Financijska naknada štete dodjeljuje se žrtvama sljedećih kaznenih djela: pokušaja ubojstva i pokušaja teškog ubojstva u skladu s člancima 188. i 189. Kaznenog zakonika, tjelesne ozljede u skladu s člankom 194. Kaznenog zakonika, kaznenog djela počinjenog s namjerom kojim je žrtvi nanesena tjelesna ozljeda, silovanja, spolnog odnosa s maloljetnom osobom i spolnog nasilja u skladu s člancima od 218. do 220. Kaznenog zakonika, trgovine ljudima i maloljetnicima u skladu s člancima 210. i 211. Kaznenog zakonika, terorizma i bilo kojeg drugog nasilnog kaznenog djela počinjenog s namjerom.
Financijska naknada štete dodjeljuje se:
U skladu s ovim poglavljem, financijska naknada štete dodjeljuje se na zahtjev sljedećim kategorijama žrtava:
Da. Financijsku pomoć mogu dobiti članovi uže obitelji (nasljednici), odnosno krvni srodnici do drugog stupnja, i srodnici po tazbini do drugog stupnja žrtve koja nije preminula zbog posljedica kaznenog djela, ali je pretrpjela ozbiljne ozljede koje su izravna posljedica nasilnog kaznenog djela počinjenog s namjerom.
Financijska naknada štete dodjeljuje se na zahtjev sljedećim kategorijama žrtava:
Financijska naknada štete dodjeljuje se prethodno navedenim kategorijama žrtava ako je kazneno djelo počinjeno na državnom području Rumunjske i ako je žrtva:
Kada je riječ o žrtvama koje ne pripadaju prethodno navedenim kategorijama, financijska naknada štete dodjeljuje se u skladu s međunarodnim konvencijama čija je potpisnica Rumunjska.
Da. Financijska naknada štete dodjeljuje se žrtvama ako je kazneno djelo počinjeno na državnom području Rumunjske i ako je žrtva:
Ne. Financijska naknada štete dodjeljuje se žrtvama ako je kazneno djelo počinjeno na državnom području Rumunjske.
Da. Financijska naknada štete dodjeljuje se žrtvi samo ako je kazneno djelo prijavila tijelima za kazneni progon ili sudu u roku od 60 dana od datuma počinjenja kaznenog djela. Kada je riječ o financijskoj naknadi štete bračnom drugu, djeci i uzdržavanim članovima obitelji preminule osobe, naknada se dodjeljuje ako su kazneno djelo prijavili u roku od 60 dana od datuma na koji je žrtva postala svjesna počinjenja kaznenog djela.
Ako žrtva fizički ili psihički nije bila u mogućnosti prijaviti kazneno djelo tijelima za kazneni progon, rok od 60 dana računa se od datuma na koji je ta nemogućnost prestala postojati.
Žrtve mlađe od 18 godina i one kojima je izrečena mjera zabrane nisu obvezne kazneno djelo prijaviti tijelima za kazneni progon. Njihov pravni zastupnik može se obratiti tijelima za kazneni progon radi prijave kaznenog djela.
Ne. Žrtva može odboru za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela (Comisiei pentru acordarea de compensații financiare victimelor infracțiunilor) podnijeti zahtjev za isplatu predujma financijske naknade štete do iznosa koji je jednak iznosu deset bruto minimalnih osnovnih plaća utvrđenom na razini države za godinu u kojoj je žrtva podnijela zahtjev za isplatu predujma.
Zahtjev za isplatu predujma može se podnijeti u okviru zahtjeva za financijsku naknadu štete ili kao zaseban zahtjev koji se može podnijeti u bilo kojem trenutku nakon prijave kaznenog djela tijelima za kazneni progon ili sudu, a najkasnije 30 dana nakon podnošenja zahtjeva za naknadu štete. Ako se zahtjev za isplatu predujma podnosi kao zaseban zahtjev, u njemu se navodi i faza sudskog postupka.
Predujam se odobrava ako se žrtva nalazi u neizvjesnoj financijskoj situaciji.
O zahtjevu za isplatu predujma financijske naknade štete u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva odlučuju dva suca koji su članovi odbora za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela.
Ako zahtjev za financijsku naknadu štete bude odbijen, žrtva mora vratiti predujam, osim ako je zahtjev za naknadu štete odbijen samo zato što počinitelj nije nesolventan ili zato što se počinitelj ne vodi kao nestala osoba.
Žrtva koja je primila predujam financijske naknade štete mora vratiti predujam ako u utvrđenom roku nije podnijela zahtjev za financijsku naknadu štete.
Da. Ako je počinitelj poznat, financijska se naknada štete može odobriti žrtvi ako je žrtva podnijela zahtjev za naknadu štete; ako je žrtva podnijela zahtjev da se građanska tužba uključi u kazneni postupak; ako je počinitelj nesolventan ili ako se počinitelj vodi kao nestala osoba; ako žrtva nije dobila punu naknadu pretrpljene štete od osiguravajućeg društva.
Da. Ako počinitelj nije poznat, žrtva može zatražiti financijsku naknadu štete ako nije dobila punu naknadu pretrpljene štete od osiguravajućeg društva.
Ako je počinitelj poznat, financijska se naknada štete može odobriti žrtvi ako su ispunjeni sljedeći uvjeti:
Ako počinitelj nije poznat, žrtva može podnijeti zahtjev za financijsku naknadu štete u roku od tri godine od počinjenja kaznenog djela.
Financijska naknada štete dodjeljuje se:
Naknada se isplaćuje jednokratno.
Financijska naknada štete ne dodjeljuje se u sljedećim slučajevima:
Financijska situacija ne uzima se u obzir.
Iznosi koje je počinitelj platio kao naknadu štete u okviru građanske tužbe i naknada štete prouzročene počinjenim kaznenim djelom koju je žrtva dobila od osiguravajućeg društva oduzimaju se od iznosa financijske naknade štete koju je država dodijelila žrtvi.
Financijska naknada štete dodjeljuje se žrtvama za sljedeće kategorije štete prouzročene počinjenim kaznenim djelom:
Financijska naknada materijalne štete iz točke 2. podtočke (a) dodjeljuje se do iznosa koji je jednak iznosu deset bruto minimalnih osnovnih plaća utvrđenom na razini države za godinu u kojoj je žrtva podnijela zahtjev za financijsku naknadu štete.
Iznosi koje je počinitelj platio kao naknadu štete u okviru građanske tužbe i naknada štete prouzročene počinjenim kaznenim djelom koju je žrtva dobila od osiguravajućeg društva oduzimaju se od iznosa financijske naknade štete koju je država dodijelila žrtvi.
Financijska naknada materijalne štete dodjeljuje se do iznosa koji je jednak iznosu deset bruto minimalnih osnovnih plaća utvrđenom na razini države za godinu u kojoj je žrtva podnijela zahtjev za financijsku naknadu štete.
Da. Zahtjev za financijsku naknadu štete mora sadržavati sljedeće podatke:
Zahtjevu za financijsku naknadu štete prilažu se preslike dokumenata kojima se potvrđuju podaci navedeni u zahtjevu te svi ostali dokumenti u posjedu žrtve koji su korisni za rješavanje zahtjeva.
Dostupna je mogućnost savjetovanja, ali ne sa sudom, nego sa službama za potporu žrtvama kaznenih djela (osnovanima na razini glavnih uprava za socijalnu pomoć i zaštitu djece u skladu sa Zakonom br. 211/2004 o mjerama za osiguravanje informiranja, potpore i zaštite žrtvama kaznenih djela), u skladu sa zakonom i nakon procjene namijenjene utvrđivanju potreba žrtve u pogledu pomoći.
Kako bi se žrtvama kaznenih djela pružila potpora i zaštita, u okviru organizacijske strukture svake glavne uprave uspostavljen je poseban odjel za pružanje potpore žrtvama kaznenih djela u kojem rade najmanje tri stručnjaka, tj. socijalni radnik, psiholog i pravni savjetnik.
Postupak pružanja informacija, potpore i zaštite žrtvama kaznenih djela sastoji se od sljedećih koraka:
Usluge potpore i zaštite žrtvama kaznenog djela ili članovima njihovih obitelji besplatno pružaju glavne uprave na zahtjev žrtve ili članova njezine obitelji, a mogu ih pružati i javne socijalne službe na razini gradova i općina te privatni pružatelji socijalne pomoći.
Zahtjev za usluge potpore i zaštite upućuje se glavnoj upravi, ali se isto tako može uputiti izravno privatnom pružatelju socijalne pomoći ili javnoj socijalnoj službi. U potonjem slučaju pružatelj o tome mora u pisanom obliku obavijestiti glavnu upravu u čijoj nadležnosti korisnik predmetne usluge ima prebivalište ili boravište.
Na temelju utvrđenih potreba žrtve se može uputiti i lokalnim pružateljima socijalnih, obrazovnih i zdravstvenih usluga te drugih usluga od općeg interesa, koje se pružaju u skladu sa zakonom.
Potpora i zaštita koje se pružaju žrtvama kaznenih djela i članovima njihovih obitelji mogu imati sljedeće oblike:
Da. Iznosi koje je počinitelj platio kao naknadu štete u okviru građanske tužbe i naknada štete prouzročene počinjenim kaznenim djelom koju je žrtva dobila od osiguravajućeg društva oduzimaju se od iznosa financijske naknade štete koju je država dodijelila žrtvi.
Žrtva može odboru za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela (Comisiei pentru acordarea de compensații financiare victimelor infracțiunilor) podnijeti zahtjev za isplatu predujma financijske naknade štete do iznosa koji je jednak iznosu deset bruto minimalnih osnovnih plaća utvrđenom na razini države za godinu u kojoj je žrtva podnijela zahtjev za isplatu predujma.
Zahtjev za isplatu predujma može se podnijeti u okviru zahtjeva za financijsku naknadu štete ili kao zaseban zahtjev koji se može podnijeti u bilo kojem trenutku nakon prijave kaznenog djela tijelima za kazneni progon ili sudu, a najkasnije 30 dana nakon podnošenja zahtjeva za naknadu štete.
Predujam se odobrava ako se žrtva nalazi u neizvjesnoj financijskoj situaciji.
Ako zahtjev za financijsku naknadu štete bude odbijen, žrtva mora vratiti predujam, osim ako je zahtjev za naknadu štete odbijen samo zato što počinitelj nije nesolventan ili zato što se počinitelj ne vodi kao nestala osoba.
Žrtva koja je primila predujam financijske naknade štete mora vratiti predujam ako u utvrđenom roku nije podnijela zahtjev za financijsku naknadu štete.
Zakonom br. 211/2004 o mjerama za osiguravanje informiranja, potpore i zaštite žrtvama kaznenih djela nisu propisana nikakva ograničenja osim onog iz članka 27. stavka 2., odnosno deset bruto minimalnih osnovnih plaća čiji je iznos utvrđen na razini države za godinu u kojoj je žrtva podnijela zahtjev za financijsku naknadu štete.
Ako se poveća vrijednost štete, može se podnijeti novi zahtjev za financijsku naknadu štete.
Zahtjevu za financijsku naknadu štete prilažu se preslike dokumenata kojima se potvrđuju podaci navedeni u zahtjevu te svi ostali dokumenti u posjedu žrtve koji su korisni za rješavanje zahtjeva (npr. presude, računi, potvrde ili dokumenti koji mogu poslužiti kao dokaz o plaćanju, medicinska dokumentacija, izvješća vještaka).
Zahtjev za financijsku naknadu štete mora sadržavati sljedeće informacije ili mu, ovisno o slučaju, mora biti priložena popratna dokumentacija koja sadržava sljedeće informacije:
Ne. Za zahtjeve za financijsku naknadu štete i zahtjeve za isplatu predujma financijske naknade štete ne naplaćuju se pristojbe.
Kad je riječ o nacionalnim predmetima, zahtjevi za financijsku naknadu štete podnose se okružnom sudu u čijoj se nadležnosti nalazi mjesto prebivališta žrtve, a o njima odlučuju dva suca koji su članovi odbora za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela uspostavljenog pri svakom okružnom sudu.
Kad je riječ o prekograničnim predmetima, rumunjsko tijelo koje odlučuje, imenovano u skladu s člankom 3. stavkom 2. jest Odbor za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela Okružnog suda u Bukureštu:
Bulevardul UNIRII, br. 37, Sektor 3, Bukurešt, oznaka 030823
Telefon: +40 214083600, +40 214083700
Telefaks: +40 213187731
E-pošta: tribunalul.bucuresti@just.ro
Kad je riječ o nacionalnim predmetima, zahtjevi za financijsku naknadu štete podnose se okružnom sudu u čijoj se nadležnosti nalazi mjesto prebivališta žrtve, a o njima odlučuju dva suca koji su članovi odbora za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela uspostavljenog pri svakom okružnom sudu.
Kad je riječ o prekograničnim predmetima, u slučaju da je kazneno djelo počinjeno na državnom području Rumunjske i žrtva je državljanin države članice EU-a koji je zakonito boravio na državnom području Rumunjske u trenutku počinjenja kaznenog djela ili strani državljanin ili osoba bez državljanstva koja boravi na državnom području države članice EU-a i koja je zakonito boravila na državnom području Rumunjske u trenutku počinjenja kaznenog djela, rumunjsko tijelo koje odlučuje, imenovano u skladu s člankom 3. stavkom 2. jest Odbor za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela Okružnog suda u Bukureštu:
Bulevardul UNIRII, br. 37, Sektor 3, Bukurešt, oznaka 030823
Telefon: +40 214083600, +40 214083700
Telefaks: +40 213187731
E-pošta: tribunalul.bucuresti@just.ro
Ne. O zahtjevima za financijsku naknadu štete i zahtjevima za isplatu predujma financijske naknade štete odlučuje se u vijećima, a žrtvu se poziva da prisustvuje. Sudjelovanje tužitelja je obvezno.
Odbor za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela, koji se sastoji od sudskog vijeća u čijem su sastavu dva suca, može saslušati osobe, zatražiti dokumente i izvesti druge dokaze koje smatra korisnima za rješavanje zahtjeva.
Od jedne do dvije godine.
Odbor odlukom može izdati jedno od sljedećih rješenja:
Žrtvu se obavješćuje o odluci o zahtjevu za financijsku naknadu štete ili zahtjevu za isplatu predujma financijske naknade štete. Žalba protiv odluke može se podnijeti žalbenom sudu u roku od 15 dana od obavijesti.
Obrazac zahtjeva za financijsku naknadu štete u prekograničnim predmetima priložen (15 Kb)
je Odluci ministra pravosuđa br. 1319/C od 13. svibnja 2008.
Još nije potvrđeno.
Žrtva može na zahtjev dobiti besplatnu pravnu pomoć.
Zahtjevi za besplatnu pravnu pomoć podnose se okružnom sudu u čijoj se nadležnosti nalazi mjesto prebivališta žrtve, a o njima odlučuju dva suca koji su članovi odbora za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela u roku od 15 dana od datuma podnošenja.
Zahtjevu za besplatnu pravnu pomoć prilažu se preslike dokumenata kojima se potvrđuju podaci navedeni u zahtjevu te svi ostali dokumenti u posjedu žrtve koji su korisni za rješavanje zahtjeva.
O zahtjevima za besplatnu pravnu pomoć odlučuje se u vijećima, a žrtvu se poziva da prisustvuje.
Ako žrtva nije odabrala odvjetnika, odluka kojom se odobrava zahtjev za besplatnu pravnu pomoć mora sadržavati i imenovanje odvjetnika po službenoj dužnosti u skladu sa Zakonom br. 51/1995 o organizaciji i obavljanju odvjetničke djelatnosti, kako je ponovno objavljen i kako je kasnije izmijenjen i dopunjen, te pravilima odvjetničke struke.
Žrtvu se obavješćuje o odluci o zahtjevu za besplatnu pravnu pomoć.
Odluka kojom se odbija zahtjev za besplatnu pravnu pomoć može se na zahtjev žrtve u svrhu preispitivanja podnijeti okružnom sudu pri kojem djeluje odbor za dodjelu financijske naknade štete žrtvama kaznenih djela u roku od 15 dana od obavijesti. O preispitivanju zahtjeva odlučuje vijeće u čijem su sastavu dva suca.
Besplatna pravna pomoć odobrava se svakoj žrtvi tijekom cijelog postupka, do iznosa koji je jednak dvama bruto minimalnim osnovnim plaćama utvrđenima na razini države za godinu u kojoj je žrtva podnijela zahtjev za besplatnu pravnu pomoć. Sredstva koja su potrebna za dodjelu besplatne pravne pomoći isplaćuju se iz državnog proračuna, u okviru proračuna Ministarstva pravosuđa.
Prethodno navedene odredbe primjenjuju se na odgovarajući način i na dodjelu iznosa potrebnih za izvršenje sudske odluke kojom se žrtvi kaznenog djela dodjeljuje naknada štete u okviru građanske tužbe.
Osim toga, Ministarstvo pravosuđa, kao rumunjsko pomoćno tijelo imenovano na temelju članka 3. stavka 1. Direktive Vijeća 2004/80/EZ, podnositelju zahtjeva pruža potrebne informacije o mogućnostima podnošenja zahtjeva za financijsku naknadu od države na čijem je državnom području počinjeno kazneno djelo, osigurava potrebne obrasce zahtjeva te pruža informacije i upute o ispunjavanju obrasca zahtjeva i potrebnim popratnim dokumentima.
Vidjeti Odluku ministra pravosuđa br. 1319/C od 13. svibnja 2008. U skladu s člankom 2. te odluke Ministarstvo pravosuđa ispunjava svoje zadaće kao pomoćno tijelo putem Uprave za međunarodno pravo i ugovore, koja može surađivati s drugim strukturama u okviru Ministarstva pravosuđa na određenim zadaćama. Kad je riječ o podnošenju zahtjeva za financijsku naknadu štete od druge države članice, zadaće Ministarstva pravosuđa kao pomoćnog tijela uglavnom su sljedeće: zaprimanje zahtjeva i slanje potvrde o primitku zahtjeva; preispitivanje zahtjeva i obavješćivanje podnositelja zahtjeva, ako je primjenjivo, o razlozima za odbijanje zahtjeva; ako utvrdi da su ispunjeni uvjeti, slanje obrasca zahtjeva podnositelju zahtjeva i davanje uputa o njegovu ispunjavanju; pribavljanje od podnositelja zahtjeva informacija i/ili dokumenata potrebnih za ispunjavanje obrasca zahtjeva; olakšavanje ovlaštenog prijevoda odluke koju je donijelo tijelo koje odlučuje imenovano u državi od koje se traži financijska naknada štete i osiguravanje da se ta odluka što prije proslijedi podnositelju zahtjeva itd.
Zahtjev za dodjelu besplatne pravne pomoći i zahtjev za dodjelu iznosa potrebnih za izvršenje sudske odluke kojom se žrtvi kaznenog djela dodjeljuje naknada štete u okviru građanske tužbe mogu podnijeti i nevladine organizacije koje djeluju u području zaštite žrtava ako ih potpiše žrtva, ako sadržavaju podatke propisane zakonom i ako su im priloženi potrebni popratni dokumenti.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.