Információk keresése régiónként
A Cseh Köztársaság a bűncselekmények egészségkárosodást szenvedett áldozatai és a bűncselekmény következtében életüket vesztett áldozatok túlélő hozzátartozói számára nyújt pénzügyi támogatást. Emellett a pénzügyi támogatásra jogosult személyek körébe tartoznak az emberi méltósággal szemben elkövetett szexuális bűncselekmények áldozatai és a bántalmazott gyermekek.
A pénzügyi támogatás célja, hogy segítséget nyújtson a bűncselekmény miatt megromlott szociális helyzet megoldásában, nem arra szolgál, hogy helyettesítse az elkövető kötelezettségét az áldozatnak okozott kár megtérítésére.
A túlélők egyösszegű kifizetésben kapják meg a pénzügyi támogatást; az egészségkárosodást szenvedett áldozatok szintén igényelhetnek egyösszegű kifizetést (amelynek összege az okozott következmények súlyosságától függ), illetve kérelmezhetik az ellátás költségeinek vagy a keresetkiesésnek a megtérítését. Az emberi méltósággal szemben elkövetett szexuális bűncselekmények áldozatai és a bántalmazott gyermekek kérelmezhetik az elszenvedett nem vagyoni kár orvoslását szolgáló terápia költségeinek megtérítését.
Igen, a bűncselekmény következtében életét vesztett áldozat túlélő hozzátartozói jogosultak pénzügyi támogatásra, ha a túlélő hozzátartozó az elhunyt személy szülője, házastársa, bejegyzett élettársa, gyermeke vagy testvére és a haláleset idején az elhunyt személlyel egy háztartásban élt, vagy ha a túlélő hozzátartozó olyan személy, akit az elhunyt személy tartott el, illetve akinek eltartására az elhunyt személy volt köteles.
Ebben az esetben nem jogosult pénzügyi támogatásra.
Igen, amennyiben az állandó lakóhelye vagy jogszerű tartózkodási helye egy másik tagállam területén található és a Cseh Köztársaság területén elkövetett bűncselekmény áldozatává válik, illetve, ha jogszerűen tartózkodik 90 napot meghaladó időtartamig a Cseh Köztársaság területén és itt elkövetett bűncselekmény áldozatává válik, ha a Cseh Köztársaságtól nemzetközi védelmet kérelmezett vagy ha menedékjogot vagy kiegészítő védelmet élvez, illetve indokolt esetben a nemzetközi egyezményekben meghatározott feltételek fennállása esetén.
Amennyiben Ön a Cseh Köztársaság állampolgára, jogosult a Cseh Köztársaság által biztosított pénzügyi támogatásra, függetlenül attól, hogy a bűncselekményt, amelynek áldozatává vált, melyik országban követték el.
Igen, ez kötelező.
Nem szükséges megvárni a nyomozás végét; akkor is nyújtható pénzügyi támogatás, ha a bűnüldöző hatóságok folyamatban lévő nyomozása alapján megállapítható, hogy kétséget kizáróan bűncselekményt követtek el és a pénzügyi támogatásra való jogosultság jogi feltételei fennállnak.
Amennyiben nem követel kártérítést az elkövetővel szemben, a pénzügyi támogatás összege csökkenthető, illetve annak nyújtása meg is tagadható.
Ebben az esetben különbséget kell tenni a között, hogy az elkövető személye ismeretlen vagy a bűncselekménnyel vádolt személyt annak ellenére felmentették, hogy egyértelműen bűncselekmény valósult meg (vagyis a bűncselekményt elkövették, azonban azt valaki más követhette el). Ebben az esetben jogosult pénzügyi támogatásra. Amennyiben azonban az elkövetőt azért mentik fel, mert a cselekménye nem minősül bűncselekménynek, nem jogosult pénzügyi támogatásra. A követelést elsősorban a bűnüldöző hatóságok által összegyűjtött információk alapján értékelik; az Ön feladata az elszenvedett sérülés és indokolt esetben a figyelembe vehető károk (ellátás költségei és keresetkiesés) mértékének bizonyítása.
A követelést a kárról való tudomásszerzéstől számított két éven belül, legkésőbb azonban a bűncselekmény időpontjától számított 5 éven belül kell benyújtani. Ezen határidők valamelyikének lejárta esetén a támogatásra vonatkozó jogosultság megszűnik.
- anyagi (nem pszichés) károk:
- pszichés (erkölcsi) károk:
- anyagi (nem pszichés) károk:
- lelki sérülés:
A pénzügyi támogatás egy összegben kerül kifizetésre.
Az Ön büntetett előélete nem befolyásolja a pénzügyi támogatásra való jogosultságát; amennyiben azonban nem működik együtt a bűnüldöző hatóságokkal a bűncselekmény megoldásában, nem részesülhet pénzügyi támogatásban. Emellett akkor sem részesülhet támogatásban, ha bűntársként részt vett a bűncselekményben.
Amennyiben kellő mértékben nem működik együtt a pénzügyi támogatásra vonatkozó eljárásban, az eljárás megszüntethető és a követelése elutasítható.
A pénzügyi támogatás csak akkor tagadható meg, ha egyértelmű, hogy a szociális helyzete nem romlott a bűncselekmény következtében.
Amennyiben bármilyen módon hozzájárult a sérüléshez, a pénzügyi támogatás összege csökkenthető, illetve annak nyújtása megtagadható.
A kisebb sérülést szenvedett áldozatok 10 000 CZK egyösszegű támogatásban részesülhetnek.
A súlyos sérülést szenvedett áldozatok 50 000 CZK egyösszegű támogatásban részesülhetnek.
Az egyösszegű támogatás helyett a sérülést szenvedett áldozatok a bizonyított kezelési költségek és/vagy keresetkiesés mértékével megegyező, legfeljebb 200 000 CZK összegű pénzügyi támogatást kérelmezhetnek.
A túlélő hozzátartozók egy összegben kifizetett, 200 000 CZK összegű pénzügyi támogatásra jogosultak, kivéve a testvérek, akik 175 000 CZK összegű támogatásban részesülhetnek.
Bűncselekmény sérülést szenvedett áldozataként vagy túlélő hozzátartozóként Ön legfeljebb 200 000 CZK összegű támogatásban részesülhet; emellett halál esetén az összes túlélő hozzátartozónak nyújtott pénzügyi támogatás teljes összege nem haladhatja meg a 600 000 CZK-t, és amennyiben az áldozatnak több túlélő hozzátartozója van, a nyújtott támogatást arányosan csökkenteni kell annak érdekében, hogy az ne lépje túl az adható pénzügyi támogatás maximális mértékét.
Igen.
Csak az elkövetőnek az okozott kár megtérítésére vonatkozó kötelezettségét fedező biztosítás esetén, amely a cseh jog szerint a gyakorlatban a közlekedési és foglalkozási balesetek során érvényesül.
A pénzügyi támogatás esetén nem kerül sor előleg megfizetésére.
Igen, a pénzügyi támogatás maximálisan nyújtható összegéig.
Nem.
Az Igazságügyi Minisztérium.
Az Igazságügyi Minisztériumba.
Nem.
A követelésről 3 hónapon belül kell határozni.
A bírósághoz benyújtott közigazgatási kereset segítségével.
Az Igazságügyi Minisztérium honlapján, valamint azokat beszerezheti a bűncselekmények áldozataival foglalkozó nem kormányzati szervezetektől és a Pártfogó felügyeleti és békeközvetítő szolgálattól.
Nincs.
Igen, de saját költségén.
A legnagyobb a Bílý kruh bezpečí (Biztonság fehér köre); a Cseh Köztársaság Pártfogó felügyeleti és békeközvetítő szolgálata szintén segítséget nyújt az áldozatok számára.
E lap nemzeti nyelvű változatát az adott tagállam tartja fenn. Az Európai Bizottság szolgálata készíti el a fordításokat a többi nyelvre. Előfordulhat, hogy az eredeti dokumentumon az illetékes tagállami hatóság által végzett változtatásokat a fordítások még nem tükrözik. Az Európai Bizottság nem vállal semmifajta felelősséget az e dokumentumban szereplő vagy abban hivatkozott információk vagy adatok tekintetében. Az ezen oldalért felelős tagállam szerzői jogi szabályait a Jogi nyilatkozatban tekintheti meg.