Pronađi podatke po području
Možete podnijeti zahtjev za naknadu ako ste nedužna žrtva kaznenog djela s elementima nasilja ili ako je vaša voljena osoba preminula zbog posljedica kaznenog djela s elementima nasilja. U Prilogu B Programu navodi se što jest, a što nije kazneno djelo s elementima nasilja u smislu Programa. Naknada je dostupna i osobama koje su pretrpjele ozljedu kada su preuzele izniman i opravdan rizik u svrhu sprečavanja ili suzbijanja kaznenog djela, uključujući uhićenje osumnjičenog počinitelja.
Možete podnijeti zahtjev za naknadu za:
Neće svi zahtjevi za naknadu biti uspješni. Morate ispuniti uvjete u skladu s pravilima Programa.
Ako ste bliski srodnik osobe koja je preminula zbog posljedica ozljeda, možda možete podnijeti zahtjev za isplatu naknade. Da biste ispunili uvjete za takve isplate, morate biti „srodnik koji ispunjava uvjete” u skladu s Programom.
Srodnik koji ispunjava uvjete osoba je koja je u trenutku smrti preminule osobe:
Uvjete za podnošenje zahtjeva za psihičku traumu ispunjavate ako ste svjedočili i bili prisutni događaju u kojemu je vaša voljena osoba pretrpjela ozljede prouzročene kaznenim djelom s elementima nasilja. Uvjete ispunjavate i ako ste bili uključeni u neposredne posljedice događaja u kojem je vaša voljena osoba pretrpjela ozljede.
Ako podnosite zahtjev za isplatu naknade jer ste svjedočili neposrednim posljedicama događaja u kojem je vaša voljena osoba pretrpjela ozljede ili ste bili uključeni u njih, pretrpjeli ste psihičku traumu zbog toga. Potrebni su medicinski dokazi psihijatra ili kliničkog psihologa kojima se to potvrđuje.
Prethodno su navedeni srodnici koji vjerojatno ispunjavaju uvjete.
Uvjete za isplatu iz ovog Programa naknada ispunjavate samo ako ispunjavate neki od zahtjeva u pogledu boravišta ili državljanstva ili druge zahtjeve na temelju točke 10. To znači da ste na dan događaja imali uobičajeno boravište u Ujedinjenoj Kraljevini ili da je bio ispunjen jedan od uvjeta iz točke 11. ili 13. Programa.
Uvjete za naknadu ispunjavate i ako ste državljanin neke države članice Europske unije (EU), Europskog gospodarskog prostora (EGP) ili Konvencije Vijeća Europe o naknadi štete žrtvama kaznenih djela nasilja. Posebne se odredbe primjenjuju na potencijalne žrtve trgovine ljudima i osobe koje su podnijele zahtjeve za azil. Cjeloviti kriteriji sadržani su u točki 10. Programa.
Naknada se isplaćuje u okviru Programa za kaznena djela počinjena u Velikoj Britaniji (Škotska, Engleska i Wales).
Ako imate boravište u Ujedinjenoj Kraljevini (UK) i pretrpjeli ste ozljede prouzročene kaznenim djelom s elementima nasilja u drugoj državi članici Europske unije (EU), možemo vam pomoći da podnesete zahtjev za naknadu od te države. Obratite se našoj službi za pomoć u EU-u na broj 0300 003 3061 ili putem e-pošte eucat@cica.gsi.gov.uk
Ako ste pretrpjeli ozljedu izvan EU-a, možete podnijeti zahtjev u okviru sličnog programa koji vodi dotična država. Za više informacija obratite se Ministarstvu vanjskih poslova i poslova Commonwealtha Ujedinjene Kraljevine. Pojedinosti su dostupne na stranici https://www.gov.uk
Da. Ako kazneno djelo za koje tražite naknadu nije prijavljeno policiji, ne možemo izvršiti isplatu naknade. Jedan je od zahtjeva Programa da svi događaji za koje se podnese zahtjev moraju biti prijavljeni policiji.
Ne. Ne morate pričekati dovršetak policijskih istraga ili okončanje kaznenog postupka prije podnošenja zahtjeva.
Program je predviđen kao krajnja mjera. Ako vam se pruži prilika da zatražite naknadu nekim drugim putem, trebali biste to učiniti. Od vas se očekuje da poduzmete sve razumne korake kako biste dobili bilo kakve naknade iz sustava socijalne sigurnosti, isplate osiguranja, odštetu ili naknadu na koju imate pravo na temelju ozljeda.
Imate pravo na dodjelu odštete u okviru Programa čak i ako vaš napadač nije poznat ili nije osuđen. Od vas se očekuje potpuna suradnja u policijskoj istrazi. Odluke u okviru Programa donose se na temelju odvagivanja vjerojatnosti.
Morate podnijeti zahtjev u najkraćem razumno ostvarivom roku. Ako ste bili punoljetni u trenutku događaja, to bi obično trebalo biti u roku od najviše dvije godine od događaja. Taj se rok može produljiti isključivo:
• ako zbog iznimnih okolnosti zahtjev nije mogao biti podnesen ranije i
• ako dokazi dostavljeni u prilog zahtjevu omogućuju donošenje odluke o zahtjevu bez daljnjih opsežnih upita službenika nadležnog za zahtjeve.
– materijalna šteta (ne uključuje narušeno mentalno zdravlje):
– narušeno mentalno zdravlje (moralna šteta):
– materijalna šteta (ne uključuje narušeno mentalno zdravlje):
– narušeno mentalno zdravlje:
Kad god je to moguće, zahtjeve za naknadu podmirit ćemo jednokratnom isplatom.
Na vaš zahtjev može utjecati sljedeće:
Program se ne temelji na provjeri materijalnog stanja.
Ne možemo isplatiti naknadu u sljedećim slučajevima:
Naknada će se odbiti ili umanjiti i ako ste već primili naknadu za istu ozljedu iz određenih drugih izvora, uključujući odštetu dodijeljenu na građanskom sudu.
Pravila Programa i vrijednost isplata koje se dodjeljuju određuje Parlament, a naknada se izračunava na temelju tarife ozljeda. Iznos dodijeljene odštete razlikuje se ovisno o težini ozljede.
Najmanji je iznos naknade koji dodjeljujemo 1000 GBP, a najveći 500 000 GBP.
Izračunavamo iznos svake plative odštete.
Umanjit ćemo dodijeljenu naknadu ako ste primili isplatu za istu ozljedu, ili imate pravo na nju, na temelju sljedećega:
Ako se dodijele posebni troškovi, umanjit ćemo vašu isplatu kako bi se u obzir uzele isplaćene socijalne naknade za istu ozljedu i osiguranje, neovisno o tome tko je platio premiju, ako podnosite zahtjev za stavke kao što su prilagodbe vašeg doma ili osobna njega.
Ako odlučimo da ispunjavate uvjete za isplatu, no ne možemo donijeti konačnu odluku, možemo razmotriti mogućnost privremenog plaćanja. Ako ne možemo donijeti konačnu odluku, vjerojatno čekamo da dugoročan učinak vaše ozljede postane vidljiv.
U sljedećim slučajevima možemo razmotriti mogućnost ponovne obrade zahtjeva nakon konačne isplate:
Obično ne otvaramo isti predmet drugi put u razdoblju od dvije godine od donošenja konačne odluke. Ako zatražite ponovno otvaranje predmeta nakon više od dvije godine od naše odluke, razmotrit ćemo tu mogućnost samo ako podnesete dovoljno dokaza za donošenje odluke o predmetu bez potrebe za daljnjim opsežnim upitima.
Informacije koje trebate dostaviti ovise o vrsti zahtjeva koji podnosite. U postupku podnošenja zahtjeva bit će navedene informacije koje su u tom trenutku potrebne. Obratit ćemo vam se i pisanim putem ako su nam potrebne dodatne informacije.
Za podnošenje zahtjeva za naknadu ne plaćaju se nikakve pristojbe. Prema potrebi, od vas ćemo zatražiti da dostavite medicinske dokaze. Ako postoje troškovi povezani s pribavljanjem medicinskih dokaza, od vas se očekuje da ih platite. Troškovi pribavljanja medicinskih dokaza razlikuju se ovisno o slučaju, no od vas se ne očekuje da ukupno platite više od 50 GBP.
Tijelo za naknade za ozljede prouzročene kaznenim djelima.
Tijelo za naknade za ozljede prouzročene kaznenim djelima (Criminal Injuries Compensation Authority, CICA)
Alexander Bain House
Atlantic Quay
15 York Street
Glasgow
G2 8JQ
Telefon: Ujedinjena Kraljevina: +44 (0)300 003 3601, (ako zovete izvan Ujedinjene Kraljevine): +44(0)203 684 2517
Internetske stranice: https://www.gov.uk/
Ne, mi ćemo komunicirati s vama.
Vrijeme potrebno za ocjenu vašeg zahtjeva ovisi o tome koliko je složen. Na primjer, za zahtjeve koji uključuju neostvarene prihode potrebno je više vremena nego za zahtjeve koji uključuju samo isplatu na temelju tarife ozljeda. CICA neće donijeti konačnu odluku o vašem zahtjevu dok ne potvrdite da ste se oporavili od svojih ozljeda, koliko je to moguće. Jednostavne predmete nastojimo riješiti u roku od 12 mjeseci od primitka zahtjeva.
Ako se ne slažete s izvornom odlukom i želite da je preispitamo, morate podnijeti pisani zahtjev za preispitivanje u roku od 56 dana od datuma izvorne odluke. Trebat ćete priložiti sve dodatne dokaze u prilog vašem zahtjevu koje želite da razmotrimo.
Kada zaprimimo vaš zahtjev za preispitivanje i sve popratne informacije, razmotrit će ga službenik nadležan za zahtjeve koji nije bio zadužen za donošenje izvorne odluke. Odluka o preispitivanju može biti manje ili više povoljna u odnosu na izvornu ili izvorna odluka može ostati nepromijenjena.
Ako se ne slažete s odlukom o preispitivanju, možete se žaliti Prvostupanjskom sudu (Odjel za naknadu štete prouzročene kaznenim djelima) (First-tier Tribunal (Criminal Injuries Compensation)) u skladu s Pravilima o sudskim postupcima. Pravila su dostupna na internetskim stranicama Prvostupanjskog suda.
Zahtjev za naknadu možete podnijeti putem naših internetskih stranica, koje sadržavaju i korisne informacije o Programu.
Poveznica na internetske stranice navedena je iznad, a pomoći vam mogu i savjetnici iz korisničke službe na broju +44(0)300 003 3601. Napominjemo da savjetnici korisničke službe s korisnicima razgovaraju isključivo na engleskom jeziku.
Za podnošenje zahtjeva za naknadu nije vam potreban zastupnik kao što je odvjetnik ili društvo za upravljanje potraživanjima. Ne možemo snositi troškove vašeg plaćenog zastupanja te stoga troškove morate platiti sami.
Pomoć pri podnošenju zahtjeva možete zatražiti od Službe za pružanje informacija žrtvama.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.