Információk keresése régiónként
Az áldozatok kártérítéséről szóló törvény (Opferentschädigungsgesetz – a továbbiakban: OEG) szerint kártérítésben a szándékos jogellenes támadások áldozatai és azok túlélő hozzátartozói részesülhetnek.
AZ OEG szerint a kifizetett kártérítés összege az egészségkárosítás és annak gazdasági és egészségügyi hatásának mértékétől függ. Az egészségre gyakorolt károknak azonban hosszútávúnak kell lenniük (vagyis hat hónapnál tovább kell tartaniuk). A kártérítés kifizetésére általában havi rendszerességgel, a feltételek fennállásáig kerül sor.
Kártérítésben az áldozat túlélő hozzátartozói is részesülhetnek. A túlélő hozzátartozók az áldozat házastársa és gyermekei, valamint kivételes esetben a szülei.
Az életben lévő áldozat hozzátartozói bizonyos feltételek esetén egészségügyi ellátásban és tartásdíjban részesülhetnek.
AZ OEG szerint a külföldi állampolgároknak nyújtható kártérítés összege e személyek tartózkodási jogállásától függ. Az uniós tagállamok állampolgárait és azokat a külföldi állampolgárokat, akik legalább három éve jogszerűen tartózkodnak Németország területén ugyanazok az előnyök illetik meg, mint a német állampolgárokat. Az egyéb külföldi állampolgárok számára nyújtható kártérítés összege ennél alacsonyabb.
AZ OEG 3a. cikke szerint a külföldön elkövetett erőszakos bűncselekmények áldozatai szintén részesülhetnek kártérítésben. Erre azonban egyösszegű kifizetésben és nem rendszeres támogatás formájában kerül sor. Emellett e kifizetés az egyéb szervezetek által nyújtott kifizetések mellett, kiegészítő jelleggel érvényesül.
Az OEG szerint a kérelmezők a szociális ellátás kérelmezőihez hasonlóan kötelesek együttműködni. Ez elsősorban azt jelenti, hogy kötelesek előadni minden olyan körülményt, amely segítséget nyújthat az ügy tényeinek tisztázásában. Ennek értelmében az elkövetővel szemben általában rendőrségi feljelentést kell tenni.
Nem, az illetékes hatóságok általában önállóan döntenek az OEG szerint előterjesztett követelésekről. Bizonyos esetekben azonban szükség lehet a rendőrségi nyomozás vagy a büntetőeljárás eredményeinek megvárására.
Nem, az OEG szerinti kártérítés kifizetésére attól függetlenül kerül sor, hogy az elkövetőt azonosították-e.
Igen, a kártérítés attól függetlenül elérhető, hogy az elkövetőt azonosították vagy elítélték-e. A követelése alátámasztása érdekében minden olyan dokumentumot be kell mutatnia, amelyek segítséget nyújthatnak az ügy tényeinek tisztázásában és az okozott károk mértékének megállapításában.
Nem, az OEG szerint nincs ilyen határidő. A kártérítési kifizetésekre azonban csak a követelés benyújtásától számított egy évre visszamenőleg van lehetőség.
A kártérítés többek között a következőket fedezi:
- anyagi (nem pszichés) károk:
- pszichés (erkölcsi) károk:
- anyagi (nem pszichés) károk:
- pszichés sérülések:
Az áldozatnak járó kártérítés az áldozat egészségében okozott károk gazdasági és egészségügyi következményeinek kompenzálására szolgáló havi kifizetéseket, valamint egészségügyi ellátást és ápolási ellátást foglal magában. A fájdalomért és szenvedésért (Schmerzensgeld) nem jár kártérítés.
A túlélő hozzátartozók kártérítése az özvegyeknek, árváknak és bizonyos esetekben a szülőknek nyújtott havi kifizetésekből, egészségügyi ellátásból és ápolási ellátásból áll.
Az áldozatoknak és a túlélő hozzátartozóknak az egészségben okozott károk gazdasági és egészséggel kapcsolatos következményeinek kompenzálása érdekében nyújtott havi kifizetéseket az előírt feltételek fennállásáig kell teljesíteni. Egyéb juttatások kifizetésére szükség esetén kerül sor.
Amennyiben a sérülést szenvedett fél maga okozta a sérülést, vagy amennyiben egyéb okból – különösen az áldozat viselkedése miatt – nem lenne tisztességes kártérítést fizetni, el kell utasítani a kártérítési kérelmet. A büntetett előélet fennállása önmagában azonban nem alapozza meg e döntést. A kérelmezők kötelesek a lehető legteljesebb mértékben segítséget nyújtani az ügy tényeinek tisztázásához. Amennyiben e kötelezettséget nem teljesítik, a kártérítés részben vagy egészben elutasítható.
AZ OEG szerint a kártérítés megfizetésére a sértett fél jövedelmétől vagy vagyonától függetlenül kerül sor. A sértett fél pénzügyi helyzete kizárólag a gazdasági kár kompenzálása érdekében megítélt kártérítés és az ellátási juttatások összegére lehet hatással.
Nem, az OEG értelmében kizárólag az előadott feltételek befolyásolhatják a kártérítés esélyeit és/vagy a kártérítés összegét.
Az egészséggel kapcsolatos károk következményeinek kompenzálása érdekében nyújtott havi kifizetések összegét e következmények mértéke alapján kell kiszámítani. A gazdasági károk következményeinek kompenzálása érdekében nyújtott havi kifizetések összegét az elszenvedett gazdasági hátrányok alapján kell kiszámítani.
Nincs.
Nem (lásd a korábbi kérdésre adott választ).
Az egészséggel kapcsolatos károk következményeinek kompenzálása érdekében nyújtott havi kifizetések attól függetlenül kerülnek teljesítésre, hogy Ön más magán- vagy közjogi szervtől részesül-e kifizetésekben. E kifizetések azonban figyelembe vehetőek a gazdasági károk következményeinek kompenzálását szolgáló összeg kiszámítása során.
Az OEG szerint nincs lehetőség előleg kifizetésére. Az egészségügyi ellátás fedezésére szolgáló kifizetések azonban a kártérítési követelésre vonatkozó döntés meghozatalát megelőzően is teljesíthetőek.
Romló egészségi állapot esetén „súlyosbodási követelés” (Verschlimmerungsantrag) benyújtására van lehetőség a kártérítés összegének módosítása érdekében. A jövedelemben beálló változásokat a gazdasági károk következményeinek kompenzálása érdekében nyújtott kártérítés kiszámítása során lehet figyelembe venni.
Nem.
Az érintett tartomány jogrendszere szerint illetékes hatóság.
A követelést bármelyik társadalombiztosítási hivatalhoz meg lehet küldeni. A követelést ezt követően továbbítani fogják az illetékes hatóságnak.
Nem.
Erre a kérdésre nincs pontos válasz. Az eljárás időtartama különösen attól függ, hogy mennyire könnyű vagy bonyolult tisztázni az ügy tényállását, és hogy szükség van-e egészségügyi jelentések beszerzésére.
A határozattal szemben lehetőség van fellebbezésre. Amennyiben az illetékes hatóság a fellebbezési eljárás során nem változtatja meg a határozatát, panaszt lehet benyújtani a szociális ügyek bíróságához (Sozialgericht).
Ez az információ több helyen is megtalálható, mivel azt mind a szövetségi kormány, mind a tartományok rendelkezésre bocsájtják a megfelelő helyeken. Lásd például a Szövetségi Munkaügyi és Társadalomügyi Minisztérium honlapját: http://www.bmas.de/DE/Themen/Soziale-Sicherung/Soziale-Entschaedigung/Opferentschaedigungsrecht/oeg.html vagy a bűncselekmények áldozatainak szóló online adatbázist: https://www.odabs.org/
Számos szövetségi kormányzati és tartományi weboldal működik, ahol az áldozatnak járó kártérítésre vonatkozó információk megtalálhatók, pl. a Szövetségi Munkaügyi és Társadalomügyi Minisztérium honlapja: http://www.bmas.de/DE/Themen/Soziale-Sicherung/Soziale-Entschaedigung/Opferentschaedigungsrecht/oeg.html vagy https://www.odabs.org/ .
Az ügyvédi költségek nem minősülnek kártérítésnek, ennek megfelelően azok az OEG szerint nem megtéríthetők.
Igen, számos regionális és nemzeti áldozatsegítő szolgálat működik. A legnagyobb országos szervezet a „der Weisse Ring” (Fehér Gyűrű) áldozatsegítő szolgálat.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.