Szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmény esetén.
8 napon túl gyógyuló sérülés esetén (testi, lelki)
Igen. Kárenyhítésben részesülhet a sértetten túl, a sértett egyenes ági rokona, örökbefogadója vagy nevelőszülője, örökbe fogadott vagy nevelt gyermeke, házastársa, élettársa, ha a a bűncselekmény elkövetésekor egy háztartásban élt a sértettel, továbbá a sértett eltartottja,
Igen, nem féltétele a sértett halála a hozzátartozó vagy az egyéb jogosulti kör kárenyhítésének.
Igen, ha jogszerűen tartózkodik az EU területén, valamint az emberkereskedelem áldozata.
Kárenyhítés, csak Magyarország területén történt bűncselekmények esetén igényelhető. Ha másik tagállamban történt a bűncselekmény beadhatja a kárenyhítés iránti kérelmet Magyarországon is. Ebben az esetben a Magyar hatóság fogja továbbítani a kérelmet a bűncselekmény elkövetése helye szerinti tagállamba.
Igen, a kárenyhítés feltétele, hogy büntető eljárás induljon az elkövetett cselekménnyel összefüggésben.
Nem, a büntetőeljárás megindítását követően azonnal is igényelhető.
Nem.
Igen, elterjeszthető. Ebben az esetben is a kár mértékét, a kár és a cselekmény közti ok-okozati összefüggést kell igazolni, továbbá a rászorultságot.
A bűncselekmény elkövetését követő 3 hónapon belül kell igényelni a kárenyhítést. A kérelem benyújtásának objektív határideje a bűncselekmény elkövetésétől számított 5 év.
Kiterjed-e a kártérítés például az alábbiakra:
A kárenyhítés kérhető egy összegben vagy havi járadék formájában is.
Nem jár az állami kárenyhítés, ha az áldozat magatartása közrehatott a bűncselekmény elkövetésében vagy annak kiváltó oka volt, felróható magatartása okozta a kárt és ezek valamelyikét jogerős bírósági határozat megállapította. További kizáró okok a tanúvallomás megtagadása, közreműködési kötelezettség megtagadása, magánindítvány hiánya.
Kárenyhítésre csak a szociálisan rászorult áldozat jogosult. Szociálisan rászorult áldozat, akinek a havi nettó jövedelme (közös háztartásban élők esetén az egy főre eső jövedelem) nem haladja meg 2018-ban a 226 328,- Ft-ot vagy a jogszabályban meghatározott egyéb ellátásokban részesül, illetve a terrorcselekmények áldozatai jövedelmi helyzetükre tekintet nélkül.
Nincs.
A kárenyhítés összege legfeljebb az alapösszeg (113 164,- Ft) tizenötszöröse, mely 2018-ban: 1 697 460,- Ft. Az egyösszegű kárenyhítés összege: az alapösszeg ötszörösét meg nem haladó kár 100 százaléka, az alapösszeg ötszöröse és tízszerese közötti kár esetén az alapösszeg 5-szöröse, és az alapösszeg ötszöröse feletti rész 75 százaléka, az alapösszeg tízszeresét meghaladó kár esetén az alapösszeg 8,75-szöröse, és az alapösszeg tízszerese feletti rész 50 százaléka. A járadék típusú kárenyhítés mértéke: az igazolt jövedelemcsökkenés 75 százaléka, ha az áldozat 18 év alatti személy vagy mások gondozására szorul, az igazolt jövedelemcsökkenés 50 százaléka, ha az áldozat mások gondozására nem szorul.
Minimális összeg nincs. A kárenyhítés összege legfeljebb az alapösszeg (113 164,- Ft) tizenötszöröse, mely 2018-ban: 1 697 460,- Ft. A járadék formájában igényelhető kárenyhítés havi maximális összege az alapösszeg, mely 2018-ban 113 164,- Ft.
Az engem ért veszteségért bármely más forrásból (például a munkáltatói vagy magán-biztosítás) kapott kompenzáció összegét le fogják-e vonni a hatóság/szerv által fizetett kártérítésből?
A kérelemben a kár összegét kell megjelölni. A kárenyhítés összegéből le kell vonni, ha az bármely más forrásból megtérült.
Az állam az igazolt kár összegét megtéríti, akkor is ha az más forrásból megtérülhet. Ha a kár később más forrásból megtérült, az előleget vissza kell téríteni.
Nem. Kárenyhítés megállapítására egyszer van lehetőség.
Nem, a kérelem benyújtása illeték és díjmentes.
Fővárosi (megyei) kormányhivatal áldozatsegítő szolgálatai
Benyújtható bármelyik járási hivatalnál (támogató hatóságok), de közvetlenül a döntő hatóságnál is (fővárosi (megyei) kormányhivatalok)
Nem.
Az ügyintézés határideje maximum 60 nap.
Az elsőfokú határozattal szemben fellebbezésnek van helye, a fellebbezést z Igazságügyi Minisztérium bírálja el, mint másodfokú szerv. Az Igazságügyi Minisztérium által hozott másodfokú határozattal szemben közigazgatási per kezdeményezhető a bíróságon.
http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat
Éjjel-nappal hívható Áldozatsegítő Vonal: 06-80-225-225 magyar és angol nyelven.
Igen, a jogi segítségnyújtásról szóló 2003. évi LXXX. törvény alapján.
Az áldozatsegítő szolgálat bármely szervezetei egységénél igénybe vehető érdekérvényesítés elősegítése szolgáltatás, melynek keretében az áldozatsegítő munkatársak bármely gyakorlati segítséget (pl.: kérelmek kitöltésében közreműködés, tájékoztatás) megadnak az érdeklődők részére. Ezen kívül civil szervezetekhez is fordulhatnak az áldozatok (pl.: Fehérgyűrű, Baptista Szeretetszolgálat stb.)
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.