Pronađi podatke po području
Češka će pružiti financijsku pomoć žrtvama kaznenih djela kojima je narušeno zdravlje i nadživjelim osobama žrtava čija je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Osim toga, u osobe koje imaju pravo na financijsku pomoć ubrajaju se žrtve seksualnih kaznenih djela protiv ljudskog dostojanstva i zlostavljana djeca.
Financijska pomoć pruža se kako bi se prevladala socijalna situacija narušena kaznenim djelom i ona ne zamjenjuje obvezu počinitelja da nadoknadi štetu koju je prouzročio žrtvi.
Nadživjelim se osobama financijska pomoć dodjeljuje kao paušalni iznos. Žrtve kojima je narušeno zdravlje mogu zatražiti pomoć u obliku paušalnog iznosa (iznos ovisi o težini posljedica kaznenog djela) ili zatražiti povrat troškova liječenja ili naknadu neostvarenih prihoda. Žrtve seksualnih kaznenih djela protiv ljudskog dostojanstva i zlostavljana djeca mogu zatražiti povrat troškova liječenja kako bi se ublažila pretrpljena nematerijalna šteta.
Da, nadživjele osobe žrtava čija je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela imaju pravo na financijsku pomoć ako je nadživjela osoba roditelj, bračni drug, registrirani partner, dijete ili brat ili sestra preminule osobe koja je živjela u kućanstvu s preminulom osobom u vrijeme njezine smrti ili ako je nadživjela osoba bila osoba koju je preminula osoba uzdržavala ili ju je bila obvezna uzdržavati.
U tom slučaju nemate pravo na financijsku pomoć.
Možete ako imate stalno boravište ili zakonito boravite u drugoj državi članici EU-a i bili ste žrtva kaznenog djela počinjenog u Češkoj ili ako zakonito boravite u Češkoj više od 90 dana i bili ste žrtva kaznenog djela počinjenog ovdje, ako ste podnijeli zahtjev za međunarodnu zaštitu u Češkoj ili vam je odobren azil ili supsidijarna zaštita ili, prema potrebi, pod uvjetima utvrđenima međunarodnim ugovorom.
Ako ste češki državljanin, imate pravo na financijsku pomoć Češke neovisno o državi u kojoj je počinjeno kazneno djelo čija ste žrtva.
Da, to je obvezno.
Nije potrebno čekati ishod istrage. Financijsku pomoć možete dobiti ako se postojećom istragom tijela za izvršavanje zakonodavstva pokaže da nema sumnje u to da je kazneno djelo počinjeno i da su zakonski uvjeti u pogledu prava na financijsku pomoć ispunjeni.
Ako ne zatražite naknadu štete od počinitelja, financijska pomoć može biti umanjena ili je možda nećete ni dobiti.
U ovom je slučaju potrebno razlikovati predmete u kojima počinitelj nije poznat ili osoba optužena za kazneno djelo nije proglašena krivom, iako je očito da je kazneno djelo počinjeno (to jest, kazneno je djelo počinjeno, ali mogao ga je počiniti netko drugi). U tom slučaju imate pravo na financijsku pomoć. Međutim, ako je počinitelj kaznenog djela oslobođen jer djelo za koje ga se kazneno progoni nije kazneno djelo, nemate pravo na financijsku pomoć. Zahtjev se obrađuje prvenstveno na temelju materijala koje su prikupila tijela za izvršavanje zakonodavstva; vaš je zadatak prikazati opseg nanesenih ozljeda i, ako je primjenjivo, štete koju je moguće razmotriti (troškovi liječenja i neostvareni prihodi).
Zahtjev za naknadu štete morate podnijeti u roku od dvije godine od trenutka kad ste saznali za štetu, a najkasnije pet godina od datuma počinjenja kaznenog djela. Nakon isteka jednog od navedenih rokova gubite pravo na pomoć.
-Materijalna šteta:
- Nematerijalna (moralna) šteta:
-Materijalna šteta:
- Nematerijalna šteta:
Financijska se pomoć isplaćuje jednokratno.
Vaša kaznena evidencija nema odlučujuću ulogu u tome hoće li vam se financijska pomoć dodijeliti. Međutim, ne budete li surađivali s tijelima za izvršavanje zakonodavstva pri rješavanju kaznenog djela nećete moći dobiti financijsku pomoć. Financijsku pomoć nećete dobiti ni ako ste u kaznenom djelu sudjelovali u svojstvu supočinitelja.
Ako ne pokažete potrebnu razinu suradnje u postupku dodjeljivanja financijske pomoći, postupak može biti obustavljen ili vaš zahtjev odbijen.
Moguće je da nećete dobiti financijsku pomoć samo ako je očito da vaše financijsko stanje nije narušeno kaznenim djelom.
Ako ste na bilo koji način sudjelovali u nanošenju štete, financijska pomoć može biti umanjena ili je možda nećete ni dobiti.
Žrtve koje su pretrpjele manju ozljedu mogu zatražiti pomoć u obliku paušalnog iznosa od 10 000 CZK.
Žrtve koje su pretrpjele tešku ozljedu mogu zatražiti pomoć u obliku paušalnog iznosa od 50 000 CZK.
Umjesto pomoći u obliku paušalnog iznosa, žrtve koje su pretrpjele ozljedu mogu zatražiti financijsku pomoć jednaku dokazanim troškovima liječenja i/ili neostvarenim prihodima, ali ne višu od 200 000 CZK.
Nadživjeli imaju pravo na financijsku pomoć isplaćenu u obliku paušalnog iznosa od 200 000 CZK, osim braće i sestara koji imaju pravo na financijsku pomoć u iznosu od 175 000 CZK.
Ako ste žrtva kaznenog djela kojoj je narušeno zdravlje ili ste nadživjela osoba možete dobiti do 200 000 CZK. Osim toga, u slučaju smrti, ukupni iznos financijske pomoći koju dobivaju svi nadživjeli ne smije premašiti 600 000 CZK, a ako postoji više nadživjelih, dodijeljena pomoć bit će proporcionalno smanjena kako se ne bi premašio najveći iznos financijske pomoći.
Da.
Samo u slučaju da osiguranje pokriva obvezu počinitelja da nadoknadi štetu koju je prouzročio, što je na temelju češkog prava praktički moguće kad je riječ o prometnim nezgodama i ozljedama na radu.
Predujmovi financijske pomoći se ne dodjeljuju.
Možete, do najvišeg dopuštenog iznosa financijske pomoći.
Ne.
Ministarstvo pravosuđa.
Ministarstvu pravosuđa.
Ne.
Odluka o zahtjevu donosi se u roku od tri mjeseca.
Pokretanjem upravnog postupka pred sudom.
Na internetskim stranicama Ministarstva pravosuđa, od nevladinih organizacija za žrtve kaznenih djela i od Službe za probaciju i mirenje.
Ne.
Da, ali o vlastitom trošku.
Najveća je organizacija Bílý kruh bezpečí (Bijeli krug sigurnosti), a žrtvama pomaže i češka Služba za probaciju i mirenje.
Verziju ove stranice na nacionalnom jeziku održava odgovarajuća država članica. Prijevode je napravila služba Europske komisije. Moguće promjene u originalu koje su unijela nadležna nacionalna tijela možda još nisu vidljive u drugim jezičnim verzijama. Europska komisija ne preuzima nikakvu odgovornost za informacije ili podatke sadržane ili navedene u ovom dokumentu. Pogledajte pravnu obavijest kako biste vidjeli propise o autorskim pravima države članice odgovorne za ovu stranicu.