Kõik tahtlikud kuriteod, st rünnak, vägivallaga ja/või relvaga ähvardamine, mõrv, tapmine, röövimine ning seksuaalkuritegu vägivalda kasutades (seksuaalne väärkohtlemine ja vägistamine). Hüvitist on õigus saada ka tahtmatu tapmise ohvri üleelanud sugulastel.
Hüvitise eesmärk on hüvitada Teie valu ja kannatused ning kuriteo tagajärjel saadud vigastuste ravikulud või kuriteo tagajärjel tekkinud töövõimetuse tõttu saamata jäänud sissetulek. Eesmärk ei ole Teie kahju täielikult hüvitada, vaid Teile makstakse kindlaksmääratud ühekordne summa, et aidata korvata Teile tekitatud kahju.
Jah, Teil on õigus saada hüvitist, kui olete kuriteo ohvriks langenud ja selle tagajärjel surnud isiku abikaasa või registreeritud partner või tema vanem, laps, vend või õde. Teil on õigus saada hüvitist üleelanud sugulasena kogetud hingevalu eest, matusekulude katmiseks ja surnud isiku sissetuleku kadumise tõttu kaotatud elatise eest.
Jah on, vägivallakuritegude hüvitamise fondist (Schadefonds Geweldsmisdrijven) võidakse maksta hüvitist, kui isik on kannatanud psühholoogilist kahju vägivallakuriteole tunnistajaks olemise tõttu või kui sugulase vastu toime pandud vägivallakuriteo tagajärjed mõjutavad isikut otseselt.
Jah on, tingimusel et kuritegu, mille ohver Te olete, pandi toime Madalmaade territooriumil.
Ei, vägivallakuritegude hüvitamise fondist makstakse hüvitist ainult Madalmaade territooriumil toime pandud vägivallakuritegude puhul.
Ei, selleks et vägivallakuritegude hüvitamise fond vaataks Teie hüvitistaotluse läbi, ei pea Te olema politseile kuriteost teatanud. Praktikas on kuriteost teatamise ja sellele järgneva kriminaaluurimise tähtsus hüvitistaotluse põhjendamisel siiski suur. Kui kuriteost ei ole teatatud, peab olema võimalik kontrollida nõude põhjendatust muude objektiivsete asjaolude alusel. „Objektiivne“ tähendab siinjuures seda, et teave pärineb usaldusväärsest ja erapooletust allikast.
Ei pea. Teatud juhtudel võib vägivallakuritegude hüvitamise fond siiski pidada vajalikuks oodata ära politseiuurimise või kriminaalmenetluse tulemused, et saada kinnitust, et Teie nõue on põhjendatud.
Ei.
Jah. Kui on vaja hüvitistaotlust põhjendada, kohaldatakse hüvitistaotluse suhtes samu tingimusi nagu siis, kui kuriteo toimepanija on teada.
Jah. Te peate esitama vägivallakuritegude hüvitamise fondile taotluse 10 aasta jooksul pärast kuriteo toimepanemise kuupäeva. Üleelanud sugulase puhul hakkab see tähtaeg kulgema kuriteoohvri surmakuupäevast.
Kas hüvitisega kaetakse näiteks:
a) kuriteoohvrile tekitatud:
– varaline (mittepsühholoogiline) kahju:
vägivallakuritegude hüvitamise fondist tehtav makse ei ole seotud konkreetse kahjuga. Tegemist on kindlaksmääratud ühekordse maksega, mille eesmärk on hüvitada Teie valu ja kannatused ning kuriteo tagajärjel saadud vigastuste ravikulud või kuriteo tagajärjel tekkinud töövõimetuse tõttu saamata jäänud sissetulek;
– psühholoogiline (moraalne) kahju:
Jah.
b) hüvitist saama õigustatud isikutele või ohvri sugulastele tekitatud:
– varaline (mittepsühholoogiline) kahju:
ka üleelanud sugulastele makstava hüvitise eesmärk on hüvitada valu ja kannatused (sugulase surma tõttu kogetud hingevalu), ravikulud, nt sugulase surmast tingitud psühholoogiliste häirete ravimise kulud, ja/või töövõimetuse tõttu saamata jäänud sissetulek. Eraldi hüvitatakse matusekulud ja surnud isiku sissetuleku kadumise tõttu kaotatud elatis;
– psühholoogiline kahju:
Jah.
Ühekordse summana.
Selleks et Teil oleks õigus saada vägivallakuritegude hüvitamise fondist hüvitist, ei tohi Te ise asjaomases kuriteos süüdi olla. Teisisõnu, Te ei tohi olla kuriteo toimepanija ega selles osaline. Kui Te olite kuriteoga seotud, võib vägivallakuritegude hüvitamise fond Teie hüvitistaotluse rahuldamata jätta või vähendada väljamakstava hüvitise summat.
Teie varaline seisund ei mõjuta Teie õigust saada kannatatud kahju eest hüvitist.
Hüvitise suurus oleneb tavaliselt Teile tekitatud kahju suurusest või kuriteo asjaoludest.
Vägivallakuritegude hüvitamise fond on kindlaks määranud kuus kahjukategooriat ja igaühe puhul on ettenähtud konkreetne hüvitissumma. 1. kategooria puhul on õigus saada hüvitist
1000 eurot ning 6. kategooria puhul 35 000 eurot.
Ei.
Jah, kui see hüvitis on seotud valu ja kannatuste, ravikulude ja sissetuleku kaotusega.
Jah, vägivallakuritegude hüvitamise fond võib teha Teile hüvitise ettemakse ajutise hüvitisena. Seda tehakse tingimusel, et taotlus vastab õiguslikele nõuetele (st et Teie õigus hüvitisele on kindlalt tuvastatud) ning fond ei saa teha kiiresti lõplikku otsust. Ettemaksu taotlus vaadatakse läbi ainult siis, kui esitate selle kirjalikult ning selgitate, miks on ettemakse vajalik ja pakiline, nt kui Teil puuduvad piisavad vahendid tekkinud vigastuse ravimiseks. Üksnes asjaolu, et olete raskes majanduslikus olukorras, ei ole piisav põhjus ettemakse tegemiseks.
Te saate esitada täiendava hüvitise taotluse, kui pärast Teile hüvitise maksmise otsuse tegemist selgub, et Teie vigastus on oluliselt raskem, kui esimese hüvitistaotluse üle otsustamisel eeldati. Üleelanud sugulane saab taotleda täiendavat hüvitist ainult matusekulude katteks ja kaotatud elatise eest.
Ei.
Schadefonds Geweldsmisdrijven
Postbus 71
2501 CB Den Haag
Schadefonds Geweldsmisdrijven
Postbus 71
2501 CB Den Haag
Ei.
Mitte kauem kui 26 nädalat.
Te saate kuue nädala jooksul esitada kirjaliku vaide vägivallakuritegude hüvitamise fondi komisjonile (commissie Schadefonds Geweldsmisdrijven). Vaidesse tuleb märkida, milliste otsuse osadega Te ei ole rahul ja miks. Te saate saata vaide aadressil:
Schadefonds Geweldsmisdrijven
Afdeling Bezwaar
Postbus 71
2501 CB Den Haag
https://www.schadefonds.nl/english-information/
https://www.schadefonds.nl/english-information/
Tel: 070-4142000
Subsideeritud õigusabi ei ole võimalik saada. Te saate siiski paluda nõu ja tuge Madalmaade ohvriabiorganisatsioonilt Slachtofferhulp Nederland veebiaadressil https://www.slachtofferhulp.nl/english/. Tel: 0900-0101.
Madalmaade ohvriabiorganisatsioon: https://www.slachtofferhulp.nl/english/. Tel: 0900-0101.
Käesoleva veebilehe asjaomaseid keeleversioone haldavad asjaomased liikmesriigid. Tõlked on teostanud Euroopa Komisjoni teenistused. Originaali tehtavad võimalikud muudatused asjaomase riikliku ametiasutuse poolt ei pruugi kajastuda tõlkeversioonides. Euroopa Komisjon ei võta vastutust selles dokumendis sisalduva ega viidatud teabe ega andmete eest. Palun lugege õiguslikku teadaannet lehekülje eest vastutava liikmesriigi autoriõiguste kohta.