Információk keresése régiónként
Kártérítés erőszakos bűncselekmények sértettjeinek és az ilyen sértettek eltartottjainak fizethető. Erőszakos bűncselekmény a büntetőeljárás keretében büntetendő olyan cselekmény, amelyet közvetlenül egy személy élete vagy egészsége ellen követnek el, és amelynek következtében a sérelmet szenvedett személy életét veszti, egészsége súlyosan károsodik, vagy legalább négy hónapig egészségügyi rendellenességben szenved.
Akkor jogosult kártérítésre, ha erőszakos bűncselekmény az egészségében súlyos károsodást vagy legalább négy hónapig tartó rendellenességet okozott.
448 euró összegű kártérítés fizetendő annak a személynek, aki az erőszakos bűncselekmény sértettjének temetési költségeit viseli. Fontos megjegyezni, hogy a temetés költségeit viselő személynek nem kell a sértett hozzátartozójának vagy eltartottjának lennie.
Az erőszakos bűncselekmény miatt életét vesztett sértett eltartottjai jogosultak a bűncselekmények áldozatainak fizetendő állami kártérítésre.
Az eltartottak közé az alábbi személyek tartoznak:
Akkor jogosult kártérítésre, ha erőszakos bűncselekmény a sértett egészségében súlyos károsodást vagy legalább négy hónapig tartó rendellenességet okozott.
Az alábbi személyek jogosultak kártérítésre:
Észtországban a kártérítésre való jogosultság nem függ az állampolgárságtól.
A kártérítést azon ország hatáskörrel rendelkező hatósága fizeti meg, amelyben a bűncselekményt elkövették. A kártérítés megfizetésére az érintett ország jogszabályaival összhangban kerül sor.
Kártérítési igényével a következőkhöz fordulhat:
Az erőszakos bűncselekményt az elkövetése napjától számított 15 naptári napon belül kell bejelenteni a rendőrségen.
Kártérítés igényléséhez nem kell megvárnia az eljárás befejeződését; elegendő, ha a rendőrségen bejelentette a bűncselekményt, és a büntetőeljárás megindult. Kártérítést a bűncselekmény elkövetésétől számított három éven belül lehet igényelni.
Nem kötelező először az elkövetőtől követelnie a kártérítést. A kártérítés megítélése esetén az érvényesítés joga átszáll a Társadalombiztosítási Hatóságra, mi pedig visszkereseti igényérvényesítés keretében érvényesítjük a követelést a károkozó személlyel (a bűncselekmény elkövetőjével) szemben.
Akkor is jogosult kártérítésre, ha a károkozó személy ismeretlen, vagy ha a bírósági eljárás még nem fejeződött be.
Ahhoz, hogy a bűncselekmények sértettjeinek fizetendő állami kártérítésben részesüljön, szükség van a nyomozó szerv által kibocsátott, a büntetőeljárás megindítására vonatkozó igazolásra.
A költségekre vonatkozó számlákat be kell nyújtania, amennyiben a gyógykezelés költségeinek megtérítését kéri, vagy haláleseti juttatást igényel.
A kártérítés iránti kérelmek a bűncselekmény elkövetésének vagy az arról való tudomásszerzésnek az időpontjától számított három éven belül nyújthatók be.
A kártérítés az alábbiakra terjed ki:
- Anyagi (nem pszichés) kár:
- Anyagi (nem pszichés) kár:
- Pszichés kár:
A sértett családtagjai pszichológiai tanácsadásban részesülhetnek. Ahhoz, hogy a pszichológiai segítséggel kapcsolatos kártérítésben részesüljön, kapcsolatba kell lépnie egy sértetteket segítő szolgáltatóval, aki ezután előkészíti az aláírandó kérelmet. Ugyancsak szükség van olyan rendőrségi igazolásra, amely tanúsítja, hogy az eljárás megindult, és hogy Ön sértett vagy egy sértett képviselője. A sértetteket segítő szolgáltató segítséget nyújt Önnek a rendőrségi igazolás megszerzéséhez.
10 munkanapon belül tájékoztatják a pszichológiai segítséggel kapcsolatos kártérítés megítéléséről. Ezt követően lehetősége van pszichológushoz fordulni. A kártérítés összege személyenként a havi minimálbérnek (2020-ben 584 euró) felel meg.
Az eltartottaknak a kártérítést havi részletekben folyósítják. Az áldozatok orvosi és temetési költségeit a költségekre vonatkozó számlák alapján egyösszegű átalányként térítik meg.
Nincs helye kártérítésnek, ha:
A kártérítés emellett megtagadható, ha a kérelmező megtagadta a bűnüldöző hatóságokkal való együttműködést a bűncselekmény tényállásának megállapítása, az elkövető azonosítása vagy letartóztatása vagy a kár bizonyítása során.
Az Ön anyagi helyzete nem befolyásolja a kártérítés megítélését vagy kifizetését.
Minden olyan összeget le kell vonni a kártérítési összeg meghatározásának alapjául szolgáló kárból, amelyet az erőszakos bűncselekményből származó kár alapján a sérelmet szenvedett személy kap vagy jogosult kapni a bűncselekménnyel okozott kárért felelős személyen kívüli forrásból, ideértve a sértettnek fizetett munkaképességi juttatást is. A kártérítés összegének meghatározása során a bűncselekménnyel okozott kárért felelős személy által a kérelmezőnek a kártérítés megítélését megelőzően fizetett minden összeget figyelembe kell venni.
A kártérítési összeg kiszámítása részleges vagy teljes munkaképtelenség esetén
A kártérítés összegét az egy naptári napra eső átlagjövedelem alapján kell kiszámítani. A bűncselekmény elkövetését megelőző hat hónap alatt megkeresett, társadalombiztosítási járulékokkal csökkentett jövedelmet kell figyelembe venni.
Részleges vagy teljes munkaképtelenségből származó kár kiszámítása
Az egy naptári napra eső átlagjövedelmet meg kell szorozni harminccal, és az érintett személynek megítélt munkaképtelenségi járadékot vagy munkaképességi juttatást le kell vonni a szorzás eredményéből. A kártérítés a kiesett jövedelem 80%-át fedezi. Az átlagjövedelemre vonatkozó adatot az Adó- és Vámhatóságtól szerzik be.
A kártérítési összeg kiszámítása az eltartó halála esetén
1. A sértett egy naptári napra eső átlagjövedelmét meg kell szorozni harminccal, és az érintett személynek megítélt túlélő hozzátartozói nyugdíjat le kell vonni a szorzás eredményéből.
2. Az eltartottak száma alapján meg kell határozni az így kapott összeg bizonyos százalékát:
A kiszámított összeg 80%-a kerül megtérítésre.
Nincsen minimális összeg; a kártérítést addig folyósítják, amíg a jogosultat megilleti a kártérítés, illetve 9 590 eurós összeghatárig.
Nem kell megjelölni az összeget a kérelmezésére szolgáló igénylőlapon.
Igen.
Kártérítési előleget nehéz gazdasági helyzetben lévő személyek igényelhetnek, ha jogosultak kártérítésre, de annak megítélése késik.
Legfeljebb 640 euró előleg fizethető megfelelő kérelem alapján.
Ha az előleg meghaladja a később megítélt kártérítés összegét, a túlfizetett összeget vissza kell téríteni.
Ön jogosult a gyógykezelés költségeire vonatkozó további számlákat benyújtani.
A nyomozó szerv igazolása
A temetési költségekre vonatkozó számlák
A gyógykezelés költségeire vonatkozó számlák, gyógyszerekre vonatkozó nyugták stb.
A sértett halottvizsgálati bizonyítványa
Nem
Észt Nemzeti Társadalombiztosítási Hivatal
A kérelmek az alábbi módokon nyújthatók be:
Nem kell jelen lennie.
A határozathozatalra az utolsó dokumentum kézhezvételétől számított 30 napon belül kerül sor.
A határozattal szemben az annak kézhezvételétől számított 30 napon belül nyújtható be kifogás. Alternatív megoldásként a közigazgatási bírósági eljárásról szóló törvénykönyvben szabályozott eljárás keretében panasz nyújtható be egy közigazgatási bírósághoz.
A kérelem formanyomtatványai és a kártérítés kérelmezésével kapcsolatos információk a Társadalombiztosítási Hatóság honlapján találhatók meg.
A sértetteket segítő szolgáltatókkal telefonon is kapcsolatba lehet lépni. Elérhetőségeik megtalálhatók a Társadalombiztosítási Hatóság honlapján.
Igen.
A sértetteket segítő szolgáltatók a kártérítés igénylésében is segítséget nyújtanak.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.