Hledat informace podle regionů
O odškodnění můžete požádat v případě, že jste nevinnou obětí násilného trestného činu nebo pokud v důsledku násilného trestného činu zemřela vám blízká osoba. Příloha B v systému vyjmenovává, co pro účely systému je a není násilným trestným činem. Odškodnění mohou získat i osoby, které utrpěly újmu, když podstoupily výjimečné a odůvodněné riziko, aby zabránily trestnému činu nebo aby omezily rozsah trestného činu, a to včetně zadržení podezřelého pachatele.
Můžete požádat o odškodnění za:
Ne všechny žádosti o odškodnění budou úspěšné; musíte splňovat podmínky způsobilosti stanovené programem.
Jste-li blízkým příbuzným osoby, která zemřela v důsledku svých zranění, můžete být způsobilí podat žádost o odškodnění. Abyste mohli takovou platbu získat, musíte být podle systému tzv. „způsobilý příbuzný“.
Způsobilý příbuzný je osoba, která v době smrti zemřelého byla:
Můžete být způsobilí podat žádost z důvodu duševní újmy, pokud jste byli svědkem a byli přítomni události, při které došlo ke zranění vám blízké osoby v důsledku násilného trestného činu. Způsobilí můžete být i v případě, že jste byli přítomni situaci bezprostředně po události, při které došlo ke zranění vám blízké osoby.
Pokud žádáte o platbu, protože jste byli svědkem události, při které došlo ke zranění vám blízké osoby, nebo jste byli přítomni situaci bezprostředně po takové události, je podmínkou, aby u vás v důsledku toho došlo k duševní újmě. Budeme potřebovat lékařské důkazy od psychiatra nebo klinického psychologa, které to potvrdí.
Příbuzní, kteří pravděpodobně budou uznáni za způsobilé, jsou uvedeni výše.
Způsobilí pro platbu z tohoto systému odškodnění budete pouze v případě, že splňujete jeden z požadavků týkajících se bydliště, státní příslušnosti nebo jiných požadavků odstavce 10. Znamená to, že ke dni události musíte mít obvyklý pobyt ve Spojeném království nebo musí být splněna jedna z podmínek, které systém stanoví v odstavcích 11 nebo 13.
Způsobilí pro účely odškodnění budete i v případě, že jste státním příslušníkem členského státu Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP) nebo úmluvy Rady Evropy o odškodňování obětí násilných trestných činů. Zvláštní ustanovení se vztahují na potenciální oběti obchodování s lidmi a na osoby, které podaly žádost o azyl.
Úplné znění kritérií uvádí odstavec 10 systému.
Odškodnění se v rámci systému vyplácí za události, k nimž dojde ve Velké Británii (Skotsko, Anglie a Wales).
Máte-li bydliště ve Spojeném království a utrpěli jste újmu v důsledku násilného trestného činu v jiné zemi, která je součástí Evropské unie (EU), můžeme vám pomoci požádat o odškodnění od této země. Obraťte se na náš asistenční tým pro EU na tel. čísle +44 0300 003 3061 nebo zašlete e-mail na adresu eucat@cica.gov.uk.
Pokud jste byli zraněni mimo území Evropské unie, můžete podat žádost v rámci obdobného systému provozovaného dotčenou zemí. Více informací vám podá Ministerstvo zahraničí a Společenství národů (Foreign and Commonwealth Office). Podrobnosti viz internetové stránky https://www.gov.uk.
Ano, musíte. Pokud trestný čin, za který požadujete odškodnění, nebyl oznámen policii, nemůžeme platbu uhradit. Systém vyžaduje, aby byly všechny události, za které je uplatňován nárok, oznámeny policii.
Ne. Před podáním žádosti nemusíte čekat na výsledek policejního vyšetřování nebo trestního řízení.
Systém má být poslední možností. Pokud existuje možnost požádat o odškodnění jinde, měli byste tak učinit. Očekáváme, že podniknete všechny přiměřené kroky k získání jakýchkoli dávek sociálního zabezpečení, pojistného plnění, náhrad škody nebo odškodnění, na které můžete mít v důsledku své újmy nárok.
K přiznání odškodnění v rámci systému můžete být způsobilí i v případě, že útočník není znám nebo nebyl odsouzen. Očekáváme vaši plnou spolupráci při jakémkoli policejním vyšetřování. Rozhodnutí v rámci systému jsou přijímána na základě převažující pravděpodobnosti.
Žádost musíte podat, jakmile to pro vás bude přiměřeně proveditelné. Pokud jste v době události byli dospělí, nemělo by to být obvykle později než dva roky poté, co k události došlo. Tuto lhůtu můžeme prodloužit pouze v případě, že:
a) U obětí trestného činu:
– na majetkovou (jinou než psychickou) újmu:
– na psychickou (morální) újmu:
– na majetkovou (jinou než psychickou) újmu:
– na psychickou újmu:
Kdykoli je to možné, vypořádáváme nároky nabídkou jednorázové paušální platby.
Váš nárok může být ovlivněn, pokud:
Systém nezkoumá majetkové poměry.
Odškodnění nemůžeme vyplatit za těchto okolností:
Odškodnění bude rovněž zadrženo nebo sníženo, pokud jste za stejnou újmu obdrželi odškodnění z určitých jiných zdrojů, včetně náhrady škody přiznané soudem v občanskoprávním řízení.
Pravidla systému a výši přiznaných plateb stanoví Parlament a platby se vypočítávají podle sazebníku druhů újmy. Výše přiznaného odškodnění se liší podle závažnosti újmy.
Minimální námi přiznávané odškodnění činí 1 000 GBP a maximální částka činí 500 000 GBP.
Splatnou částku odškodnění vypočítáme sami.
Částku přiznaného odškodnění, kterou jste obdrželi nebo na kterou máte nárok z titulu téže újmy, snížíme v důsledku:
Je-li přiznána náhrada zvláštních výdajů, platbu snížíme tak, aby zohledňovala dávky sociálního zabezpečení za tutéž újmu a vyplacené pojistné plnění, bez ohledu na to, kdo pojistné hradil, pokud uplatňujete nárok za položky, jako jsou úpravy ubytování nebo osobní péče.
Jestliže rozhodneme, že splňujete podmínky způsobilosti k platbě, ale nebudeme schopni vydat konečné rozhodnutí, můžeme zvážit zálohovou platbu. Pokud nejsme schopni dojít ke konečnému rozhodnutí, je důvodem pravděpodobně skutečnost, že vyčkáváme, než bude znám dlouhodobý dopad vaší újmy.
Po provedení konečné platby můžeme zvážit opětovné posouzení žádosti, pokud:
Případ obvykle nebudeme posuzovat znovu, pokud od konečného rozhodnutí neuplynuly méně než dva roky. Pokud nás požádáte o znovuotevření případu více než dva roky po přijetí našeho rozhodnutí, budeme to zvažovat pouze v případě, že nám budete schopni poskytnout dostatečné důkazy pro rozhodnutí o případu bez dalších rozsáhlých šetření.
Podání žádosti o odškodnění není spojeno s žádnými poplatky. V případě potřeby vás požádáme o předložení lékařských důkazů. Bude-li získání lékařských důkazů spojeno s náklady, budete pravděpodobně povinni je uhradit. Náklady na získání lékařských důkazů se budou lišit, nepředpokládá se však, že byste hradili celkovou částku vyšší než 50 GBP.
Úřad pro odškodnění za ublížení na zdraví způsobené trestným činem (Criminal Injuries Compensation Authority).
Criminal Injuries Compensation Authority (CICA)
Alexander Bain House
Atlantic Quay
15 York Street
Glasgow
G2 8JQ
Tel. (Spojené království) +44 (0)300 003 3601;
(ze zemí mimo Spojené království): +44(0)203 684 2517
Internetová stránka: https://www.gov.uk
Ne, budeme s vámi v korespondenčním styku.
Doba potřebná k posouzení vaší žádosti se liší podle toho, jak je situace komplikovaná. Například vyřízení žádosti týkající se ušlého zisku bude trvat déle než zpracování žádosti, která se týká platby podle sazebníku za zranění. Úřad CICA žádost s konečnou platností neuzavře, dokud nepotvrdíte, že jste se ze svých zranění v maximální možné míře zotavili. Naším cílem je vyřešit jednoduché případy do 12 měsíců od obdržení žádosti.
Pokud s původním rozhodnutím nesouhlasíte a chcete, abychom je přezkoumali, musíte nám zaslat písemnou žádost o přezkum do 56 dnů ode dne vydání původního rozhodnutí. Na podporu svého tvrzení musíte přiložit veškeré další důkazní informace, které bychom podle vás měli zvážit.
Jakmile obdržíme vaši žádost o přezkum spolu se všemi podpůrnými informacemi, posoudí ji úředník pověřený vyřizováním žádostí, jímž nebude ten úředník, který vydal původní rozhodnutí. Rozhodnutí o přezkumu může být více nebo méně příznivé než původní rozhodnutí nebo může být původní rozhodnutí ponecháno beze změny.
Pokud s rozhodnutím o přezkumu nebudete souhlasit, můžete podat opravný prostředek k tribunálu prvního stupně (pro odškodnění za újmy způsobené trestným činem) v souladu s jednacím řádem tohoto soudu. Jednací řád je k dispozici na internetových stránkách tribunálu prvního stupně.
Žádost o odškodnění můžete podat prostřednictvím našich internetových stránek, které nabízejí také užitečné informace o systému.
Odkaz na naše internetové stránky je uveden výše a pomoc mohou poskytnout poradci centra služeb klientům na tel. čísle +44 (0)300 003 3601. Upozorňujeme, že poradci centra služeb klientům budou jednat pouze v anglickém jazyce.
K podání žádosti o náhradu škody nepotřebujete placeného zástupce, například advokáta nebo společnost pro správu pohledávek. Pokud se rozhodnete pro placené zastoupení, nemůžeme s tím spojené náklady uhradit a budete je muset nést sami.
Můžete se obrátit na informační službu pro oběti (Victims Information Service), která vám se žádostí pomůže.
Originální verzi stránky (v jazyce příslušného členského státu) provozuje daný členský stát. Překlad pořídily útvary Evropské komise. Je možné, že změny, které v originální verzi případně provedly orgány daného členského státu, nebyly ještě do překladů zapracovány. Evropská komise vylučuje jakoukoli odpovědnost za jakékoli informace nebo údaje obsažené nebo uvedené v tomto dokumentu. Předpisy v oblasti autorských práv členských států odpovědných za tuto stránku naleznete v právním oznámení.