dokumentumokat.
Amennyiben legközelebbi hozzátartozója halála miatt kér kártérítést, e személy halottvizsgálati bizonyítványát, valamint az Ön és az életét vesztett személy között fennálló kapcsolatot igazoló dokumentumokat (például a születési vagy a házassági anyakönyvi kivonatot) kell csatolnia. Ha e személy az élettársa volt, büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozatot kell csatolnia arról, hogy együtt éltek.
A kártérítés igénylése során teljes mentességet élvez a bírósági költségek alól. Ez azt jelenti, hogy nem kell viselnie a kérelem benyújtásával, illetve annak elbírálásával kapcsolatos költségeket (például a szakértői vélemények költségeit).
Belföldi ügy esetén a kártérítés iránti kérelmet a lakóhelye szerint illetékes kerületi bíróság (sąd rejonowy) bírálja el. Ez általában a településén található vagy a településéhez legközelebb eső kerületi bíróságot jelenti.
Belföldi ügy esetén a kérelmet annak a bíróságnak a címére kell küldenie, amelyik az ügyében el fog járni.
A kérelmet elbíráló bíróság dönt arról, hogy az ülésén jelen kell-e Önnek lennie. A bíróság a kérelem vizsgálatára kitűzött időpontról való tájékoztatásával egyidejűleg arról is tájékoztatni fogja Önt, hogy kötelező-e megjelennie.
A kártérítési kérelem elbírálásának nincsen határideje. A határozathozatalhoz szükséges idő nem csupán az ügy bonyolultságától és attól függ, hogy a döntéshozó hatóságnak milyen bizonyítást kell lefolytatnia, hanem azt a döntéshozó hatóság előtt éppen folyamatban lévő ügyek száma is befolyásolja.
Amennyiben nincs megelégedve a bíróság határozatával, a regionális bírósághoz (sąd okręgowy) fellebbezést nyújthat be. Ha a bíróság előtt a képviseletében nem jár el ügyvéd, a fellebbezés előterjesztésének módjáról tájékoztatásban fog részesülni.
A kártérítési igénye alapjául szolgáló bűncselekménnyel kapcsolatos előkészületi eljárást folytató ügyész biztosítja Önnek a kártérítésre vonatkozó szükséges információkat, a kérelmezésre szolgáló formanyomtatványt, valamint elmagyarázza, hogy azt miként kell kitöltenie.
A kártérítéssel kapcsolatos alapvető információk és a kérelmezésre szolgáló formanyomtatvány az igazságügyi minisztérium. honlapján érhetők el.
Jogi segítséget azon személyeknek biztosítanak, akik igazolják, hogy nem engedhetnek meg maguknak ügyvédet. Kérjük, ne feledje: kártérítés igénylése esetén számíthat a kártérítési igénye alapjául szolgáló bűncselekménnyel kapcsolatos előkészületi eljárást folytató ügyész segítségére.
Lengyelországban áldozatsegítő és büntetés-végrehajtást követő segítségnyújtási alap (Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) működik, amely többek között a sértettek és a legközelebbi hozzátartozóik megsegítésére szánt pénzeszközöket gyűjti. Az alapot az igazságügyi miniszter kezeli. A támogatást úgy osztják szét, hogy az alap kezelője nyílt pályázati eljárás keretében kiválasztja azokat a szervezeteket, amelyek pályázatát a legjobbnak ítéli, és e szervezetek számára a bűncselekmények sértettjeinek érdekeit szolgáló intézkedésekre felhasználható támogatást biztosít. Főszabály szerint minden egyes tartományban legalább egy sértetteket segítő szervezet működik.
A pénzeszközöket jogi, pszichés és anyagi támogatás nyújtására használják fel. A jogi segítség a kártérítés igénylésével kapcsolatos segítségnyújtást is magában foglalhatja.
Amennyiben ilyen segítségben kíván részesülni, vegye fel a kapcsolatot olyan nem kormányzati szervvel, amely e célból támogatásban részesült az igazságügyi minisztertől, és igazolja feléjük, hogy bűncselekmény sértettjének minősül. Az ilyen szervezetek listája, valamint az elérhetőségi adataik megtalálhatók az igazságügyi minisztérium honlapján, a bűncselekmények sértettjei számára elérhető intézkedésekkel / segítségnyújtással / a bűncselekmények sértettjei és a legközelebbi hozzátartozóik számára elérhető segítségnyújtással foglalkozó szekcióban (kattintson ide: działalność / pomoc pokrzywdzonym przestępstwem / pomoc pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym – lista podmiotów i organizacji).
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.