Pronađi podatke po području
Žrtva ima pravo na državnu naknadu ako je uslijed kaznenog djela počinjenog s namjerom došlo do smrti osobe, ako je žrtva pretrpjela tešku ili umjerenu osobnu ozljedu, ako je bila žrtva bludne radnje ili spolnog zlostavljanja, ako je bila žrtva trgovine ljudima ili ako je zaražena virusom humane imunodeficijencije ili hepatitisom B ili C.
Državnu naknadu možete dobiti ako je kazneno djelo počinjeno s namjerom prouzročilo moralnu štetu, tjelesnu patnju i gubitak imovine.
Ako je smrt žrtve nastupila kao posljedica kaznenog djela, žrtva u kaznenom postupku može biti srodnik preminule osobe (zaručnik/zaručnica, bračni drug, roditelji, djedovi i bake, djeca, unučad, braća i sestre, kao i osobe s kojima je dotična fizička osoba boravila ili živjela u zajedničkom (u neodvojenom) kućanstvu).
Ako je smrt žrtve nastupila kao posljedica kaznenog djela ili je žrtva preminula i nije zatražila državnu naknadu ili je zatražila državnu naknadu, ali je nije dobila, imate pravo primiti državnu naknadu. Međutim, morate zatražiti da vam službena osoba koja vodi postupak (policija, ured javnog tužitelja, sud) prizna status žrtve u odgovarajućem kaznenom postupku.
Kao srodnik ili uzdržavani član obitelji žrtve nemate pravo na državnu naknadu ako je žrtva preživjela kazneno djelo. U tom slučaju sama žrtva ima pravo na državnu naknadu.
Možete dobiti naknadu ako niste državljanin ni jedne od država članica EU-a.
Ako je kazneno djelo počinjeno u drugoj državi članici EU-a, imate pravo zatražiti naknadu od države članice EU-a u kojoj je kazneno djelo počinjeno izravno ili preko Uprave za pravnu pomoć (Juridiskās palīdzības administrācija).
Kazneno djelo morate prijaviti policiji.
Kako biste zatražili državnu naknadu, kazneni postupak u kojem vam je priznat status žrtve mora biti pokrenut odlukom službene osobe koja vodi postupak (policija, ured javnog tužitelja, sud).
Kako biste zatražili naknadu ne morate čekati pravomoćnu odluku službene osobe koja vodi postupak (policija, ured javnog tužitelja, sud).
Kako bi Uprava za besplatnu pravnu pomoć mogla odobriti ili odbiti plaćanje državne naknade, službena osoba koja vodi postupak (policija, ured javnog tužitelja, sud) mora dostaviti sljedeće informacije:
Ne, to niste obvezni učiniti. Dodjela državne naknade ne utječe na pravo žrtve da zatraži naknadu u kaznenom postupku tako da podnese zahtjev za naknadu štete u bilo kojoj fazi kaznenog postupka do početka razmatranja predmeta na prvostupanjskom sudu i u građanskom postupku podnošenjem tužbe sudu ako smatra da joj šteta nije u potpunosti nadoknađena.
Imate pravo na državnu naknadu i ako počinitelj ili supočinitelj nisu identificirani ili ako ne snose kaznenu odgovornost.
Zahtjev za državnu naknadu trebali biste podnijeti tako da uz potrebne informacije priložite izvješće službene osobe koja vodi postupak (policija).
Zahtjev za državnu naknadu morate podnijeti Upravi za pravnu pomoć u roku od jedne godine od dana na koji vam je priznat status žrtve ili ste postali svjesni činjenica na temelju kojih imate pravo to učiniti.
Državna naknada obuhvaća moralnu štetu, tjelesnu patnju ili gubitak imovine prouzročen kaznenim djelom, a pritom se ne razlikuje vrsta štete za koju se isplaćuje državna naknada. Iznos državne naknade utvrđen je u „Zakonu o državnoj naknadi žrtvama” (Likums par valsts kompensāciju cietušajiem) i temelji se na posljedicama kaznenog djela.
Državna naknada isplaćuje se jednokratno te se njezin iznos prenosi na račun institucije za platni promet utvrđen u zahtjevu.
Kategorija kaznenog djela može utjecati na iznos državne naknade, na primjer, ako je kazneno djelo počinjeno u stanju izražene psihičke uznemirenosti, ako su prijeđene granice nužne samoobrane ili su prekršeni uvjeti pritvaranja. U takvim slučajevima, iznos državne naknade koji je u skladu s posljedicama kaznenog djela umanjuje se za 50 %.
Ako Uprava za pravnu pomoć ne primi zatražene informacije u roku od 15 dana, može odbiti isplatiti državnu naknadu. Odluka o odbijanju plaćanja državne naknade u ovom vas slučaju ne sprječava da nekoliko puta podnesete zahtjev za naknadu Upravi za pravnu pomoć u skladu s postupcima za potraživanje naknade.Vaša financijska situacija ne utječe na vaše izglede za dobivanje državne naknade i/ili na iznos naknade.
Ako ste naknadu za štetu prouzročenu kaznenim djelom primili od počinitelja ili druge osobe u njegovo ime, iznos državne naknade umanjuje se za iznos već primljene naknade.
Zakonom o državnoj naknadi žrtvama utvrđeni su ostali kriteriji koji bi mogli utjecati na vaše izglede za dobivanje naknade i/ili na iznos naknade. Na primjer:
Najviši iznos državne naknade koji se isplaćuje svakoj pojedinačnoj žrtvi kaznenog djela peterostruki je iznos minimalne mjesečne plaće utvrđene u Republici Latviji. Pri izračunavanju iznosa državne naknade uzima se u obzir iznos minimalne mjesečne plaće određene u trenutku u kojem je osobi priznat status žrtve.
Naknada se isplaćuje:
Najviši iznos naknade peterostruki je iznos minimalne mjesečne plaće utvrđene u Republici Latviji, a najniži iznos državne naknade iznosi 50% najvišeg iznosa državne naknade. Ako se promijeni iznos minimalne mjesečne plaće, mijenja se i iznos državne naknade.
U zahtjevu za državnu naknadu ne trebate navesti iznos državne naknade jer je on utvrđen Zakonom o državnoj naknadi žrtvama.
Iznos državne naknade neće biti umanjen za naknadu koju primite iz drugih izvora (na primjer od poslodavca ili iz privatnog sustava osiguranja).
Ne možete dobiti predujam državne naknade.
Ako ste dobili državnu naknadu te je pravomoćnom odlukom utvrđeno da ste uslijed kaznenog djela pretrpjeli teške posljedice, možete dobiti iznos koji je jednak razlici između državne naknade i iznosa koji je potrebno isplatiti.
Ako u trenutku podnošenja zahtjeva za državnu naknadu nije donesena pravomoćna presuda u kaznenom postupku, zahtjevu za državnu naknadu trebali biste priložiti izvješće službene osobe koja vodi postupak (policije, ureda javnog tužitelja, suda) u kojem se navodi sljedeće:
Ako je kazneni postupak bio okončan u trenutku podnošenja zahtjeva za državnu naknadu, tom biste zahtjevu trebali priložiti pravomoćnu odluku službene osobe koja je vodila postupak i nalog za izvršenje ako naknada štete predviđena pravomoćnom odlukom nije plaćena ili je djelomično plaćena.
Postupak preispitivanja zahtjeva za državnu naknadu besplatan je.
Za odlučivanje o zahtjevima za naknadu štete nadležna je Uprava za pravnu pomoć.
Kako biste dobili državnu naknadu zahtjev za državnu naknadu morate poslati Upravi za pravnu pomoć na sljedeću adresu: Pils laukums 4, Rīga, LV-1050.
Ne morate biti prisutni tijekom postupka obrade vašeg zahtjeva za državnu naknadu i odlučivanja o tome hoće li vam isplata državne naknade biti odobrena ili odbijena.
Uprava za pravnu pomoć odlučuje hoće li isplata državne naknade biti odobrena ili odbijena u roku od jednog mjeseca nakon što zaprimi zahtjev za naknadu štete te odluku šalje na adresu iz zahtjeva za naknadu štete.
Ako Uprava za pravnu pomoć ili službena osoba koja vodi postupak (policija, ured javnog tužitelja ili sud) od vas zatraži dodatne informacije, razdoblje donošenja odluke obustavlja se do primitka svih traženih informacija.
Odluku Uprave za pravnu pomoć o odobrenju ili odbijanju isplate državne naknade možete osporiti u roku od jednog mjeseca od datuma njezina stupanja na snagu tako da podnesete odgovarajući zahtjev Upravi za pravnu pomoć koji će biti proslijeđen Ministarstvu pravosuđa.
Obrazac zahtjeva za državnu naknadu i informacije o tome kako ga ispuniti možete pronaći ovdje:
Možete nazvati besplatnu „telefonsku liniju za pomoć žrtvama kaznenog djela” na broj 116006 svaki dan od 7:00 do 22:00 sata na kojem možete dobiti sljedeće:
Možete se koristiti i internetskim stranicama https://www.cietusajiem.lv/en/.
Za podnošenje zahtjeva za državnu naknadu nije vam potrebna pravna pomoć. Uprava za pravnu pomoć pruža potrebnu pomoć u pogledu postupka podnošenja zahtjeva za državnu naknadu.
Udruženje „Skalbes” ima besplatnu „telefonsku liniju za pomoć žrtvama kaznenog djela”, koju možete nazvati na broj 116006 (svakim danom od 7:00 do 22:00), putem koje pruža emocionalnu i psihološku potporu žrtvama kaznenih djela, informacije o postupovnim pravima žrtava (na primjer, prava u kaznenom postupku, prava na naknadu štete, državnu naknadu itd.), dostupnim uslugama i postojećim uslugama potpore žrtvama.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.